Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Data: 02.03.2022
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Baia Mare
Prof. înv. primar: Libotean Silvia
Clasa: a II-a A
Unitatea tematică: „Călător pe aripile imaginației”
Aria curriculară: Limba și literatura română
Disciplina dominantă: Comunicare în limba română
Subiectul lecției: Scrierea corectă a cuvintelor dintr-o/dintr-un
Tipul lecției: Însușire de noi cunoștințe
Durata: 45 min.
Scopul lecției: Formarea deprinderilor de citire şi scriere corectă a cuvintelor dintr-o/dintr-un
Discipline integrate: Arte vizuale și abilități practice
COMPETENȚE GENERALE:
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
COMPETENȚE SPECIFICE:

CLR:
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.4. Exprimarea expresivă a ideilor în contexte familiare manifestând interes şi încredere în sine
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut

AVAP:
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de
forme artistice
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - Să formuleze enunțuri, folosind cuvinte date;
O2 - Să completeze enunţuri lacunare;
O3 - Să aleagă varianta corectă a cuvintelor dintr-o/ dintr-un.
O4 – Să transforme cuvinte după un model dat;
O5- Să realizeze corespondența între imagine și cuvântul potrivit;
STRATEGII DIDACTICE :

Metode și procedee didactice :


 Explicația, conversația euristică, exercițiul oral, jocul didactic, metoda
cadranelor, conversația
Mijloace didactice:
 manualul de comunicare în limba română, tabla, fişe de lucru individuale,
joben, foi flipchart, markere, jetoane, semafor, aritmogrif.
 Forma de organizare: frontală, individuală.

Bibliografie:
•Programe şcolare pentru clasa a II-a, Limba şi literatura română, MEC, C.N.C.,2004.
•Iordăchescu, Carmen, Să dezlegăm tainele textelor litertare, cls. a II-a, Editura Carminis, Piteşti,
2005.
•Ungureanu, Adalmina, Metodica studierii limbii şi literaturii române-învăţământ primar,
Editura AS`S, Iaşi, 2003.
Scenariul didactic

Nr Evenimentul
. didactic Conţinutul instructiv- Metode şi Evaluare
crt educativ procedee
.
Observarea
1 Moment  Pregătirea materialului Conversația sistematică
organizatoric didactic necesar lecţiei; a elevilor
 Asigurarea unui climat
optim bunei desfăşurări
a activităţii didactice.
 Elevii vor primi o fișă cu
2. Captarea
aritmogrif, care va fi
atenţiei Aprecieri
afișat și pe tablă.
 Trebuie să găsească Aritmogrif verbale
cuvintele cerute.
 Vom observa că sunt
personaje din lecția
„Vrăjitorul din Oz”.
(anexa 1)

Observarea
3. Anunţarea  Se anunță titlul lecției și sistematică
temei şi a se notează la tablă și în a elevilor
obiectivelor caiete data și titlul Explicaţia
lecţiei lecției:
Scrierea corectă a
cuvintelor dintr-o/ dintr-un
 Se enumeră succint
obiectivele urmărite.
4. Dirijarea  Vom deschide manualul
învățării
la pagina 90.
 Elevii sunt rugați să
citească următoarele Conversaţia
propoziții : Observaţia
euristică sistematică
Dintr-o asemenea
întâmplare poți să înveți Exerciţiul oral
multe.
Pe mine m-au luat dintr-un
lan de porumb.
 Elevii observă cuvintele
scrise îngroșat.
 Se vor adresa
următoarele întrebări:
- Cum sunt scrise
cuvintele marcate cu
verde?
 Le voi transmite
elevilor: Evaluare
Cuvintele dintr-o și dintr- scrisă
un se scriu întotdeauna cu
cratimă.
 Elevii lipesc în caiete
anexa 2, având grijă să Lucrul
lipească bine marginile. individual
 Vom scrie în caiete
câteva exemple.
 Vom alcătui oral
propoziții utilizând
cuvintele dintr-o/ dintr-
un. Metoda
 Elevii primesc o fișă de
cadranelor
lucru (anexa 3)
5. Obţinerea Ne vom juca jocul „Jobenul Conversația Observarea
performanţei magic”. sistematică
În joben sunt mai multe a elevilor
bilețele pe care sunt scrise
structuri cu scrierea corectă
a cuvintelor dintr-o/dintr- Explicația
un.
Pe unele bilete sunt greșeli,
iar altele sunt corecte.
Pentru acest joc avem
nevoie și de un semafor
(roșu-verde).
Jobenul magic se plimbă Jocul didactic
de la elev la elev atunci
când semaforul arată verde.
Când semaforul arată roșu
jobenul se oprește.
Elevul la care s-a oprit
jobenul extrage un bilet.
După cea a citit biletul,
trebuie să identifice
greșeala, iar apoi să lipească
biletul pe tablă în funcție de
categoria la care aparține
(greșit/corect).
Observarea
8. Tema pentru  Se cere elevilor să-şi Explicaţia sistematică
acasă noteze tema pentru a elevilor
acasă: auxiliar, pag. 21/
ex: 9. Se oferă explicaţii
privind modul de
realizare al temei.
Conversația
9. Încheierea  Se fac aprecieri globale Aprecieri
lecţiei şi individuale asupra verbale
participării elevilor la
activitate şi asupra
modului de desfăşurare a
activităţii didactice
propuse.

S-ar putea să vă placă și