Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Profesor învățământ primar: Dume Anamaria


Data: 06.06.2022
Instituția: Liceul Vocațional Pedagogic ,, Bolcaș” Beiuș Nicolae
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: „Pe covorul fermecat”
Subiectul: „Degețica”
Tipul lecţiei: Recapitulare a cunoștințelor
Scopul: Recapitularea cunoștințelor elevilor
Competenţe specifice :

CLR

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate ;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute ;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare ;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare ;
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut ;

DP
2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate;
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă.

AVAP)

1.1Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic;

MEM
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 – să alcătuiască 3-5 propoziții cu cuvintele necunoscute;
O2 - sa formuleze 5 întrebări și răspunsuri clare și corecte pentru a putea fi înțelese;
O3 - să unească corespunzător cuvintele date;
O4 - să completeze 6 cuvinte cu grupurile de litere potrivite;
O5 – să creeze un scurt dialog pornind de la tema dată;
Metode, procedee, tehnici: Conversația euristică, Explicația, Exercițiul, Problematizarea, Jocul didactic
Mijloace de învăţământ: proiector , fișe de lucru, cub, scaunul cititorului
Forme de organizare: frontală, individuală, în grup

Resurse:
temporale: 50 minute
umane: 30
Bibliografie:
Ionescu, M., (1982), Lecția între proiect și realizare, Editura Dacia, Cluj-Napoca;
Mihăilescu, C.;Pițilă,T. (2018), Comunicare în limba română, Editura Didactică și Pedagogică, București.
Norel, Mariana, (2010), Didactica Limbii și Literaturii Române pentru învățământul primar, Editura ART Group Editorial, București
Programa Școlară pentru disciplina Comunicare în Limba Română, aprobată prin Ordin al Ministrului Nr. 3418/19.03.2013 
Strategia didactică
Nr. Ob.
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode, Forme de Evaluare
Crt. Op. Mijloace de
procedee, organizare a
învățământ
tehnici activității
1. Momentul Voi asigura condiţiile necesare
organizatoric desfăşurării optime a lecției:
1 minut - aerisirea sălii de clasă
- aranjarea mobilierului
- distribuirea materialului didactic.
2. Captarea atenției Astăzi vom poposi în împărăția Conversația Frontal
elevilor poveștilor. Pentru început să îmi spuneți euristică
4 minute tot ce vă vine în minte la auzul
cuvântului poveste.
Spuneți câteva povești în titlul cărora
să se regăsească un număr.(,,Capra cu
3iezi”, Punguța cu doi bani”, Alba ca
Zăpada și cei șapte pitici”, ,,Cei trei
purceluși”). Dacă ati fi un personaj din
poveste, cine ați dori să fiți?
Ce-ar fi , dacă n-ar exista poveștile?
(cum ne-ar adormi mama, bunica?)
Pe aripi de vis,
Zburând peste creste,
Sosește aici o nouă poveste.
Pentru a descoperi titlul acestei povești,
e nevoie să aflați răspunsul la
ghicitoarea:
Două mame sunt pe lume
Care poartă același nume
Și au zece copilași
Hărnicei și drăgălași.
(palmele)
Cine sunt copilașii palmelor?
V-ați dat seama despre cine este
vorba?

3. Comunicarea titlului - Călătorind prin lumea poveștilor, vom Conversația Caiete, Frontal -
lecţiei şi a fi alături de Degețica. Astăzi la CLR vom euristică tablă
principalelor studia textul „Degețica” după Hans
coordonate ale Christian Andersen , vom citi textul
acesteia integral, vom explica și vom alcătui
2 minut propoziții cu noile cuvinte, vom răspunde
la întrebări, vom rezolva diverse exercitii.
Scriu titlul lecției şi autorul pe tablă iar
elevii vor scrie în caiete.
4. Dirijarea învățării Se prezintă elevilor date despre autor. Conversația Proiector Frontal
26 minute Voi lăsa elevii să citească textul în gând euristică Fișe de lucru Frontal
sau în șoaptă, în funcție de capacitatea Explicația
fiecăruia, în ritm propriu.
Vom trece mai apoi la citirea în lanț a Exercițiul
textului, unde fiecare elev va citi câte o
propoziție sau chiar mai multe. Pe rând Scaunul
câțiva copii vor veni pe scaunul cititorului cititorului
și vor citi textul integral. Le voi cere
O1 elevilor să identifice cuvintele necunoscute
din text, altele decât cele explicate la Se evaluează
vocabular. Dacă cuvintele necunoscute de capacitatea elevilor de a
ei nu se găsesc în dicționar, le voi explica ordona cuvintele
eu pe înțelesul tuturor. primite pentru a obține
o propoziție cu sens.
În continuare, elevii vor alcătui oral
Se evaluează
propoziții cu noile cuvinte învățate.
capacitatea elevilor de a
Voi adresa elevilor o serie de întrebări identifica cuvinte cu
pe baza textului: sens asemănător sau
-Cum se numește textul citit? opus pentru cuvintele
O2 -Cine a scris textul? date.
-Care sunt personajele din text?
-Unde are loc întâmplarea?
- Când are loc întâmplarea?
Răspunzând la aceste întrebări, copiii
vor completa în caiet Harta textului.

Se evaluează
capacitatea elevilor de a
completa harta textului
cu cuvntele potrivite.

5. Obținerea O Se realizează prin intermediul metodei Problemati- Cub Individual Se va evalua


performanței 6 cubului. Elevii sunt împărțiți în 6 echipe zarea Fișe de lucru În grupe capacitatea elevilor de a
10 minute 1. Descrie Conversația Frontal alcătui propoziții, a
Alcătuiește propoziții în care să folosești euristică compara , a asocia, a
expresiile : analiza, a argumenta.
fetiță drăgălașă
broască mare și urâtă
frunze late și verzi
lujerul verde
2. Compară
Compară după model :
micuță cât un deget
albastru ca cerul
mare cât ……..
fricos ca………
verde ca………
lung cât……..
frumoasă ca………
3.Asociază
Unește corespunzător :
dintr-o râu
într-o coajă
dintr-un ghiveci
într-un farfurie
4.Analizează
Transformă după model :
se desprinde – s-a desprins
se strânge –
se trezește –
se întoarce –
se desprind – s-au desprins
se strâng –
se trezesc –
se întorc –
5.Aplică
Completează cuvintele cu grupul de sunete
potrivit.
n__pte br__scă fer__stră
c__jă dorm__ dimin__eață
6.Argumentează
De ce crezi că peștii au salvat-o pe
Degețica ?
6. Asigurarea retenției Pe fundalul muzical al Conversația Frontal -
și a transferului melodiei ,,Degețica”, copiii vor colora fișa euristică Individual
5 minute primita respectând codul culorilor.

7. Încheierea activității Voi încheia activitatea prin a le adresa Conversația - Frontal -


2 minute copiilor aprecieri verbale, individuale şi euristică
colective, cu privire la modul în care s-a
desfăşurat activitatea.
Hans Christian Andersen
n.  2 aprilie 1805 în Odense, Danemarca
d. 4 august 1875 la Copenhaga, Danemarca. 

A fost un scriitor și poet danez, celebru pentru basmele sale, care au fost
traduse în peste o sută de limbi și continuă să fie publicate în milioane de exemplare
în întreaga lume. Printre cele mai cunoscute povești sunt: ,,Mica sirenă”, ,,Soldățelul
de plumb”, ,,Rățușca cea urâtă”.
Titul:

Autor:

Vocabular:
1. Descrie

Alcătuiește propoziții în care să folosești expresiile :


fetiță drăgălașă :_____________________________________________________

broască mare și urâtă :_________________________________________________

frunze late și verzi :___________________________________________________

2. Compară
Compară după model :
micuță cât un deget
albastru ca cerul
mare cât ……..
fricos ca………
verde ca………
lung cât……..
frumoasă ca………

3.Asociază
Unește corespunzător :

dintr-o râu
într-o coajă
dintr-un ghiveci
într-un farfurie

4.Analizează
Transformă după model :

se desprinde – s-a desprins


se strânge –
se trezește –
se întoarce –

se desprind – s-au desprins


se strâng –
se trezesc –
se întorc –
5.Aplică

Completează cuvintele cu grupul de sunete potrivit.

n__pte br__scă fer__stră


c__jă dorm__ dimin__eață
6.Argumentează

De ce crezi că peștii au salvat-o pe Degețica ?


____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9:3 24
64

4
8x8 8x8 3
32:8

8x8 8x8

6x4
6x4

S-ar putea să vă placă și