Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grupa:Mică
Tema anuală de studiu: Când,cum și de ce se întâmplă?
Temaproiectului:
Subtema:Mireasma florilor
Tema zilei:Călătorie în lumea florilor!
Forma de realizare: Activitate integrată
Elemente componente ale activității integrate:
Forma de realizare:Activitateintegrată: ADP+ALA 1+ ADE (DLC (Educarealimbajului)+ DEC (Educațieplastică))+ ALA II
Mijloc de realizare:povestireaeducatoarei/ picturăprinamprentare
Tipulactivității:Formare de priceperișideprinderi
Componențaactivității:
 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
1.Întâlnirea de dimineață: “Să facem cunoștință cu florile de primăvară”
2. Rutine: „Bun venit!”- primireacopiilor; “Ca sănumăîmbolnăvesc/ Pe mânuțeeumăspăl”; ” În loculîncare am lucrat,
eumereufaccurat!”(deprinderea de autonomiepersonalășiîngrijire a lucrurilor);
- Prezența: „Cine lipsește?”,“Noi suntem florile de primăvară”
- Salutul: “Bună dimineața, dragi copii! Mă bucur să ne întâlnim și astăzi! Sper că sunteți bine și sănătoși cu toții!”
- Calendarulnaturii:„Cum e vremea?”
- Gimnastica de dimineață:„Mișcarepentrusănătate”
3. Tranziții: Florile se deschid!”experiment, „Trenulețul florilor de primăvară”-joc recitativ
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE - ALA I:
Știință:„Micii florari!”-plantare de lalele în ghivece
Construcții: „Sera de lalele”- flori de primăvara așezare cuburi pe contur
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE - ALA II:
1.Joc distractiv :„Cursa cu lalele!”
2.Joc liniștitor: „Dă pachetul mai departe!”
 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE- ADE:
Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)- Educarea Limbajului- „Soarele si Primavara”- povestea educatoarei
Domeniul Estetic Creativ(DEC) - Educație plastică - Flori de primăvară (amprentare)

Scopul activității:formarea deprinderii de a asculta cu atenţie o poveste şi dezvoltarea simţului estetic al copiilor, formarea şi
consolidarea tehnicilor de dactilopictură.
Dimensiuni ale dezvoltării:
Db1. Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui ( comunicarea receptivă);
Da1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
C3. Activare și manifestare a potențialului creativ;
A1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.

Comportamente vizate:
Db1.3. Participă la activitațile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor;
Da1.2. Demonstrează întelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor;
C3.3. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale si practice, in conversații și povestiri creative;
A1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
Obiective operaționale:
- Să reţină conţinutul de idei al povestirii;
- Să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte şi expresii noi;
- Săutilizezetehnicapicturiiprinamprentarepentru a decorarochițaZâneiPrimăvara;
- Săplantezelaleleînghivecirespectândetapelecorespunzătoare;
- Săconstruiască, pecontur, sera de lalele;
- Sărespecteregulilejocurilor distractive și de mișcare;
Strategiididactice:
1. Metode şi procedee: exercițiul, explicaţia, demonstrația, observația, experimentul, șorțul povestitor, conversația, explicația,
povestirea, tehnica comunicării rotative, metodaTurul Galeriei.
2. Mijloace de învățământ:
ADP: calendarul naturii, pozele copiilor, jetoane cu imagini specifice primăverii, catalogul
ADE:sorțul povestitor,piese de puzzle,Rochița Zânei Primăvară, imagini cu laleleșizambile, acuarele, bețișoare cu burete
ALA:lalelenaturale,lopețică, stropitoare, pământ de flori,ghivece, flori de primăvară, piese de construcție din lemn, recompense
Săculeți, Scrisoare-mesaj.
3. Forme de organizare : frontal, în grup,individual
4. Resurse umane: 25 de preșcolari
Durata activității: o zi

Bibliografie:
1. ***„Curriculum pentru educație timpurie”, București, 2019;
2. ***„Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educația
timpurie”, 2019;
SCENARIUL ZILEI

Ziuadebutează cu formula „Bun venit!” care marcheazăprimireacopiilor, apoieducatoareasalutăfiecarecopil, utilizândtehnica


„Comunicăriirotative”: “Bună dimineața, dragi copii! „Bunădimineața, Ioana……….!;Mă bucur să ne întâlnim și astăzi! Sper că
sunteți bine și sănătoși cu toții!”Preșcolarii, îndrumațișicoordonați de educatoarea, vorefectuacâtevaexerciții de
gimnasticăîncadrulmomentului „Mișcarepentrusănătate”.
Activitateaîncepe cu întâlnirea de dimineață, încadrulcăreiacopiiivor face cunoștință cu florile de primăvară,
prinintermediultemei: “Să facem cunoștință cu florile de primăvară” (allele șizambile). Urmeazăprezența,“Noi suntem florile de
primăvară”, răspunzându- se astfella întrebarea „Cine lipsește?”, iarîncadrulrubriciicalendarulnaturii au locdiscuțiidesprevreme,
copiiiîncercândsărăspundă la întrebarea „Cum e vremea?”, punându- se accent pefaptulcăsuntem la începutulanotimpului deprimăvară,
căsuntemîn prima lună a acestuianotimp, martie, în data de ….., înziua de……. Educatoareaspecificăfaptulcăacestanotimpdebutează
cuînregistrareatrimisă de ZânaPrimăvară…..copiii vom observa laptopul și îl vor descoperi pe invitatul de astăzi- Zana Primavara care
le indică faptul că la baie există o surpriză pentru ei. Cu aceste materiale, îi invită pe copii, într-o călătorie, în lumea florilor. Astfel,
vor viziona un filmulet in care le le spune ca Vântul Turbat și Norul Morocanos i-au stricat rochita și i-au luat voalul cu florile mele
colorate. De aceea le cere ajutorul.Atențiacopiiloresteîndreptatăcătre.materialelepe care le au la dispozițieîncadrulfiecăruicentru de
activitate, inclusive activitate din cadruldomeniilorexperiențiale, pe care urmeazăsă le prezintîncontinuare.
Deoarece, încadrulactivității de astăpzi, copiiivor lucre cu florile de primăvară, dintre care le specificămpelaleleșizambile, se
evidențiazăfaptulcădupăcevorlucra la centreșidupăcevor face curat la loculundevor lucre, aceștiatrebuiesă se spelepemâini. Așadar, se
vaurmărideprinderea de autonomiepersonalășiîngrijire a lucrurilorprinintermediulformulei: “Ca sănumăîmbolnăvesc/ Pe
mânuțeeumăspăl”; ” În loculîncare am lucrat, eumereufaccurat!”(deprinderea de autonomiepersonalășiîngrijire a lucrurilor). Pentru a
puteatrece la activitateapedomeniiexperiențialeși a activităților la centre, educatoarea le propuneunmic experiment,
prinintermediulTranziții:„Florile se deschid!” (copiii vor alege cate o floare colorata pe care o vor introduce rand, pe rand, intr-un vas
cu apa. Astfel, acestia vor constata cum infloresc florile.......................)
În acest fel, copiii sunt anunțați de tema zilei: ”Călătorie în lumea florilor!”.
Se trece, așadar, la activitățilepropusepentruaceastăzi, șivorîncepe cuactivitatedesfășuratăîncadrulDomeniul Limbă și
Comunicare (DLC)- Educarea Limbajului.
Pentruaceastăactivitate, educatoareaîmbracășorțulșianunțătitlulpoveștii„Soarele si Primavara”.
„Soarele si Primavara”
E dimineață. Soarele iși îmbracă haina sa galbena și caldă și porni la plimbare. Razale lui calde încălzeau tot ce întălneau în
cale. Din loc în loc zăpada încă mai acopera cu mantaua sa rece firele plapănde de iarbă.
Hei, amice, trimite-mi te rog o rază caldă ! Zise un fir de iarbă rece si verde de sub zăpadă.
Și soarele bucuros îi trimise o rază galbenă și caldă.
Pădurea se pregătea și ea să îmbrace haina de primăvară. Si cum trecea pe acolo soarele fu bucuros sa-i scuture cateva raze.
Ghioceii de la maginea padurii îl salutară veseli și se grabiră să-i spună că Primavara, zâna cea caldă a intrat în pădure. Mirat Soarele
a plecat în căutarea ei.
Trebuie să o găsesc, își spuse el. Abia aștept să hoinăresc împreună cu zâna aceasta frumoasă, caldă, cu alaiul ei de păsări și rochița
lungă, pe care zâmbesc florile frumos colorate.
Hei, iepurașule! Tu ai văzut-o pe zână? Întrebă Soarele curios un iepuras care alerga prin pădure.
- Si eu o caut, am auzit că a intrat în pădure. Zise iepurasul și o lua la sanatoasa catre inima padurii.
Mult zăbovi soarele deasupra padurii căutând-o. A cautat-o la marginea padurii, a căutat-o la mijlocul padurii și abia la capatul
celalalt al padurii o zarii pe frumoasa zână lăngă un copac, tristă și îngrijorată. Tare s-a mai bucurat când vechiul său prieten, soarele,
a mângâiat-o cu caldură.
- Ce ai pațit? Te caut de ceva timp. întrebă soarele.
-Vântul Turbat și Norul Morocanos mi-au stricat rochita, mi-au luat voalul cu florile mele colorate.
Ca doi prieteni buni Soarele și Primăvara au pornit in căutarea celor doi.
-Eu zic ca trebuie sa-i gasescă. Primăvara trebuie să vina și la noi! Voi ce ziceti?
Rândperând, elementeleșipersonajelesuntașezatepeșorț, conturându- se treptatfirulpoveștii.Dupăfinalizareaacesteia,
educatoareaadreseazăîntrebărișicopiiiașazăpepanouimaginilecorespunzătoarefiecărui moment al poveștii.Așadar, copiiiaflă de ce era
supăratăPrimăvara, cine voiasă o găseascășiunde a plecataceastaalături de prietenulei, Soarele.
Trecerea la activitățileliber alese, organizatepecentre, se varealiza cu ajutoruljocului cu text și cânt„Trenulețul florilor de
primăvară”. Copiiiformeazăuntrenșiimitămersulacestuiaîntimpcerostescversurile: „Flori de primăvarăsuntem/ Trenulețulîlformăm/ Și
la mese ne- ndreptăm. Încadrulacestorcentre de lucrupreșcolariirezolvăsarcinile, dupăindicațiile date de educatoare.
La centrele de lucru copiii vor descoperi următoarele materiale:
La centrul Știință:„Micii florari!”- plantare de lalele în ghivece. În cadrul acestui centru copiii vor primi:
lalelenaturale,lopețică, stropitoare, pământ de flori,ghivece. Eivortrebuisărespecteetapele de plantare indicate de educatoare:
 Umplejumătate de ghiveci cu pământ.
 Fă o gropițăsiașează bulbul.
 Acoperă bulbul cu restul de pământ.
 Foloseștestropitoareapentruaudapământul.
 Așazăghiveciullângăfereastră, la lumină.
 Nu uitasăuzifloarea din cândîncând!
Lacentrul Construcții: cu ajutorul cuburilor de lemn, a unei zăpezi artificale și a unor lalele lipite pe frigărui, vor construi o
seră de lalele. În cadrul acestui centru, copiii vor trebui să așeze cuburile după conturul oferit de zăpada artificială care va reprezenta
sera dată, frigărui pe care sunt lipite lalele.
La centrul Artă (activitate desfășurată în cadrul Domeniului Estetic Creativ) – copiii vor avea de amprentat utilizând
bețișoare cu burețele, flori de primăvară (lalele și zambile). Astfel, copiii, fiind împărțiți pe centre, vor avea în față o coala mare de
flipchart precum un benar, care reprezintă chipul primăverii, a cărei rochițe este albă. Copiii vor primi la măsuțe imagini cu lalele sau
zambile, acuarele, bețișoare cu burete și pahare cu apă, iar în funcție de preferințevor trebui să decoreze câte o floare, prin intermediul
dactilopicturii. La finalul activității, toate fișele copiilor vor fi atașate pe rochița Zânei, după care va fii perforată la mijloc, va fi
strânsă cu un șnuruleț pentru a obține o rochiță frumos decorată.
Li se prezintăplanșa model șisuntexplicațipașii de realizare a lucrării, înainte de a trece la lucrufiindefectuateexerciții de
încălzire a mușchilormâinii.Educatoareasupravegheazămodul de lucrușiîisprijinăpecopiiicare au nevoie.
Dupăfinalizarealucrărilor, preșcolarii le vorașezapepanoușiprinmetoda „Turulgaleriei”, „vizitatorii” îșiexprimăpărereafață de
acestea.

Încontinuare, încadrulasigurăriiretențieiși a transferului, copiiivorjucaceledouăJocurişiactivităţididacticealese:


 joc de mişcare: “Cursa cu lalele”
 jocliniştitor :”Plimbăfloarea”
Prezentarea jocurilor şi a regulilor acestora :
1. “Cursa cu lalele”- copiii vor fi împărţiţi în două echipe. In capătul sălii vor fi aşezate 2 vaze cu lalele. La semnalul educatoarei
copiii vor porni mergând ca piticii, vor lua o floare şi o vor duce echipei sale.
2. „Dă pachetul mai departe!”..la laptop se va auzi o melodie cu flori de primăvară. Copiii vor da din mână în mână un săculeț care
conține mai mulți săculeți, iar în interiorul celui mai mic săculeț se va afla o surpriză (acadele/ bombonele.....) Acesta va fi dat din
mână-n mână, iar în momentul în care muzica se va opri copilul la care se află săculețul va desface un săculeț. Acesta, la rândul
lui, va da săculețul mai depart, acțiunea de oprire a melodiei repetându-se. Întregul demers de „plimbare” a săculețului de la un
copil la altul continuând până când se va ajunge la ultimul săculeț, în care copilul va descoperi ...........................un mesaj în care li
se indică să o cheme pe Zâna......
După explicarea jocurilor se va trece la realizarea jocului de probă, elementele de joc fiind: semnalul, mişcarea, aplauzele.
Înîncheiereaactivității, aceastava face aprecieriasupramoduluiîn care preșcolarii s- au implicatînactivitateși le vamulțumi.

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentu Conținutul științific Metode și Mijloace de Forma de Evaluare
l didactic procedee învǎțǎmânt organizare
1.Moment Se asigură condiţiile optime pentru Tehnica Calendarul Observarea
organizatoric desfăşurarea activităţii. comunicării naturii comportamentul
Întâlnirea de dimineaţă“Să facem cunoștință cu rotative Catalog ui inițial
florile de primăvară”
Copiii intră în sala de grupă şi se aşează în Frontal
semicerc. Conversația
Salutul: între copii care se va realiza utilizând
tehnica comunicării rotative. Rǎspunsurile
Prezența:”Cine lipsește astǎzi?” copiilor
Calendarul naturii: „Cum e vremea?” (În ce
anotimp suntem?Ce schimbări au avut loc în
natură? În ce lunǎ suntem?Ce zi a sǎptǎmânii
este? Cum este vremea?).
2.Captarea Trezesc interesul copiilor printr-oînregistrea Laptop Observarea
atenției făcută la laptopul în care îl vor descoperi pe Observația Înregistrare comportamentul
invitatul de astăzi- Zana Primavara care îi Conversația audio și video Frontal ui copiilor
invită într-o călătorie în lumea florilor..

3.Anunțarea Se prezintǎ copiilor tema zilei Călătorie în Observarea


temei și a lumea florilor! comportamentul
obiectivelor Prezint copiilor tema, obiectivele și modul de
desfǎșurare a activitǎții. Explicația Frontal ui copiilor
Astfel, vor viziona un filmulet in care le
spune ca Vântul Turbat și Norul Morocanos i-
au stricat rochita Zânei Primăvară și i-au luat
voalul cu florile mele colorate. Aceasta îi roagă
să o ajute să-și recupereze floricelele, să
construiască o seră pentru ele și să planteze
florcele pentru a se bucura mai mult de mirosul
acestora
4.Prezentarea Activitatea va începe cupovestea Frontal
optimă şi educatoarei desfășurată în cadrul Domeniul Șorțulețul Imagini din Rǎspunsurile
dirijarea Limbă și Comunicare (DLC)- Educarea povestitor poveste copiilor
procesului de Limbajului.Pentruaceastăactivitate,
învăţare educatoareaîmbracășorțulșianunțătitlulpoveștii„
Soarele si Primavara”.
„Soarele si Primavara” (Anexe).
Se explică cuvintele necunoscute: alai, zăbovi,
turbat, morocanos.
După ce li se prezintă povestea și pentru a fixa
conținutul poveștii, educatoarea adresează
următoarele întrebări:
-Cine iși îmbracă haina sa galbena și caldă și Explicația
porni la plimbare?
- Ce făceaurazale soarelui? conversația
- Cu cine se întâlnește soarele pe drum? Rǎspunsurile
- Unde a plecat Soarele și pe cine a vrut să copiilor
întâlnească acesta? Frontal
- Cum era frumoasa zână a Primăverii?
- De ce era supărată?
-Cine i-a stricat rochita? Frontal Raspunsurile
- Ce hotărește Soarele și Primăvara? copiilor
- Sunteți de acord cu decizia celor doi prieteni?
În finalul poveștii, educatoarea le prezintă
copiilor câteva piese de puzzle, pe care, cu Puzzle
ajutorul ei, le atașa pentru a obține o imagine
din poveste/ pentru a reface firul poveștii.........
5.Obținerea Copiii vor merge în centre unde vor
performanței desfǎșura diferite activitǎți. În toate centrele se Explicatia
va urmări fixarea cunoștintelor despre florile de
primăvară. La fiecare centru li se prezintă
materialele cu care vor lucra, sarcinile și Exercițiul
obiectivele pe care le au de îndeplinit. Pentru
început îi voi implica pe copii într-o tranziţie:
„Trenulețul florilor de Individual Observarea
primăvară”.Copiiiformează un Jocul comportamentul
trenșiimitămersulacestuiaîntimpcerostescversur
ile: „Flori de primăvarăsuntem/ ui copiilor
Trenulețulîlformăm/ Și la mese ne- ndreptăm. lalelenaturale,lo
Încadrulacestorcentre de pețică,
lucrupreșcolariirezolvăsarcinile, dupăindicațiile Exercițiul stropitoare,
date de educatoare. pământ de Observarea
La centrele de lucru copiii vor descoperi flori,ghivece, produselor
următoarele materiale: flori de activitǎții
La centrul Știință:„Micii florari!”- primăvară,
plantare de lalele în ghivece. În cadrul acestui piese de În grup
centru copiii vor primi: lalelenaturale,lopețică, Exercițiul construcție din
stropitoare, pământ de flori,ghivece. lemn,
Eivortrebuisărespecteetapele de plantare
indicate de educatoare:
Lacentrul Construcții: cu ajutorul Exercițiul
cuburilor de lemn, a unei zăpezi artificale și a
unor lalele lipite pe frigărui, vor construi o seră
de lalele. În cadrul acestui centru, copiii vor
trebui să așeze cuburile după conturul oferit de
zăpada artificială care va reprezenta sera dată,
frigărui pe care sunt lipite lalele. Exercițiul
La centrul Artă (activitate desfășurată Rochița Zânei Individual
în cadrul Domeniului Estetic Creativ) – Primăvară
copiii vor avea de amprentat utilizând bețișoare imagini cu
cu burețele, flori de primăvară (lalele și laleleșizambile,
zambile). Astfel, copiii, fiind împărțiți pe acuarele,
centre, vor avea în față o coala mare de Exercțiul bețișoare cu
flipchart precum un benar, care reprezintă burete, puzzle,
chipul primăverii, a cărei rochițe este albă.
Copiii vor primi la măsuțe imagini cu lalele sau
zambile, acuarele, bețișoare cu burete și pahare
cu apă, iar în funcție de preferințevor trebui să
decoreze câte o floare, prin intermediul
dactilopicturii. La finalul activității, toate fișele
copiilor vor fi atașate pe rochița Zânei, după
care va fii perforată la mijloc, va fi strânsă cu
un șnuruleț pentru a obține o rochiță frumos
decorată.
Li se prezintăplanșa model
șisuntexplicațipașii de realizare a lucrării,
înainte de a trece la lucrufiindefectuateexerciții
de încălzire a mușchilormâinii.
Educatoareasupravegheazămodul de
lucrușiîisprijinăpecopiiicare au nevoie.
Dupăfinalizarealucrărilor, preșcolarii le
vorașezapepanou.
6.Evaluarea Dupǎ finalizarea activitǎtilor în centre copiii se
activitǎții încoloneazǎ și merg pentru a observa produsele Conversația Lucrǎrile din Frontal Observarea
obținute. Turul galeriei fiecare centru produselor
Câte un copil va prezenta la fiecare centru ce a activitǎții
avut de realizat.
Educatoareaîntreabăcopiiice au învățat
din activitățilezileișidacă le- au plăcut,
încercândsăafle cu ceinformații au
rămasaceștia.
7.Incheierea În încheierea zilei vom desfǎșura câteva jocuri. Găletușe cu Pe grupe Observarea
activitǎții Joc de mişcare:Cursa cu lalele Jocul lalele comportamentul
Joc liniştitor: Dă pachetul mai departe! Săculeți Frontal ui copiilor
Înîncheiereaactivității, aceastava face Scrisoare-mesaj
aprecieriasupramoduluiîn care preșcolarii s- au
implicatînactivitateși le vamulțumi.

S-ar putea să vă placă și