Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data :
Clasa : IX-a
Profesor:
Obiectul : chimie
Unitați de conținut: Calciul. Caracteristica generală a calciului conform poziţiei în Sistemul periodic. Proprietăţile fizice şi chimice a
calciului
Tipul lecţiei : de formare a deprinderilor și priceperilor
Competenţe:
C1 A dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei;
C2 A comunica în limbaj specific chimiei;
C3 A rezolva probleme/situaţii-problemă;

Unități de competență:
Să caracterizeze metalul calciul după algoritmul: poziţia în sistemul periodic,structura atomului, valenţele şi gradele de oxidare posibile, tipul legăturii
chimice; răspîndirea în mediu, rolul biologic, proprietăţile fizice , compoziţia celor mai importanţi compuşi si utilizarea;

Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1 Să caracterizeze calciul, ca element chimic, în baza Sistemului Periodic după algoritmul cunoscut;
O2 Să descrie substanţa simplă calciul după algoritmul: formula chimică, legătura chimică, masa moleculară relativă, masa molară;
O3 Să descrie răspîndirea calciul în mediu;
O4 Să scrie ecuaţiile reactiilor de interactiune a calciului cu nemetalele
O5 Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii ;

Metode şi procedee :, explicaţia, problematizarea, algoritmizarea, rezolvarea de probleme, rebus, asalt de idei, acheletul de pește, păianjenul, organizatorul
grafic, scheme.

Forme de activitate:frontală, individuală, în grup, ;

Tehnici de evaluare: evaluare curentă


Etapele Timp, Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi
lecţiei Obiec procedee
.
Moment Salut elevii îi organizez pentru activitate , Verifică Elevii se organizează. Mottou
organizatoric prezenţa elevilor la lecţie. Creează condiţii optime pentru
desfăşurarea lecţiei. Anunţ mottoul lecţiei
„Întilnirea dintre doi oameni este precum contactul
dintre doua substante chimice –daca exista o reactie
amindoi sufera o tansformare „ (Carl Gustav Jung)

Evaluarea Evaluez tema de acasă,la trei elevi evaluez tema in caite, 3 elevi trec la tablă și realizează
temei de unu acelas exercitiu îl realizează la tablă. sarcina primită pe fișă. Fișe independente
acasă Deasemenea pentru a verifica tema studiate 3 elevi Evaluarea
primesc fise individuale de lucru. reciprocă
I fisă – poziția metalelor alcaline in SistemulPeriodic,
structura electronica
II fișă – proprietățile fizive ale metalelor alcalina
III fișă – proprietățile chimice.

Captarea Pentru aflarea temei noi propun elevilor să completeze un Fiecare elev primește fisa cu Rebus
atenţiei rebus la viteză”Cine este mai isteț„ rebus și intrebarile respective.
1. Matalele situate în gr.I sub.A se numesc......
2. Franciul si cesiul sint cele mai ........ metale 1. Alkaline
3.Element cu ordinul 3 in S.P.
2. Active
4.Soda Na2CO3 poate exista sub forma......
5.Orgnism ul are nevoie zilnic de sare de....... 3. Litiu
6. În violet flacara spirtierei o colorează 4. Calcinată
5. Bucătărie
6. potasiul
A L C A L I N E
A C T I V E
L I T I U
C A L C I N A T Ă
B U C Ă T Ă R I E
P O T A S I U L
Anunţarea Tema nouă de astăzi :”Calciul.Caracteristica generală Elevii notează tema în caiet
temei noi şi a calciului conform poziţiei în Sistemul periodic. Elevii citesc obiectivele lecţiei
obiectivelor Proprietăţile fizice şi chimice a calciului
Dirijare Tema va fi studiată după algoritnul după care vom studia
învăţare tema. ”Afișat la tablă” Determină liderul grupei şi Asalt de idei
2 min 1.Poziţia în SP,structura atomului, valenţa. formează grupurile
2. Principalele minerale de calciu sînt:
3. Rolul biologic. Caracterizează calciul după Algoritmul
4.Proprietăţile poziția în Sistemul Periodic
O1
5.Utilizarea şi importanţa calciului
Fiecare grup primește
Un elev trece la sistemul periodic pentru a caracretiza însărcinarea corespunzătoare Explicația
elementul calciu după algoritmul propus din Anexa1 apoi prin metoda indicată o
realizează temp de 7 minute
O să lucrăm în grup Un membru al echipei apoi o
I rînd. Principalele minerale de calciu - metoda prezintă clasei.
păianjenului, completează picioruşele păianjenului. Păianjen
II rînd Rolul biologic prin metoda – scheletului de pește
III rînd: Proprietățile chimice Scheletul de pește
Împreuna o sa cercetam : Utilizarea și importanța calciului Elevii ascultă după care scriu în Schema
prin metoda ”Organizatorului grafic” caiete. Organizatorul
Liderul grupei prezintă informația studiată celorlalți elevi. grafic
Menționez că calciu are un rol inportant in organismul
uman, lipsa acestuia cauzează: Explicația
Conexiunea Propun să rezolve problema 3 pag. 46 Un elev va rezolva la tablă o
inversă problema
Se da Problemă
m (Ca)=0.7g
Problemă: Organismul uman are nevoie zilnic de 0,7 g de calciu. Lucrul la tablă.
w (Ca)=0.13%
Cît lapte de vacã (în grame) trebuie sã bea un om pentru a satisface
m(laptelui)-?
aceastã necesitate, dacã partea de masã a calciului în lapte este
0,13%?
m(Ca)
W(Ca)= *100%
m(lapte)

m(lapte)=m(Ca)*100%
w(Ca)
La fine pe aceleași stichere rog elevii să scrie ce au
m(lapte)=0.7*100%=538.46g
învataț nou și ce vor să mai afle pe parcurs. 0.13%
Fiecare elev citește ce au învățat nou.

Anunţarea Tema pentru acasă. Elevii notează tema în caiet


temei de Tema 2.7 pagina 41-42, ex. 1 ”Lucru în echipă” pag. 45
acasă
Anexa 1

Buletinul de identitate al elementului chimic Calciu


Simbolul chimic……………..
Numărul de ordine…………..
Sarcina nucleului…………….
Numărul total de electroni………….
Numărul nivelelor enegetice……….
Repartizarea electronilor pe nivele……………………
Metal sau nemetal ………………..
Valenţele posibile …………………
Gradele de oxidare ……………….
Masa atomică relativă…………………….
Perioada……………………
Grupa……………………

Anexa 2
1. Matalele situate în gr.I sub.A se numesc......
2. Franciul si cesiul sint cele mai ........ metale
3.Element cu ordinul 3 in S.P.
4.Soda Na2CO3 poate exista sub forma......
5.Orgnism ul are nevoie zilnic de sare de.......
6. În violet flacara spirtierei o colorează

S-ar putea să vă placă și