Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic la chimie pentru clasa a IX-A

Unitatea de învățare nr.4: Nemetalele și compușii lor cu importanță practică


Subiectul lecției: Rezolvarea problemelor la tema sulful și compușii săi.
Competențe-cheie: Competențe de bază în matematică, științe și tehnologie.
Competențe transdisciplinare: Competențe de a dobândi și a aplica cunoștințe
de bază din domeniul Chimiei în rezolvarea unor probleme.
Unități de competență:
 Modelarea prin ecuații chimice a proprietăților chimice, a metodelor de
obținere a acidului sulfuric.
 Rezolvarea problemelor ce vizează proprietățile, obținerea, utilizarea
nemetalelor și a compușilor lor cu importanță practică.
 Transpunerea proprietăților, proceselor chimice ce vizează
nemetalele/compușii nemetalelor în situații contextuale activității umane.

Obiective operaționale. Fiecare elev va reuși:


O1 Să demonstreze cunoștințe acumulate în rezolvarea exercițiilor și
problemelor;
O2 Să aplice formulele chimice pentru determinarea masei substanței;
O3 Să utilizeze algoritmul de rezolvare a problemelor;
O4 Să rezolve probleme cu determinareasubstanțelor necesare pentru
prepararea soluției cu o anumită masă sau parte de masă a substanței dizolvate.
Strategii didactice: Resurse didactice:
Metode și procedee (M) Forme de organizare(F) 1. Manual
M1 Conversația F1 Individual
M2 Explicația F2 În grup 2. Fișe de lucru
M3 Problematizarea
M4 Elaborarea schemelor 3. Sistemul periodic
M5 Rezolvarea exercițiilor
M6 Experimentul chimic

SECVENȚEL O F/M CONȚINUTUL SARCINILOR DIDACTICE MATERIALE TIMP


E LECȚIEI
I. Evocare Moment organizatoric, verificarea prezenței,
notarea temei lecției în caiete/în registru.
Captarea atenției:
A.E. Elevii rezolvă sarcina.
A.P. Anunțarea temei noi: Rezolvarea
problemelor la tema sulful și compușii săi.
II. Realizarea
sensului
III. Reflecție
IV. Extensie

S-ar putea să vă placă și