Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: Dogoter Tatiana

Disciplina: Chimia Data: Clasa: a IX- a

Unități de conținut: Caracteristica elementelor chimice conform poziției în Tabelul Periodic

Tipul lectiei: de formare a deprinderilor și priceperilor

Unități de competență:

 Să caracterizeze elemental chimic după poziţia lui în Sistemul periodic.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1 - . Să definească noțiunile:atom, nucleu,electroni,protoni,neutroni,element chimic

O2. Să determine elementul chimic după poziția lui în sistemul periodic

O3 . Să compare diverse elemente după structura atomilor, schema electronică și repartizarea electronilor pe straturi.

O4. Să caracterizeze un element chimic în baza algoritmului

Metode și procedee: explicația, algoritmul, descoperirea, problematizarea, joc didactic, întrebări fulger
Mijloace didactice: manual, SP, fișe
Forma de activitate : individual
Desfășurarea activității
Strategii didactice

Predare - învăţare

operaţionale
Obiective
Evenimente

Dozarea
Activitatea învăţătorului- elevilor
instrucţionale

Metode şi

Forme de
activitate
procedee
Evocare Profesorul saluta elevii crează un climat pshihologic adecavta orelor de chimie. frontal
Se propune elevilor un test fulger.
1. Cine a inventat SP?
2. În ce an a fost pentru prima data asezate elementele in SP? Întrebări fulger
3. In ce an a fost publicată legea periodicității?
4. SP este structurat în ...... și .......
5. Care sunt gazele inerte? Demostrează structura electronică a neonului.
Realizarea Reamintim elevilor algoritmul d ecaracterizare a elementelor chimice: Algoritmul de
sensului caracterizare a elementului după poziția în sistemul periodic.
1. Denumirea elementului.
2. Simbolul chimic Algoritmul
3. Grupa
4. Subgrupa
5. Perioada
6. Numărul de ordine
7. Masa atomică relativă
8. Metal sau nemetal
9. Structura atomului :
a. Sarcina nucleului
b. Numărul de electroni
c. Numărul de straturi electronice, Repartizarea electronilor pe straturi
d. Numărul de protoni
e. Numărul de neutroni. problematizarea
Se propune lucru la tabela din anexa 1.

Reflecție Reflecţia I Trei elemente succesive notate cu X, Y, T au suma numerelor atomice egală cu 21.
Determină: a) numerele atomice ale celor trei elemente. b) structura învelișului de electroni
pentru fiecare element.

Este corectă afirmaţia: a) elementul care are 4 electroni pe stratul M este în grupa 13; descoperirea
b) elementul care are 5 electroni pe stratul L este în perioada 5; c) elementul care are
7 electroni pe stratul M este în grupa 17

Joc didactic ghiceşte elementul . profesorul propune elevilor să se gîndească la un


element chimic Numărul de ordine al acestui element să îl dubleze. Rezultatul obţinut să îl Jocul didactic
adune cu 5, iar suma obţinută să o înmulţească cu 5. Rezultatul obţinut îl enunţă profesorului
iar el le ghiceşte elementul. Care este elementul?

Pentru acasa profesorul le propune . Numărul de ordine al acestui element a fost dublat.
Rezultatul obţinut a fost adunat cu 5, iar suma obţinută a fost înmulţită la 5. Rezultatul obţinut
este 225. Care este elementul? Echipele au la dispoziţie 1 minut. Echipa care prima are
răspunsul corect cîştigă 5 puncte. (Elementul este Calciul)

Extensie Se fac concluziile temei.

Se evalueaza elevii activi pe parcursul orei.

Temă pentru acasă: De caracterizat elementul Sodiu după algoritmul din manual.
Anexa 1

Caracterizează elemental chimic AZOT după următorul plan:


1. Simbolul chimic 8. Nr. de neutroni

2. Perioada 9. Nr. de electroni

3. Grupa 10. Valența superioară


4. Subgrupa

11. Formula oxidului superior

5. Masa atomică relativă 12. Formula compusului volatil cu hidrogenul


13. Schema electronică
6. Sarcina nucleului
7. Nr. de protoni

S-ar putea să vă placă și