Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

”PRIETENII PRIMAVERII”

Nivelul I

Prof.înv.preșcolar: Nitescu Roxana


Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit ,,Ingerasii” –Pitești
Nivelul/ grupa:Nivel I/ Grupa mica “Stelutele de mare”
Data: 25 martie 2020
Educatoare: Nitescu Roxana
Tema anuală de studiu: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: Vine, vine primavara
Tema saptamanii: ”Flori de primavara”
Tema activității integrate: ”PRIETENII PRIMAVERII”
Competență generală: Utilizarea unor cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea
de probleme și cunoașterea mediului apropiat/ Activarea și manifestarea potențialului creativ
Competență specifică: Rezolvarea de situații- problemă pornind de la sortarea și reprezentarea unor date/
Dezvoltarea creativității
Scopul activității:
-Verificarea şi consolidarea deprinderilor de numărat în limitele 1-3 și de a plasa obiecte
într-un spaţiu dat după anumite cerinţe.
-Stimularea imaginaţiei creatoare, dezvoltarea sensibilităţii şi a gustului pentru frumos;
Tipul de activitate:consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Mijloace de realizare: joc didactic, dactilopictura.
Obiective operaționale:
O1: să așeze tot atâtea elemente cât indică cifra;
O2: să numere și să așeze cifra corespunzătoare;
O3: să grupeze insectele si florile după formă;
O4: să aplice pete de culoare cu degetul pe suprafata fluturelui ;
O5: să finalizeze lucrarea începută.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, tehnica comunicării rotative, explicația, jocul didactic, demonstrația,
exercițiul, problematizarea, jocul didactic, turul galeriei, munca în echipă și independentă.
Materiale si mijloace didactice: decor poieniţă, buburuze pentru prezență, , Fluturaşul Isteţel, imagini
imprimate), cuburii, puzzle, , ecusoane, flori , panouri, jetoane cu cifre, planșe suport, elemente decupate,
model ”Fluturașul”,acuarele, servetele.
Modalități de evaluare: evaluare orală, evaluare practic-aplicativă, observarea sistematică a
comportamentului copiilor.
Categoriide activități de învățare abordate: Activitate integrată
A.D.P. + A.L.A. 1 + A.D.E. (D.Ș. + D.E.C.) + A.L.A. 2
Forme de realizare: pe grupe, frontală, individuală .

Dimensiuni ale dezvoltarii:


Motricitate grosieră şi motricitate fină, în contexte de viaţă familiare
Curiozitate, interes şi iniţiativă în învăţare
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

Comportamente vizate:
Utilizează mâinile şi degetele pentru realizarea de activităţi variate
Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi învăţarea în situaţii noi
Realizează sarcinile de lucru cu consecvenţă
Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru, la care întâmpină dificultăţi
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării lui (comunicare
receptivă)
Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor, etc
(comunicare expresivă).

Durata: o zi
Locul de desfășurare: Sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:

 Bane, Colleen, ”Bună dimineața! Mă bucur că ești aici” – Manualul cadrului didactic pentru
întâlnirea de dimineață, Editura Ro Media, București, 2004
 Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, ”Metode interactive de grup”
– ghid metodic pentru învățământul preșcolar, Editura Arves, București, 2002
 Rafailă, Elena, ”Educarea creațivității la vârsta preșcolară”, Editura Aramis, București, 2002
 Tătaru, Lolica, Gădălen, Mihaela, Pojar, Livia, Cosma, Mihaela, ”Activitățile integrate,
Întrebări și răspunsuri, Sugestii de proiectare și desfășurare”, Editura Casei Corpului Didactic
Cluj, Cluj – Napoca, 2009
 Tudor,Loredana, Sofia, ”Elemente de teoria instruirii”, Editura Ars Libri, Costești, Jud. Argeș
2013
 *** ”Aplicațiile noului curriculum pentru învățământul preșcolar” – vol. 1, Editura DPH,
București, 2009
 *** ”Curriculum pentru educație timpurie (copii de la naștere la 6 anii)”, M.E.N., 2018
 *** ”Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani)”, M.E.C.T., București, 2008
 *** Revista ”Învățământul preșcolar” – Nr. 3-4/2010, Editura Arlechin, București. 2010
A.D.P. (ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ)

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: ”Bun venit, prieteni!” (salutul, prezenţa, calendarul naturii,


activitatea de grup, noutatea zilei)

RUTINE: ”Sunt un oaspete bun!” (deprinderi de ordine, disciplină și autoservire)

 TRANZIȚII: Tranziţii:
 ,Înfloresc grădinile!”
 ,,Trenul insectelor”
 Cântec: ,,Hora insectelor”,
 ,,Zburăm ca fluturașii”

A.L.A. 1 (ACTIVITĂȚI LIBER ALESE)

1.JOC DE MASĂ ”CASUTE PENTRU INSECTE” - Puzzle


2.CONSTRUCTII ”GRADINA DE PRIMAVARA”- CUBURI
3.JOC DE ROL” De-a gradinarii”

A.D.E. (ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE)

D.Ș. – Activitate matematică: ”PRIETENII PRIMAVERII”- joc didactic matematic


D.E.C. – Activitate practică: ”FLUTURI MULTICOLORI”- dactilopictura

A.L.A. 2 (ACTIVITĂȚI LIBER ALESE)

Joc de mișcare : ,, Fluturașii schimbă florile!”


Joc distractiv : ,,Zboară la floare!”
A.D.P. (ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ)

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ: ”Bun venit, prieteni !”(salutul, prezenţa, calendarul naturii,


activitatea de grup, noutatea zilei)

RUTINE: ”Sunt un oaspete bun!” (deprinderi de ordine, disciplină și autoservire)

 TRANZIȚII: Tranziţii:
 ,Î,nfloresc grădinile!”
 ,,Trenul insectelor”
 ,,Cântec: ,,Hora insectelor”,
 ,,Zburăm ca fluturașii”

A.D.E. (ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE)

DOMENIUL ŞTIINŢE– Activitate cu conţinut matematic: ”PRIETENII PRIMAVERII”- joc didactic


MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de priceperi şi deprinderii
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SCOPUL: -Verificarea și consolidarea deprinderilor de numărat în limitele 1-3 și de a plasa obiecte într-
un spațiu dat după anumite cerințe;
SARCINA DIDACTICĂ:
- Să raporteze numărul la cantitate și cantitatea la număr .
ELEMENTELE DE JOC:surpriza, aplauze, mișcare, întrecerea
REGULILE JOCULUI :
Regula I :Un copil recunoaște și denumește numărul de pe floare și așază tot atâtia fluturi cât arată cifra.
Regula a II-a :Un copil numără florile și așază cifra corespunzătoare.
Regula a-III-a: Un copil numara buburuzele si aseaza pe buburuza mare tot atatea buline.
Regula a IV-a (Complicarea jocului): Copiii formează mulțimi de insecte după formă și le așază în
spațiul cerut de educatoare.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să așeze tot atâtia fluturi cât indică cifra;
 Să numere florile și să așeze cifra corespunzătoare;
 Să grupeze insectele după formă și să le așeze în spațiul cerut de educatoare. .
MATERIAL DIDACTIC UTILIZAT: decor poieniță, Fluturașul Istețel , plicuri cu probe, flori, insecte
din material, panouri, jetoane cu cifre.

DOMENIUL ESTETIC-CREATIV–: ”FLUTURI MULTICOLORI”- dactilopictura pe o suprafata


transparenta.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să aplice pete de culoare cu degetul pe suprafata aripilor fluturasului ;
 Să finalizeze lucrarea începută.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaza cu intrarea copiilor in sala de clasa, unde vor avea placuta surpriza de a a gasi un
frumos decor de primavara si centrul tematic amenajat cu imagini, gaze , flori , specifice anotimpului
primavara. Copiii se vor așeza în semicerc pe scăunele pentru a putea stabili un contact vizual cu toți
membrii grupei.
“Ce observati, ce avem expus la centrul tematic? Acestea sunt daruri de la Zana Primavara, despre care
voi ati invatat o multime de lucruri. Ce ne-a daruit primavara? Pentru ca avem printre daruri fluturi si
flori, astazi vreti sa fiti si voi fluturasi si floricele? Tu ce vrei sa fii? Pentru ca voi sunteti acum fluturi si
flori ale primaverii ne vom saluta astfel:”Buna dimineata, minunati fluturasi si minunate floricele!”.
Se folosește ”tehnica comunicării rotative” – pornind de la educatoare către copilul din dreapta . Fiecare
salut este însoțit de atingerea copilului din dreapta . „Bună dimineaţa, fluturas/ floricica!”
Prezența se va realiza prin așezarea pozelor copiilor la rubricile corespunzatoare.
Se va completa Calendarul naturii, adresându-se următoarele întrebări:
Cand zboara fluturasii si influresc florile?
În ce anotimp suntem?
Cum este vremea in anotimpul primăvara ?
Cine ne vesteste venirea primaverii? Cum se numeste acea micuta floare?
Ce alte flori de primavara mai cunoasteti? Dar insecte?
Despre ce legume de primavara am vorbit noi?
Împărtășirea cu ceilalți
În anotimpul primavara toate florile se trezesc la viata, sunt parfumate , vesele jucăușe în adierea vântului
așa cum sunteți și voi astăzi. Cum este vremea astăzi?
În această lună a anotimpului primăvara vremea începe să se încălzească, iarba înverzeşte, soarele cu
razele sale mângâie ramurile copacilor care încep să înmugurească, florile înfloresc, păsările încep să
cânte, ziua este mai mare, noaptea începe să se micşoreze, se întunecă mai târziu,iar copii se bucură de
primele raze de soare , jucându-se în aer liber.
Noutatea zilei – O voi prezenta copiilor sub formă de surpriză. Le explic copiilor că în drum spre
grădiniţă m-am întâlnit cu Fluturașul Istețel care era trimis la noi chiar de Zana Primavara, dar in drum
spre noi, vantul a batut atat de puternic, incat i-a zburat toata culoarea de pe aripi. Pentru ca era foarte
supărat , l-am invitat la noi si i-am promis ca noi il vom inveseli si il vom ajuta sa-si recapete frumoasa
culoare de pe aripi. Fluturasul a fost trimis la noi pentru a vedea cat de multe stiti voi despre primavara
si cat de bine stiti sa numarati. Doar cu ajutorul vostru el poate sa-si indeplineasca misiunea si sa-si
recapete culoarea. Sunteţi de acord să-l ajutaţi? (Copiii vor fi încântați să devină prieteni ai fluturașului,
arătându-i cum se joacă și cum învață ei, ajutându-l astfel să-şi recupereze culoarea şi să-l înveselească.)
Ca sa il ajutam , vom juca un joc cu numere si cifre care se numeste,,Prietenii Primaverii”, vom
picta cu degetelele ,,Fluturi multicolori”, ne vom juca în poieniță .

Se realizează tranziţia prin „Trenuletul insectelor”.

“Hai frumoase insectuţe


Fuga, fuga alergați
În vagoane v-așezați
Spre centre vă-ndreptați
Să vedeţi ce-o să lucrați!”
La măsuțe ne-mpărțim
Și la lucru noi pornim!”, copiii se așază la centre.
Copiii se vor îndrepta către centrele deschise, pentru intuirea materialelor şi prezentarea activităţii de
la fiecare centru de interes.

La Joc de masă, copiii vor fi solicitați să alature piesele de puzzle de lemn pentru a realiza casute pentru
insecte.
La Constructii , copiii vor contrui gradina primaverii folosind cuburile, iar la Joc de rol, copiii se
preface ca sunt gradinari si vor ingrijii gradina de primavara.
Activitățile pe domenii experiențiale
La D.Ş.- activitate matematică- vor juca jocul didactic matematic ,, Prietenii Primaverii”, activitate
care se va desfasura la centrul Stiinta, cu grupuri mici de copiii, unde vor rezolva pe rand sarcinile.
Tranziție: ,,Hora insectelor”
La D.E.C - vor picta cu degetele ,, Fluturași multicolori” , pe o suprafata transparenta sub care este
fixata conturul unui fluturas.
Evaluarea activității desfasurate la centrul ARTA se va face prin turul galeriei, copiii exprimându-și
părerea despre lucrări, o vor alege pe cea care este corect realizată.
Dupa ce au reușit să depășească probele se vor trece in revista toate activitatile pe care le-au desfasurat,
copiii sunt invitați să joace jocurile ,,Fluturașii schimbă florile!!” (joc de mişcare) și ,, Zboară la
floare!” (joc distractiv).

Joc de mișcare: ,,Fluturașii schimbă florile!”


Pe scaunele sunt puse flori colorate – mai puţin cu o floare (scaun) decât numărul jucătorilor. Pe fiecare
floare (saunel) stă un copil – Fluturaș. Copilul care nu are floare stă în centru într-un cerc, iar la un
moment dat spune: ,, Fluturașii schimbă florile!”. La ultimul cuvânt, fluturașii trebuie să alerge spre
o altă floare, iar jucătorul din centru să ocupe o floare. Fluturașul rămas fără floare ocupă locul din centru
şi jocul continuă .
Joc distractiv: ,, Zboară la floare!”
Pentru acest joc avem nevoie de o floare. Un copil ales va veni și va alege o floare de primăvară pe care
o va ține în mână. Ceilalti copii vor primi cate un ecuson cu fluturasi, buburuza sau albina,când voi da
semnalul “Fluturașii zboară la floare!”- cei care au imaginea cu fluturași vor zbura la floare. Se
procedează la fel pentru buburuze și albinuțe. Copiii trebuie sa fie atenți la semnalul meu și la imaginea
pe care o au pe ecuson. Se execută jocul de câteva ori, apoi vor face schimb de imagini și vor schimba de
asemenea și floarea.

DOMENIUL ȘTIINȚĂ:Activitate matematică


,,PRIETENII FLUTURAȘUL ISTEȚEL”- joc didactic

DEMERS DIDACTIC
Evenimente Ob Conținutul esențializat al Strategii didactice Modalități
didactice op activității Metode și Mijloace Forme de
de
procedee de învăță- realizare evaluare
mânt
1.Moment Crearea condițiilor necesare Conversația Frontal
organizatoric bunei desfășurări a activității:
 Aerisirea sălii de grupă
 Amenajarea spațiului
de desfășurare a
activității
 Pregătirea materialului
didactic
 Aranjarea scăunelelor
în semicerc

2.Captarea Se realizează cu ajutorul Conversația Fluturaș Frontal


atenției surprizei: Fluturele are lipit pe Scrisoare
Cufăr
aripă un plic cu o scrisoare, Poieniță
care este citită copiilor: (flori,
,,Azi sunt tare supărat, nori,
M-am încurcat la numărat soare,
Şi cifrele le-am uitat. pom,
stup)
Şi vă rog eu foarte mult, Panouri
Să mă ajutaţi! Flori
Să număr cât mai corect . Albinuțe
Vreţi copii să m-ajutaţi?” Fluturi
Prezint copiilor cufărul cu Greieri
Buburuze
surprize, pe care Fluturasul l- Jetoane
a adus de dimineață. cifre
3.Anunțarea Acestea ne vor ajuta să Expunere Frontal Observarea
temei și a realizăm jocul didactic Conversație Indivi- comporta-
Explicație dual
obiectivelor matematic,”Prietenii mentului
O1 Primaverii”, în cadrul căruia ne
O2 vom aminti cifrelede la 1 la 3,
O3 vom forma mulțimi de flori si
insecte și le vom așeza unde ne
este indicat.

4.Reactualizarea Educatoarea cere copiilor: Exercițiul Frontal Orală


cunoștințelor Indivi-
-Hai să număram crescător și dual
descrescător de la 1 la 3!
-Bate din palme de atâtea ori
câți ochi ai tu!
Activitatea se desfasoara la Conversația Pe Orală
5.Dirijarea Explicația echipe
centrul Stiinta cu grupuri mici Descoperi-
învățării de copii, pe rand, pana ce toti rea
copiii trec pe la acest centru.
Regula I:
În plicul numărul 1, se află
prima regulă.
Explicarea primei reguli
Un copil recunoaște cifra de pe
floare și așază deasupra lui tot
atâtia fluturi cât indică cifra .
Jocul de probă
Se execută jocul de probă, iar
educatoarea face obsevații și Frontal Se urmărește
precizări suplimentare, pentru realizarea
corectă a
a se asigura că a fost bine
sarcinilor
înțelesă regula jocului.Copiii
care realizează și verbalizează
corect sarcina, sunt rasplătiți
cu aplauze din partea colegilor Explicația
și cu câte o floare în culoarea Descoperi- Jetoane Indivi-
corespunzătoare echipei. rea cu insecte
dual
Exercițiul Panou
Se trece la desfășurarea Problemati-
jocului propriu-zis. Jocul se zarea
O1
repetă de mai multe ori.

Regula aII-a: Evaluare


Se trece la a doua regulă a orală
jocului. Explicarea celei de-a
Aplauze
doua reguli. Un copil numără
florile și așază cifra Floare
corespunzătoare .
Jocul de probă:
Se execută jocul de probă, iar
educatoarea face observații și
Frontal
precizări suplimentare, pentru
a se asigura că a fost bine Se urmărește
realizarea
înțelesă regula jocului.Copiii
corectă a
care realizează și verbalizează sarcinilor
corect sarcina, sunt rasplătiți
cu aplauze din partea colegilor.
Se trece la desfășurarea
jocului propriu-zis. Jocul se
repetă de mai multe ori.

Regula a III-a:Complicarea
jocului). Copiii descopera mai
multe insecte si un plic cu
Explicația
O2 instructiuni.. Descoperi-
Explicarea jocului: Copiii rea
formează grupe de insecte si de Exercițiul Evaluare
flori după formă și le așază în Jetoane orală
spațiul cerut de educatoare. cifre
Panou Aplauze
-Puneți în poieniță, prin iarbă,
mulțimea cu o lalea!(1) Indivi- Floare
dual
-Puneți în poieniță, sub pom,
tot atâtea buburuze câte bătăi
de palme auzi!(2)
-Formează o mulțime de fluturi
cu un element mai mult decât
mulțimea buburuzelor și așază-
i pe lalele!(3)
-Puneți in cosulet tot atatea
flori cat arata cifra din cos. (3)
Jocul de probă:
Se execută jocul de probă, iar
educatoarea face obsevații și
precizări suplimentare, pentru
a se asigura că a fost bine
înțelesă regula jocului.Copiii
care realizează și verbalizează
Frontal Se urmărește
corect sarcina, sunt rasplătiți
realizarea
cu aplauze din partea colegilor. corectă a
Se trece la desfășurarea sarcinilor
Obținerea Explicația
performanței jocului propriu-zis. Jocul se Exercițiul
repetă de mai multe ori. Problemati-
Jetoane
Pe tot parcursul jocului sunt zarea
insect:
antrenați să raspundă toți Indivi-
greieri,
copiii. albine, dual
fluturi,
O3 buburuze
Cifre
Scrisoare
Poieniță

Evaluare
orală

Aplauze

6.Asigurarea Cu ce ne-am jucat noi azi? Conversația Frontal Observarea


retenției și a Cum ne-am jucat? Explicația sistematică
transferului De ce am ales să rezolvăm Evaluare
sarcinile jocului? orală
7.Încheierea Se fac precizări asupra conversatia Frontal Aprecieri
activității cunoștințelor însușite în joc. verbale
Se vor face aprecieri generele
și individuale asupra modului
în care au participat la jocul
didactic matematic.
Tranziția: ,,Hora insectelor”

DOMENIULESTETIC SI CREATIV: Activitate artistic-creativa


,, FLUTURI MULTICOLORI”- dactilopictura

DEMERS DIDACTIC

Evenimente Ob Conținutul esențializat al Strategii didactice Modalități


didactice op activității Metode și Mijloace Forme de
procedee de de evaluare
realizare realizare
1. Moment Se asigură condițiile optime
organizatoric pentru desfășurarea activitații.
Copiii se vor fi așeza la
măsuța.
2. Captarea Introducerea în activitate se Conversația Ghicitoare Frontal Orală
atenției realizează prin prezentarea
următoarelor versuri:
Colorat e ca o floare,
Trupul fin și mic el are,
Zboară-ntruna pe câmpie,
Spune, ce-ar putea să fie?
3.Anunțarea Le voi spune copiilor că astăzi Explicația Frontal
temei și a la activitate vor picta cu
obiectivelor degetele aripile fluturasului,
despre care le-am povestit mai
devreme si pe care am stabilit
ca il vom inveseli, pentru ca el
a ramas fara culoare, cand a
batut vantul.
4.Dirijarea a. Prezentarea si
învățării Intuirea materialului
Intuiesc materialul pus la Frontal Orală
dispoziție pentru a realiza
lucrarea (acuarele, suprafete
transparente sub care sunt
atasate contururi de fluturi, Frontal
servetele umede)
Explicația
Analiza modelului
b. Explicarea și
demonstrarea modului de
lucru
Educatoarea explică și
demonstrează în același timp
tehnica de lucru care trebuie Frontal
urmața pentru realizarea
lucrării. Copiii, vor introduce
degetul arator, pe rand, in
diferite culori de acuarele, pe
care le vor aplica pe aripile Practică
fluturasului, in functii de
propriile dorinte cromatice. Exercițiul
c. Exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii
Scuturăm mânuțele,
Batem tare palmele, Frontal
Ploaia bate-ncet la geam,
Iar noi cântam la pian.
d. Executarea temei de către
copii
Obținerea Educatoarea se asigură că toți
performanței copiii au înțeles sarcinile de
lucru, rugând un copil să le
repete.
Pe parcursul activității,
O4 educatoarea trece pe la fiecare
copil, pentru a îndruma și ajuta
acolo unde este nevoie.
Educatoarea reamintește Individual
O5 regulile ce trebuie respectate în
timpul activității:
-vorbim cât mai încet pentru a
nu-i deranja pe ceilalți;
-lucrăm frumos și ordonat;
-apreciem și protejăm munca
celorlalți colegi.
5.Retenția și Ce am lucrat la activitatea Conversatia Frontal Orală
transferul practică?
De ce am pictat aripile
fluturasului?
6.Evaluare Toate lucrările sunt așezate pe Frontal Orală
panou și analizate atât de copii Turul
cât și de educatoare galeriei
Se vor face aprecieri asupra
participării și comportării
copiilor la activitate.
Preșcolarii vor primi
recompense de la Fluturaș.

S-ar putea să vă placă și