Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

JOCURI ȘI

ACTIVITĂȚI RECREATIVE

A.L.A 2

Educatoare :
Prof.înv.preșc. Kivulescu Aurelia-Giorgiana
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI RECREATIVE
A.L.A 2

DATA: 14.04.2022
INSTITUȚIA: Grădinița P.P. Nr. 3 Petroșani
EDUCATOARE: Prof.înv.preșc.Kivulescu Aurelia-Giorgiana
NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: Nivel I,Grupa mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Sărbători de Paște”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: A.L.A.2
DENUMIREA ACTIVITĂȚII: Jocuri şi activităţi recreative
TEMA ACTIVITĂȚII:
1.”Cine ajunge primul la Iepuraș?” (joc-concurs)
2. „Iepurașii la ouă!” (joc de atenție și de mișcare)
3.”Povestea Iepurașului de Paște” (moment de poveste-audiție)

TIPUL ACTIVITĂȚII: exersarea unor priceperi și deprinderi


MIJLOC DE REALIZARE: joc de mişcare,joc de atenţie,audiție
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Deprinderi și abilități cum sunt săritul,alergarea,coordonarea și
dezvoltarea senzorială.
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a executa
mișcări de alergare.
 Participă la activități fizice variate,adecvate nivelului lor de dezvoltare.
 Se orientează în spațiu pe baza simțurilor.
 Își coordonează mișcările în funcție de ritm,semnale sonore.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Crearea bunei dispoziţii;
 Stimularea calităţii intelectuale,a atenției,de voinţă,afective şi fizice în
vederea aplicării independente a deprinderilor însuşite.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să ajungă primul la iepuraș pentru a-i da morcovi.
 Să execute corect parcurgerea traseului.
 Să participe activ şi cu interes la activitate.
 Să dezvolte spiritul de competiţie şi de echipă.
 Să manifeste spirit de cooperare în vederea realizării sarcinii date.
 Să coopereze cu colegii echipei în realizarea unei sarcini primite.
 Să manifeste interes pentru realizarea concursului si a jocului de atenție.
 Să asculte cu interes momentul de poveste de la finalul activităților.

STRATEGIE DIDACTICĂ:
a) Metode si procedee: explicația,demonstrația,exercițiul,jocul.
b) Material didactic: două machete cu doi iepurași,morcovi,traseu făcut din urme
de tălpi lipite pe jos (unele fiind orizontale,altele verticale),ecusoane de diferite
culori cu iepurași,ouă din hârtie colorată,coronițe cu iepurași roz și albastre.

FORME DE ORGANIZARE: frontal,pe echipe,individual

SARCINA DIDACTICĂ
 Parcursul aplicativ se va desfășura sub forma unui concurs pentru care se
stabilesc reguli,cum ar fi:executarea corectă a urmăririi pașilor,păstrarea
ordinii și a liniștii,atenția prin care ei vor merge la oul prezentat în funcție
de culoarea ecusonului din piept.
REGULILE JOCULUI:
 să parcurgă traseul prin săritura pe ambele picioare adunat,apoi depărtat si
tot așa până la finalizarea traseului;
 să pună morcovi în gura iepurașilor.
 să alerge către oul potrivit (aceeași culoare cu cea a ecusonului)
 să asculte cu interes povestea Iepurașului.

ELEMENTE DE JOC: aplauze,încurajări

SARCINA DIDACTICĂ: Stimularea atenției și executarea comenzilor primite.

BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru educație timpurie
-,,Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
opereză curriculumul pentru educație timpurie” 2019
- Educaţia este un orizont, nu o destinaţie - Scrisoarea metodică MEN nr. 42328
din 07.10.2008
Nr.crt. Etapele activității Conținutul științific Strategii Evaluare
didactice
1. Moment organizatoric Se asigură condiţiile optime Comportamentul
pentru buna desfăşurare a Frontal copiilor
activităţii:
-pregătirea materialului
didactic
-aranjarea mobilierului în sala
de clasă
2. Captarea atenţiei Se realizează prin prezentarea Frontal Gradul de interes
şi intuirea materialelor manifestat pentru
necesare desfăşurării jocurilor Conversaţia materialul
noi . prezentat
3. Anunţarea temei şi a Astăzi la jocurile şi activităţile Frontal Capacitatea de a
obiectivelor recreative,ne vom juca două asculta
jocuri,iar la final vom asculta Conversaţia recomandările,
povestea Iepurașului. indicaţiile.
Voi,trebuie să fiţi atenţi la Explicaţia
explicaţii pentru a cunoaşte
regulile jocului.
Primul joc se numește “Cine
ajunge primul la Iepuraș?”,care
se desfășoară sub forma unui
concurs.
Cel de-al doilea se numește
„Iepurașii la ouă (joc de atenție
și de mișcare),iar la final,copiii
vor asculta Povestea
„Iepurașului de Paște”,care
este momentul de poveste și
unul relaxant.
4. Prezentarea noului 1.”Cine ajunge primul la Frontal Gradul de
conţinut şi dirijarea Iepuraș?” (joc-concurs) întelegere al
învăţării regulilor jocului
a) Explicarea jocului Explicaţia
Copiii vor fi împărțiți în două Frontal
echipe în funcție de coronițele Respectarea
cu iepurași pe care le vor purta Individual regulilor.
pe cap (culoarea roz și
culoarea albastră). Interesul acordat
La semnalul educatoarei, Explicaţia jocului
primul copil din fiecare echipă
va merge pe urmele
tălpilor,respectând poziția
acestora.
Copilul care ajunge
primul,ia de pe măsuță un Demonstrația
morcov,pe care i-l dă
iepurașului să îl mănânce.
Jocul va continua până când
toți copiii din echipa respectivă
vor parcurge întreg traseul. Jocul Gradul de
Va câștiga echipa care termină întelegere al
prima și care are mai mulți regulilor jocului
morcovi.
La final,vom număra morcovii Individual
din burtica Iepurașului.
La solicitarea copiilor,jocul se Respectarea
poate repeta. Explicația regulilor.
Pe parcursul concursului,copiii
își pot susține colegii,făcând Interesul acordat
galerie de pe margine. Jocul jocului
Se aplaudă reușitele.

b) Executarea jocului
de probă
Jocul de probă va fi executat
de mine,pentru a le arăta
copiilor modul de desfășurare.
La comanda educatoarei,jocul
va începe.Vor fi respectate
regulile jocului.
Se va supraveghea modul în
care copiii execută jocul.

c) Desfășurarea
propriu-zisă a jocului
După ce copiii s-au familiarizat
cu regulile,la semnalul
meu,începem jocul.Jocul se
repetă până când fiecare copil
va participa.Câștigă echipa
care termină prima,iar la
sfârșit vom număra morcovii.
2.”Iepurașii la ouă!” (joc de
atenție și de mișcare) Demonstrația

a) Explicarea jocului
Le voi spune celor mici că la
acest joc necesită atenție.
lor. Jocul
În clasă vor fi așezate trei ouă
mari (de culoare verde,roz și
galben),iar ei vor trebui să
meargă către oul care are Individual
aceeași culoare cu cea a
ecusonului din pieptul.
Explicația
b) Executarea jocului
de probă
Jocul
Jocul de probă va fi efectuat
de mine și le voi arăta cum
trebuie să procedeze pentru a
realiza sarcina corect.

c) Desfășurarea
propriu-zisă a jocului
După ce le-am explicat
regulile,vom trece la
desfășurarea jocului. Toți copiii
trebuie să ajungă la oul
potrivit. Jocul se poate
repeta,dacă permite timpul.

3.”Povestea Iepurașului de
Paște” (momentul de poveste
și de relaxare)

La finalul activităților,le voi


pune să asculte povestea
Iepurașului de Paște. Acesta
este un moment
relaxant,care,cu siguranță le va
plăcea.
5. Evaluarea și încheierea Se analizează participarea Aprecieri
activității copiilor în cadrul activităţilor. Conversatia individuale
Se felicită copiii şi se Recompense Aprecieri frontale.
încurajează.
Se împart recompense la final.

S-ar putea să vă placă și