Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 22.12.2011
GRADINITA: ,,Cu parfum de tei
EDUCATOARE: Morari Carmen-Ancuta
NIVEL: I
TEMA ANUALA: Cum este, a fost si va fi aici, pe pamant?
TEMA PROIECTULUI: Lumea in sarbatoare
SUBTEM: Uite, vine Mos Craciun!
TEMA ZILEI: Cum arata Mos Craciun?
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata

SCOPUL ACTIVITII:
-Formarea unui comportament de cooperare ntre
precoari!
-"ducarea vointei, atentiei vountare #i a #pirituui de
di#cipin$!
-Famiiari%area copiior cu diferite te&nici de reai%are a
Activitatior practice



TIPUL ACTIVITII: Ac&i%i'ie de noi cunotin'e, priceperi i deprinderi
ACTIVITTI DE NVTARE:
ADP: ntlnire !e !i"inet#-,,Ao, Mo# Craciun(
R$tine- ,,)piridu#ii priceputi-deprinderea de a vaorifica materiae refoo#i*ie
Trn%itii&''+enii ui Mo# Craciun-mer# cadentat in perec&i

ALA(DOS: Art&,,Coinde de Craciun-auditie
)*+ !e r*l-,,,e-a coindatorii
ADE,DOS-: ''Cum arata Mo# Craciun-coa-
OBIECTIVE DE REFERIN:
ALA: Art:-#a a#cute cu atentie coindee de Craciun
-#a e.prime emotii #i #entimente egate de apropierea #ar*atorior
-#a intone%e ate coinde cuno#cute
)*+ !e r*l: -#$ forme%e grupuri #i ,,#a fie / pe rand ga%de #i coindatori
-#$ utii%e%e corect materiau pe care au a di#po%itie!
ADE,DOS- -#$ e.ecute mi#cari de inca%ire a mu#c&iior mici ai mainii
-#a cunoa#ca materiaee e.i#tente in co#uete
-#a ipea#ca diferite materiae #i imagini a#tfe incat #a reai%e%e
un coa-.
STRATEGII DIDACTICE
Met*!e .i /r*+e!ee: demon#tratia, -ocu, e.picatia, e.ercitiu, conver#atia.
Mi0l*+e !e 1n2#3#"nt: imagini de Craciun, &artie creponata a*a, neagra, ro#ie.
Mteril 4i4li*5r6i+:
1. 0e#pe%anu, Monica, Traditional si modern n nvtmntul precolar romnesc, 1ucure#ti,
"ditura 2mfa "#entia, 2003.
2. 4oma 5eorgeta, +i#toiu Maruta, 6etre ,aniea, Ang&e Magdaena, Suport pentru aplicarea
noului curriculum pentru nvtmntul prescolar, 6ite#ti, "ditura ,eta Cart "ducationa,
2007.
SCENARIUL ZILEI
I7 ADP:
Activitatea de*utea%a cu ,,Intlnire !e !i"inet8'care #e de#fa#oara pe covor #i va incepe
cu 9l$t$l pre#coarior.
:7 "/#rt#.ire +$ +eill3i:
"ducatoarea e pune a di#po%itie un teefon. 6e rand copiii tre*uie #a forme%e nr ui Mo# Craciun,
128 #i #a vor*ea#ca cu e.
;7 A+ti2itte !e 5r$/: Copiii #una pe Mo# Craciun #i-#i imparat#e#c propriie dorinte #i a#teptari de
a ace#ta.
<7 N*$t#3ile %ilei: "ducatoarea e #pune copiior ca a#ta%i vor incerca #a reai%e%e un coa- cu Mo#
Craciun.
"ducatoarea propune un e.ercitiu de mer# cadentat in perec&i ,,+enii ui Mo# Craciun94ran%itia:
dupa care ii conduce pe copii a #ectoaree de activitate. 4ran%itia #e va repeta de mai mute ori pe
parcur#u %iei.
ALA
0a #ectoru rta copiii vor audia coinde.
0a !oc de rol copiii #e vor tran#pune pe rand in ga%de #i coindatori
ADE
0a "ducatie pentru societate vom reai%a un coa- cu Mo# Craciun.

PROIECT DIDACTIC
EVENIMEN
TE
DIDACTICE
CONINUT
STRATEGII
METODE
MI)LOACE
EVALUA
RE
Moment
organi%atoric
)e creea%$ condi'ii p#i&o-pedagogice nece#are
de#f$ur$rii activit$'ii n *une condi'ii:
- aeri#irea #$ii de grup$!
- aran-area materiaeor n centree de intere#!
- introducerea copiior n #aa de grup$.
Captarea
aten'iei
"ducatoarea e pune a di#po%itie un teefon. 6e rand
copiii tre*uie #a forme%e nr ui Mo# Craciun, 128 #i #a
vor*ea#ca cu e.
Copiii #una pe Mo# Craciun #i-#i imparat#e#c propriie
dorinte #i a#teptari de a ace#ta.
".pica'ia
Conver#atia
;ederi cu
+omania
2ra$
Fronta$
Comporta-
mentu
copiior
Anun'area
temei #i a
o*iectiveor
Cadru didactic anun'$ tema activit$'ior care #e vor
de#f$ura:
0a #ectoru Arta copiii vor audia coinde.
0a <oc de ro copiii #e vor tran#pune pe rand in ga%de
#i coindatori
0a "ducatie pentru #ocietate vom reai%a un coa- cu
Mo# Craciun.
".picatia
+eactuai%area
cunotin'eor
)e reactuai%ea%a cuno#tintee copiior referitoare a
#ar*atoarea Craciunuui,aca pre#coarii nu #tiu nimic,
vor afa de a educatoare.
Cu ntreaga grup$ #e va trece pe a ma#ute #i #e
reai%ea%$ intuirea materiaeor i e.picarea reai%$rii
temeor propu#e.
".pica'ia
2ra$
Fronta$
pe grupuri
,iri-area
nv$'$rii
6recoarii #e vor ae%a a ma#ute i vor intui
materiaee e.i#tente.
-Cum e im*racat mo#u de o*icei(
-Ce cuoare predomina in im*racamintea ui(
"ducatoarea e propune #a e.ecute cateva e.ercitii de
mi#care a mu#c&iior mici ai mainii.
0e pre%inta modeu, apoi e demon#trea%a cum #e
reai%ea%a un coa- dupa care ii invita pe ei #a ucre%e.
)e pim*a printre ma#ute #i ofera a-utor ceor cu ritm
ent de ucru.
Conver#atia
2*#ervatia,
".ercitiu
=artie
creponata
a*a, ro#ie,
neagra
frontaa
A#igurarea
reten'iei
- ,e#pre ce am vor*it a#ta%i(
- Cu cine am vor*it a teefon(
- "ducatie pentru #ocietate(
Conver#a'ia
>nc&iderea
activit$'ii "ducatoarea face aprecieri individuae #i go*ae
a#upra comportamentuui copiior pe durata activit$tii.
2ra$
Fronta$
pe grupuri
Individua

S-ar putea să vă placă și