Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Profesor: Cazacioc Nadejda

Disciplina: Chimia

Clasa: a VIII-a

Tema: Soluțiile .Solubilitatea .Apa ca solvent.

Tipul lectiei: de formare a deprinderilor și perceperilor

Unități de competență:

- Să caracterizere fierul după algoritmul: răspîndirea în mediu, poziţia în SP, structura atomului, valenţa, gradul de oxidare, rolul biologic, proprietăţile
fizice şi chimice, obţinerea şi utiizarea;

- Să argumenteze importanţa fierului şi a compuşilor lui.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1 – Să definească soluţiile ca amestecuri omogene;

O2 - Să clasifice soluţiile după cantitatea de substanţă dizolvată;

O3 – Să aplice cunoştinţele referitoare la factorii care influenţează dizolvarea substanţelor;

O4 - Să clasifice substanțele după solubilitate în apă .

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicarea, descrierea, Păianjenul chimic, tabelul, mesaj, Jocul Telefonul,experimentul , observația,
test,demonstrația,lucru cu manualul,.

Mijloace didactice: manualul de chimie cl.IX, Sistemul periodic, fișe , reactive și utilaje de laborator
Declanşarea activităţii:

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi


lecţiei tehnici
1.Evocare (8 Se salută elevii. Se pregătesc pentu lecţie cu toate cele
min) Mesaj: „Trebuie să încerci necontenit să urci foarte sus, dacă vrei să necesare.
poţi să vezi prea departe”. Mesaj
Motto: „Cine se opreşte din învăţat, fie la 15 sau la 25 sau 80 de ani
acela este un om bătrîn.Cine învaţă mereu, rămîne TÎNĂR”.(Henri Comentează mottoul lecţiei.
Ford)
Pentru acasa ați avut de învățat tema : Apa . Proprietățile fizice și chimice.
Jocul ”Telefonul”:
Invit în fața clasei 5 elevi . Condițiile jocului. I elev pune o întrebare
din temă celui de al II elev . II elev raspunde la întrebare și pune
deasemenea întrebare celui de al III elev. Pentru fiecare întrebare i Elevii raspund la întrebări
se acordă un punct și pentru fiecare răspuns încă un Jocul telefonul
punct .Întrebările nu trebuie să se repete dacă elevul nu știe clasa
pune întrebarea în locul lui.
2. Foarte des în viaţa de zi cu zi, amestecaţi apa cu diverse substanţe elevii scriu titlul în caiete
Realizarea solide, lichide sau gazoase. Daţi exemple de astfel de amestecuri.
sensului Ce fel de amestecuri sunt acestea?
La sfârşitul acestei ore va trebui să cunoaşteţi definiţia soluţiilor,
componenţii soluţiilor, clasificarea soluţiilor, factorii care influenţează
dizolvarea şi solubilitatea substanţelor.
O1 – Să definească soluţiile ca amestecuri omogene;
O2 - Să clasifice soluţiile după cantitatea de substanţă dizolvată;
O3 – Să aplice cunoştinţele referitoare la factorii care influenţează
dizolvarea substanţelor; Asalt de idei
O4 - Să clasifice substanțele după solubilitate .

Apa este un solvent universal deoarece în ea se dizolvă toate


subsatnțele : Elevii ascultă
A) Substanțe gazoase –apa mineral , apa +CO2
B) Substanțe solide – apă + sare
C) Subsatnțe lichide – apă+ lapte
Se mai cunosc solvenți particulari : benzina(uleiul) , acetone(lacurile) ,
olifa(vopselele)
La dizolvarea substanțelor în apă poate forma : soluții, emulsii,
suspensii.
3 eprubute se prezintă : Substanță lichidă, omogenă , formate din
I eprubetă este dizolvată apă cu sare. Împreună vom da definiția de mai multe substanțe , dizolvare, apă și
soluție . Ce înțelegeți prin cuvîntul soluții. Cum se prepară ele. substanță etc
Soluţiile sunt amestecuri omogene formate din două sau mai multe Elevii notează noțiunea în caiet .
substanţe.
3 eprubute se prezintă :
I eprubetă este dizolvată apă cu sare. Elevii arată în care eprubetă este soluție
IIeprubetă apă cu nisip Explicația
III eprubetă apă cu ulei
Arătați în care eprubetă este soluție . Soluție de: ceai , sălămura, de vin , alcool
Soluțiile este un amestec omogen format din apă și particular , lapte, oțet.
substanței care nu se vede cu ochiul liber. Dați exemple de soluții.

II eprubetă
Suspensie este un amestec neomegen format din apă și particulele unei
substanțe solide care se vede cu ochiul liber. (apă + nisip) Apă+ nisip, apă+lut , apă ++pămînt) Experimentul
Dați exemple.
III eprubetă
Emulsie este un amestec neomeogen format din apă și particulele unei
substanțe care nu se dizolvă în apă .
( apă + ulei)
Dați exemple.
Apă + petrol, parfumurile, Observația
Iar acum vom examina soluțiile : medicamentele, apă+ motorină
Avem 2 eprubete cu soluții de ceai .
Ce observați la aceste 2 eprubete.
Care este diferența dintre ele ?
Și cum numiți voi ceai care are culoare întunecată, dar culoarea Culoarea este diferită
deschisă . Demonstrația
În termenii chimici se numește soluții diluate , și soluții concentrate.
Pe baza observațiilor dați noțiunea de soluții concentrate și diluate. Ceai tare , ceai slab

Dați exemple de soluții diluate care le folosiți în gospodărie ? Soluții diluate – amestec format din apă
Dați exemple de soluții concentrate care le utilizați în gospodărie. multă și puțină substanță
Soluții concentrate – amestec format din
Luăm 2 eprubete cu apă în prima adăugăm putină sare și o amestecăm , apă puțină și multă substanță.
în a doua adăugăm mai multă sare și observăm ce se întîmplă cu Sălămura, soluția de ceai ,vinul ,
aceste soluții. compoturileetc.
Care din ele este soluție saturată și care din ele este soluție nesaturată.
Dați noțiunea de soluție saturată și nesaturată. Spirtul(samagonul) , sirop de zahăr,
Solubilitatea este proprietatea unei substanţe de a se dizolva într-un sucurile.
anumit solvent. Solubilitatea se exprimǎ prin cantitatea de solvat care
I eprubeta sa dizolvat , iar in a II nu s-a
se poate dizolva în 100g de solvent.
dizolvat toată substanța
Efectuarea experienţei 1 din fişa de laborator. In trei pahare Berzelius
se pune apa, peste care se adauga: Soluții saturată- soluții în care nu se mai
a)in primul pahar, sare poate de dizolvat substanță Descoperirea
b)in al doilea pahar, var stins Soluții nesaturată în care se mai poate de dirijată
c)in al treilea pahar, nisip dizolvat substanță.
Concluzie: Sarea se dizolvǎ în apǎ (uşor solubilǎ), varul se dizolvǎ
Elevii notează noțiunea în caiet.
parţial (greu solubil), nisipul nu se dizolvǎ (insolubil).
După solubilitate cunoaștem substanțe : solubile, puțin solubile,
insolubile.
Elevii studiază substanțele și își expun
Solubilitatea acizilor , bazelor , sărurilor este arătată în tabelul concluziile. Conversația
solubilității.
Iar acum cu ajutorul manualului determinații factorii care influențează Temperatura
Suprafața substanței
asupra solubilității substanțelor .
Presiunea.
Conexiunea TEST DE EVALUARE
inversă Observația
I. Incercuieste varianta corecta :
1. Solutia este :
a) un amestec eterogen Elevii rezolvă testul
b) o combinatie
c) un amestec omogen
2. După concetrație soluțiile se împart:
a) concentrate
b) saturate
c)emulsii
d)diluate Experimentul
3. Dizolvarea aceleiasi cantitati de substanta in aceeasi cantitate de
dizolvant are loc cu atat mai repede cu cat :
a) gradul de faramitare este mai redus
b) agitatia componentilor este mai mica
c) temperatura solutiei este mai ridicata
4. Dizolvand 5g de soda de rufe in 100g apa se obtine : Lucru cu manual
a) o solutie de soda de rufe
b) o solutie de soda caustica
c) o noua combinatie
5. Proprietatea unei substante de a se dizolva intr-un anumit test
solvent se numeste :
a) dizolvare
b) solubilitate
c) atat dizolvare cat si solubilitate
II.completează tabelul Completează tabelul Tabel
anexă
III. Se dau amestecurile ,scrie ce fel de preparat
a) carbune pulbere + apa emulsie
b) apa + zahar tos Soluție
c) lut+ apa suspensie
Anunțarea Pentru acasă aveți de învățat tema ”Soluțiile. Solubilitatea.Apa ca Elevii notează tema în caiet
temei pe acasă solven:
și notelor Scrieți un refrat despre apă.
Elevii sunt notați
Mesaj: „Trebuie să
încerci necontenit să
urci foarte sus, dacă
vrei să poţi să vezi prea
departe”.
Motto: „Cine se opreşte din
învăţat, fie la 15 sau la 25 sau
80 de ani acela este un om
bătrîn.Cine învaţă mereu,
rămîne TÎNĂR”.(Henri Ford)

S-ar putea să vă placă și