Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 22.10.2010

Clasa: a VIII-a

Disciplina: Chimie

Tipul lecţiei: mixtă

Conţinutul: Proprietăţile chimice ale oxigenului

Subcompetenţe:

Să exemplifice proprietăţile chimice ale oxigenului prin ecuaţiile chimice.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1 . Să explice proprietăţile chimice ale oxigenului ;

O2. Să scrie ecuaţii ale reacţiilor stabilind coeficienţii;

O3 . Să definească noţiunea de oxizi conform rezultatelor obţinute în ecuaţiile


chimice;

Strategia didactică:

METODE ŞI PROCEDEE : Algoritmizare, conversaţia, descoperirea, exerciţiul, analiza,


observaţia, comparaţia, Jocul didactic, ciorchinele,explozia stelară, problematizare,
joc de rol, brainstorming, experimentul chimic.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE : Sistemul periodic, fişe de lucru,schema „Proprietăţile


chimice”, ustensile şi reactivi necesari pentru probele experimentale.

FORME DE ACTIVITATE : individuală, frontală, în grup, în pereche.

Bibliografia:

1.Manual de chimie, clasa a 8-a, Svetlana Kudriţcaia, Boris Pasecinic, Galina


Dragalina, Editura ARC, Chişinău 2008.

2.Chimie. Curriculum pentru învăţămîntul gimnazial (clasele VII-IX), Chişinău, 2010.

3. Ghidul profesorului,Chimie clasa a 8-a,Svetlana Kudriţcaia, Boris Pasecinic,


Editura ARC, Chişinău 2008.

Profesor: Rotaru Dina


Declanşarea activităţii de învăţare:

Etapele Tim Activitatea profesorului Activitatatea elevului Strategiile


lecţiei -pul didactice
I Evocarea 1 Motto „Nu pentru şcoală ci Discuţie
pentru viaţă învăţăm”.
Captarea 1 Mesaj: Dragi elevi eu vă urez Mesaj
atenţiei Succes la lecţie să aveţi.
Să fiţi activi, să fiţi atenţi!
Să fiţi aceia ce sunteţi!
Se distribuie 3 fişe de lucru 4 elevi lucrează cu Exerciţiul
5 ( Anexa 1) fişa propusă de Activitate
Reactua- profesor. experimen-
lizarea tală
cunoştin- Algoritmizare
ţelor Observare
3 Se formulează întrebări Răspund la întrebările
utilizîndu-se tehnica „Explozia propuse de profesor. Conversaţie
stelară”:(Anexa 2) Explozia
-Cine a obţinut pentru prima stelară
dată Oxigenul? Activitate
-Din ce substanţe se poate frontală
obţine Oxigenul?
-Cum poate fi identificat
oxigenul obţinut în laborator?
-Ce sunt catalizatorii?
-De unde se i-a oxigenul în
atmosferă?
Joc de rol
4 Înscenare (Anexa 3)

Se anunţă tema „Proprietăţile Notează tema nouă în


II. chimice ale oxigenului” caiete.
Realizarea
sensului Se prezintă schema
1 Analizează schema Schema
„Proprietăţile chimice ale Activitate
oxigenului” (Anexa 4) frontală

4 Se propune spre completare Completează Ciorchinele


Ciorchinele „Proprietăţile ciorchinele Comparare
chimice ale oxigenului”. Brainstorming
Frontal
5 Se distribuie fiecărui grup fişa de În baza manualului Activitate în
lucru respectivă. (Anexa 5A, 5B , fiecare grup de elevi grup
5C ) studiază proprietăţile Analiză
chimice ale Descoperirea
oxigenului. Lucru cu
1 Se prezintă reacţia de ardere a manualul
magneziului. Experiment
chimic
4 Se analizează răspunsurile Analiză
fiecărui grup.
Activitate
1 Se propune elevilor să deducă Deduc definiţia frontală
definiţia oxizilor pe baza oxizilor Conversaţie
reacţiilor chimice scrise.

2 Se propune să se studieze din Explică noţiunile Activitate


III. manual ,pag.37 noţiunile oxidare, individuală
Reflexia „oxidare”, „ardere”. ardere,oxidare lentă. Lucru cu
manualul
Colaborează în
3 Însărcinare: perechi, completînd Jocul
(Anexa6) ecuaţiile chimice. „Completea-
Apoi fiecare individual ză….., Stabi-
stabileşte coeficienţii leşte….”
transcriind în caiet. Exerciţiu
Activitate în
pereche apoi
3 Ex: 5 pag 39 Un elev rezolvă la individual
tablă problema 5 din
Pentru a evalua performanţele manual Algoritmizare
2 elevilor obţinute la lecţie propun
următoarela întrebări:
Elevii răspund la
-Ce am studiat azi la lecţie? Conversaţie
întrebările adresate
-Care substanţe se numesc Analiza
de către profesor.
oxizi? rezultatelor
-Explicaţi noţiunile :oxidare, obţinute
Temă oxidare lentă,ardere.
pentru
acasă Ex.6,7 pag 39 manual
Anexa 1
Fişa de lucru Nr.1
Calculează cantitatea de substanţă oxigen care se
obţine la descompunerea apei cu cantitatea de substanţă
6 mol. Calculează masa oxigenului şi masa apei.

Fişa de lucru Nr.2


Completează ecuaţiile reacţiilor, stabileşte coeficienţii:
H 2O = H 2 + ?
H2O2 = H2O + ?
KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + ?
KClO3 = KCl + ?

Fişa de lucru Nr.3 (2elevi)


Obţine oxigenul prin descompunerea
permanganatului de potasiu (KMnO4) la
temperatură, prin dezlocuirea apei şi a aerului şi
colectează-l în 3 pahare, apoi îl vei identifica .
Tema pentru
acasă

Exerciţiul 6,7
pag 39 ,
manual
Anexa 3 Înscenare:
Prof. –Avem o surpriză pregă tită de un coleg de al vostru.
Elevul(reprezintă elementul Oxigen):
–Sunt gaz fă ră culoare
Care miros şi gust nu are

Dar fără el te prăpădeşti

Nici o clipă nu trăieşti.

Prof. –Încercaţi să-i daţi un nume acestui personaj.

(Elevii ghicesc pe cine reprezintă colegul lor)

Prof. –Să-i punem o coroană. Ce semnifică pentru voi această


coroană? De ce are culoarea albastră? „Oxigenule” ştiu că ai
pregătit pentru colegii tăi un mesaj şi aş vrea să-l ascultăm.

Elevul-Oxigen (Citeşte de pe o foaie de papirus mesajul)

Mesaj

„Trebuie să vă spun că eu nu mă prea plictisesc, îmi găsesc


întotdeauna de lucru: ba încălzesc sobele, arzînd combustibil în
ele, ba ajut bacteriile să strîngă organismele moarte ,oxidîndu-le,
să satur plămînii organismelor vii sau să i-au parte activă la lucrul
motoarelor cu ardere internă . Căci eu sunt viaţa! Cu mine respiră
lumea ,răsar şi florile şi viaţa e mai frumoasă, numai dacă eu sînt
prezent. Oxigenu-i bogăţie,

El e cel mai răspîndit.

Ce-ar fi fără el chimia?


Dar viaţa? Voi v-aţi gîndit ?”

Fişa de lucru
1. Completează ecuaţiile reacţiilor:
2. Stabileşte coeficienţii:
C + O2 ?......
S + ?.... SO2
P + ?.... P 2O 5
Mg + O2 ?.......
Fe + ?.... Fe3O4
Ca + O2 ?.......

Fişa de lucru
1. Completează ecuaţiile reacţiilor:
2. Stabileşte coeficienţii:
C + O2 ?......
S + ?.... SO2
P + ?.... P 2O 5
Mg + O2 ?.......
Fe + ?.... Fe3O4
Ca + O2 ?.......

S-ar putea să vă placă și