Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița Albina


DATA:11.10.2022
GRUPA: Mare
Educatoare: Mocanu Ionela
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum şi de ce se întâmplă ?”
SUBTEMA PROIECTULUI: „„Crizantema ne arata”
DOMENIUL EXPERENTIAL: Domeniul limbă și comunicare + Domeniul om și societate
DENUMIREA ACTIVITATII: Educarea limbajului + Activitate practică
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Crizantema’’
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

- ADP: Întâlnirea de dimineață ,,Mă prezint , sunt crizantema!”


- ALA 1:
Bibliotecă – trasarea numelui dupa model pe puncte, fișă de lucru
Construcţii – îmi construiesc numele folosind
Patterns
Ştiinţă - studiem și comparăm frunzele de
crizantemă
Artă – semne de carte

- ADE:DLC +DOS Crizantema; Tablou din flori de toamnă – activitate practică


- ALA 2 – Joc ,, Alege o petală “- joc de distractiv ,, Sub umbrela florilor”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
Conceptul de sine
Activare și manifestare a potențialului creativ
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat
Premise ale citirii și scrierii , în contexte de comunicare cunoscute
COMPORTAMENTE VIZATE:
Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/ pe cineva sau pentru a executa o mișcare (a merge, a alerga, a prinde/a
arunca o minge etc.).
Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale.
Manifestă creativitate în activități diverse.
Finalizează proiecte simple (ex.: un puzzle din 3-5 piese).
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă).
Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime, lungime, volum.
Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalități de comunicare grafică și orală pentru transmiterea unui mesaj

OBIECTIVE:
O1 - Să demonstreze înțelegerea mesajului unui text, ca urmare a audierii acestuia;
O2 - Să realizeze diferite forme tridimensionale .cu diferite piese de construcții;
O3 - Să grupeze elemente după formă (frunze de crizantemă și alte tipuri de frunze) ;
O4 – Să utilizeze corect instrumentele de la centrul de lucru ( lupe);
O4 - Să reprezinte, prin desen elaborat sau doar schematic (grafism – linie verticală), numele propriu;
O5 - Să asambleze elemente ( flori , frunze) în vederea realizării unui aranjament floral.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Copiii încep activitatea cu gimnastica de înviorare . Așezati în cerc , copiii vor executa mișcari specifice pentru cântecele ,, Bate vântul frunzele” .
,, A venit pe dealuri , Toamna!” , ,, Cântecul legumelor”.

Educatoarea le transmite un salut, însoţit de o apreciere:,,Bună dimineaţa, copii isteţi și frumoşi! Mă bucur că suntem şi astăzi împreună!’’Aceştia
vor răspunde salutului adresat de educatoare:,,Bună dimineaţa, doamna educatoare!’’.Le voi face cunoștina cu protagonista poveștii soricica
Crizantema .- Bună dimineaţa!, copiii, ,,Mă prezint , sunt Crizantema!”. Le voi solicita copiilor să se prezinte cu glas tare, clar, și să o salute făcându-i
cu mâna și folosind formula de salut ,,Bună dimineaţa!’’.
Pentru a sesiza prin ce se deosebeşte această zi de grădiniţă de celelalte, educatoarea sprijină copiii în evidenţierea noutăţilor zilei: surprizele pregătite
în sala de grupă (pe măsuţe), modificarea aspectului centrului tematic (ghivece cu crizanteme si tufănici), cartea cu povestea si fișele de lucru.
Li se cere copiilor să identifice ziua din săptămână în care se găsesc. În continuare, copiii sunt invitaţi să facă prezenta, prin rostirea cuvântului prezent
când își aud numele. Pentru a putea număra câte fetiţe şi câţi băieţi sunt prezenţi la grădiniţă, educatoarea le propune copiilor să realizeze împreună un
puzzle. Pentru aceasta, fiecare va primi câte un jeton cu crizantme pentru fete și cu frunze pentru băieți .Pentru fiecare grup se vor număra părţile de
puzzle, se va face corespondenţa între numărul de copii şi numărul de bucăţi puzzle, afişându-se la tabela prezenţei cifra corespunzătoare. Se numără
toate piesele de puzzle, subliniindu-se faptul că fiecare copil a plasat doar una singură, apoi educatoarea afişează numărul total de copii.
În acest context, se trece la completarea calendarului naturii: anotimpul, vremea.

Subliniindu-se faptul că, atunci când se pleacă la drum, este nevoie să se respecte nişte reguli, se vor accentua câteva dintre acestea, printr-o formulă
specifică: ,,Mă aştept astăzi de la voi să fiţi buni colegi, să vă ajutaţi între voi în caz de nevoie, să vorbiți pe un ton potrivit, pentru a nu deranja
persoanele din jur şi să fiţi buni ecologişti: să admirați florile plantate ce ne înfrumusețează orașul etc.’’Călătoria propriu-zisă reprezintă o euritmie
(Yann Tiersen - Comptine d`un autre ete - l`apres-midi) , desfăşurată sub formă de exerciţii motrice ușoare care să-i ajute să se concentreze pe
parcursul poveștii.

Le voi spune ce legătură este între micuța mascotă si cartea așezată , în colțul tematic.
DLC : Crizantema este o șoricică minunată , care are un nume frumos si va avea parte de o mulțime de aventuri . Le voi prezenta coperta cărții , titlul
poveștii , autorul și editura unde a aparut cartea.Pe parcusul lecturării dupa imagini , îi voi solicta sa facă predicții în legătura cu ce se va întâmpla în
momentul următor .
După audierea conţinutului expus de educatoare, copiii vor fi provocaţi la discuţii legate de ceea ce s-a întâmplat în poveste, de sentimentele prin care a
trecut Crizantema de-a lungul poveştii. Prin întrebarea ,,Ce-am învăţat din această poveste?’’, copiii, cu ajutorul educatoarei, vor identifica mesajul
zilei: în viață ne putem întâlni cu situații neplăcute , dar de fiecare dată putem găsi soluții sa le rezolvăm.
Tranziție : clap clap song
La un moment dat se aude o bătaie puternică în uşă. Copiii merg curioşi să vadă cine este, dar nu găsesc decât un plic pe care educatoarea îl deschide
(este o scrisoare de la Crizantema, care le mulţumeşte preşcolarilor că l-au învăţat lucruri frumoase şi, drept mulţumire, le oferă nişte surprize o serie de
materialele, care vor fi aşezate pe mesele din sala de grupă , în funcție de centrul de lucru.

Se trece astfel la ALA, pe centre


-sectorul Ştiinţ-ăȘtiu cum arata frunzele de crizantema ( vor sorta din Cutia Misterioasă frunzele de crizantemă și le vor studia cu lupa)

- sectorul Artă – semne de carte ( copiii vor realiza semne de carte , pe care vor lipi crizanteme de hârtie)

La finalul activităţii se realizează o expoziţie a tuturor fişelor realizate la zona Bibliotecă. Se va pune accent pe autoevaluarea copiilor.

DOS : îi voi întreba: Ce flori găsim noi în acestă perioada ? Care sunt florile specifice anotimpului toamna?
După intuirea răspunsului îi voi împărți pe grupe și le voi pune la dispoziție cosulețe cu flori , frunze uscate , paie decorative , necesare realizarii unui
tablou specific anotimpului toamna.
Îi voi încuraja să fie creativi și să decidă împreună cum vor realiza aranjamentul. Activitatea se va încheia după ce își va descrie fiecare echipa
aranjamentul și le vor expune pe toate în sala de grupă. Le vom folosi la proiectul

ALA 2 Dacă vremea ne va permite vom ieși în curtea grădiniței, dacă nu activitatea se va desfășura în sala de grupă, unde vom realiza diverse
jocuri cu parașuta .
,, Alege o petală “. Copiii își vor alege o culoare de pe parașută si vor numi un obiect de culoarea respectivă.
,,Urcare... coborâre”
Copii vor fi solicitați să ridice paraşuta deasupra capului şi să o coboare. Vom vorbi despre uşoarele senzaţii de briză în mod repetat produse de
mişcarea respectivă. Ridicaţi tempoul mişcărilor şi sesizaţi efectele sporite.
,, Sub umbrela florilor”

Activitatea este mai mult un început de exploatare a paraşutei decât un joc propriu-zis. Cu toţii apucă de marginile paraşutei şi o întind la sol, se
distanţează unii de alţii încât paraşuta să coboare între ei şi când vor lua poziţie verticală să poată forma un cerc. Coborâţi pânza paraşutei la nivelul
genunchilor sau la sol. La rostirea „cuvântului magic”, decis convenţional (de exemplu, crizantemă), ridicaţi pânza. Aceasta din urmă se va înălţa şi va
lua forma unei crizanteme uriaşe. Înălţaţi-o cât mai sus încât, când pânza va coborî natural, participanţii să reuşească câţiva paşi înspre mijloc. Tehnica
respectivă este benefică în formarea spiritului de echipă şi dezvoltarea abilitaţilor de joc cu paraşuta, precum şi exersarea practicii de ridicare a
paraşutei. Jocul va intriga doar dacă participanţii colaborează între ei.

Sinteza zilei

Activitatea zilei se încheie cu adunarea copiilor în semicerc, pe scăunele. Aici, copiii îşi vor aminti activităţile zilei, vor fi solicitaţi să îşi exprime
părerea despre activitatea preferată a zilei sau despre activitatea care le-a rămas imprimată în minte.
Sunt recompensaţi şi se emit aprecieri generale şi individuale din partea educatoarei referitoare la comportamnetul copiilor și la activitatea desfășurată.
Îi voi saluta pe copii , prin forma de salut care si-o aleg fiecare ( îmbrățișare , salut cu mâna , salut cu pumnul etc)

S-ar putea să vă placă și