Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: Busuioc Anna

Disciplina: Chimia

Data:

Clasa: IX - a

Tema: Rezolvarea problemelor la tema sulful şi acidul sulfuric.

Determinarea m substanţelor necesare pentru prepararea soluţiei cu o anumită masă sau parte de masă a substanţei dizolvate

Tipul lectiei: de formare a deprinderilor și perceperilor

Subcompetențe:

 Să rezolve exerciţii şi probleme teoretice şi experimentale în baza proprietăţilor, obţinerii, utilizării sulfuluu şi compuşilor lui.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1 – să demmonstreaze cunoștințele acușumate ăn rezolvarea exercițiilor și problemelor

O2 – să aplice formulele chimice pentru determinarea masei substanței

O3 – să utilizeze algoritmul de rezolvare a problemelor

O4 – să rezolve probleme cu determinarea m substanţelor necesare pentru prepararea soluţiei cu o anumită masă sau parte de masă a substanţei dizolvate

Metode și procedee: transformări chimice, problematizarea, analiza,


Mijloace didactice: manual, SP, manua cu probleme și exerciții
Forma de activitate: individual, în grup
Desfășurarea activității

Obiective operaţionale
Strategii didactice
Predare - învăţare

Dozarea
Etapele
Activitatea învăţătorului- elevilor

Forme de
Metode şi

activitate
procedee
lecției

1 2 3 4 5 6
Evocare Organizez clasa pentru ore, evaluez prezența. individual
Tema de acasă : 3 elevi prezinta caietul cu tema de acasă la control
3 elevi la tablă: 1. Proprietățile chimice ale acidului sulfuric lucrul la tablă
2. proprietățile fizice și utilizarea
3. Reacția de identificare a ionului de SO42-
Dictare chimică : 1.H2SO4; 2.Na2SO4; 3.CaCl2;4. K2CO3; 5.LiNO3 dictare
6. Acid carbonic, 7.azotat de calciu, 8.sulfură de fier,9. Acid sulfuros, 10. Sulfat
chimică
de bariu
Realizarea Se anunță tema lecției: Rezolvarea problemelor la tema sulful şi acidul sulfuric.
sensului Determinarea m substanţelor necesare pentru prepararea soluţiei cu o anumită masă sau
parte de masă a substanţei dizolvate explicația

Propun elevilor să realizeze următoarea transformare :(Anexa 1) cîte un elev trece lucrul în grup
la tablă și lucrează clasa evaluează. transformări
Câte un reprezentat de la fiecare rînd trece la tablă și scrie ecuațiile reacțiilor chimice
chimice, ceilalți scriu ecuațiile în caiete.

Rog elevii să-și amintească formulele chimice în baza cărora vom lucra astăzi la
ore.pentru determinarea parții de masa și volum
rezolvarea
Problema 1: Sulfura de hIdrogen arde în exces de oxigen, formînd oxid de sulf problemelor
(IV) și apă. Calculați volumul de SO2 (c.n) carev se formează la adrerea a 4 mol
de H2S.

Profesorul explică esența problemei după care fiecare o rezolva în caiete, apoi un
elev o scrie la tablă pentru verificare.

Problema 3 și 4 pag. 86. Clasa se imparte în jumătate și rezolva problemele


propuse. După care cite un reprezentant ptrece la tablă și scris problema rezolvată,
apoi alți 2 elevi trec să verifică problemele scrise.
Reflecție Problema 1 pag. 86: Elevii rezolvă problema independent. Se verifica
corectitudinea problemei de profesor, prmii 3 elevi se notează cu 10 dacă
problematizar
problema este corectă.
ea
Extensie Se notează elevii activi, cu argumentarea notelor
propune și alcătuiește ecuațiile reacțiilor de obținere a H2SO4
Numește produșii de reacție și tipul problemei.
anexa 1

Utilizare practică

Utilizare practică
+ H2O
Utilizare practică Utilizare practică
Utilizare practică + O2 + H2O
+ H2
HNO3 + + O2

Utilizare practică + Fe Utilizare practică


H2SO4 +

Mg +
S + Zn
Utilizare practică
Utilizare practică + Al

Utilizare practică

S-ar putea să vă placă și