Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic, Comuna Filipeștii de Pădure


Data: 27. 05. 2019
Clasa: a III-a A
Prof. înv.primar: Musteață Daniela – Maria
Aria curriculară: Matematică şi știinţele naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea tematică: MĂSURARE ȘI MĂSURĂ
Subiectul: Unități de măsură pentru lungimea, capacitatea și masa corpurilor
Forma de realizare : activitate integrată
Tipul lecției: consolidare
Discipline integrate: Arte vizuale și abilități practice

Competențe specifice:
 Matematică
4.1. Utilizarea unor instrumente şi unităţi de măsură standardizate, în situaţii concrete;
4.2. Operarea cu unităţi de măsură standardizate;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau
compunerea de probleme cu raționamente simple;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0 – 10000.

 Arte vizuale și abilități practice


2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții plastice;
2.1. Aplicarea unor elemente și operații matematice minime în înțelegerea unor situații reale
observate;

Obiective operaționale:
 Matematică
O1: să enumere cel puțin trei multipli şi submultipli ai unităților de măsură învățate, în timp
de un minut;
O2: să rezolve cel puțin un exercițiu sau o problemă cu unităţi de măsură învățate, în timp de
cinci minute;

1
O3: să formuleze enunțul unei probleme utilizând noțiunile învățate despre unităţi de măsură,
în timp de cinci minute;
O4: Să realizeze corespondențe între unitățile de măsură și diferite instrumente de măsură;
O5: Să stabilească valoarea de adevăr a unor enunțuri matematice;
O6: Să rezolve probleme cu unități de măsură;
O7: Să formuleze întrebarea unei probleme, pornind de la datele acesteia.

Arte vizuale și abilități practice


O10: Să decoreze obiecte vestimentare prin desenarea unor elemente de geometrie
învățate.

Resurse didactice:
a) procedurale: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, problematizare, metoda
cubului, aprecierea verbală.
b) materiale: manualul, fişe de lucru.
c) forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, în perechi.
d) temporale: 45 min

BIBLIOGRAFIE:
1. Ministerul Educatiei Naționale – Programa școlară pentru clasa a III-a, 2014.
2. Mirela Mihăescu, Ștefan Pecearcă- Matematică, Manual pentru clasa a III-a, Ed. Intuitext,
București, 2016.
3. D. Ana, M. Ana, D. Logel, E. Stroescu-Logel - Metodica predării matematicii la clasele
I-IV, Editura Carminis, Pitești, 2005.
4. www. didactic.ro

2
Conținutul informațional al lecției Resurse
Secvențele instruirii
Ob Organiza- Evaluare
și dozarea Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale
torice
1. Moment Asigur climatul adecvat desfăşurării Elevii iau loc în bănci și Conversaţia Frontal
organizatoric lecţiei și pregătesc materialele necesare. se pregătesc pentru
1’ lecție.
2. Verificarea Verific cantitativ şi calitativ tema. Elevii citesc și corectează Conversația Caietele Frontal Evaluare
temei și a tema în caiete. elevilor orală prin
cunoștințelor sondaj
dobândite
anterior
5’
3. Captarea Pentru că am vorbit despre aniversarea Ascultă informaţiile
atenției Gretei, haideți să îi organizăm noi ziua despre organizarea
2’ de naștere, dar cu o singură condiție: aniversării. Expunere Frontal Observare
trebuie să soluționăm câteva mici Explicaţia sistematică
probleme.
4. Anunțarea Astăzi vom rezolva exerciţii şi Receptează titlul lecției, Expunere Frontal Observare
subiectului probleme cu unități de măsură. Se scrie notează în caiete. sistematică
2’ titlul: ”Aniversarea Gretei -
organizare”. Se enumără obiectivele
într-un mod accesibil elevilor.
3
5. Consolidarea Calcul mintal și repetarea unor noțiuni
cunoștințelor teoretice

25’ Se adresează o serie de întrebări ce


vizează cunoștințele teoretice:

Care este unitatea principală de măsurat Răspund la întrebări.


lungimea obiectelor? Chestionare
Care sunt instrumentele necesare pentru Conversaţia Frontal orală
a măsura lungimea obiectelor?

MAT Care sunt multiplii litrului? Dar


O1 submultiplii ?

Câte kg are 1q? Dar o tonă?

Efectuează transformările:

1 m = ? mm 1 l = ? cl
Rezolvă oral Apreciere
Exerciţiul Frontal
MAT 1 hm = ? m 1 g = ? mg transformările date verbală
O2 1 dal = ? l 1 kg = ? g

Organizarea aniversării

Pentru o organizare reușită, în primul Împărţiţi în perechi elevii


rând ne trebuie o lista de cumpărături. ascultă instrucţiunile.
MAT În primul rând ne trebuie tort, suc si Rezolvă problemele de
O2 baloane. pe fișa de lucru în Observarea
Pentru a procura toate acestea, trebuie perechi, apoi se expun Explicația
O3 Fișă de sistematică
sa rezolvăm problemele de pe fișele
4
primite (Anexa 1). Vom rezolva oral rezultatele. Exercițiul lucru Frontal
problemele în perechi.
Se scriu rezultatele problemelor la tablă. Perechi

CUBUL
MAT Fișe de
1. DESCRIE Explicația
O2 Unitatea principala pentru lucru Individu
Sunt atenți la sarcini și Exercițiul
O3 masurararea lungimii al Aprecierea
rezolvă cu atenție fiecare
este........................ .
cerință. Frontal verbală
Submultiplii litrului sunt ........................ Cub Autoevaluar
Pe grupe
2. COMPARA e
Metoda
Individu
2 l  20 cl 2 cl  2 dl Cubului
Fișe de al
50 l  50 dl 30 dl  3 ml
lucru Frontal
3. ASOCIAZA
Gasiti perechile de marimi egale: Pe grupe
MAT Oferă răspunsuri pentru Observarea
4m 5t fiecare cerință în parte.
O2 comportame
O3 3l 400 cm ntului

5 000 kg 30 dl Fișe de Aprecierea


lucru verbală
Autoevaluar
4. ARGUMENTEAZA Frontal ea
Sunt atenți la sarcini și Individu
Apreciati daca enunturile urmatoare
rezolvă cu atenție fiecare
5
sunt adevarate (A) sau false (F) cerință. al
MAT Kilometrul este mai mare decat Observarea
Explicația Pe grupe
O2 metrul. comportame
Exercițiul
O4 Decalitrul este mai mic decat litrul. ntului

Centimetrul este multiplu al


metrului. Observarea
Frontal comportame
5. ANALIZEAZA Metoda
Oferă răspunsuri pentru ntului
Analizati si alegeti raspunsul corect: Cubului
fiecare cerință în parte.
Exprimam cantitatea de lapte mulsa
de la o vaca, pe zi, in: Fișe de Aprecierea
MAT lucru verbală
* mililitri * hectolitri * kilolitri
O2 Pe grupe Autoevaluar
* litri
O3 ea
6. APLICA

Aurel este inalt de 135 cm, iar George


este cu 5 cm mai scund. Cati centimetri
masoara George? Dar decimetri?

Se vor verifica oral raspunsurile date


de elevi si se vor face obsevatii cu privire
la acestea.

6. Obținerea MAT Proba isteților Lucrează independent Muncă Fișă Individu Citirea și
independentă
performaței O2 Elevii primesc câte o fișă (Anexa 2) pe al compararea

6
7’ O3 care trebuie să o rezolve individual. rezultatelor

7. Încheierea Se apreciază că au realizat totul foarte Se autoevaluează Fișe Individu Evaluarea


activității bine, ca atare vor primi pe fișele lucrate Aprecierea al Autoevaluar
3’ câte un FB. verbală Frontal ea
Li se sugerează ce urmări ar trebui să Primesc aprecierile.
aibă aceste rezultate (exersare)
se fac aprecieri asupra modului de lucru
Tema – Anexa 3

7
ANEXA 1

Rezolvați cu atenție următoarele probleme:

1. Pentru aniversarea Gretei, s-au cumparat 10 baloane multicolore. Ele au fost


asezate în rând la distanță de 1 metru unul de altul. Câți metri are încăperea?
(realizați desenul)

2. Greta are 13 invitați la aniversarea ei. La servirea tortului, au servit cu toții un


pahar de suc de 250 ml. De câți litri de suc a fost nevoie?

................................................................................................................................
................................................................................................................................
................................................................................................................................
................................................................................................................................

3. La ziua ei, Greta s-a bucurat de un tort cu ciocolată delicios. Pentru gătirea lui,
au fost nevoie de 500 g de portocale, 200 g de ananas, 1000 g de zahăr și 300 g
de banane. Câte kg de fructe s-au folosit pentru realizarea tortului?
................................................................................................................................
................................................................................................................................
................................................................................................................................
................................................................................................................................
................................................................................................................................

8
ANEXA 2
Găsește cea mai potrivită întrebare pentru problema de mai jos (se acceptă mai
multe variante) și rezolv-o:

La un aprozar s-au primit în prima zi 30 de kg de cartofi și s-au vândut 25, în a doua zi s-


au adus 15 kg de ardei gras și s-a vândut o cantitate de 5 ori mai mică decât în prima zi,
iar în a treia zi s-au adus 20 de kg de morcovi.

Întrebarea: ...............................................................................

Rezolvarea:

............................................................................................

............................................................................................

............................................................................................

Găsește cea mai potrivită întrebare pentru problema de mai jos (se acceptă mai
multe variante) și rezolv-o:

La un aprozar s-au primit în prima zi 30 de kg de cartofi și s-au vândut 25, în a doua zi s-


au adus 15 kg de ardei gras și s-a vândut o cantitate de 5 ori mai mică decât în prima zi,
iar în a treia zi s-au adus 20 de kg de morcovi.

Întrebarea: ...............................................................................

Rezolvarea:

............................................................................................

............................................................................................

............................................................................................

9
ANEXA 3
Rezolvați problema :

Trenul care circulă de la Viena la Berlin Datele problemei


parcurge distanța de 682 km în trei etape.
În prima etapă parcurge jumătate din drum
și încă 21 km, iar în a doua etapă parcurge
un sfert din rest și încă 30 km. Câți km
parcurge în ultima etapă?

Desen Rezolvare

10
11

S-ar putea să vă placă și