Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Busuioc Anna

Disciplina: Chimia

Data:

Clasa: a VIII - a

Unități de conținut: Determinarea cantităţii de substanță a unui produs de reacție, conform cantității de substanță a unui reactant.

Tipul lectiei: de formare a deprinderilor și priceperilor

Unități de competență: CS3- 2.5. Rezolvarea problemelor în baza ecuaţiei chimice, utilizând noțiunea de cantitate de substanță.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1: Să egaleze ecuațiile chimice

O2: Să aplice algoritmul de rezolvare a problemei pentru determinarea cantității de substanță

O3: Să efectueaze calcule în baza ecuațiilor chimice

Metode și procedee: explicația, algoritmul, probleme, fișe

Mijloace didactice: manual, formule chimice, manual de problem și exerciții

Forma de activitate: individual


Desfășurarea activității
Strategii didactice

operaţionale
Predare - învăţare

Obiective

Dozarea
Evenimente
Activitatea învăţătorului- elevilor
instrucţionale

activitate
procedee
Metode

Forme
de
şi
Evocare Pregătesc clasa pentru ore se crează un climat psihologic adecvat.
Pentru evaluarea temei de acasa propun elevilor o fisa de lucru (Anexa 1), elevii pregătesc cite o fișă
pentru a scrie raspunsurile; Lucrul
2 elevi lucrează la tablă: pe fișe: individual
Fișa 1: a) Egalează ecuațiile chimice. b)Notează tipul reacției chimice. c)Notează substanșele inițiale și frontal
produșii de reacție.

A. Al + O2 = 2Al2O3 Lucrul la tablă


B. Mg + HCl = MgCl2 + H2↑

Fișa 2: a) Egalează ecuațiile chimice. b)Notează tipul reacției chimice. c)Subliniază substanșele inițiale
cu o linie și produșii de reacție cu 2 linii.

A. N2 + O2 = NO
B. Fe(OH)3 = Fe2O3 + H2O

 După ce finisează lucrul la tablă un elev verifică corectitudinea egalarii ecuațiilor chimice.
 3 elevi prezintă caietele cu tema de acasă.

Realizarea Pe tablă se notează cîteva reacții chimice se propune elevilor să egaleze reacțiile și
sensului să enumere molii de fiecare substanță din ecuație:

2 Cu + O2 → 2CuO
problematiza
H2 + Cl2→ 2HCl rea

4Fe + 3O2 → 2Fe2O3


Se anunță tema nouă: Determinarea cantităţii de substanță a unui produs de reacție,
conform cantității de substanță a unui reactant.

Se explică elevilor modul de lucru cu probelemele, atît aspectul chimic cît și aspectul matematic se
explică modul de oformare a problemei și algoritmul de rezolvare algoritmul
a) Scriem datele problemei pe scurt Se dă
b) Scriem ecuația reacției și stabilim coieficienții
c) Sublineam ceea ce ni se dă în problemă în partea de sus a a ecuației chimice notăm ceea ce
avem conform condiției problemei partea de jos ceea ce este vizibil conform ecuației
d) Alcătuim proporția și rezolvăm
e) Scriem răspunsul

Problema 1

La interacțiunea cu oxigenul s-a consumat fosfor cu cantitatea de substanță de 3 moli. Calculați


cantitatea de substanță a oxidului P2O5 care s-a format. Răspuns: 1.5 moli

Reflecție Problema 2 problemă,


algoritmul
Calculați cantitatea de substanță a gazului degajat în urma decompunerii a 5
moli de H2O2. Răspuns : 2,5 moli de O2

Extensie Se fac concuziile supra temei, se evaluaează elevii active pe parcursul orei.

De alcătuit problemă după următoarea reacție. SO2 + O2 = SO3


Anexa1: Fișă de lucru

Încerciueşte litera A dacă afirmaţia este adevărată şi litera F dacă afirmaţia este falsă.

1) A F Într-o reacţie chimică masa substanţelor reactante este egală cu masa produşilor. (1p)

2) A F Reacţiile chimice semnifică doar numarul reactanților. (1p)

3) A F Reacţia în care dintr- o substanţă compusă se formează două sau mai multe substanţe noi se numesc reacţie de combinare(1p)

4) A F Reactanţii sunt întotdeauna substanţe compuse; (1p)

5) A F Produsul de reacţie este întotdeauna substanţa care rezultă dintr-o reacţie chimică; (1p)

6) În ecuația reacției Mg + O2 = MgO, coeficientul înainte de formula substanței compuse este: (2p)

A) 1 B) 2 C) 3 D) 4

7) Egalați ecuația propusă: Р + О2 → Р2О5, Suma coeficienților din ecuație este: (2p)

A) 5 B) 8 C) 9 D) 11

8) Scrie tipul reactie chimice: MgO + H2O = Mg (OH)2 (1p)

Anexa2:
Fișa 1: a) Egalează ecuațiile chimice.
b)Notează tipul reacției chimice.
c)Notează substanșele inițiale și produșii de reacție.
a. Al + O2 = 2Al2O3
b. Mg + HCl = MgCl2 + H2↑

Fișa 2: a) Egalează ecuațiile chimice.


b)Notează tipul reacției chimice.
c)Subliniază substanșele inițiale cu o linie și produșii de reacție cu 2
linii.
A. N2 + O2 = NO
B. Fe(OH)3 = Fe2O3 + H2O

S-ar putea să vă placă și