Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic la Geografia fizică a Republicii Moldova

Lecție desfășurată în cadrul comisiei Limbă și Comunicare și Științe socio-umaniste


Data: 29 ianuarie 2019
Clasa: a VIII-a
Profesor: Cernica Tatiana
Instituția: LT ,, A. Păunescu,,
Durata: 45 min
Obiectul: Geografia fizică a Republicii Moldova
Capitolul: Clima și apele.
Subiectul lecției: Apele subterane.
Tipul lecției: de transmitere și dobândire a cunoștințelor noi
Subcompetențe:
S1. Caracterizarea componentelor naturii (relieful, clima, apele, vegetaţia, lumea animală, solurile);
S2. Argumentarea prin exemple concrete a relaţiilor cauză – efect dintre societate şi natură, a relaţiilor reciproce dintre componentele naturii
Obiective operaționale:
Elevii vor fi capabili:
O1 – să explice termenii geografici în baza studierii unui fragment de text.
O2 – să recunoască poziția pe hartă a principalelor izvoare, în baza analizei /completării hărții.
O3 – să clasifice apele subterane, după patru criterii, completând o schemă.
O4 – să identifice principalii factori naturali care influiențează apele freatice, în baza studierii unui fragment de text.
O5 – să descrie tipurile de ape subterane , studiind fragmentul de text.
O6 - să aprecieze rolul apelor subterane în natură și viața omului, completând o schemă.
Strategii didactice:
 Metode: conversație euristică,descrierea, brainstorming, studierea unui fragment de text, analiza schemelor, explicarea, cercetarea,
portofoliul,păiangenul, joc de rol.
 tehnici/procedee: exerciții de studiere a materialului grafic, prezentarea, localizarea pe harta-contur, completarea unui tabel, schița liniară
 Materiale didactice: manualul de geografie, atlasele școlare, desenul-schemă ,, Tipuri de ape subterane conform poziției în scoarța terestră,,Harta
fizică a RM, harta-contur, calculatorul, poster ,, Clasificarea apelor subterane,, fișe de lucru.
 Forme de activitate: frontală, individuală, în perechi.
Literatura recomandată:
1. Curriculum pentru învățământul gimnazial Geografia, clasele a V-a – a IX-a, Lyceum, Chișinău, 2010.
2.Geografie, Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta gimnazială de învățământ, Lyceum, Chișinău, 2011.
3.V. Sochircă, N.Odoleanu, N.Boboc, C. Mihailescu, Geografia fizică a Republicii Moldova, Manual pentru clasa a VIII-a, Știința, Chișinău, 2013.
4.D. Roșcovan, S. Roșcovan, I. Doctoreanu, Caleidoscop geografic, ecologic, literar, Promete, Chișinău, 2005.
5.Internet:wikipedia
Desfășurarea lecției:

Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii Evaluare


lecției op. didactice
Organizarea elevilor, crearea unui climat faborabil pentru desfășurarea Se pregătesc de lecție
lecției
Evocarea Prognoza Meteo
Astăzi, la lecție, se prevede un cer cu nori plini de fulgi de aprecieri și
răspunsuri corecte, temperatura va fi pozitivă, deoarece se va încadra
între note de 7, 8, 9, și 10, presiunea atmosferică va fi normală, fiindcă
știm să ne ajutăm și să ne susținem, vom avea parte și de un vânt ce va
sufla ușor din direcția nordică, îndreptându-ne atenția spre manual,
hărți, caiete și proiector. Deci, vă urez succes!
Captarea atenției
1.Conversație de repetare Își amintesc tipurile de ape: curgătoare, Conversație
- Amintiți-vă din clasa a VII-a tipurile de ape . stătătoare, subterane de repetare

- Ce tipuri de ape enumerate se găsesc pe teritoriul țării noastre? În urma precipitațiilor atmosferice, topirii
-Cum se formează apele subterane? zăpezii, prin straturile de roci Conversaț
permeabile,impermeabile se acumulează la de verifica
adâncime
-Numiți tipurile de roci permeabile, dar impermeabile? Numesc tipurile de roci
- Cum credeți, de ce trebuie să studiem tema dată? Își expun ideile despre importanța studierii
temei brainstorming
Comunic elevilor că apele subterane asigură aproximativ 27% din sursele
de alimentare a râurilor.
Realizarea Anunț subiectul lecției Scriu subiectul în caiete
Sensului I. Clasificarea apelor subterane.
activitate în perechi; (studierea alin.2 pag.58 din manual). Lucrul cu
 Clasificarea apelor subterane după: textul
O3 1.poziție, dinamică, alimentare ( freatice, de adâncime) ; Studiază fragmentul de text și identifică
2.gradul de mineralizare ( minerale, dulci); cum se clasifică apele subterane după Construirea și Completa
3.temparatură ( termale, reci); diferite criterii, construiesc și completează completarea corectă
4.utilizare ( curative, potabile, industriale). schema în caiete, schemei scheme

O1 II. Apele freatice – activitate frontală.


1.Noțiunea ,,Apele freatice” – studierea noțiunii ( termeni-cheie) Studiază textul și explică
2.Analiza desenului-schemă ,, Tipuri de ape subterane conform poziției în Analizeazădesenul-schemăobservând
scoarța terestră,,( fig. 56, p.58) poziția apelor freatice Analiz
O4 3.Factorii care influiențeză carateristicile apelor freatice – studierea pct.1, Studiază fragmentul de text și identifică
pag.58. factorii care determină caracteristicile Analiza
apelor subterane, desenului
Elevii deduc: compoziția chimică și
mineralogică a apelor, dinamica apelor,
activitatea umană Lucrul cu
construiesc și completează schița liniară textul

factorii schița liniară Completa


scheme
III. Apele subterane de adâncime
Activitate individuală- 3 min.- lectura textului, pct. 2, p. 59 studiază individual textul
Activitate în perechi- expunerea reciprocă a informației studiate- 5 min. relatează reciproc informația studiată lucrul cu
Evaluarea sarcinii frontal, adresez întrebări: expun întregii clase informația textul
O1 - Ce reprezintă apele subterane de adâncime?
-Cum se clasifică apele subterane de adâncime?
-Între ce fel de roci se găsesc apele subterane de adâncime?
O5 -Ce reprezintă izvoarele cu apă potabilă?
O2 -Numiți localitățile în care se găsesc asemenea izvoare. lucrul cu Localiza
harta fizică, localități
-Prezentarea imaginilor izvorului Jeloboc, date geografice despre Fac notițe referitor la informația primită atlasul pe hart
acesta. ( slaid 2 și 3)
O1 -Ce sunt izvoarele cu apă minerală?
O5 -Numiți tipurile de ape minerale conform gradului de mineralizare Completează tabelul
Nord Centru Sud
1 200- 1.300 500-700 5 800- 6000
mg/l mg/l mg/l
Podișuri și Podișul Baz. R.
câmpii Codrilor Ialpug
Concluzie în baza datelor din tabel. Deduc concluzia ce reiese din datele Compararea
tabelului

-Numiți localitățile unde se găsesc izvoare cu apă minerală. Analizează fig. 56, p. 58 – izvoare, fântâni, Analiza Descrier
- Prin ce mijloace omul extrage apele minerale ? foraje imaginii imagin

-Știți voi oare că... ( slaid 4)


Prezentarea informației la calculator
APELE DE PE PIAȚA REPUBLICII MOLDOVA
Cercetează, expun colegilor componența Cercetarea Aprecie
- Cercetarea etichetei sticlei cu apă minerală carbogazoasă Gura – chimică de pe etichetă verbală
Căinarului
Vizionează filmul, acumulează informații
-Prezentarea filmulețului despre izvorul cu apă minerală din Gura
Căinarului, Florești
Relatează,aduc idei, apoi fac notițe în caiete
- Ce ați aflat despre apele minerale curative? în baza informației prezentate Expunerea

Găsesc diferențele: temperatura e până la 80


- Prin ce se deosebesc apele termale de apele izvoarelor cu apă potabilă? grade, nu se utilizează în alimentație, dar se Compararea
utilizează în instalații de încălzire

Știați că... Debitele sondelor cu ape termale variază de la 10 până la Un elev aduce tuturor informația
110m3 / zi. Lângă orașul Cornești, raionul Ungheni, la adâncimea de 180
m, temperatura este de 200C. Lângă orașul Cahul , la adâncimea de 514
m, temperatura apei este de 340C, cu o mineralizare de 70g/l. Pe baza
apelor termale funcționează sanatoriile: ,,Nufărul Alb” din Cahul și
,,Codru” din Hîrjăuca, raionul Călărași.
Analizează , deduc concluzia Analiza
-Analiza fig. 59, p.60 ,, Asigurarea cu apă dulce,,
Completează harta-contur localizând Completa
Completarea hărții- contur- localizarea izvoarelor: izvoarele, fiind ghidați de harta fizică a RM Lucrul cu hărții-con
-Gura Căinarului, Hîrjăuca, Varnița, Camenca, Izvoare, Jeloboc, harta-contur
Reflecție Cahul.
Prezintă informația un elev care dorește să
-Sfatul medicului!- improvizare/ joc de rol. Un elev , care dorește să devină devină medic Joc de rol
medic, aduce la cunoștința întregii clase modul de utilizare a apelor minerale în
alimentație.
1.Consumul excesiv al apelor cu o mineralizare de peste 1g/l, conduce
la creşterea în sânge a conţinutului de zahăr, calciu, acid uric, sodiu,
magneziu şi influenţează metabolismul lipidelor.
2.Consumul apei carbogazoase după mâncare poate provoca
disconfort organismului uman, balonare, dureri în regiunea
stomacului, contribuie la formarea pietrelor la rinichi şi la vezica
biliară...

O6 Propun elevilor să-și expună opiniile despre rolul apelor subterane în Se expun în privința rolului apelor brainstorming
natură și în viața omului. subterane în natură și în viața omului
corectitud
-Domenii de utilizare a apelor subterane- completarea păiangenului Completează independent ciorchinele ideilor
Prezintă, completează
Sarcină elevului cu CES- să elaboreze o listă cu reguli de comportament Se gândește, prezintă Păiangenul
corect/adecvat pe malul unui izvor.

IV. Protecția apelor subterane. Imaginați-vă că trebuie să informați


populația din localitatea noastră despre cauzele care duc la degradarea
apelor subterane, să propuneți măsuri de protecție a lor.Cum ați face , ce Își expun ideile, evidențiind sursele de
ați spune? poluare, venind cu măsuri de protecție a lor

Concluzie finală
Pentru Portofoliu- alcătuiți ,,o hartă,, a izvoarelor din localitate. Deduc elevii
1. Ce reprezintă apele subterane de adâ ncime?
2.Cum se clasifică apele subterane de adâ ncime?
3.Între ce fel de roci se gă sesc apele subterane de adâ ncime?
4.Ce reprezintă izvoarele cu apă potabilă ?
5.Numiți localită țile în care se gă sesc asemenea izvoare.
6. Prezentarea imaginilor izvorului Jeloboc, date geografice despre acesta.
7.Ce sunt izvoarele cu apă minerală ?
8.Numiți tipurile de ape minerale conform gradului de mineralizare
9. Concluzie în baza datelor din tabel.
10.Numiți localită țile unde se gă sesc izvoare cu apă minerală .
11. Prin ce mijloace omul extrage apele minerale ?

12. Știți voi oare că...


Prezentarea informației la calculator
APELE DE PE PIAȚA REPUBLICII MOLDOVA

13. Cercetarea etichetei sticlei cu apă minerală carbogazoasă Gura –Că inarului
14. Prezentarea filmulețului despre izvorul cu apă minerală din Gura Că inarului, Florești
15. Ce ați aflat despre apele minerale curative?
16. Prin ce se deosebesc apele termale de apele izvoarelor cu apă potabilă ?

Știați că... ( citește un elev)


17. -Analiza fig. 59, p.60 ,, Asigurarea cu apă dulce,,
18.Completarea hă rții- contur- localizarea izvoarelor:
-Gura Că inarului, Hîrjă uca, Varnița, Camenca, Izvoare, Jeloboc, Cahul.
18. Sfatul medicului!- improvizare/ joc de rol. Un elev , care dorește să devină medic, aduce la cunoștința întregii clase
modul de utilizare a apelor minerale în alimentație.

19. -Domenii de utilizare a apelor subterane- completarea pă iangenului

Sarcină elevului cu CES- să elaboreze o listă cu reguli de comportament corect/adecvat pe malul unui izvor.
Știați că... ( un elev citește)

- Debitele sondelor cu ape termale variază de la 10 până la 110m3 / zi.


- Lângă orașul Cornești, raionul Ungheni, la adâncimea de 180 m, temperatura este de 200C.
-Lângă orașul Cahul , la adâncimea de 514 m, temperatura apei este de 340C, cu o mineralizare de
70g/l.
- Pe baza apelor termale funcționează sanatoriile: ,,Nufărul Alb” din Cahul și ,,Codru” din Hîrjăuca,
raionul Călărași.

SFATUL MEDICULUI!

1.Consumul excesiv al apelor cu o mineralizare de peste 1g/l, conduce la creşterea în sânge a conţinutului de zahăr,
calciu, acid uric, sodiu, magneziu şi influenţează metabolismul lipidelor.

2.Consumul apei carbogazoase după mâncare poate provoca disconfort organismului uman, balonare, dureri în
regiunea stomacului, contribuie la formarea pietrelor la rinichi şi la vezica biliară.

3. Consumați apa plată, care nu este altceva decât apa minerală fără dioxid de carbon

4. Consumați doar apa din izvoarele curate, în caz contrar vă veți supune riscului de infecții virale, bacteorologice
sau parazitare.

5.Consumați apa din robinet, doar filtrată, deoarece apare riscul depunerilor dentare și a sărurilor în organism.

6. Consumați apa zilnic, aceasta favorizează metabolismul.

FIȚI SĂNĂTOȘI!
Păiangenul ,, Utilizarea apelor subterane,,

Utilizarea

apelor

subterane

S-ar putea să vă placă și