Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic la biologie pentru clasa a IX-a D

Unitatea de învățare nr.4: Organismul uman și sănătatea


Subiectul lecției: Creșterea și dezvoltarea la om.
Competențe specifice disciplinei:
 Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la
structuri, procese, fenomene, legi, concepte.
 Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor și a mijloacelor specifice pentru
 îmbunătățirea calității vieții și a mediului.
 Implicarea în activități de menținere a stării de sănătate proprii și a celor din jur prin
aplicarea metodelor interactive în vederea formării unui comportament sanogen.
 Participarea în acțiuni de ocrotire a biodiversității prin parteneriat în vederea
rezolvării problemelor ecologice la nivel individual, local și global.

Unități de competență:
 Definirea termenilor: copilărie, adolescență, perioada de adult, senescență.
 Recunoaștere etapelor de dezvoltare la om.
 Descrierea fiecărei etape de dezvoltare la om.
 Stabilirea corelației între creșterea și dezvoltarea fizică la om cu aspecte ale
dezvoltării psihice.

Obiective operaționale. Fiecare elev va reuși:


O1. Să explice noțiunile de copilărie, adolescență, perioada de adult, senescență;
O2. Să descrie etapele și caracteristicile de dezvoltare la om;
O3. Să găseasca asemănări și deosebiri dintre un adolescent de 12 ani și unul de 18 ani;
O4. Să identifice etapele de dezvoltare și creștere la om.

Strategii didactice: Resurse didactice:


1. Manual
Metode și procedee (M) Forme de organizare(F)
M1 Conversația F1 Individual 2. Proiector
M2 Explicația F2 În grup
M3 Problematizarea 3. PPT
M4 Elaborarea schemelor
M5 Rezolvarea exercițiilor
SECVENȚELE O F/M CONȚINUTUL SARCINILOR DIDACTICE MATERIALE TIMP
LECȚIEI
I. Evocare Moment organizatoric, verificarea prezenței, notarea
temei lecției în caiete/în registru.
Verificarea temei pentru acasă. 2 min
Captarea atenției: reactualizarea temei precedente prin
O1 F1 metoda înrebărilor și răspunsuri între colegi; Manual 10 min
O2 A.E. Elevii răspund la sarcina propusă.
M1 A.P. Anunțarea temei noi: Creșterea și dezvoltarea la
M3 om. 5 min
Introducere la temă. Explicarea noțiunii de etapă a
dezvoltării. Slide-ul 4
A.E. Notează în caiet definiția.
II. Realizarea A.P. Vorbește despre clasificarea ciclului de viață a
sensului unei persoane.
A.E. Notează în caiet etapele de dezvoltare umană.
A.P. Vorbește despre etapele dezvoltării umană. 3 min
F1 A.E. Elevii notează în caiet etapele și careva
caracteristici ce definesc fiecare etapă.
A.P. Se continuă cu explicarea etapei de dezvoltare și
O2 creștere la om -copilăria. Slide-ul 5, 6
A.E. Elevii notează în caiet cele mai importante 10 min
informații.
A.P. inițiază discuția și provoacă elevii să descrie Manual
caracteristicile celor două faze ale adolescenței.
M2 A.E. Elevii notează în caiet fazele adolenței și Slide-ul 7-9
caracteristicile aceste etape de dezvoltare, totodată
vorbesc despre caracteristicile adolescenței.
O4 M3 A.P. Discută cu elevii despre caracteristicile tinereței. 5 min
A.E. Elevii sunt atenți ți se implică în discuții, iar Slide-ul 10
caracteristicile tinereței le notează în caiet.
A.P. Vorbește despre etapa de adult. Provoacă elevii în
M4 discuții despre caracteristicile și clasificarea acestei Slide-ul 11-14
etape.
A.E. Elevii citesc și notează informația în caiet.
A.P. Vorbește despre ultima etapă a dezvoltării umane,
iar elevii sunt provocați să vorbească despre Slide-ul 15
caracteristicile acesteia. 3 min
A.E. Elevii discută și notează caracteristicile ultimei
etape în caiet.
III. Reflecție O3 F1 A.P. Ex.3 completează tabelul cu informația despre Manual 5 min
M3 manifestările pubertății la indivizii de sex masculin și
feminin pag. 21
M5 A.E. Elevii îndeplinesc sarcina propusă și o scriu în
caiet.
IV. Extensie F1 A.P. Autoevaluarea activității elevilor. Manual 2 min
Se indică tema pentru acasă:
De studiat tema din manual: Creșterea și dezvoltarea la
M3 om. pag.19-20
M5 Exercițiu 1, 4, 5 pag.21-22.
A.E. Elevii notează tema în caiet.

S-ar putea să vă placă și