Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Busuioc Anna

Disciplina: Chimia Data: Clasa: a VII a

Unități de conținut: Legătura chimică. Tipuri de legături chimice

Tipul lectiei: De formare a deprinderilor ;și priceperilor

Unități de competență:

CS1-3.3 Determinarea tipului de legătură chimică și a masei moleculare relative în baza formulei chimice.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1: Să definească noţiunile: legătura chimică

O2: Să enumere tipurile de legături chimicee

O3:Să explice pe baza unor exemple: formarea legăturii covalente

O4 - Să rezolve exerciții și probleme în baza celor studiate

Metode și procedee: test fulger, problematizarea, schema, joc didactic, lucrul la tablă, dictare chimică, explicația
Mijloace didactice: manual, fișe, SP
Forma de activitate : INDIVIDUAL
Desfășurarea activității

Strategii didactice

Obiective operaţionale
Evenimente Predare - învăţare

Dozarea
instrucţional Activitatea învăţătorului- elevilor

Metode şi

Forme de
activitate
procedee
e

1 2 3 4 5 6
Evocare Profesorul salută clasa pregăteţte un climat pshologic adecvat pentru ore. Din timp se pregatesc
10 întrebări care se împart în clasă.

 Numeşte nemetalele din grupa a IV-a


 Numeşte metalele din perioada a 3-a test fulger
 Numeşte metalul cu cea mai mare masă atomică
 Numeşte metalul cu 7 electroni pe ultimul nivel
 Numeşte elementul cu nu conține neutroni
 Numeşte elementul al cărui nucleu conține 12 neutroni
 Numeşte elementul cu sarcina nucleului + 30
 Numeşte elementele a căror electroni sunt repartizați pe 3 straturi
 Numeşte elementele cu valența constantă II
 Elementele din subgrupa principală.
2 elevi la tablă scriu exemple de substanţe compuse şi simple. Timp în care profesorul cu restul dictare
clasei organizează o dictare chimică, profesorul numeşte elementul elevii înscriu simbolul chimică
 Sodiu, Potasiu, Magneziu, Carbon, Aluminiu, Zinc, Xenon, Hidrogen, Clor, Fosfor.
Realizarea Se anunţă tema la care vom lucra astăzi: Legătura chimică. Tipuri de legături chimice
sensului Se invită 4 elevi la tablă, care sunt rugaţi sa scrie schema electronică a elementelor Litiu,
Beriliu, Bor, Carbon, Azot, Oxigen, Flour, Neon. problematiz
Se explică elevilor că elementele chimice au tendinţa de a se prin atracţie pentru aşi complecta area
stratul incomplet de electroni, configuraţia octetă , elemente precum Na cu un singur electron
uşor cedează, Cl foarte activ cu 7 electroni uşor adiţionează. Tendinţa elementelor chimice este explicația
de Aşi completa ultimul strat pînă la 8 electroni şi mult mai uşor rup electronii acolo de unde
sunt 1-2 ramaşi pe strat îi atrag cei care sunt 6-7 formînd în acest fel o Legătură Chimică.

Joc didactic demonstrativ „ Funia” se propune elevilor să formeze 2 echipe pentru început fiind
5 la 3 apoi de fiecare dată cînd cineva cîstigă, un elev trece de partea celor cîştigători, pînă în
momentul cînd va fi 7 la 1
joc didactic

Le explicăm elevilor ca şi în Chimie este în mod similar atracţia elementele care au pe ultimul
strat mai mulţi electroni mai uşor atrag decît cedează şi invers cei acre au mai puţini electroni
mai uşor cedează decît atrag.

Se dă noţiunea de Legătură Chimică – legarea atomilor prin forţa de atracţie sau interacţiuni de
natură electrică ce apar între atomi.
conversație
Se specifică ca Legătura chimică este de 3 tipuri: covalentă, ionică şi metalică. Respectiv cea
covalentă este polară şi nepolară.
Legătura metalică apare între atomii de Metale, Legătura covalentă între atomii de nemetale,
Legătura Ionică între atomi de metale şi nemtale Anexa 1

Reflecție Se propune elevilor să scrie schema electronică pentru Natriu, Magneziu, Aluminiu, Siliciu , lucrul la
fosfor, sulf, clor şi să specifice numărul electronilor de valenţă a fiecărui elemnt, cîti electroni
tablă
maxim poate adiţiona şi cîti maxim poate ceda.

Ce tip de legătură chimică se poate forma între aceşti atomi?

Se propune elevilor să facă un tabel Am Ştiut – Am învăţat – Vreau să Cunosc


respectiv fiecăre din ei îşi noteză ce ştiu ce au învăţat ce doresc să mai înveţe, profesorul roagă
cîtiva elevi să citească ce doresc să mai înveţe la această temă.

Extensie se evaluează elevii activi pe parcursul orei.


Temă pentru acasă: ex.2 pag 79, De studiat tema

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și