Sunteți pe pagina 1din 5

Scoala Gimnaziala “Raluca Iurascu” Joldesti

Prof. Inv. Primar Mihalache Lidia-Luminita


Clasa Pregatitoare

PROIECT DE LECTIE
DATA: 16.10.2019
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala „Raluca Iurascu” Joldesti
CLASA: Pregătitoare
PROFESOR INVATAMANT PRIMAR: Lidia-Luminița Mihalache
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: „Toamna”
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul [a]. Litera mică și mare de tipar (a/A)
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidare de cunoștințe
DISCIPLINE INTEGRATE: Matematică si explorarea mediului
Arte vizuale și abilități practice
DURATA : 50 minute (35 de minute de curs + 15 minute de activități recreative)

COMPETENȚE SPECIFICE:

Comunicare în limba română


1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a
cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
2.1. Pronuntarea clara a sunetelor si a cuvintelor in enunturi simple;
3.1. Recunoasterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat , scrise cu litere mari
si mici de tipar
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Matematică si explorarea mediului

2.2. Identificarea unor forme geometrice plane (pătrat, triunghi, dreptunghi, cerc) şi
a unor corpuri geometrice (cub, cuboid, sferă) în obiecte manipulate de copii şi în
mediul înconjurător.

Arte vizuale și abilități practice


2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza
interesului direct.
Obiective operaționale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

1
Scoala Gimnaziala “Raluca Iurascu” Joldesti
Prof. Inv. Primar Mihalache Lidia-Luminita
Clasa Pregatitoare

C.L.R.
O1 – să identifice sunetul [a] și literele ,,a/A” în cuvintele prezentate oral și în scris;
O2 – să scrie corect litera ,,A” și cuvinte ce conțin această literă;
O3 – să reprezinte grafic cuvintele, silabele și sunetele, marcând poziția sunetului [a];
O4- sa ordoneze corect cuvinte obtinand propozitii.
M.E.M.
O5 – să precizeze formele plane în care sunt scrise silabe;
A.V.A.P.
O6 – să coloreze corespunzător spațiul plastic oferit în fișa dată.

Strategia didactică:

Resurse procedurale:
• Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, jocul didactic, metoda fonetică,
analitico-sintetică, instructajul verbal, aprecierea verbală, observarea sistematică
a comportamentului elevului, autoevaluarea, evaluarea orală;

• Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, pe grupe.

Resurse materiale: jetoane cu imagini, ghicitori, planșe cu exerciții, fişe de lucru,


fişe de evaluare, stimulente, creioane colorate.

Resurse temporale: 35 minute + 15 minute activități în completare.


BIBLIOGRAFIE:

• Grigore, Adina; Toma, Cristina: Ghidul cadrului didactic pentru clasa


pregătitoare, Editura Ars Libri, 2013;
• Mîndru, Elena; Borbeli, Lucica: Strategii didactice interactive, Editura
Didactica Publishing House, 2010;
• Pițilă, Tudora; Mihăilescu, Cleopatra: Ghidul învățătorului pentru clasa
pregătitoare, Editura Art, 2013;
• Şerdean, Ioan: Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura
Didactică şi Pedagogică Bucureşti, 1993;
• Programa școlară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ,
Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului
Nr.3418/ 19.03.2013;
• www.didactic.ro

2
Scoala Gimnaziala “Raluca Iurascu” Joldesti
Prof. Inv. Primar Mihalache Lidia-Luminita
Clasa Pregatitoare

Conținutul informațional al lecției Resurse


Secvențele Ob
instruirii și . Organiza Evaluare
Procedural
dozarea op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Materiale to
e
rice
1.Moment Asigur climatul adecvat Elevii îşi pregătesc caietele și conversaţia jetoane cu observația
organizatoric desfăşurării lecţiei și verific creioanele colorate/cariocile. instructajul imagini, frontală autocontrolul
1’ pregătirea materialelor necesare verbal planșe cu
pentru desfasurarea activitatii. exerciții, fișe
de lucru, de
evaluare
fleepchart,
2.Captarea atenției *O realizez prin intermediul
3’ unei ghicitori Sunt atenți la conținutul conversația
mesajului.
frontală

3.Anunțarea *Astăzi, la ora de comunicare, Ascultă cu atenţie precizarile.


subiectului vom vorbi despre sunetul [a] și frontală
și a obiectivelor literele a și A de tipar. Dacă veți
lecției fi atenți, la sfârșitul orei, veți
1' putea să identificați poziția
acestui sunet în cuvinte, să
recunoașteți cele două litere, să
citiți, să scrieți silabe, cuvinte și
propoziții, să reprezentați grafic,
marcând poziția acestui sunet, şi
să formați propoziții, ordonând
cuvintele date.
Scoala Gimnaziala “Raluca Iurascu” Joldesti
Prof. Inv. Primar Mihalache Lidia-Luminita
Clasa Pregatitoare

4.Consolidarea ACTIVITATE 1 -Joc observarea


cunoștințelor “Mingea fierbinte”-elevii Numesc 4 cuvinte care contin conversația jetoane pe grupe sistematică a
15' O1 numesc 4 cuvinte care contin sunetul A. comporta-
sunetul A . jocul mentului
didactic elevilor, urmărind
ACTIVITATE 2 Citesc cuvintele apoi unesc cu progresul
*Propun elevilor să urmărească imaginea corespunzatoare plansa frontală personal
O1 plansa in care va trebui sa precizând poziția sunetului [a].
uneasca cuvantul cu imaginea
corespunzatoare si sa precizeze
pozitia sunetului [a]. (Anexa 1) Încercuiesc cu roșu litera A și cu
albastru litera a.
ACTIVITATE 4
*Propun elevilor să rezolve aprecierea
exerciţiile din fișa de Descoperă cuvintele ascunse în verbală
lucru ,(Anexa 2 ). fiecare formă geometrică, apoi le exercițiul fișa de lucru frontală
scriu cu litere mari de tipar. observarea
-Exerciţiul 1-sa incercuiasca cu sistematică a
rosu litera a si cu albastru litera Realizează reprezentarea grafică comporta-
O2 A pentru cuvintele arici, Ana etc conversația frontală mentului
- Exerciţiul 2 -sa descopere planșă cu elevilor, urmărind
O5 cuvintele ascunse in fiecare exercițiile progresul
forma geometrica personal
exercițiul
evaluare
O3 orală
- Exerciţiul 3 -sa reprezinte metoda fișa de lucru
grafic cuvintele fonetică, planșa cu
analitico- exerciții frontală
sintetică
Scoala Gimnaziala “Raluca Iurascu” Joldesti
Prof. Inv. Primar Mihalache Lidia-Luminita
Clasa Pregatitoare

S-ar putea să vă placă și