Sunteți pe pagina 1din 7

Prof. Înv.

Primar:
STAHII SABINA ANTONIA
CLASA I
PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.01.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială “Sfânta Maria” Botoșani
CLASA PREGĂTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR: STAHII SABINA ANTONIA
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Pic, picătura năzdrăvană”
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul [p]; literele p și P
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: transmitere de noi cunoștințe
DOMENII NTEGRATE: Comunicare în limba română
Matematică și explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
DURATA : 20 de minute sincron şi 5 minute activităţi asincron.

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:


1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii
rostite clar şi rar;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;

COMPETENȚE INTEGRATE:
2. ARTE VZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE
2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de
exprimare vizuală, muzicală, verbal, kinestezică.
3. MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31.
1.4. Compunerea şi descompunerea unor mulţimi de obiecte având drept cardinal un număr de elemente
mai mic decât 10;
5.2. Adăugarea şi extragerea de elemente dintr-o mulţime de obiecte, fiecare operaţie fiind însoţită de
numărarea obiectelor;
SCOPUL LECȚIEI: familiarizarea cu sunetul p şi literele „p” mic și „P”mare de tipar
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să pronunțe corect sunetul dat;
O2 - să identifice cuvinte care conțin sunetul p;
O3 – să despartă în silabe cuvintele date;
O4 – să identifice literele cunoscute, în contexte diferite, realizând corespondența sunet -
literă;
O5 – să citească scurte cuvinte și/sau propoziții;
O6 - să asocieze numărul cu cifra corespunzătoare.
O7 - să scrie numerele în concentrul 0-31.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică, conversația, observaţia, explicaţia,
demonstrația, exerciţiul, jocul didactic;
b) Mijloace didactice: computer, prezentare PPT, siteuri educaționale: wordwall, librarylivresq.
c) Forme de organizare: frontal, individual.
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE:
Observarea sistematică, autoevaluare, evaluare orală, aprecieri verbale.
RESURSE: Umane: 18 elevi
Temporale: 20 minute sincron/ 5 minute asincron.
Spaţiale: sala de clasă virtuală (platforma Microsoft Teams).
BIBLIOGRAFIE:

1. Editura Edu - O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare.


2. Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor
cheie la şcolarii mici”, 2013
3. Silvia Nuţă, Metodica predării limbii române în clasele primare,  Editura Aramis, Bucureşti, 2002;
4. https:// www.didactic.ro;
5. https://www.google.ro
6. https://ro.pinterest.com
ACȚIUNI ȘI
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE OB. OPERAȚII
ELEMENTE DE CONŢINUT EVALUARE
LECŢIEI OP. ALE METODE ŞI MATERIAL FORME DE

ÎNVĂȚĂRII PROCEDEE DIDACTIC ORGANIZARE

Se creează condiţiile optime pentru Elevii se


desfăşurarea lecţiei:
conectează la
- verificarea computerului;
- verificarea conexiunii la platforma
internet;
Microsoft
- conectarea la platforma
Microsoft Teams; Teams.
1.Moment - pregătirea materialului
Frontal online
oragnizatoric didactic necesar;
Întâlnirea de dimineață: Aprecieri

● Salutul Activitate Calendarul verbale
● Prezenţa Conversația virtual
sincron
● Repere temporale (anotimpul, „Întâlnirea
ziua din săptămână, data, luna, an) de
●Calendarul naturii – prezentat de dimineață”
meteorologul de serviciu
● Salutul zilei
Prezentare PPT. Se partajează Formularea Conversația
ecranul.
răspunsurilor Aprecierea
Mascota lunii ianuarie, Omul de
2.Captarea corespunzătoar Explicația Power Point orală a
zăpadă, vine cu vești.
atenției 2ʼ e cerințelor Frontal răspunsurilor
1.3. Ce are în mână omul de zăpadă?
didactice
O1 ”Un PLIC.”
Activitate sincron formulate.
Ce se ascunde în plic?
”O POVESTE.”

3. Anunţarea Sunt anunțați elevii că astăzi Conversația Prezentare Frontal Observarea


temei – 1ʼ urmează să învețe o literă nouă. introductivă
Power Point sistematică
Activitate sincron
Se urmărește filmul „Povestea Elevii
literei P”, accesând link-ul:
urmăresc Video
https://library.livresq.com/view/
filmul. Expunerea
600abc5101f06b00074995de/
Elevii imită
Răspund la întrebări:
învățătorul, Link
1. Despre ce e vorba în povestea 
ascultată? exersând Frontal
2. Cine dorea să fie iubit și lăudat
pronunția
O1- de toți?
3. Cine era prietenul tuturor? corectă. Observare
2.1. Laptop, PPT
4. Ce calități avea porumbelul?
sistematică
5. Ce a hotărât păunul când a auzit
Elevii răspund
de porumbel?
6. Ce a adunat Muma - Pădurii din la întrebările
O2- cele patru colțuri ale lumii?
din activitatea
3.1. 7. Cine a alungat ploaia? Conversaţia Caiete Individual
4. Dirijarea 8. Cine a părăsit pădurea? propusă în auxiliare
Exercițiul
9. Cine a sărit în ajutorul Demonstrația
învățării 8ʼ urma
pomișorului? Aprecierea
Activitate sincron O3- Cu ce literă seamănă pomișorul vizualizării Joc didactic
orală a
1.3. tăiat?
filmului.
Se citește textul din carte ”Pic, răspunsurilor
picătura năzdrăvană” și se discută Elevii
pe sema întâmplărilor. Se pune urmăresc cu Explicația
problema topirii apei în mâna atenție și Metoda
băiatului. participă activ. fonetică,
Identifică Problematizarea analitico-
Rezolvă exercițiile din caietul sintetică
O4- litera P mare și
auxiliar (caietul 2, pag 50).
Frontal
3.1. Se stabilește, prin colorare, p mic de tipar
încercuire, trasare, sunetul învățat. Individual
(labirint sub forma literei P mare). Demonstrația Carioci/
Elevii colorează literele nou
creioane
învățate (din stânga titlului),
folosind culori. colorate
O1-
4.1
Exercițiul
Ne amintim că sunetul se aude și sarcinilor de Conversaţia
că semnul grafic pentru sunet se lucru. Explicaţia
numește literă. Computer Observarea

O2- Elevii identifică poziția literei nou Elevii citesc Joc didactic PPT sistematică a
1.3 învățate în cadrul cuvintelor date poezia. elevilor
5. Obţinerea O3- (din textul citit) și încercuiesc Elevii răspund Frontal privind
performanţei – 5ʼ 1.3 literele ”p” și ”P”, apoi le numără oral. capacitatea de
Activitate sincron și spun câte au găsit de fiecare. Problematizarea exprimare
O7 Completează cuvinte cu silabe ce
-1.1 cuprind litera nou învățată,
asociază cuvintele cu obiectele și Exercițiul PPT Individual Evaluarea
numără imaginile. Conversația orală
Cu ajutorul aplicațiilor wordwall Joc didactic Frontal Observare
și learningapps vom desfășura mai sistematică
multe jocuri didactice: Accesăm aplic Aplicația
5. Asigurarea O2
1. Învârtește ruleta și spune ația și ne wordwall
feedback-ului și cuvintele care conțin sunetul „p”!
jucăm Joc didactic Individual Evaluare orală
încheierea https://wordwall.net/resource/
8672174/sunetul-si-litera-p În grup
activității 2ʼ
Ascultă Aplicația Aprecieri
Activitate sincron 2. Unește cuvântul cu
imaginea corespunzătoare! aprecierile Conversaţia learningapps verbale
și asincron https://learningapps.org/15836576
finale Recompense
O5 Fac aprecieri individuale şi
verbale
colective asupra modului în care
elevii au participat la lecţie.

S-ar putea să vă placă și