Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: TIMPUL:45 min


OBIECTUL: Chimie CLASA : VII TIPUL LECȚIEI:mixtă
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:
SUBIECTUL: Fenomene fizice și chimice. Reacțiile chimice și influența lor asupra mediului și calității vieții.
Semnele reacțiilor chimice.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1. Utilizarea limbajului chimic în diverse situații de comunicare, manifestând corectitudine și deschidere.
2. Caracterizarea substanțelor și proceselor chimice, manifestând curiozitate și creativitate.

3. Rezolvarea problemelor prin aplicarea metodelor specifice chimiei, demonstrând perseverență și


responsabilitate în luarea deciziilor.
4. Investigarea experimentală a substanțelor și proceselor chimice, respectând normele de securitate personală
și socială.
5. Utilizarea inofensivă a substanțelor în activitatea cotidiană, cu responsabilitate față de sănătatea personală și
grijă față de mediu.

UNITĂȚI DE COMPETENȚE:
1.1. Operarea, în diferite situaţii de comunicare, cu noțiunile ce se referă la: fenomene fizice, fenomene
chimice, reacții chimice.
1.3. Compararea fenomenelor fizice și chimice conform diferitor criterii.
1.4. Identificarea fenomenelor chimice din mediu în baza semnelor reacțiilor chimice.
1.6. Investigarea experimentală a fenomenelor fizice și chimice, respectând regulile de securitate.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

să definească noţiunea de fenomen fizic şi chimic, reacţia chimică


să recunoască fenomenele fizice si chimice
să compare fenomenele fizice şi chimice
să descrie semnele reacţiei chimice
să argumenteze importanţa cunoaşteri fenomenelor fizice si chimice
STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia euristica,explicația,problematizarea,experimentul chimic


metoda Făurarii,elaborarea schemelor.
MATERIALE DIDACTICE:manual,ustensile de laborator,zahăr,apă,oțet,praf de copt,lumînare.
Etapa lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode
predare
învatare
Notează absenţele,stabileşte
Evocarea atmosfera pentru lecţie Se pregătesc pentru ora de chimie.
Verifica tema de acasa Conversaţie
Se împart în 4gr după anotimpul în
care sau născut
Identificați asemănările și
deosebirile dintre fenomenele Elevii asculta si notează in caiete la rubric “Este
fizice necesar vietii”fac concluzii.
1gr.topirea și solidificarea
2gr.evaporarea și condensarea
3gr.dizolvarea și cristalizarea)
chimice 4gr.(arderea,
descompunerea).
Anexa 1.Fișă de comparare a
fenomenelor completată
Folosind sistemul de coordonate poster
,dupa intrebarile propuse,făuriti o Asculta întrebarile si răspund
ustensila de laborator. Anexa 2
Realizarea Cutiozităţi despre mercur ca
seansului substanţă cu proprietaţi fiziologice. metoda
Stiati ca: 4 g.de Hg conţinut intr-o Făurarii
baterie de ceas poate polua Observă cele întamplate,fac concluzii Anexa 2
500l.de apa sau 1m² de sol pe o
perioada de 50 ani.
Ce transformări observăm în Scriu in caiete tema
curtea școlii?
Este toamna frunzele: Conversaţie
verzi,galbene,cad. euristică
O sarma de Al,o indoi.
Foc bengalic Scriu in caite notiunea de fenomen. Experiment
Tema noua:Fenomene fizice şi Deduc tipurile de fenomene si noţiunile. ul chimic
chimice
Fenomen

Demonstrarea experienţei Anexa 3 Fizic Chimic


Dau exemple Conversaţia
,explicaţia
Proprietate fizică fenomen fizic
Proprietate chimică
Fenomen chimic reactie chimică.

Reactia chimică:
Deduceti semnele reacţiilor 1.gaz 2.miros Elaborarea
chimice 3.gust 4.culoare schemelor
5.caldură 6.precipitat
Care este importanţa studierii Elevii raspund-pentru cunoaşterea mai buna a
fenomenelor fizice şi chimice lumii inconjurătoare si a naturii.
conversaţie

Reflecţia Exemplificați procese/reacții


chimice observate în activitatea
cotidiană conform unui semn al Elevii asculta si răspund la sarcina propusă în fișă
reacției indicat/sau mai multe.
Deduc ce fenomen are loc în frunze
Stiaţi ca:Clorofila are formula
C₅₅H₇₂O₅N₄Mg.
Noteză in agende
Anunţa tema pe acasa.
§1.6 .exerciţiul 6 p.31
Experimentul
Oțet corosiv
Materiale- albuș de ou, tencuială,
oțet alimentar;
-2 pahare
Mod de lucru--pune într-un pahar
un albuș de ou și în altul bucățele
de tencuială;
-umple fiecare pahar, până la
jumătate cu oțet;
-urmărește conținutul paharelor la
fiecare 12 ore.
Exemplificați procese/reacții chimice observate în activitatea cotidiană conform unui semn al reacției
indicat/sau mai multe.
P3. Fișă de investigare a semnelor reacțiilor chimice completată.
Semnul reacției Reacția chimică
Degajarea căldurii / luminii Arderea lumânării
Anexa 1.Fișă de comparare a fenomenelor
Evaporarea Asemănări Condensarea Dizolvarea Asemănări Cristalizarea

Topirea Asemănări Solidificarea Arderea Asemănări Descompunerea


ANEXA 2

1 2 3 4 5 6 x

1.Chimia studiaza: 1.substanța


2.fenomene ale naturii
3.metalele
2.Chimiștii moldoveni care contribue la dezvoltarea chimiei in Republica Moldova sînt:
1.Mendeleev
2.Gheorghi Duca
3.Newton
3.Substanța cu proprietați fiziologice este:
4.clorul
5.apa
6.laptele
4.Ramurile chimiei dezvoltate in republica Moldova sînt:
4.chimia alimentar ă
5.chimia fizicală
6.chimia coloidal ă
5.Sarea de bucatarie dizolvată în apa are urmatoarea proprietate:
1.fiziologica
2.chimica
3.fizica
6.Balonul cu fundul plat este o ustensila confecționată din:
1.sticlă
2.porțelan
3.material auxiliar.
Anexa 3

Nr. Activitate Substanţe şi Etape de Observaţii practice Concluzii Importanţă


Crt experimentală ustensile lucru

1. Măcinarea -zahar ( cristale - se ia un varf -zahărul este o - zahărul suferă


zahărului mari ) de spatulă de substanţă solidă, o transformare
zahăr şi se …………, care se …………….
-spatulă , mojar
introduce în ………………. uşor
şi pistil -transformarea
mojar
suferită de
- se zahăr ……
mojarează modifică
zaharul până compoziţia
se obţine o substanţei-
pulbere fenomen fizic
2. Fierberea şi -apă, - se iau 10 ml -apa se încălzeşte şi se - prin încălzire
condensarea de apă şi se formează ………………. apa (lichid)
- balon cu fund
apei fierb, trece în stare de
plat(pahar - pe plăcuţa de sticlă se
vapori ( stare de
Berzelius), -când apa formează
agregare ………..
plăcuţă de sticlă începe să ……………………………
, sită de azbest , fiarbă se ţine ……….)
spirtieră la gura
-prin racire
balonului
vaporii
plăcuţa de
formează
sticlă ca un
picături de …….
capac
-compoziţia
- se ridică
apei ……….
plăcuţa de
sticlă după Modificat prin
un minut trecerea dintr-o
stare de
agregare în alta
(fenomen fizic-
fierbere şi
condensare)

3. Carbonizarea -zahăr,apă -se ia un vârf -zahărul este o -prin ardere


zahărului de spatulă de substanță zahărul se
-capsulă de
zahăr şi se alba………………………, transformă într-
porţelan, sită de
pune intr-o o altă substanţă
azbest, trepied, -prin…………………zahărul
capsulă numită carbine
spirtieră,spatulă trece într-un lichid
-se incălzeşte gălbui, iar apoi în zahăr -zahărul ……
capsula pana caramel modifică
la obşinerea compoziţia
- continuând încălzirea
zahărului chimică-
caramel se obţine o substanţă fenomen
neagră care nu chimic.
-se continuă
………………în apă
încălzirea

-peste
zahărul
carbonizat se
adaugă apă

4. Acţiunea -oțet alimentar, -se pune o Oțetul este o La Interacți


oțetului asupra praf de copt; anumită sustanță……………………...
-pahar, clopot cantitate de unea oțetului cu
prafului de ce interacționează cu
de sticlă praf de copt praful de copt
copt ……………………………………
într-un se
cu starea de agregare
pahar; observa…………
………………………………..
-se pun ……………………….
câteva
Acest fenomem
picături de
este…………………
oţet în pahar
peste praful
de copt.

S-ar putea să vă placă și