Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 18.03.2021
Student: Pop Andra
Şcoala: Gimnazială ”Octavian Goga”
Clasa: a II-a
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Forma de realizare: activitate integrată
Subiectul: Împărţirea în concentrul 0-100
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare
Durată: 40 de minute
Scopul: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor legate de împărţire
Obiective operaţionale:
O1:- să răspundă corect la întrebările legate de exercițiile pe care le vom desfășura;
O2:- să aplice termenii specifici operaţiei de împărţire(deîmpărțit, împărțitor și cât) în rezolvarea de exerciţii;
O3:- să efectueze operaţiile de împărţire, după cerința dată;
O4:- să enumere terminologia specifică, precum şi alte noţiuni matematice legate de împărţire, pentru completarea unui ciorchine;
O5:- să completeze casetele cu numerele care lipsesc, pentru a obţine egalităţi;
O6:- să utilizeze fracţiile jumătate şi sfert în rezolvarea de probleme, cu ajutorul desenului;
O7:- să rezolve probleme prin două operaţii de împărţire;
Competenţe specifice disciplinelor integrate:
Matematică şi explorarea mediului:
1.5.- efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate;
1.6.-utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (suma, total, termenii unei sume,diferenţa, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât,
deîmpărţit, împărţitor, <, >, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi /sau compunerea de probleme;
2.2.- evidenţierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane şi corpurilor geometrice identificate în diferite contexte;
3.1.- rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor modele şi regularităţi din mediul apropiat;
3.2.- manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural şi social;
4.1.- descrierea unui plan de lucru folosind câţiva termeni ştiinţifici, reprezentări prin desene şi operatorii logici ,,şi”, ,,sau”, ,,nu”;
4.2.- formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple;
5.2.- rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000; a·b=x; a:b=x, în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări
schematice;
Comunicare în limba română:
1.1.- identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate; 2.3.- participarea cu interes la dialoguri, în diferite
contexte de comunicare;

Arte vizuale şi abilităţi practice:


2.6.- participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârsta, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, activitatea independentă, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, ciorchinele, cadranele;
b) Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;
c) Resurse materiale: videoproiector, laptop, stick, fişe de lucru, creioane colorate, flip-chart;
d) Forme şi tehnici de evaluare: aprecierea verbală individuală şi globală, observarea sistematică.

Bibliografie: - manualul Matematică şi explorarea mediului, clasa a II-a


-auxiliarul Matematică şi explorarea mediului, clasa a II-a
- programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului
- Ghidul învăţătorului, clasa a II-a, editura Intuitext, 2014
- Exerciții de pe wordwall
DEMERSUL DIDACTIC
Etapele lecţiei Ob Strategia didactică
op. Conţinutul instructiv- educativ
Metode şi Resurse Forme de
procedee materiale organizare Evaluare
1.Moment • Asigurarea condiţiilor optime de desfăşurare a lecţiei;
organizatoric
3.Captarea • Ghicitoare:
atenţiei Zece mere, câte două,
La cinci veri am dăruit.
Nici un măr nu am în coş.
Pe toate le-am…………………(împărţit)!
- La ce operaţie matematică se referă ghicitoarea?
(la împărţire)
4.Anunţarea • Astazi, la ora de matematică şi explorarea mediului, vom lucra
subiectului şi a exerciţii şi probleme de împărţire.
obiectivelor
operaţionale

5.Consolidarea
şi
sistematizarea • În word şi pe caiete se vor rezolva următoarele exerciţii:
cunoştinţelor Observarea
1. Află numărul care lipseşte! sistematică
30 : 6 =
O4 :6=6
48 : =8 Exerciţiul
40 : = = 10
:7=9 Frontal
:6=8 Aprecieri
verbale

2. Află suma, diferenţa şi câtul fiecărei perechi de numere: 28 şi 4,


35 şi 5, 72 şi 9.
6. Obţinerea - Elevii au de rezolvat exercițiile de la pagina 134 din
performanţei O6 culegere, respectiv pagina 135, iar dupa aceea vom rezolva Fişa de lucru Verific
O8 câteva exerciții de pe wordwall. Explicaţia corectitudi
nea
rezultatelor
obţinute

7. Asigurarea •Elevii vor primi ca temă de casă exercițiul 26 de la pagina 135


retenţiei şi a Auxiliar
transferului
Fişa
diferenţiată
8. Încheierea •Se vor face aprecieri referitoare la desfăşurarea lecţiei. Aprecieri
lecţiei •Vor fi evidenţiaţi elevii care s-au remarcat prin participare activă şi verbale
aceia care au formulat răspunsuri valoroase. individuale ş
globale
Anexe:

S-ar putea să vă placă și