Sunteți pe pagina 1din 29

PROIECT DIDACTIC

Clasa a II-a Clasa a IV-a


Data: 29.XI.2023 Data: 29.XI.2023
Scoala: Gimnazială Nr. 1 Hudești –structura Vatra Scoala: Gimnazială Nr. 1 Hudești –structura Vatra
Propunător: prof. Beșliu Mirela-Bianca Propunător: prof. Beșliu Mirela-Bianca
Clasa: a II-a Clasa: a IV-a
Aria curriculara: Matematică și științe ale naturii Aria curriculara: Matematică și ștințe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului Disciplina: Științe ale naturii
Unitatea: Menținerea stării de sănătate Unitatea: Omul și mediul de viață
Subiectul: : Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0 la 1000 Subiectul: Protejarea mediului
Tipul lecției: recapitulare Tipul lectiei: fixare si sistematizare
Scopul lecției : -Să utilizeze terminologia matematică: sumă, termeni, Scopul lecției: Consolidarea cunoștințelor despre protejarea mediului şi
diferenţă, scăzător, descăzut, mai mare, mai mic, ,,cu ... mai puţin”, cu ... dezvoltarea capacităţilor de observare, explorare şi înţelegere a realităţilor din
mai mult”; mediul înconjurător.
- Consolidarea algoritmului de calcul al adunării și scăderii cu trecere Diferenţierea acţiunilor de poluare/protejare a mediului în care trăim.
peste ordin în concentrul 0-1000; Mod de realizare: integrat
- Consolidarea deprinderilor de calcul oral și scris; Discipline integrate:
- Dezvoltarea gândirii matematice Științe ale naturii
Mod de realizare: integrat Arte vizuale si abilitati practice (AVAP)
Discipline integrate: Matematică
Matemtică și explorarea mediului Competențe specifice: Șiințe
Comunicare în limba română 3.2. Identificarea unor modalități de protejare a mediului înconjurător;
Competente specifice: AVAP:
● MATEMATICǍ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI 2.1 Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0- unui mesaj intenționat
1000, recurgând la numărare şi grupare ori de câte ori este necesar. Matematică
1.6 . Utilizarea următoarelor denumiri şi simboluri în contexte adecvate: <, 2.3. Ordonarea numerelor naturale în concentrul 0 – 1 000 000
>, =, plus (+), minus (-), sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
descăzut, scăzător. OB. COGNITIVE :
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul OC1- să identifice componentele naturale şi pe cele create de om , care alcătuiesc
natural şi social. mediul
4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, înconjurător;
fenomene, procese simple . OC2-să denumească acţiuni care conduc la poluare şi consecinţele acestora;
5.2 Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000; OC3- să prezinte aspecte legate de poluarea mediului;
a·b=x; a:b=x, în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau OC4-să argumenteze necesitatea acţiunilor cu caracter ecologic;
reprezentări schematice. OC5-să folosească în exprimare un limbaj ştiinţific adecvat
COMPETENȚE INTEGRATE OB. AFECTIVE :
● COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNǍ OA1-să relaţioneze pozitiv cu membrii echipei din care fac parte;
1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu OA2-să participle activ la lecţie, răspunzând tuturor solicitărilor ;
claritate OB. PSIHOMOTORII :
2.1. Formularea unor enunţuri proprii in diverse situaţii de comunicare; OM1-să efectueze corect sarcinile de lucru (lipire, grupare) în conformitate cu
2.3. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple. cerinţele formulate;

Obiective operationale: Resurse:


OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Strategii didactice:
● COGNITIVE a)Metode și procedee: expunerea, explicaţia, conversaţia, problematizarea,
OC1 - să calculeze rapid şi corect exerciţii de calcul mental; lucru în echipă, învăţarea prin descoperire,
OC2 - să efectueze adunări şi scăderi cu numere naturale în concentrul 0-
1000, cu şi fără trecere peste ordin; b) Mijloace de învățământ : suport pentru expunere, imagini decupate, lipici,
OC3 - să utilizeze denumirile matematice (sumă, diferentă, mai mic, mai elemente pentru decorare, ecusoane, carioci,vidoproiector:
mare) în rezolvarea problemelor, exerciţiilor; Forme de organizare: frontală, în grup
OC 4- să afle termenul necunoscut;
OC5- să rezolve probleme cu o singură/ două operaţii; Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului
● AFECTIVE elevilor, autoevaluare, evaluare orală, aprecieri verbale, stimulente, calificative.
OA1- să manifeste interes pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la
solicitări;
OA2- să se mobilizeze în vederea rezolvării sarcinilor primite;
● MOTRICE
OM1- să păstreze poziţia corectă a corpului în timpul scrierii;
OM2- să mânuiască corect instrumentul de scris;
Resurse:
Strategii didactice: Timp: 50 minute
a) Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia,
problematizarea, ciorchinele,rebus, munca independentă;
b) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, caiete;
Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi, pe grupe.
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului
elevilor, autoevaluare, evaluare orală, aprecieri verbale, stimulente, Umane: 7
calificative.
Timp - 50 minute Bibliografie:
Umane – 9 elevi *Carmen Iordachescu – Exercitii pentru clasele II-IV, Ed. Carminis, Pitesti, 2007
Bibliografie : *M.E.C. – Programa scolara – clasele a- III-a si a- IV-a
● Oficiale: * Mihaela Garabet, Olguța Șchiopu, Paula Copăcel,Jeanina Cîrstoiu-manual
“Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică şi clasa a IV-a, editura Litera, 2021
explorarea mediului, Muzică şi mişcare, aprobată prin ordinului ministrului
Nr. 3418/19.03.2013
● Pedagogice
M. Neagu, M. Mocanu, Metodica predării matematicii în ciclul primar,
Editura Polirom, 2008
Mirela Ilie, Emilia Mihaela Micloi,Marilena Nedelcu, Nicoleta Trăistariu
Matematică și explorarea mediului – manual pentru clasaa II-a, Editura
Booklet, 2023

DESFAȘURAREA ACTIVITĂȚII
Clasa a II-a Clasa a IV-a
Momentele lecției OB. Conținut instructiv – Strategii Evaluare Momentele OB. Conținut instructiv – Strategii Evaluare
OP. educativ didactice lecției OP. educativ didactice
1.Moment OM Asigur climatul adecvat Frontal 1.Moment OA1 Asigur climatul Frontal
organizatoric 4 desfăşurării lecţiei şi organizatoric OA2 adecvat desfăşurării
OA2 verific pregătirea Conversaţia OM lecţiei şi verific Conversaţia
2 min materialelor necesare. 2 min 1 pregătirea
materialelor
necesare.Formarea
grupelor.
2. Verificarea -verificarea temei pe Frontal Aprecieri 2.Verificarea Discutarea diferitelor Frontal Aprecieri
temei care au avut-o elevii de Conversația verbale temei aspecte ale sarcinilor Conversația verbale
4 min realizat acasă, discutarea 4 min de lucru pe care elevii
anumitor elemente ale le-au avut de realizat
acesteia, precum şi a acasă în fișa de
conţinuturilor asimilate portofoliu din manual
anterior de către elevi; de la pagina 25.

3. Captarea atenției OA1Anexa 1 Individual Observare 3. Captarea OA1 Anexa 1 Frontal Observare
4 min OA2Activitate indirectă a atenției OA2 Activitate directă sistematică
OM1 Rebus matematic Conversația sistematică 4min OM1 Citesc legenda: Conversaţia Aprecieri
OM2 Prin completarea Omul, stăpânul verbale
rebusului vor descoperi Aprecieri lumii
o operație matematică verbale
4. Anunțarea temei OA2 Activitate directă Frontal Observare 4. Anunțarea OA1 Activitate directă Frontal Observarea
și a obiectivelor Astăzi la matematică a temei și a OA2 Ca stăpân al lumii, sistematică
2 min vom rezolva exerciţii şi Conversația sistematică obiectivelor omul a încercat să o Conversația
probleme cu adunări şi 2 min domine şi să o
scăderi, cu numere de la modifice după
0 la 1000. propriile nevoi. În
Se prezintă elevilor lecția de astăzi vom
obiectivele operționale discuta despre mediile
ale lecţiei: în care trăiesc
-efectuarea de exerciţii organismele vii şi
cu operaţiile de adunare despre importanţa
şi scădere, cu şi fără protejării acestor
trecere peste ordin; medii de viaţă. Astăzi
- aflarea termenului vom desfăşura
necunoscut; activităţi în urma
- rezolvarea cărora veţi sistematiza
problemelor și consolida
Scriu pe tablă data şi cunoştinţe despre om
titlul lecţiei: şi mediul
,, Exerciţii şi probleme”. înconjurător.
Scriu titlul pe tablă,
iar elevii pe caiete.

5. Recapitularea Activitate indirectă Conversaţia Observare 5.Sistematizarea, Activitate directă Frontal


conținuturilor Recapitularea Exerciţiul a consolidarea, OC1 Elevii urmăresc Aprecieri
25 min cunoştinţelor teoretice se matematic sistematică fixarea filmuletul ,,Compone Conversația verbale
realizează cu ajutorul oral cunoștințelor ntele mediului individual
unui ciorchine 25 min înconjurător și
OC3 (Operaţiile relațiile dintre
OC1 matematice ȋnvăţate - Aprecieri acestea”
OA1 Anexa 2) verbale OC1
OA2 OC2 https://
OM1
OM2 Activitate directă OC3 www.youtube.com/
OC4 watch?
Exerciţii de calcul oral OC5 v=EpUQ0qlUguA
- suma numerelor 12 şi 4 OM Activitate indirectă
- suma numerelor 25 şi 1 Fișă de lucru
25 ANEXA 2
- măreşte cu 30 numărul Elevii identifică
70 componentele
- măreşte cu 14 numărul mediului natural şi pe
5 cele ale mediului
200 + 30= creat de om, care
885 + 15 = împreună alcătuiesc
300 + 4= mediul înconjurător.
660 +100= Mediul
550 + 6= înconjurător este
285 + 5= format din două tipuri
de elemente: naturale;
Activitate indirectă abiotic (fără viață) -
OC2 Fișă de lucru Anexa 3 Conversația aerul, apa, solul,
OC4 - Află suma numerelor Exercițiul lumina, relieful etc.;
OA1 19 şi 167 . biotic (cu viață) -
OA2
- Află numărul cu 7 mai vegetația și fauna.
OM1
OM2
mare decât 223. Mediul creat de
- Află diferenţa om(antropizat):gradin
numerelor 625 şi 116. a , livada , parcul,
- Aflaţi numărul cu 318 heleșteul etc. Aprecieri
mai mic decât 826 Activitate indirectă verbale
OC1 Omul foloseşte în
Activitate directă OC5 interesul său,
anexa 4 OM1 completează sau Frontal
Exerciții la tablă OM2 creează factorii de Conversația
Calculează: Aprecieri OM3 mediu care lipsesc.
OM4
249 + 429 = verbale Pentru a cuprinde cât
296 + 312 = mai multe aspecte Aprecieri
343+ 67 referitoare la acţiunile verbale
2. Află termenul omului în mediul
necunoscut: înconjurător veţi lucra
în perechi. După ce
a-523=411 fiecare pereche va Pe grupe
b-790=111 rezolva sarcinile
Problematiz primite, va prezenta
3. Andrei a adunat 121 area clasei rezultatul
kg de maculatură, iar activităţii, după un
sora sa cu 12 Kg mai plan primit.
multe. Organizez perechile şi
Câte Kg de maculatură împart sarcinile de
au adunat cei doi fraţi? lucru:
ANEXA 3
Detectivii: vor
urmări să afle ce se
întâmplă cu tot ce
rămâne în mediul
înconjurător după ce
omul consumă sau
foloseşte ceea ce are
nevoie pentru a putea
trăi.
Cercetătorii, după
studierea materialelor
vor elabora concluzii
referitoare la ce
răspândeşte omul în
mediul care îl
înconjoară.
Ecologiștii vor
explica care sunt
consecinţele
intervenţiei omului în
mediul înconjurător.

6. Obținerea Activitate indirectă Activitate directă


performanței CADRANELE Aprecieri 6.Obținerea OC1 Fiecare pereche va
9 min Obţinerea Conversaţia verbale performanței OC2 desemna un membru Frontală Aprecieri
performanţei se Explicaţia 9 min OC3 care va expune, după Conversația verbale
realizează prin Problemati OC4 plan, informaţiile. Exercițiul
rezolvarea unei zarea OC5 Ceilalţi elevi din
probleme (Anexa 5 ) clasă, pot interveni cu
completări, după ce
va fi gata prezentarea.
Activitate indirectă
ANEXA 4

7.Asigurarea OC3 Ce am recapitulat Individual Aprecieri 7.Asigurarea OC5 Activitate indirectă Individual Aprecieri
retenței și a azi la ora de Conversaţia verbale retenței și a Elevii vor viziona un Exercițiul verbale
transferului matematică? Frontal transferului filmuleț în care ei au
4 min Întrebări din lecție 4 min fost personajele
principale
Precizarea temei pentru Propun elevilor
acasă desfăşurarea unui
proiect tematic în
cadrul căruia să
desfăşoare acţiuni
practice de curăţire a
mediului înconjurător.
Titlul proiectului este
VIITORUL E ÎN
MÂINILE
NOASTRE!!!

9. Evaluarea Fac aprecieri verbale și Frontal Aprecieri 8. Evaluarea Frontal Aprecieri


2 min cu calficative Individual verbale și Fac aprecieri verbale Individual verbale și
asupra participării cu 2 min și cu calficative cu
elevilor la lecţie şi calificative asupra participării calificative
evidenţiez elevii care au elevilor la lecţie şi
răspuns mai mult pe evidenţiez elevii care
parcursul acesteia. au răspuns mai mult
pe parcursul acesteia.
ANEXA 1 CLASA A II-A rebus

Rezolvȃnd corect rebusul, pe verticala A-B


veţi descoperi denumirea unei operaţii
matematice.

4
1. Semn scris înaintea rezultatului.
2. Primul termen al scăderii.
3. Semnul adunării.
4. Semnul scăderii.
5. Rezultatul adunării se numeşte sumă sau ... .
6. Numerele care se adună se numesc ... .
7. La matematică rezolvăm exerciţii si .... .
8. Rezultatul adunării.

Anexa 2 clasa aII-a


CIORCHINELE ACTIVITATE INDIRECTĂ

OPERAȚII
MATEMATICE
ANEXA 3 clasa aII-a
- Află suma numerelor 19 şi 167 .

- Află numărul cu 7 mai mare decât 223.

- Află diferenţa numerelor 625 şi 116.


- Aflaţi numărul cu 318 mai mic decât 826

Anexa 4 clasa a II-a

Activitate la tablă
Calculează:
249 + 429 =

296 + 312 =

343+ 67=

2. Află termenul necunoscut:

a-523=41 b-790=111

3. Andrei a adunat 121 kg de maculatură, iar sora sa cu 12 Kg mai multe.


Câte Kg de maculatură au adunat cei doi fraţi?

ANEXA 5 CLASA a II-a


METODA CADRANELOR
De pe malul unui lac, fetele clasei a II-a au adunat 134 de pet-uri, iar băieţii au adunat cu 32 mai multe.
Câte pet-uri au adunat copiii ȋn total?
1.Ce cunoaştem? 2. Ce nu cunoaştem?

3. Rezolvare 4.Răspuns

Anexa 1 clasa a IV-a


Citesc legenda:

Omul, stăpânul lumii

“Cu mult timp în urmă, vieţuitoarele au hotărât să-şi aleagă un împărat. Adunate în apele mării, au zis:

-Cine va ajunge primul în vârful cel înalt al munţilor, acela va fi stăpânul nostru!

La răsăritul soarelui, vieţuitoarele au pornit spre muntele din depărtare. Multe au rămas însă în apele mării: scoici, meduze, căluţi de
mare, peşti mai mari sau mai mici.. Altele au reuşit să iasă pe uscat: raci, crabi, broaşte, şerpi. Mai harnici, şoarecii şi şopârlele au ajuns în
câmpii. Căprioarele, lupii, mistreţii şi vulpile au ajuns în zona dealurilor. Puternicii urşi, râşii cei iuţi, au ajuns la poalele munţilor şi acolo au
rămas.

Numai OMUL a reuşit să ajungă în vârful munţilor, devenind stăpânul lumii.”

De ce credeţi că omul a fost singura vieţuitoare care a reuşit sa fie deasupra celorlalte şi să le domine?
ANEXA 2 clasa aIV-a

COMPONENTELE MEDIULUI ÎNCONJURĂTOR

A)FACTORI NATURALI

FACTORI CU VIAȚĂ(BIOTICI):……………………………………………………………………………………..

FACTORI FĂRĂ VIAȚĂ(ABIOTICI)………………………………………………………………………………….

B) MEDIUL CREAT DE OM…………………………………………………………………………………………

ANEXA 3 clasa a IV-a

GRUPA DETECTIVILOR
Ce sunt deşeurile ?

Hârtii, cartoane, sticle, metale, plastic, jucării, îmbrăcăminte intactă, ustensile gospodăreşti încă folosibile şi alimente.

(vor lipi imagini ce reprezintă tot felul de deşeuri)


CERCETĂTORII

Ce se întâmplă cu deşeurile produse?

 Deşeurile se strâng în depozite speciale, pentru a împiedica împrăştierea de către vânt a hârtiilor, plasticelor şi a altor materiale,
precum şi de a reduce mirosul produs de deşeuri, în special vegetale.

 În mod normal, un depozit poate funcţiona timp de 20 de ani, dar dacă această cantitate de deşeuri adusă creşte pe zi ce trece, el
îşi scurtează viaţa, fiind necesară construirea unui alt depozit;

 În prezent, construirea unui depozit ecologic costă un milion de euro pentru un hectar.

 Reducerea cantităţii de deşeuri este foarte necesară!


ECOLOGIȘTII

Sortarea deşeurilor

O privire aruncată în recipientul de gunoi confirmă că mai mult din jumătate din deşeuri sunt vegetale ce pot fi transformate în
ăngrășământ natural, numit COMPOST Este păcat ca toate
resturile de fructe şi legume, cojile de ouă, zaţul de cafea, florile multicolore, frunza şi iarba să fie aruncate în depozitul de deşeuri. Din
toate aceste resturi se poate obţine un

Pot fi transformate în compost:

 Resturi alimentare, dulciuri

 Zarzavaturi: coji de cartofi, de morcovi, foi de ceapă, de varză, de roşii etc.

 Fructe: coji de banane, coji de nuci, cotoare de măr, coji de lămâie etc.

 Ambalaje din hârtie

Sortând deşeurile se reduce considerabil cantitatea care ar trebui depozitată.


ANEXA 4 CLASA 4 IV-A

Unele deşeuri se descompun relativ repede, altele se descompun mult mai greu:

 cojile de banană – 4 săptămâni; cârpa de bumbac – 5 luni; punga de hârtie – 1 lună; mucuri de ţigări – 2 ani; batista de hârtie- 3
luni; guma de mestecat- 5 ani;

 bocanci piele –50 ani; cutii de aluminiu – 200 de ani; cutie de conservă –100 ani; talpa de cauciuc –80 ani; punga de plastic –
450 ani; recipient de plastic – 1000 ani

Ordonează în tabel crescător deşeurile, după timpul necesar descompunerii:

Deşeul

Timpul

necesar
Reciclarea deşeurilor

Trebuie să învăţăm să folosim mereu lucrurile. Astfel nu va mai fi atât de mult gunoi. O cale pentru a face aceasta este reciclarea. Prin reciclare se
obţine un lucru nou, ce este iar folosit.

CE SE POATE RECICLA?

Hârtia
-poate fi reciclată de maximum 4 ori; Reciclând hârtia şi cartonul putem salva de la tăiere mulţi copaci.
Pentru a produce o tonă de hârtie sunt necesari 5 arbori cu vechime între 80 şi 100 de ani. Aceştia produc în fiecare oră oxigenul pentru 320 de
oameni

Stiaţi că….?
Un singur hectar de conifere reţine anual 40 mii de kg de praf din natură!
Dintr-o tonă de hârtie se pot produce 2500 caiete şcolare sau 12500 de ziare.

Sticla/recipiente de sticlă (sticle, borcane)


-cele mai valoroase sunt cele transparente. În general, e bine să fie sortate după culoare.

Ambalaje de plastic - Pet-uri ("sticlele" din plastic), pungi de plastic, recipienţi de detergenţi
-Aceste materiale trebuie triate, întrucât au metode diferite de reciclare.

Cutii de metal
- de la băuturile răcoritoare, bere, conserve. Metalul poate fi reciclat la nesfârşit.
 Ce sunt deşeurile? Exemple.

 Unde se depozitează ?

 Care deşeuri pot fi transformate în compost?

 De ce este importantă reciclarea ?

 Ce se poate recicla?

S-ar putea să vă placă și