Sunteți pe pagina 1din 12

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NORD 2, RM.

VALCEA
EDUCATOARE:POPESCU CLAUDIA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA:


“TABLOU DE PRIMAVARA”
DATA:
EDUCATOARE:Popescu Claudia
GRUPA:Mijlocie C;
TEMA ANUALA: “Ce si cum exprima ceea ce simtim?”;
SUBTEMA:”Jurnal de primavara”;
TEMA ACTIVITATII INTEGRATE:
MIJLOCUL DE REALIZARE:Activitate integrata
ADP+ALA1+ADE(DEC+DS)+ALA2;
TIPUL ACTIVITATII:Verificare si consolidare de
cunostinte si deprinderi;
DURATA: o zi;

SCOPUL ACTIVITATII:
*consolidarea si evaluarea cunostintelor matematice
privind numeratia in limitele 1-5, asocierea cifrei cu
numarul de obiecte, formare de multimi, utilizarea
numeralului ordinal, recunoasterea pozitiilor spatiale ,
concomitent cu dezvoltarea interesului pentru frumosul
din arta ,consolidarea deprinderilor de a lucra in echipa,
de a coopera si colabora in scopul obtinerii unor rezultate
colective.

ADP:
*INTALNIREA DE DIMINEATA:
-SALUTUL ;”Buna dimineata si bine ati venit
la gradinita !”;
-IMPARTASIREA CU CEILALATI:discutie de
grup referitoare la anotimpul primavara(caracteristici ale
anotimpului primavara): “Am vazut cand am venit
dimineata...!”
-PREZENTA: fiecare copil va pune o floare in
dreptul pozei de la panoul de prezenta;
-CALENDARUL ZILEI: se precizeaza ziua,
luna, anul si starea vremii.Se completeaza calendarul
impreuna cu copiii.
-NOUTATEA ZILEI:scrisoarea-surpriza de la
Zana Primaverii care ne roaga sa facem un tablou de
primavara,pictand toate imaginile din plicul trimis.
-MESAJUL ZILEI :”Sa facem un tablou de
Primavara”

Fiecare copil:
-sa coopereze si sa colaboreze cu colegii;
-sa fie perseverenti in rezolvarea sarcinilor
primite;
-sa respecte regulile impuse de fiecare moment al zilei;

TRANZITII:
T1-cantec “In padure”
T2-Rutine

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ALA1:
Biblioteca-“ALBUM DE PRIMAVARA”-citire de
imagini cu grupuri mici de copii
O1-Sa recunoasca imaginile care apartin
anotimpului primavara.
O2-Sa descrie continutul fiecarei imagini;
O3-Sa realizeze un album cu imagini de primavara;

ARTA-“Jurnal de primavara”-desen
O1-Sa surprinda aspecte de primavara in desenul
realizat;
O2-sa utilizeze in mod echilibrat spatiul de lucru ,
asezarea in pagina;

Joc de masa-“Sa facem intregul!”


O1-sa intregeasca imagine;
O2-sa descrie imagine formata.

ADE:
ACTIVITATE INTEGRATA: “Tablou de PRIMAVARA”-
DEC+DS
DS-JOC DIDACTIC: “Pana la cinci numaram si
tabloul il formam”:
O1:Sa numere constient in sir crescator si
descrescator in limitele 1-5;
O2 :Sa constituie multimi de elemente dupa un
criteriu dat;
O3: Sa raporteze cifra la cantitate si invers;
O4: Sa precizeze vecinii unui numar in limitele 1-5;
O5: Sa identifice pozitiile spatiale indicate
O6: Sa verbalizeze actiunile efectuate folosind
limbajul matematic adecvat;

Sarcina didactica: Sa rezolve corect sarcinile de lucru


ale jocului.

Regulile jocului: Jocul se desfasoara sub forma de


intrecere pe echipe : echipa florilor si echipa fluturasilor.
DEC - :”Tablou de primavara”-pictura;
O1: Sa organizeze spatiul plastic intr-o lucrare
expresiva;
O2; Sa manuiasca corect instrumentele de pictat si
celelalte materiale;
O3; Sa aprecieze propria lucrare pe baza unor
criterii;

ALA2 –“Dansul fluturilor si florilor” -interpretarea


cantecului “Fluture” si executara unor miscari de dans pe
ritmul cantecului.
O1: Sa interpreteze corect cantecul;
O2: Sa realizeze pasi de dans in ton cu muzica;

O3 Sa: manifeste interes si placere pentru


activitatile recreative;
STRATEGII DIDACTICE:

1)METODE SI PROCEDEE
DIDACTICE:observarea,conversatia,explicatia,
descoperirea, jocul didactic,exercitiul,
demonstratia,problematizarea, munca in echipa si
independenta.
2)ELEMENTE DE JOC: intrecerea, surpriza, aplauzele.
3)RESURSE MATERIALE: Scrisoare de la Zana
Primaverii,Zana Primavara,flori si fluturi de prins in
piept,imaginile cu aspecte de primavara ,plicuri cu sarcini
de lucru, tabloul,cerinte, imagini cu anotimpul primavara,
copacei , randunele, pasari , norisori, ghiocei,lalele,narcise
gargarite, fluturi,ciupercute,smyley hartie colorat,CD-
player;
4)FORMA DE ORGANIZARE; frontal,individual,pe
grupuri.
5)LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa.
6) BIBLIOGRAFIE:
*Ministerul Educatiei,cercetarii si
tineretului,Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7
ani),Bucuresti, 2008
*Metode interactive de grup, Silvia Breben, Elena
Gongea,Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Editura Arives, 2002
*Revista ,,Invatamantul Prescolar’’ 1-2 si 3-4 /2009
SCENARIUL ACTIVITATII
ADP
Activitatea debuteaza cu intalnirea de grup intre copii si
educatoare prin intermediul salutului de dimineata:
Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Pe covor ne aşezăm
Cu toţi să ne salutăm
-Bună dimineaţa, dragele mele floricele si fluturasi!
-Bună dimineaţa!
Copiii raspund salutului si se saluta reciproc.Impartasirea
cu ceilalti se face pornind de la apelativul cu care
educatoarea se adreseaza copiilor ”fluturasi-baietii,flori-
fetele” urmata de o scurta discutie referitoare la
anotimpul primavara.Calendarul naturii va fi completat cu
ajutorul copiilor dupa discutia despre anotimpul primavara
si se va preciza luna, ziua , anul si caracteristicile
vremii.Urmeaza prezenta care se va face la panoul cu
pozele copiilor unde fiecare asaza o floare in dreptul
propriei poze.

ALA1
La activitatile liber alese vor fi deschise trei centre:
biblioteca unde copiii “vor citi” imagini despre anotimpul
anotimpul primavara si vor realiza un album: “Album de
primavar”;arta- unde vor desena diferite aspecte de
primavara ,iar la sfarsitul activitatii vom realiza un jurnal
de primavara cu toate desenele realizate de copii.La
sectorul joc de masa vor forma imagini de primavara prin
descoperirea partilor componente
ADE
In cadrul activitatilor pe domenii experientiale se va
realiza o activitate plasitica unde copiii vor picta
insecte,flori ,pasari folosind diferite tehnicii de
lucru:dactilopictura,pictura prin suprapunere ,pictura
dupa contur .Toate materialele obtinute la activitatea
plastica le vom folosi in desfasura unui joc in cadrul
caruia li se propune copiilor sa realizeze un tablou de
primavara.

ALA2
Activitatile complementare vor continua cu “Dansul
fluturilor si florilor ” la care va participa si Zana
Primaverii, unde copiii vor interpreta cantecul “Fluture”
si vor dansa
EVENIMENTUL CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
Moment -Pregatirea mobilierului si a materialului Exercitiul
organizatoric didactic in vederea unei bune organizatoric
desfasurari a activitatii.
Captarea atentiei Se va realiza cu ajutorul scrisorii de la Explicatia
Zana Primavara!Un copil deschide plicul Conversatia
surpriza . Observatia
Descoperirea
Anuntarea temei si Se anunta activitate plastica pe care o Conversatia
a obiectivelor vom realiza la rugamintile zanei. Explicatia
Astazi vom picta flori,insecte ,pasarele Descoperirea
pentru Zana Primavara ,apoi cu ajutorul /
lucrarilor vostre vom realiza un tablou Frontal
de primavara.
Dirijarea invatarii DEC:
Observam ce am primit de la Zana
Primaverii !Vom picta imaginile folosind
diferit tehnici de lucru.Reamintesc Explicatia
copiilor sa foloseasca tehnici diferite in Descoperirea
relizarea lucrarilor.
5-6 copiii vor picta flori folosind /
dactilopictura,5-6 copiii vor picta Frontal
pasarele ,altii prin metoda suprapuneri
vor picta fluturi.Astfel la sfarsit vom
contura un tablou de primavara realizat Conversatia
cu lucrarile tuturor copiilor. Se urmareste
Inainte de a incepe lucrarile copiii vor / realizarea
efectua cateva miscari de incalzire a individual corecta a
muschilor mici ai mainii:miscarea boboc- sarcinilor
floare,cantam la pian,facem
morisca,frecam manutele.
Copiii realizeaza individual tema propusa
in timp ce vor asculta un cd cu cantece Aprecieri
de primavara verbale
Toate lucrarile vor fi apreciate!

Tranzitie –Cantelul “In padure”


DS:
Activitatea se va desfasura pe doua
echipe :echipa florilor si echipa
fluturasilor Se urmareste
a)Explicarea jocului: realizarea
-se va desfasura intre doua Explicatia corecta a
echipe:echipa florilor-fetele si echipa Descoperirea sarcinilor
fluturasilor-baietii.
-cate un membru al fiecarei echipe va /
raspunde la cate o intrebare la care va Frontal
raspunde corect.
-dupa fiecare proba fiecare echipa
primeste cate o smyley la panou . Conversatia
-echipa cu cele mai multe smyley-uri va
fi declarata castigatoare . / Aprecieri
verbale
Asigurarea feed- Se va face un bilant asupra activitatii Conversatia Aprecieri
back-ului desfasurate pe parcursul intregii zile de / verbale
care educatoare dar ajutata si de Zana Frontal individuale si pe
Primavara. grupe
Incheierea Se fac aprecieri verbale asupra modului Conversatia
activitatii in care au lucrat copiii si au raspuns
sarcinilor primite.Ambele echipe sunt
castigatoare! Aprecieri
verbale
generale

ANEXA 1

Ghicitori

“Dupa zero este pusa


Doua linii cifra are
Una mica si-alta mare
Care-i cifra asta oare?”
(unu)
“Cate degete am oare
La o mana, la picioare
Sigur stie fiecare
Care-i cifra asta oare?”
(cinci)

“Este simplu de facut


Dupa unu e trecut
Seamana cu un ratoi,
Sigur stiti e cifra......(doi)”

“E un noua rasturnat
Si de sapte e urmat
E o mica ghicitoare
Care-i cifra asta oare?”
(sase)

S-ar putea să vă placă și