Sunteți pe pagina 1din 9

coala Genesis

Clasa Pregtitoare
Propuntor: Ciurl Iohana Monica

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.11.2013
Clasa: Pregtitoare
Propuntor: Ciurl Iohana Monica
coala: Genesis
Aria curricular: Arte i Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale i abiliti practice
Unitatea tematic: Prietenia
Forma de realizare: activitate integrata integrat (AVAM+MEM+CLR+MM)
Tema leciei: Curcubeul (Linia element de limbaj plastic)
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi

Competene specifice

Arte vizuale i lucru manual


1.1. Sesizarea semnificaiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictur/ modelaj/colaj/film/desen animat, care
reflect un context familiar;
1.2. Observarea liniei, a punctului i a culorii n ipostaze familiare, n spaiul nconjurtor
2.2. Manifestarea liber a ideilor i tririlor personale, apelnd la forme simple de exprimare specifice artelor;
coala Genesis
Clasa Pregtitoare
Propuntor: Ciurl Iohana Monica

Competene integrate:

Comunicare n limba romn


1.1. Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar
1.5. Manifestarea curiozitii fa de receptarea semnificaiei mesajelor orale, n contexte de comunicare cunoscute;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual

Matematic i explorarea mediului


1.3. Sesizarea magnitudinii unui numr n concentrul 0-10 /* n concentrul 0-31, folosind poziionarea pe axa numerelor

Muzic i micare
3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare

Obiectiv fundamental

Formarea deprinderii de a realiza o lucrare dup o tem dat;


Dezvoltarea capacitii de a mnui corect instrumentele i materialele adecvate, de a adopta o poziie corect n timpul lucrului;
Dezvoltarea ateniei voluntare;
Educarea interesului pentru frumos, a gustului estetic i a simului civic
coala Genesis
Clasa Pregtitoare
Propuntor: Ciurl Iohana Monica

Obiective operaionale

a. Cognitive :
O 1 -s denumeasc corect culorile curcubeului
O 2 -s precizeze locul fiecarei culori din curcubeu (a doua, a patra etc.)
O 3 - s precizeze etapele de lucru parcurse pentru realizarea lucrrii;
O 4 -s schieze n prealabil cu creionul lucrarea plastic, respectnd tematica

b. Psiho-motorii:
O 1 s mnuiasc atent, eficient i cu ndemnare instrumentele i materialele de lucru
O 2 s manevreze cu grij hrtia i produsele din hrtie

c. Afective:
O 1 s aprecieze lucrrile celorlali
O 2 s aleag cea mai frumoas lucrare plastic

Resurse:
I. Metodologice

Strategii didactice:
a) Metode i procedee : conversaia, observaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, Turul galeriei
b) Mijloace de nvmnt: plan-model, coli de desen, acuarele, pensule, palete, stimulente
c) Forme de organizare : frontal, pe grupe, individual.
coala Genesis
Clasa Pregtitoare
Propuntor: Ciurl Iohana Monica

d) Forme i tehnici de evaluare: observarea sistematic a elevilor, aprecieri verbale, autoevaluare, evaluarea colegilor, analiza
produselor activitii.

II. Temporale

Ora are o durat de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zis i 15 minute activiti recreative subsumate temei
i obiectivelor leciei. Ora este a 2-a or din totalul de 4 ore al unitii tematice.

III. Umane
Clasa are un numr de 9 elevi, care se caracterizeaz printr-o dezvoltare psihic i fizic normal, corespunztoare vrstei.
Toi elevii au frecventat grdinia.

IV. Bibliografice:
coala Genesis
Clasa Pregtitoare
Propuntor: Ciurl Iohana Monica

Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii din clasele
I-IV - program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar.
MECTS -Programa pentru disciplinele Comunicare n limba roman, Matematic i explorarea mediului, Arte vizuale i lucru
manual, aprobat prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucureti, 2012;
Ghidul nvtorului pentru clasa pregtitoare, Editura Delta 2012;

SCENARIU DIDACTIC

Momentele leciei/ Elemente Strategii didactice


Durata eseniale de coninut Metode Mijloace Forme de Evaluare
organizare
MOMENT Se asigur condiiile optime desfurrii leciei: Conversaia frontal Observarea
ORGANIZATORIC - aerisirea slii de clas; sistematic
- pregtirea materialului didactic; a
- plasarea organizat a copiilor n spaiul elevilor
educaional.
coala Genesis
Clasa Pregtitoare
Propuntor: Ciurl Iohana Monica

CAPTAREA Captarea ateniei se realizeaz printr-o scurt frontal Aprecieri


ATENIEI povestire verbale
Tom i Jerry sunt prieteni i au hotrt s fac
o plimbare cu avionul. Abia se terminase ploaia i
cerul era din nou fr nori. Puteau vedea oraul
pn departe. Avionul zbura lin, prietenii se bucurau
de cltorie, cnd deodato mulime de culori i-a
Conversaia frontal
nvluit. Era nemaipomenit! Ca un bru vrgat
aruncat pe cer. i se ntrebar cei doi ce o fi i
asta? Nu era nici vreo pasre ciudat i nici un
avion. i totui, ce este, i ce caut pe cer?
Copiii sunt solicitai s emit preri n legtur
cu ce cred ei c au ntlnit cei doi prieteni. Se
orienteaz discuiile, astfel nct s se
concluzioneze c era vorba de un curcubeu.
Elevii sunt solicitai s spun dac au vzut un
curcubeu i cum arat el, cnd se formeaz.
Se prezint i fotografii edificatoare (anexa 1).
Se explic ce este un curcubeu (fenomen care se
datoreaz trecerii luminii soarelui prin picturile de
ap din aer i care are un aspect multicolor).
Copiii sunt ntrebai dac le place cum arat un
curcubeu i dac vor s lucreze i ei unul
asemntor n lecia de educaie plastic.
coala Genesis
Clasa Pregtitoare
Propuntor: Ciurl Iohana Monica

ANUNAREA Se anun faptul c, pentru c ei doresc acest Conversaia frontal


TEMEI I A lucru, vor realiza un curcubeu, vor discuta despre Predicia
OBIECTIVELOR culorile din care este compus, cum se obin ele i
vor nva s le ordoneze corect. Se verific
nelegerea subiectului: Ce vom desena astzi?

REACTUALIZAREA Sunt expuse pe tabl imaginea unui curcubeu, n Observaia Fi Frontal


CUNOTINELOR care culorile se difereniaz foarte clar i cercul model
DOBNDITE culorilor (anexe).
ANTERIOR Se cere identificarea pe curcubeu a acestor
culori.
Se pun ntrebri cu privire la modul de realizare a
unui curcubeu: Voi tii cum se deseneaz un
curcubeu? Cte feluri de linii cunoatei?
DIRIJAREA Copiilor li se explic faptul c exist mai multe tipuri Explicaia frontal Observarea
INVRII de linii (vertical, orizontala, oblic, frnt, curb) Fie sistematic
Se prezint plane-model cu curcubee formate din model
diverse tipuri de linii. Copiii sunt invitai s-i aleag
unul dintre modele i s ncerce s realizeze i ei Conversaia
unul asemntor.
Se demonstreaz schiarea formei pe care va fi
colorat curcubeul, cu creionul. Se precizeaz c
fiecare form realizat trebuie s aib cel puin 7
spaii pentru fiecare din culorile curcubeului.
Se demonstreaz (pe schia fcut de nvtor individual Aprecieri
n clas) aezarea culorilor: se ia rou i se verbale
coloreaz primul spaiu, apoi oranj (R+G) n al doilea
spaiu, n al treilea se coloreaz cu galben, etc.
coala Genesis
Clasa Pregtitoare
Propuntor: Ciurl Iohana Monica

Fiecare elev va fi supravegheat pentru a ordona


corect culorile n spaiile pe care le-a construit.

OBINEREA Dup finalizarea lucrrilor, copiilor li se pun diverse Jocul didactic individual Aprecieri
PERFORMANEI ntrebri: A cta culoare este galben? Dar violet? pe grupe verbale
Ce obiecte de culoarea verde cunoatei?

EVALUARE Sunt analizate i apreciate lucrrile copiilor (de Turul galeriei Lucrrile frontal Aprecieri
ctre ei i nvtor). Evideniate aspecte ca: copiilor verbale
respectarea ordinii din spectru a culorilor, lucrare
realizat curat, mod interesant de dispunere a
curcubeelor, realizarea corect a liniilor etc.
Copiii sunt invitai s deseneze un smile i s il
lipeasc n dreptul lucrrii care li s-a prut cel mai
bine realizat.

ACTIVITATE N Copiii sunt invitai s audieze cntecul Culorile i Videoproiector frontal


COMPLETARE s indice pe lucrrile lor culorile ntlnite n Jocul didactic
textul cntecului. Audiia
muzical

NCHEIEREA Fac aprecieri generale, pe gupe i individuale Conversaia frontal Aprecieri


LECIEI asupra participrii elevilor la lecie, precum i verbale i
asupra comportamentului lor pe parcursul orei. prin
Fiecare copil primete cte un mini curcubeu recompense
din carton pe care i poate scrie numele i care
poate fi folosit drept ecuson.

S-ar putea să vă placă și