Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 27.10.2016

Clasa: a VIII-a

Disciplina: Chimie

Tipul leciei: mixt

Coninutul: Proprietile chimice ale oxigenului

Subcompetene:

S exemplifice proprietile chimice ale oxigenului prin ecuaiile


chimice.

Obiective operaionale: Elevul va fi capabil:

O1 . S explice proprietile chimice ale oxigenului ;

O2. S scrie ecuaii ale reaciilor stabilind coeficienii;

O3 . S defineasc noiunea de oxizi conform rezultatelor obinute n


ecuaiile chimice;

Strategia didactic:

METODE I PROCEDEE : Algoritmizare, conversaia, descoperirea,


exerciiul, analiza, observaia, comparaia, Jocul didactic,
ciorchinele,explozia stelar, problematizare, joc de rol,
brainstorming, experimentul chimic.

MIJLOACE DE NVARE: Sistemul periodic, fie de lucru,schema


Proprietile chimice, ustensile i reactivi necesari pentru probele
experimentale.

FORME DE ACTIVITATE: individual, frontal, n grup, n pereche.

Declanarea activitii de nvare:

Etapele Tim Activitatea profesorului Activitatatea Strategiile


leciei -pul elevului didactice
I 1 Motto Nu pentru coal Discuie
Evocare ci pentru via nvm.
a 1 Mesaj: Dragi elevi eu v Mesaj
urez
Captare Succes la lecie s
a avei.
ateniei S fii activi, s fii 4 elevi lucreaz Exerciiul
5 ateni! cu fia propus Activitate
S fii aceia ce de profesor. experimen-
suntei! tal
Se distribuie 3 fie de Algoritmiza
Reactua lucru ( Anexa 1) re
-lizarea 3 Rspund la Observare
cunotin ntrebrile
-elor propuse de Conversai
profesor. e
Se formuleaz ntrebri Explozia
utilizndu-se tehnica stelar
Explozia stelar:(Anexa Activitate
2) frontal
-Cine a obinut pentru
prima dat Oxigenul?
-Din ce substane se
poate obine Oxigenul?
-Cum poate fi identificat
4 oxigenul obinut n
laborator? Joc de rol
-Ce sunt catalizatorii?
-De unde se i-a oxigenul
n atmosfer? Noteaz tema
1 nou n caiete.
II. nscenare (Anexa 3)
Realizar Analizeaz Schema
ea Se anun tema schema Activitate
sensului 4 Proprietile chimice ale frontal
oxigenului
Ciorchinele
Se prezint schema Completeaz Comparare
5 Proprietile chimice ale ciorchinele Brainstorm
oxigenului (Anexa 4) ing
Frontal
Se propune spre n baza Activitate
completare Ciorchinele manualului n grup
1 Proprietile chimice ale fiecare grup de Analiz
oxigenului. elevi studiaz Descoperir
proprietile ea
4 Se distribuie fiecrui grup chimice ale Lucru cu
fia de lucru respectiv. oxigenului. manualul
(Anexa 5A, 5B ,5C ) Experimen
1 t chimic
Analiz
Se prezint reacia de
ardere a magneziului. Activitate
frontal
2 Se analizeaz Deduc definiia Conversai
rspunsurile fiecrui grup. oxizilor e

Se propune elevilor s
deduc definiia oxizilor
3 pe baza reaciilor chimice Explic noiunile Activitate
III. scrise. oxidare, individual
Reflexia ardere,oxidare Lucru cu
lent. manualul
Se propune s se studieze
din manual ,pag.37 Colaboreaz n Jocul
noiunile oxidare, perechi, Complete
3 ardere. completnd a-z..,
ecuaiile chimice. Stabi-
Apoi fiecare lete.
2 nsrcinare: individual Exerciiu
(Anexa6) stabilete Activitate
coeficienii n pereche
transcriind n apoi
caiet. individual

Algoritmiza
Ex: 5 pag 39 Un elev rezolv la re
tabl problema 5
Pentru a evalua din manual
performanele elevilor Conversai
Tem obinute la lecie propun e
Elevii rspund la
pentru urmtoarela ntrebri: Analiza
acas -Ce am studiat azi la ntrebrile rezultatelo
lecie? adresate de ctre r obinute
-Care substane se profesor.
numesc oxizi?
-Explicai noiunile
:oxidare, oxidare
lent,ardere.

Ex.6,7 pag 39 manual

Anexa 1
Fia de lucru Nr.1
Calculeaz cantitatea de substan oxigen
care se obine la descompunerea apei cu
cantitatea de substan 6 mol. Calculeaz
masa oxigenului i masa apei.

Fia de lucru Nr.2


Completeaz ecuaiile reaciilor, stabilete
coeficienii:
H2O = H2 + ?
H2O2 = H2O + ?
KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + ?
KClO3 = KCl + ?

Fia de lucru Nr.3 (2elevi)


Obine oxigenul prin descompunerea
permanganatului de potasiu (KMnO4) la
temperatur, prin dezlocuirea apei i a
aerului i colecteaz-l n 3 pahare, apoi l
vei identifica .

Anexa 3 nscenare:
Prof. Avem o surpriz pregtit de un coleg de al
vostru.
Elevul(reprezint elementul Oxigen):
Sunt gaz fr culoare
Care miros i gust nu are
Dar fr el te prpdeti
Nici o clip nu trieti.
Prof. ncercai s-i dai un nume acestui personaj.
(Elevii ghicesc pe cine reprezint colegul lor)
Prof. S-i punem o coroan. Ce semnific pentru voi
aceast coroan? De ce are culoarea albastr?
Oxigenule tiu c ai pregtit pentru colegii ti un
mesaj i a vrea s-l ascultm.
Elevul-Oxigen (Citete de pe o foaie de papirus
mesajul)
Mesaj
Trebuie s v spun c eu nu m prea plictisesc, mi
gsesc ntotdeauna de lucru: ba nclzesc sobele,
arznd combustibil n ele, ba ajut bacteriile s
strng organismele moarte ,oxidndu-le, s satur
plmnii organismelor vii sau s i-au parte activ la
lucrul motoarelor cu ardere intern . Cci eu sunt
viaa! Cu mine respir lumea ,rsar i florile i viaa
e mai frumoas, numai dac eu snt prezent.
Oxigenu-i bogie,
El e cel mai rspndit.
Ce-ar fi fr el chimia?
Dar viaa? Voi v-ai gndit ?

Fia de lucru
1. Completeaz ecuaiile reaciilor:
2. Stabilete coeficienii:
C + O2 ?......
S + ?.... SO2
P + ?.... P2O5
Mg + O2 ?.......
Fe + ?.... Fe3O4
Ca + O2 ?.......

Fia de lucru
1. Completeaz ecuaiile reaciilor:
2. Stabilete coeficienii:
C + O2 ?......
S + ?.... SO2
P + ?.... P2O5
Mg + O2 ?.......
Fe + ?.... Fe3O4
Ca + O2 ?.......

S-ar putea să vă placă și