Sunteți pe pagina 1din 6

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Educație, Cultură, Tineret, Sport și Turism Căușeni


Liceul Teoretic ,,Mihail Sadoveanu” s. Fîrlădeni

Proiect didactic
la chimie, clasa a VIII-a
Subiectul: Legăturile genetice dintre clasele de compuși anorganici

Realizat: Busuioc Anna,


profesor de chimie, grad didactic doi
Fîrlădeni, 2022
Proiect didactic

Instituția: Liceul Teoretic ”Mihail Sadoveanu”


Profesor: Busuioc Anna
Data : 22.02.2022
Clasa : VIII-a
Disciplina : chimie
Unitatea de învățare: Clasele de compuși anorganici
Unitate de conținut: Legăturile genetice dintre clasele de compuși anorganici
Tipul lecţiei: de formare a deprinderilor și priceperilor
Competență-cheie: competențe în domeniul științei, tehnologiei, ingineriei și matematicii;
Competențe transdisciplinare: Aplicarea cunoștințelor şi a metodologiilor de explicare a lumii înconjurătoare.
Competențe specifice:
CS1. - operarea cu limbajul chimic în diverse situații de comunicare, manifestând corectitudine și deschidere;
CS2. - caracterizarea substanțelor și proceselor chimice, manifestând curiozitate și creativitate;
CS4. - investigarea experimentală a substanțelor și proceselor chimice, respectând normele de securitate personală şi socială;
Unități de competență :
 CS1-4.1Operarea, în diferite situații de comunicare, cu noțiunile ce se referă la: clasele de compuși anorganici (oxizi, acizi, baze,
săruri); legătura genetică; reacția de schimb.
 CS4-4.5Investigarea experimentală a proprietăților chimice ale oxizilor, acizilor, bazelor, sărurilor, respectând regulile de
securitate.
Obiective operaționale :
1. Să difinească noțiunile de serie genetică, serie de substituție
2. Să elaboreze serii genetice pentru diferite clase de compuși anorganici;
3. Să alcătuiască ecuațiile reacțiilor chimice în baza seriilor genetice;
4. Să aplice cunoștințele despre seriile genetice în rezolvarea lanțurilor chimice;
Să elaborăm serii genetice pentru diferite metale și compușii a
Metode didactice: schemă, explicație, conversație, lanț chimic, problematizarea, lucrul individual,
Platforme educaționale: Mentimenter.com, Quizizz.com, Padlet.com
Resurse didactice: manual, calculator, proiector
Forme de evaluare: frontală, individual
Demersul educațional
Etapele Obiective Conținutul sarcinilor didactice Activitatea elevului Metode și
lecției /timp procedee
Se verifică prezenţa, pregătirea elevilor pentru lecţie, ţinuta. Elevul de serviciu prezintă
Se verifica materialele necesare. situaţia prezenţei elevilor;
Pentru începul propun elevilor să acceseze linkul catre platforma: Elevii se pregătesc de lecţie. Mentimenter.
Evocare 7min mentimenter.com: https://www.menti.com/83b851ckvo com
După link, în spațiul rezervat trebuie să scrie clasele de compuși anorganici pe care i-am
spudiat. Elevii accesează linkul și
Se prezintă clasei produsul obținut! scriu clasele de compuși.
Anunț elevii ca la finele lecției o sa ne intoarcem la clasele de compuți pentru a le
dovedi importanța pentru activitatea cotidiană.Verific area conoștințelor se realiz
ează conform sarcinilor din prezentare:
Răspund la întrebări

Power Point

Elevii ascultă
Anunt tema nouă: Legăturile genetice dintre clasele de compuși Notează tema în caiete
anorganici
Se citesc obiectivele lecției.

Realizarea 20 min Rog elevii să enumere clasificarea tipurilor de oxizi, acizi, baze și săruri.
sensului  Cum se formează oxizii? Elevii menționează Discuție
 Cum se obțin bazele? Dar acizii? clasificarea claselor de ghidată
De aici se formulează difiniția de legătură genetică: compuși anorganici
Explicația

Seriile genetice în general prezintă un șir de transformări chimice? Cum putem


cunoaște că a avut loc reacții chimice?
Care sunt semnele reacțiilor chimice?
Semnele reacțiilor chimice: Conversație
 degajarea caldurii
 degajarea luminii Enumeră semnele reacțiilor
 schimbarea gustului chimice
 formarea precipitatului
 dizolvarea precipitatului
 degajarea gazului
Elevii enumeră semnele Shema
 schimbarea culorii
Conform suportului prezent la tablă explic legatura genetică dintre diferite clase de reacțiilor chimice legăturilor
compuși anorganici: genetice

Apoi se explică la tablă legătura genetică a magneziului și carbonului.


Lanț chimic
Reflecție 13 min Elevii repartizați în 2 grupe au următoarele sarcini (slide 9, 10)
1. Alcătuiți schema legăturii genetice pentru elementul chimic potasiu Elevii scrie ecuațiile reacțiilor Lucrul
2. Alcătuiți schema legăturii genetice pentru elementul chimic carbon chimice individual
Se face veficarea orală! Lucrul la tablă
Timp de 5 min propun elevilor să realizeze un minitest realizat cu ajutorul
platformei, Quizizz.com Accesează linkul catre test și Quizizz.com
https://quizizz.com/join/quiz/620ca7c1c825ed00200beba6/start?studentShare=true realizează

Extensie 5 min Rog elevii să iși selecteaze o substanța ce o consideră importanța și utilă în Numesc clasele de compuși și
activitatea cotidiană cu numească demeniului. un singur exemplu și problematizare
Se notează elevii activi pe parcursul orei. importanța în activitatea
Temă pentru acasă
cotidiană
Pe tabla interactivă, Padlet.com să elaboreze o mini prezentare despre una din
substanțele studiate cu prezentarea de:
1. Date istorice
2. Proprietățile fizice
3. Importanță
Link de acces: https://padlet.com/annabusuiok1988/Bookmarks Notează tema pentru acasă Padlet.com

S-ar putea să vă placă și