Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Instituţia de învăţămînt: gimnaziul ”D.Cantemir”, s.Ciocîlteni, r. Orhei


Clasa: a VI-a
Disciplina: Geografia continentelor şi oceanelor
Subiectul – Clima şi lumea organică a Antarctidei
Tipul lecţiei –De studiere a temei noi si formarea competenţelor
Obiectivul de referinţă:
Elevii vor fi capabili să descrie Clima şi lumea organică a continentului Antarctida.

Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
O1-să analizeze dependenţa climei Antarctidei de diferiţi factori;
O2-să argumeteze originalitatea lumii organice a Antarctidei;
O3-să conştientizeze rolul continentului sudic în păstrarea echilibrului ecologic în natură.

Metode şi procedee:
Activităţi în grup; instruire reciprocă; convorbire euristică; studierea fragmentelor de text;
exerciţii de studiere a hărţii climatice a Antarctidei; exerciţii de studiere a climogramei; exerciţii
de comentare a imaginilor, alcătuirea conspectelor de reper; joc didactic
Forma de învăţămînt: activitate în grup; activitate individuală; activitate în perechi.

Materiale:
Harta climatică a Antarctidei; Climograma, staţia Amundsen- Scott, 90 0 00’ lat. S; diferite
imagini cu animale şi păsări; Atlas, manualul “Geografia continentelor şi oceanelor”
Strategii de evaluare:
conversaţie de verificare; observarea; elaborarea schiţelor şi a desenelor;

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode,


Op procedee,
Moment Porfesorul organizează clasa, Primesc fişele, se conversaţie
organizatoric distribuie fişele conform cărora pregătesc de lecţie
se vor forma grupele de
activitate.
Captarea Care continent este considerat Conversaţie
atenţiei cel mai înalt de pe Terra? euristică
Propun cîteca mesaje
codificate pentru răspunsul
corect.
Predarea Porfesorul anunţă obiectivele Elevii iau cunoştinţă
învăţarea lecţiei. cu obiectivele
materiei noi propuse.
1. Dependenţa climei
Antarctidei de diferiţi
O1 factori.
Se propune elevilor să studieze
aliniatul din manual şi să
determine factorii de care
depinde clima Antarctidei. Elevii iau cunoştinţă
cu activităţile
Împreună caracterizăm clima propuse, se
Antarctidei utilizînd textul din mobilizează la Activitate în
manual, harta climatică şi îndeplinirea grup;
climograma conform sarcinilor. Exerciţii de
algoritmului: studiere a unui
 Factorii de care fragment de
determina clima Antarctidei. text;
 Temperatura aerului. Ex. de studiere
 Precipitaţiile. a hărţilor
 Vânturile. climatice;
Ex. de studiere
2. Lumea organică a a climogramei.
Antarctidei
Li se propune elevilor sa
citeasca alineatul din manual.
Fiecare grup v-a primi cite
un text cu indicatiile:
Stiu,vreau să ştiu , stiam
altfel, nustiu. După ce au
studiat textul se v-a face
shimb de pareri între
grupuri.

Consolidarea O2 Comunicarea rezultatelor de 1-2minute elevii Alcătuirea


către fiecare echipă. prezintă informaţia schiţelor,
O3 Pe parcursul comunicărilor desenelor.
elevii îşi fac notiţele necesare
în caiete.
Reflecţie O3 Consolidarea subiectului Rolul . Joc didactic
continentului sudic în
păstrarea echilibrului
ecologic în natură se v-a face
prin schimbul de păreri între
echipe. Spre final fiecare
echipă va expune cite o o
particularitate şi se vor scrie pe
tablă.

Bilanţul lecţiei. Concluzii generale privind Ascultă şi


Concluzii. subiectul lecţiei. concluzionează.
Aprecierea activităţii elevilor

S-ar putea să vă placă și