Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE

GRADINITA CU P.P “PINOCHIO” FAGARAS


EDUCATOARE: Georgescu Raluca Alexandra
NIVELUL: 2-3 ani
GRUPA: Mica Buburuzele
TEMA ANUALĂ: Cum exprimam ceea ce simtim?
PROIECT TEMATIC: „Bucurii de iarna!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Bradulet dragut!”
TEMA ZILEI: “Bradutul impodobit!”
TIPUL ACTIVITĂȚII : transmitere de noi cunoștințe, formare si consolidare de priceperi și
deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ALA I +ADE (DLC)+DEC+ALA II)
DURATA: 1 zi
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
1. ADP:

Întâlnirea de dimineață: salutul; prezenţa; calendarul naturii; noutatea zilei (prezenţa


bradului )
Tranziții: „Fuga, fuga, alergați / În vagoane v-așezați / Spre centre vă-ndreptați / Și frumos
voi să lucrați!”
Noi suntem piticii, piticii voinici!
“Ne jucam cu degetelele”
„Bat din palme clap, clap, clap / Din picioare trap, trap, trap / Ne-nvârtim, ne răsucim / Spre
bradut noi pornim!

1
Rutine: deprinderea de a se proteja de vremea rece
2. ALA 1: Bibliotecă – Observare de imagini cu anotimpul iarna
Artă: „ornamente pentru brad” – colorare in contur
Constructii: Suportul pentru brad!- cuburi lemn
3. ADE : - Domeniul Limbă și Comunicare – Educarea limbajului –
Lectura educatoarei: povestea unui bradut!
- Domeniul Estetic şi Creativ – Activitate artistico-plastică– Bradutul
impodobit-dactilopictură

ALA 2 : Impodobim Bradutul.

 SCOPUL ACTIVITĂȚII :
Dezvoltarea capacităţilor de exprimare orală;
Formarea deprinderii copiilor de a asculta o poveste în grup;
Stimularea interesului pentru povesti şi cărţi;
Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare ( bradul) prin tehnica
dactilopicturii;
Educarea spiritului de ordine si al acuratetii in realizarea lucrării.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare.
3. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.

COMPORTAMENTE VIZATE :
1.1. Exersează cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă) ;
1.2. Demonstrează înțelegerea unui text oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor;
3.1. Participarea la experiențe de lucru cu cartea; cunoașterea și aprecierea cărții
2.1. Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență
2.2. Integrarea ajutorului primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți
2
3.3. Dezvoltarea creativității prin activități artistico – plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
1. Cognitive:
- Să numească titlul poveștii;
- Să enumere personajele din povestea „ Bradul de Crăciun”;
- Să îşi exprime atitudinea faţă de lucrarea sa și lucrările colegilor;
- Să recunoască diferite materiale şi ustensilele de lucru,
- să aplice corect pata de culoare.

2.Socio-afective:
- Să se implice activ pe parcursul desfășurării activității;
- Să interacționeze cu ceilalți copii in mod pozitiv;
- Să manifeste independență și perseverență în realizarea sarcinilor didactice;

3. Psiho-motorii:
- Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii;
- Să mânuiască corect materialul de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
Material didactic: calendarul naturii, imagini din poveste, brad, fișe de lucru, imagini iarna,
creioane colorate, cuburi lemn, acuarele,servetele umede/uscate, globuri, instalatie, beteala.

Forme de organizare: frontal, individual, in grup


RESURSE :
- Umane : educatoarea și grupa de copii,
- Temporale : întreaga zi

- Bibliografie:
 *** Curriculum pentru educație timpurie 2019

3
 Activităţi integrate. Întrebări şi răspunsuri, Editura Casa Corpului Didactic Cluj-Napoca,
2009.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Întâlnirea de dimineaţă va da startul activității. Copiii vor fi stimulati sa isi impartaseasca


opiniile, își vor manifesta starea de spirit, de bună dispoziție. Salutul între copii se va realiza
pornind de la doamna educatoare: „Bună dimineața, dragi copilasi!” , apoi vor fi stimulati sa se
salute reciproc.
Prezenţa – pe panou se afla braduti cu numele copiilor si două chenare, unul verde și altul roșu;
educatoarea v-a așeza bradutii în felul următor: cei prezenți vor fi aşezaţi în chenarul verde, iar
cei absenţi vor fi așezați în chenarul roșu. Se va discuta Calendarul naturii: se stabilește ziua,
data, luna,anul, anotimpul, vremea și îmbrăcămintea adecvată acesteia
. – Rutina: deprinderea de a se proteja de vreme rece.
Noutatea zilei: Educatoarea adreseaza copiilor mai multe întrebări:
 In ce anotimp suntem? Ce stiti despre iarna? Ce facem iarna? Ce faceti voi acasa
in anotimpul iarna?
 Astăzi avem un musafir special alături de noi, un bradut, caruia ii vom asculta
povestea si il vom ajuta sa devina fericit.

Prin tranziția: „Fuga, fuga, alergați / În vagoane v-așezați / Spre centre vă-ndreptați / Și frumos
voi să lucrați!” ne pregătim pentru activitatea din cadrul centrelor de interes, ALA 1
Copiii sunt invitați la masute unde sunt pregatite centrele de interes si unde vor intui
materialul didactic pus la dispoziție. Se prezintă centrele și se oferă explicații referitoare la
sarcinile și tehnicile de lucru.
a) La centrul Bibliotecă, copiii observa imagini cu anotimpul iarna;
b) La centrul Artă, copiii vor colora podoabe pentru brad;
c) La centrul Constructii, copiii vor construi suport pentru bradut.
Apoi prin Tranzitia “Noi suntem piticii, piticii voinici” prescolarii se vor aseza in semicer
pentru a participa la domeniului DLC –lectura educatoarei “Povestea unui bradut”. Educatoarea

4
anunță conținutul povestii apoi le citeste copiilor prezentand succint imagini din aceasta în timp
ce preșcolarii ascultă cu atenție. Se pun intrebari si se discuta pe tema povestii.
Acum ca am aflat povestea bradutului, m-am gandit sa pictam si noi un bradut impodobit.
De aceea va rog sa mergem la masute.
Prin tranziția: „Ne jucăm cu degetele ne pregătim pentru a trece la activitatea practică.
La această activitate aparținând domeniului Estetic și Creativ, copiii vor picta cu degetele un
bradut.
Rutina: Mâini curate.. sănătate!
Copiii vor merge la toaletă pentru a-și spăla mânuțele.
Prin tranziția:„Bat din palme clap, clap, clap / Din picioare trap, trap, trap / Ne-
nvârtim, ne răsucim / Spre bradut noi pornim!
Urmează ALA 2 unde educatoarea impreuna cu precolarii vor impodobi bradutul din
clasa.

După terminarea activităţilor se va face evaluarea şi aprecierea rezultatelor.


La finalul zilei, vor primi recompense și vor fi apreciați referitor la implicarea acestora
în activitățile desfășurate.

5
EVENIMENTUL STRATEGII DIDACTICE
DIDACTIC CONŢINUT ȘTIINȚIFIC EVALUARE
Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare
Se asigură condiţiile necesare
1. Moment pentru desfăşurarea optimă a
organizatoric activităţii :
- asigurarea că mobilierul este Conversaţia Calendarul Frontal Observarea
adecvat tipului de activitate; naturii sistematică a
- asigurarea pregătirii materialului comportamentului
didactic; copiilor
Întâlnirea de dimineaţă : Salutul,
calendarul naturii și prezența la
activitate în ziua respectivă.

2. Captarea În sala de grupă apare (sub Conversaţia Personajul Frontal Observarea


atenţiei forma de surpriză) un brad, pe sistematică a
Surpriza surpriza,
nume Brăduleț. comportamentului
- Bârr, bârr, bârr- zice brădulețul Brăduleț copiilor
- Cui îi este frig, copii?
După răspunsul dat de către copii,
cadrul didactic le spune copiilor

6
că vor asculta peripeţiile prin care
a trecut Braduleț și ce a învățat el
în urma întâmplărilor.
3. Anunţarea Copiii vor fi anunţaţi că astăzi Conversaţia
temei şi a vor desfăşura mai multe activități,
obiectivelor care, cu siguranță îl vor bucura pe Frontal Observarea
musafirul nostru. sistematică a
La activitatea de educare a comportamentului
limbajului vom asculta o poveste copiilor
foarte frumoasa despre Bradut.
Iar în cadrul activității practice
vom realiza un Bradut Impodobit
folosind tehnica dactilopictură.

„Fuga, fuga, alergați / În vagoane


v-așezați / Spre centre vă-
TRANZIŢIE
ndreptați / Și frumos voi să
lucrați!”

Reactualizarea cunoștințelor se va
4.
Reactuali-zarea realiza prin intermediul centrelor
de interes deschise pentru
cunoştinţelor
activitatea de astăzi.
Copiii sunt invitați să observe Conversaţia Individual
materialele de la fiecare centru de
interes si vor primi explicaţii Explicaţia Analiza produselor
pentru realizarea sarcinilor de Frontal activității
lucru.
Imagini

7
La Bibliotecă, copiii vor observa sugestive
imagini cu anotimpul iarna.
Exercițiul
La centrul Artă, copiii vor colora fișe de lucru, Frontal
podoabe pentru brad. Demonstrația Creioane
colorate
La centrul Constructii, copiii vor
construii suport pentru bradul de
Craciun. Cuburi de lemn

Ne indreptam Pentru a asculta


Tranzitie Noi suntem piticii, piticii voinici!
spre semicerc, povestea.

5.Prezentarea ADE-DLC (Educarea limbajului)


conţinutului şi Prezentarea textului poveștii:
dirijarea învăţării Se redă cât mai expresiv
conţinutul poveştii, ţinându- se
Activități cont de modularea vocii, a
pe domenii ritmului vorbirii pe parcursul Conversația
experienţiale expunerii, pe pauzele logice,
psihologice şi gramaticale,
accentuarea sau scăderea - Textul Observarea
intensităţii vocii, folosirea mimicii sistematică a
povestii
şi gesticii corespunzătoare și comportamentului
explicarea cuvintelor nou Conversaţia - Imagini copiilor
întâlnite. Fiecare eveniment din
Lectura din
povestire este simbolizat printr-o
imagine in ordinea prezentarii Explicația poveste
continutului povestii de catre
cadrul didactic.

8
Fixarea conținutului poveștii:
Se realizează printr-o scurtă Exercițiul
convorbire cu copiii, pe baza - bradutul
continutului poveștii și a
imaginilor prezentate. Se
urmărește să răspundă la
întrebările adresate de cadrul
didactic:
„ - Cum s-a simțit bradul când au
Observarea
râs copiii de el?” Exercițiul
sistematică a
„ - Au procedat bine copiii? Ce ar comportamentului
copiilor
fi trebuit să facă?”
„ - Când a devenit bradul fericit?”
Acum ca am aflat povestea
bradutului, m-am gandit sa pictam
si noi un bradut impodobit. De
aceea va rog sa mergem la
masute.

9
TRANZITIE „Ne jucăm cu degetele ne pregătim pentru a trece la activitatea practică.

6. Obţinerea Se realizează prin – Domeniul


performanţei Estetic și Creativ (activitate Conversaţia
practică) – Dactilopictură
Observarea
Intuirea materialelor – copiii Explicaţia sistematică a
Fișă colorată pe comportamentului
numesc materialele pe care le au
care este conturat copiilor
la dispoziţie pentru realizarea un bradut
lucrării.
Prezentarea modelului: Se va
prezenta modelul realizat de către
Acuarele Analiza produselor
educatoare, „Bradul Impodobit” Demonstrația Degetele activității
prin tehnica dactilopicturii.
Frontal
Explicarea şi demonstrarea
modului de lucru: Educatoarea
prezintă copiilor lucrarea model,
apoi demonstrează şi explică
modul de lucru.
Încălzirea muşchilor mici ai
mâinii: ”Mişcăm degeţelele”
„Mişcăm degeţelele Batem tare

10
palmele, Învârtim moriştile
Observarea
Scuturăm mânuţele”
sistematică a
Executarea lucrărilor de către Individual comportamentului
copiilor
copii: Educatoarea le urează „Spor
la lucru!”
Copiii execută tema. Fiecare
Exercițiul
copil va fi îndrumat şi ajutat acolo
unde este nevoie.
Analiza produselor
După ce vor termina lucrările,
Evaluarea
fiecare copil își va duce lucrarea capacității de a
formula întrebări și
la panou ,apoi, le voi cere copiilor
răspunsuri
să le analizeze în funcţie de
criteriile enunţate la început:
acurateţea lucrării, respectarea
temei, respectarea modului de
lucru (să lucreze curat, ordonat şi
îngrijit). Se fac aprecieri verbale
asupra activităţii şi a lucrărilor.

Tranzitie „Bat din palme clap, clap, clap / Din picioare trap, trap, trap / Ne-nvârtim, ne răsucim / Spre bradut noi pornim!

11
7. Asigurarea
retenţiei şi a În ultima etapă a activității
transferului de didactice, ALA2, cadrul didactic
cunoștințe împreună cu preșcolarii, vor
Activităţi liber impodobi Bradutul care a venit la
alese ei in clasa, pentru al face sa se In grup Analiza produselor
simta fericit, precum cel din activității
poveste. Brad
Globuri
Beteala
instalatie

8. Evaluarea şi conversatia Frontal


încheierea Se vor aprecieri asupra modului
activităţii de desfăşurare a întregii activităţi
a zilei. Se oferă copiilor Aprecieri verbale
stimulente.

12
Anexe:

ALA 1
CENTRUL ARTA:

CENTRUL BIBLIOTECA

13
ADE- DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE

DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV

14
15

S-ar putea să vă placă și