Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: Busuioc Anna


Disciplina: Chimia
Clasa: a IX-a
Data: 
Unități de conținut: Oxizii carbonului (oxidul de carbon (II), oxidul de carbon (IV)): proprietăți fizice, chimice generale, obținere, utilizare.
Tipul lecţiei: de formare a preceperilor și deprinderilor
Unități de competențe:
CS1 - 4.1. Operarea, în diferite situații de comunicare, cu noțiunile ce se referă la oxizii carbonului.
CS3- 4.3. Modelarea prin ecuații chimice a proprietăților chimice, a metodelor de obținere, a legăturilor genetice ale oxizilor carbonului.
CS5 - 4.6. Transpunerea proprietăților, proceselor chimice ce vizează oxizii carbonului în situații contextuale activității umane.
Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
 O1: să identifice proprietățile fizice și chimice ale oxidului de carbon (IV, II)
O2: să scrie prin reacții chimice metodele de obținere ale oxizilor de carbon
O3: să enumere domeniile de utilizare oxidului de carbon
O4: să enumere efectele oxidului de carbon asupra mediului și organismului uman
O5: să argumenteze importanța prevenirii formării oxidului de carbon (II) în procesele de ardere; a acumulării oxidului de carbon (IV) în spațiile
închise
  Strategii didactice:
-metode/ procedee/tehnici: interogare frontală, discuție ghidată, explicație, lucrul în grup, lucrul individual, test fulger
-materiale necesare: laptop, proiector, manual
Desfășurarea activității
Etapele lecţiei Metode şi
Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee
I.Evocarea   Salut elevii. Verific prezenţa elevilor la lecţie.    Se pregătesc cu
1.Moment Organizez clasa pentru buna desfășurare a lecției prin creearea de condiţii optime și un toate cele necesare
organizatoric climat favorabil. pentru lecţie.
2. Evaluarea  Ror elevii de la lecția anterioară să-ți amintească caracteristica generală a Interogare
cunoștințelor carbonului după poziția sa în sistemul periodic. Răspund la frontală
 Ce proprietăți poate să manifestă carbonul în compuși? Care sunt gradele de întrebările propuse
oxidare? de profesor
 Ce este alotropia? Care sunt principalele modificări alotropice ale carbonului? Discuție
 Amintește-ți ce sunt Oxizii? Câte tipuri de oxizi cunoaștem? Cum se formează ghidată
aceștea?
Formula generală: E2On

Tema nouă: Oxizii carbonului (oxidul de carbon (II), oxidul de carbon (IV)):
II.Realizarea proprietăți fizice, chimice generale, obținere, utilizare. notează tema în
sensului caiete 
Se prezintă obiectivele lecției.
Atomul de carbon formează legături covalente cu atomii de oxigen rezultând molecule
de monoxid de carbon și de dioxid de carbon.
Carbonul poate forma 2 ozixi: oxidul de carbon (II), oxidul de carbon (IV)
Propun elevilor să realizezed în caiete tabelul după modelul realizat la tablă, apoi explicație
repartizez elevii în 2 grupe:
I grup – analizează proprietățile fizice și chimice ale oxidului de carbon II
  
II grup – analizează proprietățile fizice și chimice ale oxidului de carbon IV
Caracteristic oxidul de carbon (II) oxidul de carbon (IV)
i Vizionează fimulețul
Proprități Culoare: incolor Culoare: incolor segvențe video
fizice Miros: inodor Miros: inodor mozaweb.com
Starea de agregare: gaz Stare de agregare: gaz
Punct de topire: –205,1 ºC Punct de topire:–78,5 ºC Lucrează asupra
Punct de fierbere: –191,5 ºC Punct de fierbere: sublimează sarcinilor propuse
Densitate de 1,04 ori mai ușor Densitate:1,5 ori mai mare decât a lucrul în grup
decât aerul) aerului)
Metodele de Este produs în timpul arderii În naturã, oxidul de carbon (IV)
obținere substanțelor care conțin carbon se formeazã la oxidarea oi arderea
(cărbune mineral, compuși compuoilor ce conþin carbon,
organici). Poate fi găsit de precum și la respirația animalelor
exemplu în șemineele pe bază și a plantelor.
de cărbune, în motoarele cu În laborator, oxidul de carbon
combustie internă, sau, în cazul (IV) se obține la acțiunea
cazanelor pe bază de gaz, în acidului clorhidric asupra
gazele emise de hornuri). marmurei
2 C + O₂ = 2 CO CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + H2O + notează în caiete
C + CO₂ = 2 CO CO2 proprietățile fizice
Proprietăți Monoxodul de carbon nu Fiind un oxid acid tipic, oxidul de ale oxizilor
chimice întreține arderea și are carbon (IV) interacționeazã cu:
caracter reducător.  Apa
1. Reacția cu oxigenul (reacția CO2 + H2O = H2CO3
de ardere)  Oxizii bazici
2 CO + O2 → 2 CO2↑ CO2 + CaO = CaCO3
2. Caracterul reducător este  Bazele
folosit la obținerea metalelor 2NaOH + CO2 = Na2CO3 + H2O
din oxizi scriu în caiete
3 CO + Fe2O3 → 3 CO2↑+ 2 Fe metodele de obținere
a oxizilor lucrul la tablă
Utilizarea Gazul de generator și cel de apă  în industria frigorifică (gheață
se pot utiliza drept combustibili; uscată);
CO se utilizează drept agent • obținerea sifonului;
reducător la obținerea fontei • stingătoare de incendiu;
• obținerea unor carbonați.
vizioneze video
Fiecare elev completează tabelul în caiet odată cu explicațiile colegilor și a profesorului
de la tablă.
Pentru a descoperi mai multe informații despre oxizii carbonului propun elevilor să
vizioneze segventele video: https://www.mozaweb.com/ro/Microcurriculum/view?
azon=dl_112
Atenție! La ce servește alarma de monoxid de carbon?
Otrăvirea cu monoxid de carbon deseori se soldează cu moartea. Emiterea acestui gaz
inodor și incolor de către sistemele de încălzire defecte are ca rezultat pierderea a
numeroase vieți omenești.
Simptomele otrăvirii - care are loc foarte rapid:
 amețeli, dureri puternice de cap, greață, confuzie
 crampe musculare, paralizie musculară.
Persoana intoxicată cu monoxid de carbon nu poate părăsi încăperea chiar dacă este
conștientă de ce i se întâmplă deoarece mușchii nu funcționează, pierderea cunoștinței
insuficiență respiratorie, deces.

Pentru verificarea cunoștințelor propun elevilor un test fulger realizat cu plaftorma:


testmoz elevii accesează linkul către test, introduc numele și prenumele și răspund la elevii accesează
III.Reflexia întrebări pentru fiecare întrebare linkul către test, Test fulger
https://testmoz.com/q/8445048 introduc codul de Testmoz
acces și răspund la
întrebări

Se fac concluziile temei


IV.Extindere Se evaluează realizarea obiectivelor
Tema pentru acasă: Tema 4.14.1 pag. 109-110, Ex. 3 a pag. 113
Tema pentru
acasă

S-ar putea să vă placă și