Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

Data: 28. 02. 2023


Școala Gimnazială Nr. 1 Hudești-structura Vatra
Propunătoare:Prof.înv.primar, ALUPOAEI LAURA

CLASA PREGĂTITOARE CLASA A II-A


Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Matematică și explorarea mediului Disciplina: Comunicare în limba română
Unitate tematică:Cum se mișcă? Unitate tematică:Călător pe aripile imaginației
Subiectul: Adunarea și scăderea numerelor naturale 0-20 cu 1-5 Subiectul: Vrăjitorul din Oz, după Lyman Frank Baum
unități Tipul lecției:Comunicare și transmitere de noi cunoștințe
Tipul lecției:Sistematizare și consolidarea cunoștințelor Forma de realizare: Lecție integrată
Forma de realizare: Lecție integrată Discipline integrate:Comunicare în limba română
Discipline integrate: Matematică și explorarea mediului Dezvoltare personală
Comunicare în limba română Arte vizuale și abilități practice
Arte vizuale și abilități practice Scopul lecției: Dezvoltarea deprinderii de citire corectă, fluentă,
Scopul lecției:Consolidarea cunoștințelor despre operațiile conștientăși  expresivă a unui text.
matematice Competenţe integrate
Competențe integrate: CLR:
MEM 3.1.-Citirea unor mesaje scrise,întâlnite în mediul cunoscut;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-20, prin 3.2.-Identificarea mesajului unui text în care se relatează
adăugarea/ extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime dată; întâmplări,fenomene din universul cunoscut;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (adunare, 4.2.-Redactarea unor mesaje simple,cu respectarea convenţiilor
total, scadere, =, +, -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme; de bază.
5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare DP:
sau scădere cu 1-5, cu suport intuitiv . 2.3.-Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
CLR AVAP:
1.1Receptare de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute. 2.5. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de
vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală,
AVAP muzicală, verbală, kinestezică.
2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, pe
baza interesului direct. OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii trebuie:
La sfârşitul orei elevii trebuie: O1.  să citească textul ,,Vrăjitorul din Oz” corect, cursiv, cu
O1.Să efectueze operații de adunare și scădere cu 5 unități, prin intonația impusă de semnele de punctuație;
numărare. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii vor rezolva O2.  să specifice autorul, personajele, expresii literare, semne de
corect sarcinile date. punctuație folosite în text;
O2. Să rezolve probleme cu operații de adunare și scădere cu 5  O3. să alcătuiască enunțuri folosind cuvintele si expresiile
unități în concentrul 0-20, având sprijin în imagini date.Obiectivul se explicate, cu sens propriu sau figurat;
consideră realizat dacă elevii vor rezolva corect problema dată.  O4.  să găsească cuvinte cu înțeles opus sau cu acelasși înțeles
O3. Să opereze cu pentru cuvintele date;
noţiunileşiexpresiilematematiceînvăţate,pebazacunoștințelordobântite O5. să  formuleze întrebări și răspunsuri corecte si complete
anterior(+,-, =) .Obiectivul se referitoare la conținutul textului.
considerărealizatdacăeleviiopereazăcorect cu noţiunilepropuse. Metode și procedee:conversaţia, conversația dirijată, exerciţiul,
Metode şi procedee:exerciţiul, conversaţia euristică, jocul didactic, explicaţia, observaţia dirijată,explozia stelară,lucrul cu
munca independentă , observarea dirijată. manualul.
Resurse didactice: fișe de lucru, litere primite recompensă (START), Resurse didactice: manualul,fișă de lucru,caietele elevilor, tabla,
laptop.creioane colorate. markere.
Resurse temporale:40 + 10 minute activități în completare Resurse temporale: 50 minute
Resurse umane:4 elevi Resurseumane:8 elevi
Forme de organizare: frontal, individual Forme de organizare: individual, frontal
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică,aprecieri verbale Forme și tehnici de evaluare:observarea sistematică,aprecieri
Bibliografie: :Programa școlară pentru disciplina Metematică și explorarea verbale, probă scrisă
mediului– clasaprgătitoare, clasa I șiclasa a II-a;București 2013 Bibliografie:
Programa școlară pentru discipilina Comunicare în limba
B. Nicolescu, T. Petrescu, Didactica predării matematicii înciclul română- clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, București,
primar,EdituraParadigme, 2013 2013;
Casangiu, Larisa Ileana- „Repere în organizarea procesului
didactic la disciplina Limba și literatura română, în
învățământul primar”, Editura Nautica, Constanța, 2008;

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
CLASA PREGĂTITOARE CLASA A II-A
Moment organizatoric( 1 minut) Moment organizatoric(1 minut)
Se asigură condițiile necesare unei bune desfășurări a lecției. Asigurarea ordinii şi climatului necesar desfăşurării optime a
lecţiei de comunicare în limba română.
ACTIVITATE INDEPENDENTĂ ACTIVITATE DIRECTĂ
Captarea atenției(5 minute) Captarea atenției(5 minute)
Elevii primesc câte o fișă de lucru individual unde vor uni Se realizează cu ajutorul unei scrisori pe care învățătoarea o
numerele de la 1 la 22 și vor obține o mașină căreia îi vor adresează elevilor. (Anexa 1)
colora roțile.(Anexa 1)
Anunțarea temei și a obiectivelor(2 minute)
Anunțarea temei și a obiectivelor(2 minute) Se anunță tema și obiectivele lecției.Se scrie pe tabla data, titlul
Elevii sunt anunțați că pentru a putea pleca în călătorie cu si autorul textului- Vrăjitorul din Oz, după Lyman Frank Baum.
mașina au nevoie de Codul secret pe care îl vor descoperi dacă
rezolvă sarcinile primite pe parcursul orei de matematică și
explorarea mediului aplicând cunoștințele dobândite la orele de
matematică privind adunarea si scăderea numerelor naturale.
ACTIVITATE INDEPENDENTĂ
ACTIVITATE DIRECTĂ Reactualizarea cunoștințelor(5 minute)
Reactualizarea cunoștințelor(5 minute)
Pentru fiecare sarcină rezolvată corect, vor primi o literă din  Se realizează prin metoda exploziei stelare. (Anexa 2)
codul secret.  Se verifică și se corectează dacă este cazul

Proba nr. 1 – Cum se mișcă?


Elevii primesc căte o fișă care conține un tabel cu diferite
imagini și vor trebui ,după model, să scrie operația
corespunzătoare.
Se verifică și se corectează, dacă este cazul.
Elevii primesc prima literă din codul secret –S

ACTIVITATE INDEPENDENTĂ ACTIVITATE DIRECTĂ


Dirijarea învățării (15 minute) Dirijarea învățării (15 minute)
Proba nr. 2-- Steluța buclucașă Pentru ca elevii să facă cunoștință cu personajele poveștii
Elevii primesc câte ofișă care conține trei steluțe, pe fiecare trebuie să completeze Harta textului.( Anexa 3)
fiind un număr de buline. Vor număra bulinele, vor adăuga câte Se verifică și se corectează dacă este cazul
două buline pe fiecare stea și vor scrie operația
corespunzătoare. .
Se verifică și se corectează, dacă este cazul.
Elevii primesc a doua literă din codul secret – T

Proba nr. 3 –Descoperă racheta!


Fiecare elev primește o fișă de lucru. Pe fișă sunt patru rachete,
fiecare conținând cate o operație de adunare sau scădere și
patru astronauți, fiecare purtând pe costum un număr. Vor
efectua calculele și vor realiza corespondența între rachetă și
astronautul ce poartă pe costum rezultatul potrivit.
Se verifică și se corectează, dacă este cazul.
Elevii primesc a treia literă din codul secret – A

Proba nr. 4 -Colorează fluturașul!


Fiecare elev primește o fișă cu un fluturaș ce trebuie colorat.
Pentru a descoperi culorile necesare, vor efectua calculele.
Se verifică și se corectează, dacă este cazul.
Elevi iprimesc a patra literă din codul secret – R

ACTIVITATE DIRECTĂ
Obținerea performanței si asigurarea retenției(10 minute)
Proba nr. 5
Fiecare elev primește o fișă cu o problem ilustrată. Se rezolvă
problema, apoi se verifică rezultatul. Se corectează, dacă este ACTIVITATE INDEPENDENTĂ
cazul. Obținerea performanței și asigurarea retenției(20 minute)
Elevii primesc și ultima literă din cod – T Elevii vor primi ca sarcină să rezolve Fișa de evaluare.(Anexa
Se citește codul descoperit: START 4)
Pentru că au lucrat corect și au descoperit codul de pornire,
elevii se pregătesc de plecare în călătorie.

ACTIVITATE INDEPENDENTĂ(10 minute)


Elevii vor primi o planșă de colorat cu un peisaj de primăvară.

Încheierea activității(2 minute) Încheierea activității(2 minute)


Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării
elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe
parcursul orei. parcursul orei.
ANEXA 1
UNEȘTE NUMERELE DE LA 1 LA 22 ȘI DESCOPERĂ IMAGINEA.
PROBA 1

Scrieşirezolvăadunărilerezultate din desene:

11 + 3 =
+ =

+ =

+ =

PROBA 2

Adaugă câte cinci bulinuțe în fiecare steluță și apoi rezolvă.


PROBA 3
PROBA 5
Pentru construirea unei rachete din figuri
geometrice, Vlăduț are nevoie de 3 triunghiuri,
un dreptunghi și 2 cercuri.
Câte figuri geometrice folosește în total?
PROBA 4

17 -4 = 20 – 2 = 15- 5 =
S T ART
ANEXA 1
SUSENI, 11 martie 2021

Dragi elevi,
Astăzi la ora de CLR vom face o călătorie în LUMEA POVEŞTILOR.
Pentru asta, voi trebuie să respectaţi următoarele REGULI:

1. SĂ FIŢI ATENŢI LA LECŢIE !

2. SĂ REZOLVAŢI CORECT SARCINILE PRIMITE !

3. SĂ RASPUNDEŢI DOAR CÂND SUNTEŢI NUMIŢI !

4. SĂ DAŢI RĂSPUNSUL ÎN PROPOZIŢII !

5. SĂ COLABORAŢI CU COLEGII CÂND E NEVOIE !

6. SĂ PĂSTRAŢI LINIŞTEA PE TOT PARCURSUL LECŢIEI !

Ca să putem călători, în astă lume minunată, vois pune o vrajă :

Ghilibi, ghilibor, flori de măr


Urcăm fiecare pe-un nor
Și așa vom călători ușor
În lumea minunată a poveștilor.
Vom ateriza neapărat
În Ținutul Oz cel îndepărtat.
Hocus, pocus!
Cu drag,
Doamnavoastrăînvăţătoare
ANEXA 3
FIŞĂ DE LUCRU
1. CompleteazăHartatextului:

AUTORUL: LOCUL ACŢIUNII:

TITLUL

PERSONAJELE CE APAR ÎN TEXTUL DIN TIMPUL DESFĂȚURĂRII ACȚIUNII:


MANUAL:

 2. Completeazăurmătoarele proverbe despreprietenicucuvintelepotrivite


scriseîncoloana din dreapta :

 Cine caută un prieten fără defecte va rămâne ……………… nevoie


 Prietenul adevărat la …………………….. se cunoaşte.
singur
 Iubeşte-ţi …………………………. cu defectele lui.
prietenul
ANEXA 2

EXPLOZIA STELARĂ
Vrăjitorul din Oz
după Lyman Frank Baum
CINE? UNDE?

CÂND?
CE?

DE CE?
ANEXA 4
FIŞĂ DE EVALUARE

Ce îşidoreafiecarepersonaj? Scrie pe scurt!

Dorothy
............................................................................
............................................................................

Omul de Tinichea Leul


.......................................................... ………………………………...
...............................................…….... ……………………………….

Sperie Ciori
............................................................................
............................................................................

S-ar putea să vă placă și