Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA:
DATA: 11.02.2022
CLASA : a IV-a
PROF. ÎNV. PRIMAR:
ARIA CURRICULARǍ: Limbă și comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: UNIVERSUL ȘCOLII
DISCIPLINA: Limba și literatura română - Lectură
SUBIECTUL LECŢIEI: ”Seara talentelor”, după Sara Pennypacker
TIPUL LECŢIEI: mixtă
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
DURATA: 50 min.

SCOPUL:
-dezvoltarea creativităţii si expresivităţii limbajului oral şi scris;
-dezvoltarea gustului pentru lectură;

COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Realizarea de deducții simple pe baza audierii unui text literar sau nonliterar;
2.5 Manifestarea interesului pentru participarea la interacțiuni orale;
3.2 Asocierea elementelor descoperite în textul citit cu experiențe proprii;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 - să citească în ritm propriu un text nou, în gând şi cu voce tare;
O2 - să formuleze în mod independent răspunsuri complete la întrebările adresate;
O3 - să descopere sensul unor cuvinte şi expresii noi;
O4 - să realizeze harta povestirii;
O5 - să formulize întrebări folosind metoda ”explozia stelară”;
O5 - să realizeze o invitație adresată părinților ;
O6 - să dezlege un rebus ;

STRATEGII DIDACTICE

I. Metode și procedee : conversaţia, explicaţia, lectura explicativă, harta textului, explozia


stelară, invitația;
II. Mijloace didactice : manualul, fișe de lucru, rebus, steluțe cu întrebări ;
III. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
IV. Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri
verbale

1
BIBLIOGRAFIE:
1. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română (clasa a III-a și clasa a
IV-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 5003/02.12.2014;
2. Manualul de Limba și lioteratura română- ed. Intuitext, autori- M. Mihăescu, Ș. Pacearcă.

2
SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Tim Ob Strategii didactice Evaluare
lecției p op. Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de
aloc procedee didact. Organiza
at re
1. Moment 1 Pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei Conversația frontal
organizatoric min. de lectură.
3 Sunt solicitați câțiva elevi să prezinte în câteva Conversația frontal Aprecieri
2. Captarea min. cuvinte un moment din viață când au fost aplaudați. verbale
atenției Elevii sunt provocați să-și imagineze că sunt la un
spectacol de talente din care ei fac parte. (Ce talente
puteți prezenta?)
3. Anunțarea 2 Pornind de la imaginea din manual pag. 86, voi Explicația Manualul frontal Observarea
subiectului și a min anunţa titlul lecţiei noi şi îl voi scrie pe tablă. Se sistematică
obiectivelor precizeză pe scurt sarcinile de învățare propuse
pe parcursul activității.
35 O1 Elevii lecturează cu creionul în mană textul. În timp Lectura
4. Dirijarea min. ce citim, notăm cuvintele din text pe care nu le explicativă Manualul, Frontal Observarea
învăţării O3 cunoaștem și le explicăm. Caiete Individual sistematică

Pentru înțelegerea textului vom răspunde la câteva Conversația


întrebări.
Când a fost lansat proiectul?
Explicația
Pentru ce vor fi folosiți banii strânși?
O2 Aprecieri
De ce nu a putut susține numărul ,, Elvis și câinele
Manualul Frontal verbale
care râde,,?
Cum s-a implicat Clementina în desfașurarea
spectacolului?
Cum a ajuns Clementina ” regizoare”?
Ce a simțit mica regizoare?

3
Realizarea hărții textului pentru identificarea unor
O4 elemente privind locul, timpul, personajele, planul Harta textului Fișa cu harta Frontal Observarea
simplu de idei. (Anexa 1) textului sistematică
Conversația Individual
Pe baza conținutului textului, vom elabora întrebări Steluțe cu Aprecieri
de tipul Ce? Cine? Unde? Când? De ce? Prin Explozia întrebări Pe grupe verbale
folosirea metodei interactive ”explozia stelară”. stelară

O5 Pentru că în urmă cu puțin timp am învățat cum să


redactăm o invitație, le voi cere elevilor să realizeze Invitația
una adresată părinţilor pentru invitarea lor la
spectacol.

5. Obținerea 7 Se dirijează elevii în completarea unui ,,Rebus” Explicația Rebus Individual Observarea
performanței min O6 prin care vor descoperi pe verticala A-B numele sistematică
personajului principal al textului ”Seara
talentelor”. (Anexa 2)

6. Încheierea 2 Se fac aprecieri globale asupra modului desfășurării Conversația Frontal Aprecieri
lecției min. lecției și se va da tema pentru acasă. verbale

4
Anexa 1
Titlul Autorul:
textului:

Timpul și locul Personaje Planul simplu de idei


acțiunii
_______________ ______________________ __________________________________________________________________
_______________ ______________________ __________________________________________________________________
_______________ ______________________ __________________________________________________________________
_______________ ______________________ __________________________________________________________________
_______________ ______________________ __________________________________________________________________
_______________ ______________________ __________________________________________________________________
_______________ ______________________ __________________________________________________________________
_______________ ______________________ __________________________________________________________________
_______________ ______________________ __________________________________________________________________
_______________ ______________________ __________________________________________________________________
_______________ ______________________ ________________________________________________________________
_______________ ______________________
__ ______ Final de poveste
Felul textului
________________________________________________________________
________________________________________
________________________________________________________________
Ce ai simțit citind această poveste? ________________________________________________________________
_________________________________________ ________________________________________________________________
_________________________________________ ________________________________________________________________
_________________________________________ ________________________________________________________________
_
5
Anexa 2
REBUS

Pe verticala A-B vei descoperi numele personajului principal din textul ”SEARA TALENTELOR”

 A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
B

1. Şcoala avea nevoie de fonduri pentru ...


2. Secretara îi aduce învăţătoarei un...
3. Elevii din clasele a V-a şi a VI-a strângeau materiale...
4. Evenimentul pentru care se strângeau fonduri urma să aibă loc în ....
5. Pe prietena ei cea mai bună o cheamă...
6. Când doamna directoare a făcut-o asistenta sa, fetiţa a simţit....
7. Clasele I şi a II-a vor vinde ...
8. Joe a cântat la ...
9. Spectacolul se numea ,,Seara ...."
10. Fetiţa a primit ce-şi dorea cel mai mult: ......

S-ar putea să vă placă și