Sunteți pe pagina 1din 19

Gimnaziul Bălăşeşti

Proiect didactic
Profesor: Rotaru Dina
Disciplina: Chimia
Clasa: a IX-a
Data: 09.02.2012
Modulul 3: Starea gazoasă a substanţelor.Nemetalele şi compuşii lor;
Subiectul lecţiei: Azotul;
Tipul lecţiei: Mixtă (de formare a capacităţilor şi de dobîndire a cunoştinţelor);

Competenţe:
C1 A dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei;
C2 A comunica în limbaj specific chimiei;
C3 A rezolva probleme/situaţii-problemă;

Subcompetenţe:
Elevul va fi capabil:
S1 Să caracterizeze nemetalul azot după algoritmul: poziţia în sistemul periodic,structura atomului, valenţele şi gradele de oxidare
posibile, tipul legăturii chimice; răspîndirea în mediu, rolul biologic, proprietăţile fizice şi chimice, compoziţia celor mai importanţi
compuşi, utilizarea;
S2 Să rezolve exerciţii şi probleme teoretice şi experimentale;

Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1Să caracterizeze azotul, ca element chimic, în baza Sistemului Periodic după algoritmul cunoscut;
O2 Să descrie substanţa simplă azot după algoritmul: formula chimică, legătura chimică, masa moleculară relativă, masa molară;
O3 Să descrie răspîndirea azotului în mediu;
O4 Să scrie ecuaţiile reacţiilor chimice ce ilustrează obţinerea şi proprietăţile chimice ale azotului;
O5 Să enumere domenii de utilizare a azotului;
O6 Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii în baza proprietăţilor azotului;
Strategii didactice:
-metode/ procedee/tehnici: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, metoda ciorchinelui, exerciţiul, algoritmizarea, arborele
genealogic, experimentul chimic, rezolvarea de probleme, compararea, dictarea chimică,lucrul cu manualul, jocul didactic,prezentarea la
computer,cinquain.
-mijloace de instruire: manualul şcolar, sistemul periodic, laptopul, videoproiectorul;
-materiale necesare: manualul, Sistemul periodic, Tabelul solubilităţii, fişe de lucru, postere;

Forme de activitate:frontală, individuală, în grup, în perechi;

Tipuri/metode/ tehnici de evaluare: evaluare curentă, conversaţia de verificare, rezolvare de exerciţii şi probleme, jocul evaluativ,
arborele genealogic.
Demersul didactic

Etapele Sub-
Conţinutul Strategii didactice
lecţiei compe ştiinţific
- tenţe/
obiec-
tive Forme de Metode şi Mijloace/ Evaluare
Activitatea profesorului organizar procedee materiale
Activitatea elevului e didactice
I.Evocarea Salută elevii. Verifică prezenţa Se pregătesc cu toate Frontală
1.Moment elevilor la lecţie. Creează condiţii cele necesare pentru
organiza- optime pentru desfăşurarea lecţiei. lecţie.
toric
Transmite următoarele cuvinte Mesaj
2.Captarea elevilor: Astăzi, noi împreună Primesc cu bucurie acest
atenţiei ne-am pomenit în Oceanul îndemn.
„Cunoştinţelor” , pe vaporul cu
denumirea „Chimia”. Eu sunt în
calitate de cîrmaci, iar voi ca însoţi-
tori. De relaţiile prieteneşti şi de
colaborare pe care le vom avea pe
parcursul acestei călătorii depinde
cît de interesant şi de reuşit vom
ajunge la limanul „Recreaţia”. Deci
vă urez „călătorie plăcută”.

Motto-ul lecţiei: „Învăţat e omul Frontală Motto


care nu termină niciodată de Meditează asupra Motto-
învăţat.” ului . Formulează
(Lucian Blaga) răspunsuri.
3.Verifica-
rea cunoş- Distribuie 3 fişe de lucru.
tinţelor
Fişa1
Calculează masa soluţiei de acid Trei elevi trec la tablă şi Individual Problema- Fişe de
sulfuric cu partea de masă de 10% îndeplinesc fişele de tizare lucru
necesară pentru dizolvarea oxidului lucru.
de fier (III) cu masa de 12g.

Fişa 2 Arborele
Completează ramurele arborelui genealogic
genealogic cu cele mai importante Rezolvare
saruri ale acidului sulfuric şi unele de
domenii de utilizare a lor. probleme

Fişa 3
Determină în care din cele trei
eprubete se află acidul sulfuric. Experiment
Scrie ecuaţia reacţiei chimice chimic
respective.

Se verifică tema de acasă: Un elev, la dorinţa, Laptop


prezentarea unui film „Importanţa prezintă filmul Video-
acidului sulfuric şi domeniile de „Importanţa acidului proiector
utilizare.” sulfuric şi domeniile de
utilizare a lui.” (în format
Power Point)
Dictare chimică Evaluare
Oxid de sulf (IV), acid sulfuric, Scriu fomulele Dictare curentă
sulf, sulfat de bariu, oxid de sulf substanţelor după dictarea Frontal chimică
(VI), sulfat de calciu, sulfura de chimică apoi alcătuiesc o Activitate
zinc, acid sulfhidric. transformare chimică şi în grup
Însărcinare: Alcătuiţi o scriu ecuaţiile reacţiilor Transfor- Postere
transformare chimică şi scrieţi chimice respective. mare
ecuaţiile reacţiilor chimice
respective. Timp de lucru 5 min. Prezintă posterele cu
Se verifică apoi cum s-a îndeplinit transformarea rezolvată.
însărcinarea propusă. Se fac aprecieri.
II.Reali- Fişe
zarea Se propune elevilor să decodifice Elevii sunt împărţiţi în trei codate
sensului următoarele cifre şi să găsească grupe. Ei descifrează
cuvîntul ascuns: cuvintele codate de pe Activitate Decodifi-
I grup: 1,21,16,22; fişe. în grup care
II grup: 6,16,19,6,16,18;
III grup:1,18,19,5,15; I grup: azot
II grup: fosfor
A B C D E III grup: arsen
1 2 3 4 5
F G H I Î
6 7 8 9 10
J K L M N
11 12 13 14 15
O P R S Ş
16 17 18 19 20
Z T Ţ U V
21 22 23 24 25
Se află în subgrupa
-Ce au comun aceste elemente principală a grupei a V-a
chimice? şi sunt nemetale. Frontal Conver-
-Recunoaşteţi despre ce substanţă saţie
este vorba?
„ În traducere din limba greacă
înseamnă „ fără viaţă”. Toate Ei determină ca acesta
organismele vii pier nimerind în este azotul.
mediul lui, dar în acelaşi timp, fără
el nu ar exista viaţa pe pămînt. Laptop
Ocupă 78% din volumul aerului.” Video- Evaluare
-Care este compoziţia aerului? Elevii indică compoziţia proiector curentă
aerului.
Anunţă tema nouă şi obiectivele
lecţiei. Algoritmi-
Se propune elevilor să Notează tema nouă în Frontal zare
caracterizeze element chimic azot caiete. Comparare Manualul
S1,O1 în baza sistemului periodic. Elevii caracterizează
(Anexa 1) elementul chimic azot. Activitate
în grup
Pentru studierea temei noi se Fiecare grup de elevi Ciorchinele
O2,O3, prezintă ciorchinele în baza căruia studiază tema nouă în semidirijat
O4,O5 se va studia tema nouă. baza ciorchinelui propus.
(Anexa 2) Ei prezintă răspunsul
oral. Completează
ciorchinele.
Se propune a se rezolva o problemă Frontal
III.Refle- la tablă. Un elev va rezolva la
xia Problemă: Calculaţi masa tablă o problemă Problema-
magneziului necesară pentru tizare
O6 interacţiunea cu azotul, cu volumul
33,6l (c.n.).Calculaţi masa nitrurii
de magneziu obţinut.

Pentru a se vedea cum s-a însuşit


tema „ Azotul” se propune un test
fulger sub formă de joc didactic . Elevii răspund rapid .
Jocul constă în următoarele: Dacă Grupul de elevi care Frontal Joc
enunţul este corect elevii vor ridica răspund cel mai corect vor didactic
cartonaşul roşu în sus, dar dacă este fi învingători.
greşit-vor ridica cartonaşul albastru.
Test fulger Test
fulger
1.Elementul azot se află în subgrupa 1.F
secundară a gupei V-a.

2.Oxidul superior al azotului este 2.A


N2O5.
3.În nucleul atomului de azot se află 3.A
7protoni şi 7 neutroni, iar în jurul
nucleului se rotesc 7 electroni.
4.Azotul formează cîteva 4.F
modificaţii alotropice.
5.Gradul de oxidare superior al azo- 5.A
tului este (+5), iar cel inferior (-3).
6.Elementul azot formează 6.A
substanţa simplă N2.
7.În molecula azotului legătura 7.F
chimică este covalentă polară.
8.Azotul se dizolvă bine în apă. 8.F
9.Nemetalul azot prezintă atît 9.A
proprietăţi oxidante cît şi
reducătoare.
10.Azotul este un gaz fără culoare şi 10.A
fără miros.

Fiecare pereche de elevi alcătuiesc Alcătuiesc cîte o poezie Activitate Cinquain


cîte un cinquain unde primul cuvînt după Tehnica Cinquain. în perechi
este Azotul.
IV.Extin-
dere
Se citesc cîteva curiozităţi despre Laptop
azot. Video-
proiector
Tema „Azotul” pag.86-88. Îşi notează tema pentru
Tema „Orizonturile chimiei” pag.87 de acasă în agende.
pentru citit. Ex.6 de la evaluare, pag.88.
acasă
Se anunţă notele primite de elevi.
Fişa cu litere codate

A B C D E F G H
1 2 3 4 5 6 7 8
I Î J V L M N O
9 10 11 12 13 14 15 16
P R S Ş Z T Ţ U
17 18 19 20 21 22 23 24
Anexa 1Caracteristica elementului chimic Azot
Simbolul chimic……………..
Numărul de ordine…………..
Sarcina nucleului…………….
Numărul total de electroni………….
Numărul nivelelor enegetice……….
Repartizarea electronilor pe nivele……………………
Metal sau nemetal ………………..
Valenţele posibile …………………
Gradele de oxidare ……………….
Masa atomică relativă…………………….
Perioada……………………
Grupa……………………
Subgrupa ………………….
Anexa 2; Ciorchinele semidirijat

Substanţ
a simplă

Răspîndir Propriet
ea în ăţi fizice
natură

Azotu
l
Proprietăţ
Obţinerea
i chimice

Utilizări
Test fulger
(Adevărat sau Fals)
1.Elementul azot se află în subgrupa secundară a grupei a V-a.
2.Oxidul superior al azotului este N2O5.
3.În nucleul atomului de azot se află 7protoni şi 7 neutroni, iar în
jurul nucleului se rotesc 7 electroni.
4.Azotul formează cîteva modificaţii alotropice.
5.Gradul de oxidare superior al azotului este (+5), iar cel inferior
(-3).
6.Elementul azot formează substanţa simplă N2.
7.În molecula azotului legătura chimică este covalentă polară.
8.Azotul se dizolvă bine în apă.
9.Nemetalul azot prezintă atît proprietăţi oxidante cît şi reducătoare.
10.Azotul este un gaz fără culoare şi fără miros.
Sub formă
de nitraţi
În aer (78%
din volumul
aerului) În sol
În stare
liberă

Răspîndirea
în natură Azotul

Intră în componenţa
proteinilor şi
organizmelor vii
Legătura
covalentă
N2 nepolară

Formula Legătura
chimică chimică

Mr(N2) =
28

Masa Substanţa Azotul


molecular simplă
ă relativă

Masa
molară
M(N2)=28g/mo
l
Fără
culoare
Gaz
Fără
miros

Puţin mai Proprietăţi


uşor decît fizice
aerul
Azotul

Puţin
solubil în
apă Trece în stare lichidă la
temperatura (-196ºC) şi la
aceeaşi tº se vaporizează
Din aerul lichid – la
vaporizarea acestuia, mai întîi
se volatilizează azotul (la
-196ºC ) , apoi oxigenul (la
-183ºC).

În industrie

NH4NO2→N2 +2H2O
Obţinerea

Azotul
În laborator
La trecerea unei descărcări electrice
prin aer se formează oxid de azot
(II)
Interacţionează cu
metalele formînd nitruri (la
N2 +O2 → 2NO - Q
tº înalte):
N2 +6Li =2Li3N
N2 +3Mg = Mg3N2

Proprietăţile
chimice

Azotul
Interacţionează cu hidrogenul în condiţii
speciale de temperatură şi presiune, dar şi
în prezenţa unui catalizator:
N2 +3H2 =2NH3+Q
Fabricarea
amoniacului
Producerea acidului
azotic
Medicamente

Umplerea becurilor
electrice
Domenii de
utilizare
Îngrăşăminte de azot

Azotul

Azotul lichid este utilizat la


răcirea pînă la tº joase a diferitor
obiecte

S-ar putea să vă placă și