Sunteți pe pagina 1din 8

VALORILE MORALE

PROIECT DIDACTIC
Proiect didactic

DATA: 22.01.2022;
INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT :
CLASA: a IV-a;
ÎNVĂŢĂTOR:
COORDONATOR:
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate;
DISIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Educație civică;
UNITATEA TEMATICĂ: “Valorile morale ”;
SUBIECTUL LECȚIEI : “ Cinste/Necinste”;
TIPUL LECTIEI: Dobândire de cunoștințe;
COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni;
2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața cotidiană.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Sã defineascã conceptele de " cinste" și "necinste";
O2: Sã precizeze situaţii în care este bine sã fii cinstit;
O3: Sã exemplifice sinonime pentru termenul "cinste".
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, explicația, observația, exercițiul, brainstorming, metoda ciorchinelui, metoda RAI.
 Mijloace de învățământ: manual, videoproiector, tablă, caiete, stilouri, marker;
 RESURSE DE TIMP: 50’activitate;
 RESURSE UMANE: 27 de elevi
 FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală;
 EVALUARE:continuă, prin observarea comportamentului elevilor.
BIBLIOGRAFIE:
 Programa școlară pentru disciplina Educatie Civica, clasa a III-a si a IV-a, București, 2014.
 Bărbulescu G., Beșliu D., Ioniță D., (2021), Educatie civică pentru clasa a IV-a, Editura: Litera, București.
 Pînişoarã I.O., Manolesescu M. (2019), Pedagogia învãţãmântului primar şi preşcolar, volumul I, Ed. Polirom, Iaşi.
Momentul Desfășurarea lecției Tipul lecției Ob. Metode și procedee Mijloace de
lecției op. realizare

1. Moment Pregătirea materialelor necesare desfășurării lecției. Frontală


organizatoric
Asigurarea cadrului organizatoric necesar desfășurării în condiții
8' optime a lecției.
2.Reactualizare Elevii sunt întrebați ce lecție au avut de pregătit și se verifică Frontală conversația caiete
a cunoștințelor cantitativ tema pentru acasă.
anterioare
5'
3. Captarea Captarea atenției se face cu ajutorul videoproiectorului voi arata Frontală Conversația Videoproiector
elevilor o poezie despre ce înseamnă să fii cinstit.
Atenţiei
Fii cinstit că cinstea este
5'
Fii cinstit că cinstea este
Avuţia cea mai mare
Dac-o pierzi nici când nimic
Preţ în viaţă nu-ţi mai are.
Fără cinste nu-i credinţă
Nici frumuseţe, nici iubire,
Şi nici cale să te ducă
Spre liman de mântuire!
Fără cinste adevărul
Loc în tine nu-şi mai face
Căci necinstea e minciună
Şi-n minciună nu e pace!
Când cinstit tu totdeauna
Eşti în umbletele tale
Dumnezeu te-ncununează
Cu izbânzi pe-a vieţii cale!
După ce le citesc poezia le adresez câteva întrebari:
 Despre ce era vorba în poezie?
 Ce invatatura deducem din aceasta poezie?
După care îi anunț titlul noii lecții.
4. Anunţarea Astăzi vom învăţa despre "Cinste și Necinste", mai exact vom Frontală conversația manual
titlului lectiei afla situațiile în care trebuie să fim cinstiți.
1'
5. Dirijarea Cu ajutorul metodei Brainstorming voi solicita elevilor să Frontală O3 Conversația, manual
dea cât mai multe exemple de cuvinte care au legătură cu acest explicația,
învăţării
cuvânt: Cinste. Răspunsurile date de către elevi vor fi notate pe
15' tablă sub forma unui ciorchine simplu (anexa 1).
Vom trece la citirea textului din manual de la pagina 46
"Neguţãtorul florentin", poveste populară, numind câte un elev
care să citeasca câte un fragment din text până la terminarea
acestuia. După citirea textului vom răspunde la întrebările pe baza
textului :
 Ce puteți spune despre personaje?
 De ce se temea negutatorul?
 Ce l-a sfatuit Domnitorul? O2

 Ce fel de om era Vlad Țepeș?


 Care era lucrul de valoare pentru omul simplu?
În urma raspunsurilor date la intrebarile pe baza textului
vom nota la tablă și în caiete definiția termenulor ''cinste''și
"necinste".
Cinstea este una dintre cele mai complexe valori morale,
pentru că, la rândul ei, include multe alte valori. Omul cinstit nu
minte, nu denaturează realitatea – spunând că a făcut ceea ce nu O1
a făcut – și nici nu ascunde despre sine o realitate doar pentru că
îl dezavantajează.
Necinstea ar putea fi explicată ca incorectitudine, hoție,
viclenie, trădare. A fi necinstit înseamnă totodată a fi lipsit de
onoare, a prefera minciuna în locul adevărului.
6. Obținerea Vom trece la rezolvarea unor cerințe din manual pentru o
performanței întelegere mai concretă a lecției predate. Se vor rezolva cerințele
manual
5' de la "Spune-ți părerea" de la pagina 46.
•Formulează o concluzie a întâmplării.
•Cunoști o altă întâmplare/ o lectură despre cinste/necinste?
Povestește-o pe scurt colegilor.

7. Evaluarea Cu ajutorul metodei RAI (Răspunde – Aruncă- Întreabă) îi anunţ Frontală


performanței pe elevii că vom realiza un joc cu o minge, iar întrebările trebuie
exercițiul minge
să aibă legătură cu lecția predată.
10'
O3
Explic regulile jocului :
Cel care aruncă mingea trebuie să pună o întrebare din lecţia
predată "Cinste/Necinste" celui care o prinde. Cel care prinde
mingea răspunde la întrebare şi apoi aruncă mai departe altui
coleg, punînd o nouă întrebare. Elevul care nu cunoaşte răspunsul
iese din joc, iar răspunsul va veni din partea celui care a pus
întrebarea. Acesta are ocazia de a mai arunca încă o dată mingea,
şi, de a mai pune o întrebare. În cazul în care, cel care
interoghează este descoperit că nu cunoaşte răspunsul la propria
întrebare, este scos din joc, în favoarea celui căruia i-a adresat
întrebarea. Eliminarea celor care nu au răspuns corect sau a celor
care nu au dat nici un răspuns, conduce treptat la rămînerea în
grup a celor mai bine pregătiţi.
Astfel, împreună cu elevii, investighez rezultatele obţinute în
urma predării-învăţării, prin acest joc de aruncare a mingii de la
un elev la altul.
8. Încheierea Voi face aprecieri si voi mulțumi colectivului pentru cooperare. frontala Conversația
lecției
1'

ANEXA 1

CINSTE

S-ar putea să vă placă și