Sunteți pe pagina 1din 5

INSPECTORATUL ȘCOLAR JUDEŢEAN VASLUI

Școala Gimnazială „Alexandra Nechita” Vaslui


Str. Pă cii, nr.1, Vaslui, cod 730232, telefon/fax: 0235.360349
E-mail: scoalanr8vaslui@yahoo.com

PROIECT DIDACTIC
Cerc pedagogic

Data: 10.03.2020
PIP: CârsteaVeronica, Gherasim Veronica
Clasa:a II-a step by step
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂ NĂ
Tema: “Vrăjitorul din Oz” după Lyman Frank Baum (ora a III-a)
Tipul lecţiei: lecţie mixtă
Forma de realizare: Abordare integrată
Discipline integrate: Comunicare în limba româ nă , Matematică și explorarea mediului, Dezvoltare personală , Muzică și mișcare,
Arte vizuale şi abilită ţi practice.
Scopul lecţiei: -formarea deprinderii de citire corectă , conştientă , fluentă şi expresivă ;
-dezvoltarea capacită ţii de exprimare şi argumentare a propriilor pă reri;
-dezvoltarea creativită ţii şi expresivită ţii limbajului oral şi scris;
-dezvoltarea gustului pentru activită ţile integrate.
Competenţe generale:
- CLR:
3. Receptarea unei varietă ţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare.
- MEM:
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date.
- DP:
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi
- MM:
2. Interpretarea de câ ntece pentru copii, cu mijloace specifice vâ rstei.
- AVAP:
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse.
Competenţe specifice:
- CLR :
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâ lnite în mediul cunoscut;
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâ mplă ri, fenomene din universul cunoscut;
3.4. Exprimarea interesului pentru lectura unor că rţi adecvate vâ rstei;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare;
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază .
- MEM:
5.2. Rezolvarea de exerciții și probleme cu cele patru operații în concentrul 0-100;
- DP:
2.3. Explorarea abilită ţilor de relaţionare cu ceilalţi
- MM:
2.1. Câ ntarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv.
- AVAP:
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinâ nd materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile.

Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
a)Cognitive:
OC1– să completeze fișa de lectură ;
OC2 – să scrie corect şi lizibil ;
OC3 – să citească corect, conştient şi expresiv textul ,,Drumul spre Sud”;
OC4 – să povestească în perechi, oral textul din manual;
OC5 – să formuleze întrebă ri pe baza textului;
OC6 – să rezolve exercițiile și problema dată ;
OC7 – să enumere trei calită ţi ale unui prieten adevă rat;
OC8 – să realizeze fișa cu cadranele;
OC9 – să reflecteze la tema dată .
b)Afective:
OA1 – să manifeste interes şi motivaţie pentru oră ;
OA2 – să manifeste comportament adecvat în activitatea pe grupe, pe echipe;
OA3 – să participle cu interes la jocul de mişcare;
OA4 – să exprime prin desen emoţia tră ită pe parcursul lecţiei.
c)Psiho-motorii:
OM1- să -şi reprime tendinţa de efectuare a unor acţiuni inutile în timpul activită ţii;
OM2- să se deplaseze în spaţiul clasei pentru a soluţiona sarcinile primite;
OM3- să realizeze mişcă rile corecte în timpul dansului;
OM4- să adopte poziţia corectă a corpului în timpul scrisului şi pe parcursul orei.

Strategia didactică:
1. Resurse procedurale :
a)Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, activitatea independentă , dramatizarea, exerciţiul, citirea în lanţ, povestirea orală ,
explozia stelară , cvintetul, cadranele, problematizarea, joc de mişcare.
b)Forme de organizare: individual, pe grupe, pe echipe, frontal.
2. Resurse materiale: prezentare PowerPoint, videoproiector, laptop, tabla interactivă , caiete, fişe de lucru, manual, jurnalul de
lectură , costumaţii, că ţel de pluş, fişe de evaluare, recompense, materiale decupate, lipici, creioane colorate/carioci, că rţi etc.

3. Forme şi tehnici de evalure : observarea sistematică , aprecieri verbale, evaluare orală , autoevaluare.

4. Bibliografice:
a) oficiale
 Programe şcolare pentru clasa a II-a.
b) pedagogice
 Constantin Cucoş (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi gradele didactice, Iaşi, Editura Polirom, 1998;
 Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Ed. Didactică şi Pedagogică , Bucureşti, 2003.
c) metodico – didactice
 Şeredean I., Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică , 1991;
5. Resurse temporale: 50 minute

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Resurse
Momentele Ob. Demersul didactic Metode Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei op. organizare
Captarea atenţiei OC1 Asigurarea condiţiilor necesare bunei Conversaţia Laptop Activitate Observare
şi organizarea OC2 desfă şură ri a lecţiei. Verificarea materialelor Observaţia Videoproiec- frontală şi sistematică
lecţiei OA1 necesare, stabilirea liniştii şi a ordinii. Activitatea tor individuală
(3 min.) Captarea atenţiei se va realiza cu ajutorul independentă Prezentare
unui joc de spargere a gheții. PawerPoint

Enunţarea temei OA1 Se anunţă tema şi obiectivele. Se scrie la tablă Conversaţia Tabla Activitate Observare
şi a obiectivelor şi pe caiete titlul şi autorul lecţiei – Vrăjitorul interactivă , frontală sistematică
(1 min.) din Oz după Lyman Frank Baum PPT,
caiete
Actualizarea OC3 Vom citi lecția din manual model, în lanț, pe Citirea în lanţ Laptop Activitate Observare
cunoştinţelor OC4 roluri, citire selectivă . Conversaţia Proiector, tabla frontală şi sistematică
(5 min.) OA1 Exerciţiul interactivă , individuală Aprecieri
PPT frontale
Dirijarea OC5 ,,Steluța curioasă” – elevii sunt împă rțiți pe Explozia stelară Explozia stelară Activitate Observare
învă ţă rii OA1 centre de activitate și-și vor pune întrebă ri pe Manual frontală sistematică
(8 min.) text, apoi vor ră spunde la ele. PPT şi individuală Evaluare
orală
Obţinerea OC4 CVINTETUL – pe tabla interactivă , elevii au Conversaţia Fişă de lucru – Activitate pe Observare
performanţei OC7 cvintetul desenat, vor completa pe seama unui cvintetul Laptop grupe sistematică
(10 min.) OC8 personaj din basm. Conversaţia, PPT Activitate în Evaluare
OA1 CIORCHINELE – PRIETENIA ADEVĂ RATĂ ciorchinele perechi orală
SWAP! SCHIMBĂ! – elevii grupați în perechi povestirea
vor povesti lectia continuâ nd de unde a ră mas orală
colegul atunci câ nd comanda este: Schimbă!
Feedback-ul OC9 MUNCA LA CENTRE : Conversaţia Fişă de lucru – Activitate Observare
(10 min.) OC1 CENTRUL DE ARTE : Exerciţiul Laptop frontală , sistematică
OC6  CADRANELE: de desenat ceea ce-și Activitatea PPT individuală și Evaluare
OC2 dorea fiecare personaj; independentă Cartea în perechi scrisă
OC3 CENTRUL DE SCRIERE :
 FIȘA DE LECTURĂ Vrăjitorul din
OC8
CENTRUL DE CITIRE: Oz
OA3
 DE CITIT CAPITOLUL
XVIII ,,Drumul spre sud”, pagina 153 ;
CENTRUL DE MATEMATICĂ : fișă de lucru.
Evaluarea OC1 Dramatizarea primei pă rți a Dramatizarea Fişă de Activitate Aprecieri
(12min.) 1 scenetei ,,Vră jitorul din Oz” Conversaţia evaluare frontală verbale
OA1 Costumaţii şi individuală
PPT
Recompense
Transferul OC1 Concluzii Conversaţia PPT Activitate Aprecieri
(1 min.) 4 Dacă te-ai întâ lni cu Vră jitorul din Oz tu ce i-ai frontală generale
OA1 cere? asupara
Câ ntecul ,,Prieteni, prieteni” activită țiii

S-ar putea să vă placă și