Sunteți pe pagina 1din 40

PROIECT DE ACTIVITATE

PREINSPECȚIE
PENTRU GRAD II

,,Bradul de Craciun,,

PROF.DIACONESCU LILIANA

Data:13.12.2022
Unitatea de invatamant:Gradinita cu Pn Rediu-Vaslui
Grupa: MIJLOCIE
Tema anuală de studiu: Cum este,a fost si va fi,aici pe Pamant?,,
Tema Proiectului:,,Obiceiuri din strabuni,,
Tema săptămânii: ,,Bradul de Craciun,,
Tema zilei: ,,Bradul de Craciun,,
Mesajul zilei:,,Ajutatand pe cineva,te ajuti pe tine,devii un om mai bun,mai implinit!,,
Categoria de activitate: Activitate integrată-ADP+ALA1+ADE(DLC+DOS)+ALA2
Tipul activității: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Mijloc de realizare: DLC: Educarea limbajului “ Legenda bradului” - povestirea educatoarei
DOS: Activitate practică “Bradul de Craciun”-lipire
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Durata: o zi.
Scopul activității: Dezvoltarea capacității de a se concentra și a asculta cu atenție o poveste, formarea deprinderii de
a se exprima corect în propoziții și fraze și a deprinderii de a lipi și asambla o lucrare practică.
Obiective operationale:
- Să rețină titlul povestirii prezentate;
- Să urmărească cu atenție linia poveștii concomitent cu imaginile;
- Să dialogheze formulând întrebări și răspunsuri pe baza informaților din text;
- Să cunoască succesiunea momentelor povestirii;
- Să desprindă mesajul educativ al poveștii, cu ajutorul întrebărilor educatoarei;
-Să denumească corect materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție;
-Să lipească bradutul si sa-l orneze adecvat.

*Domenii de dezvoltare:
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE;
D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII.

Elemente componente ale activității integrate:


I. Activităţi de dezvoltare personală (ADP)
● Întâlnirea de dimineaţă: Tema zilei: „Bradul de Craciun”, - salutul, prezența, calendarul naturii, împărtășirea
cu ceilalți, noutatea zilei, mesajul zilei, momentul de mișcare.
● Rutine: ”Suntem harnici! ” - exersarea unor deprinderi de ordine. ”Sunt copil politicos!” - deprinderea de a
mulțumi ”Gustarea!” - exersarea unor deprinderi de autoservire.
● Tranziţii:
T1: „Bradu-i tare supărat/ Vantul rau l-a scuturat/ Podoabele s-au stricat/ Dar spiridusii ,voinicii / Repede s-au
mobilizat La centre se indreapta ei iute/ Pe Bradut ca sa il ajute!”-(înainte de centrele de interes ).
T2: „Bradutul s-a mai liniștit/ Însă nu e fericit/ Haideți să-l înveselim/ O surpriză să îi pregătim”-(între ALA 1 și
ADE);
T3: „O,brad frumos!” – cântec relaxant între DLC și DOS .
T4:„Spiriduși, spiriduși/Harnici, jucăuși/Spuneți voi, cu glas tare/ Am ajutat bradul,oare?!”
T5: „Noi facem mișcare/ Mergem pe cărare/ Braduti cautam / Și ne bucurăm”– (înainte de ALA2).

II. Activităţi liber alese (ALA 1) – Centre de interes


❖ Artă: „Globulete colorate,,-colorare in contur;
-Coloreaza globuletele.
❖ Știinta:,,Cetena de brad,,-observare,explorare simturi (miros si tactil);
-Observa cu ajutorul lupei crenguta de brad/cetena.
❖ Construcţii: „Bradul de Craciun” – din piese leggo/cuburi...;
-Construiește „Bradul de Craciun”– prin îmbinare, suprapunere, alăturare.
❖ Nisip si apa:,,Bradul,, -desen liber in nisip/faina.
- Desenează ,,Bradul/Cetena,,.
III. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)
DLC-Educarea limbajului ● „Legenda bradului”-povestirea educatoarei ;
DOS – activitate practică ● „Bradul de Craciun”- lipire .

IV. Activitate complementară / ALA II


❖ Joc distractiv „Prin padure dupa brazi.”- exerciții de mers, sărituri, ocolire;

Strategii didactice:
Metode si procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, problematizarea, demonstraţia, exerciţiul, jocul.
planșe ce reprezintă momentele semnificative ale poveștii, foi A4, lipici, imagini, planșă model, medalioane, cuburi lego,
creioane colorate, jetoane. imagini sugestive din poveste, fișe, lipici,sclipici, vată, foi....
Forme de organizare: frontal, în grupuri mici, individual.
Modalităţi de evaluare:
-continuă ( prin observarea comportamentului, analiză asupra corectitudinii îndeplinirii sarcinilor);
-finală ( apreciere verbală asupra întregii activităţi desfăşurate). Instrumente de evaluare: fișe de lucru, lucrările
preșcolarilor;
Resurse
-umane: copiii grupei, educatoarea.
-temporale: o zi
Locul de desfășurare: sala de grupă
Bibliografie:
1. 1. *** Curriculum pentru pentru educație timpurie 2019;
2. 2. Suport pentru explicarea și întelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educația
timpurie,2019;
3. 3. Silvia Breben,Elena Goncea,Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de grup, Editura Arves, 2007;
4. 4. Vrânceanu Maria(coord), Terzi Daniela, Terchină T., Cojocaru Viorica, Zotea Natalia“1001 idei pentru o educație
timpurie de calitate”, Ediția I, Editura Prodidactica, Chișinău, 2010.
5. 5. Revista învăţământului preşcolar şi primar 1 – 2 /2015, Editura Arlequin, Bucureşti.
6. 6. Norel Mariana,Didactica domeniului experențial LB.și Comunicare,Ed.ASCR,Cluj Napoca201
Scenariul zilei
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă- „Bună dimineața, dragi spiriduși!” ”, în care copiii au posibilitatea de
a-și împărtăși opiniile, starea de spirit.
Salutul pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei cu o formulă specifică: „ - Bună dimineața,
spiridușilor!”.
Prezența – se stabilesc absenții zilei, apoi se completează calendarul naturii.
Calendarul naturii – se completează cu anotimpul, ziua din săptămână, ziua de ieri și de mâine, vremea.
Noutatea zilei: Educatoarea le spune copiilor că astăzi se vor împrieteni cu un personaj – prezint mascota
numita ,,Bradul de Craciun,,. Bradul de Craciun ,este supărat și ne cere ajutorul. Vantul cel aprig de iarna , i-a stricat
globuletele și nici steluta din varf nu stie unde a cazut. Așa că ne roagă pe noi, copiii din grupa albinuțelor, să fim spiriduși
pentru o zi și să îl ajutăm să termine treaba,sa se impodobeasca frumos in asteptarea lui Mos Craciun.
Momentul de mișcare unde vom cânta cântecelul :„Pune mânuța aici,/Si apoi...” și vom executa câteva exerciții de
încălzire.
În cadrul activităților liber alese, copiii vor regăsi materialele aferente pentru fiecare sector.
Tranziția 1: înainte de centrele de interes- „Bradu-i tare supărat/Vantul rau l-a scuturat/Podoabele s-au stricat
Dar spiridusii ,voinicii /Repede s-au mobilizat/La centre se indreapta ei iute/Pe Bradut ca sa il ajute!”
ALA 1
-La sectorul ARTĂ, copiii vor avea de realizat globulete prin colorarea acestora si decorare cu sclipici.
-La sectorul ȘTIINȚĂ, vor avea de explorat, cu ajutorul unei lupe ,structura,textura,mirosul, crengutei de brad.
-La sectorul CONSTRUCȚII copiii vor avea de construit ,,Bradul,, din cuburi sau leggo.
- La sectorul NISIP SI APA,copiii vor desena liber dupa posibilitatile motrice si imaginative ,,Crenguta de
brad/Cetena,,sau Bradul.
Rutine :“ Gustarea-servirea mesei“

Tranziţia 2 către domeniile experienţiale: „Bradul sa mai liniștit/Însă nu e fericit/ Haideți să-l înveselim/ O surpriză
să îi pregătim”
ADE- Atenţia copiilor se îndreaptă înspre următoarele activităţi DLC + DOS
La aceste activități, captarea atenţiei o voi face cu ajutorul mascotei Bradul de Craciun, care vrea să vadă dacă copii
sunt cuminți și atenți pentru îndeplinirea noilor sarcini, așa că va asista și el la povestea noastră și la corectitudinea realizarii
activitatii practice.
În continuare vom face câteva exerciți de liniștire și de captare a atenției.
Tranziţia 3-„Moș Craciun cu plete dalbe”
Întreaga activitate practică se va realiza conform etapelor stabilite. Spiriduși, spiriduși/Harnici, jucăuși/Spuneți cu
glas tare/ Am ajutat noi Bradul, oare?!”
La sfârșitul activității vor fi evaluați prin aprecieri verbale asupra activității desfășurate.
Prin tranziţia 5: „Noi facem mișcare/Mergem pe cărare/Braduti căutăm/Și ne bucurăm!”
Se trece la analiza întregii activităţi. Moment în care copiii descriu cum s-au jucat cu materialul lăsat de Bradut şi ce
anume au realizat.
ALA II – După finalizarea şi aprecierea lucrărilor, copiii se vor recreea prin intermediul unui joc distractiv „Prin
padure ,dupa brad” ,sau jocul,,Stejar,Brad,Plop!,,
Momentul de poveste.
Activitatea se încheie prin aprecieri verbale asupra întregii activităţi.

Nr. Secvențe Conținut științific Strategii didactice Evaluare(instrum


Crt didactice Metode și Materiale Forme de ente și indicatori)
. procedee didactice organizare
1. Moment Pregătesc sala de grupă pentru buna Conversația Scaune Frontal Observarea
organizato- desfășurare a activităților: pregătesc comportamentului
ric materialele didactice, aranjez sala de Măsuțe copiilor
grupă, asigur liniștea și disciplina.
2. Introducere Întâlnirea de dimineață: Conversația Observarea
în activitate În cadrul întâlnirii de dimineață se comportamentului
va realiza: Exercitiul copiilor
● –salutul; verbal.
● –prezenţa; Problematiza-
● - calendarul naturii; rea.
● -împărtășirea cu ceilalți; Frontal
● -noutatea zilei;
● -momentul de mișcare.

Salutul
Educatoarea se adresează copiilor cu
formula : „Bună dimineața, Calendaru Frontal
spiridușilor”. Educatoarea îi invită l naturii
pe copiii să se salute între ei folosind
formula „Bună dimineața, spiriduș Explicația
David/spiriduș Andreea” etc.

Prezența
Se va realiza prin completarea
panoului de prezență.

Calendarul naturii Explicația


Se va completa calendarul cu
ajutorul copiilor. Educatoarea va
adresa următoarele întrebări: Conversația
-În ce anotimp suntem?
-În ce lună suntem?
-În ce zi suntem?
-Ce zi a fost ieri?
-Ce zi va fi mâine?
-Cum este vremea afară?
-Ninge?
-Plouă?
-Cum ne îmbrăcăm în anotimpul Conversația
iarna?
-Cum vă simțiți astăzi?

Împărtășirea cu ceilalți

Se va realiza prin jocul de grup: ”Eu


vreau să îmi aducă Moșul sub
brad..... “ Jocul începe de la Explicația
educatoare și se termină când toți
copiii spun ce anume doresc să le
aducă Moșul cadou sub brad.
3. Captarea Noutatea zilei: se va realiza prin Conversația Brad. Frontal
atenției apariția unui personaj surpriză-
Bradul de Crăciun.
Bradul este foarte trist pentru că
vantul rece de iarna i-a stricat Observația
globuletele si i-a cazut steluta din
varf , așa că îi roagă pe copiii de la
grupa albinuțelor să îl ajute să se
impodobeasca frumos ,pentru ca Frontal
Mos Craciun sa nu il gaseasca asa Conversația
gol si trist.
4. Anunţarea Bradutul, a venit să ne ceară Conversaţia Bradul Frontal
temei şi ajutorul.Insă pentru a se asigura că
enunţarea vom face totul așa cum trebuie, el ne
obiectivelor explică ce avem de făcut și de ce
activităţii materiale avem nevoie.

Pentru a reuși să îl înveselim pe Observația


Bradutul de Crăciun și pentru a-l
ajuta să il astepte pe Mos Craciun
frumos impodobit, noi, spiridușii din
grupă, vom realiza alte globulete
fumos colorate si decorate, vom
cerceta cu atentie sanatatea bradului Explicația
analizand crengutele de brad
folosind lupa,vom desena in nisip
crenguta de brad si o vom construi
Bradutul , in miniatura din piese
leggo.
Dupa care veti asculta o legenda
foarte frumoasa despre bunatate si
empatie intre vietuitoare ,,Legenda
bradului,,Iar la final fiecare veti
realiza prin lipire si decorare cate un
bradut mic de Craciun.
Dar acum....:(
Tranziția: „„Bradu-i tare
supărat/Vantul rau l-a
scuturat/Podoabele s-au stricat/Dar
spiridusii ,voinicii /Repede s-au
mobilizat/La centre se indreapta ei
iute/Pe Bradut ca sa il ajute!”-
5. Reactualiza- ALA1 Explicația Individuală Stimularea verbala
rea Copiii vor lucra în cadrul
cunoștintelor sectoarelor după indicațiile date de Demonstraţia
educatoare, ei au voie să lucreze
tema și de la celelalte sectoare fără Exerciţiul Observarea
a-şi deranja colegii. comportamentului
copiilor
La centrul „Artă” copiii vor trebui Creioane
să coloreze frumos globuletele din Explicația colorate Individuală
carton si sa le decoreze cu sclipici,să Demonstrația Globulete Stimularea verbala
utilizeze corect instrumentele Exercitiul din carton
necesare realizării lucrării. practic Lipici
Sclipici

La centrul „ Știință” copiii vor avea Explicația Crengute Individuală Evaluare curenta
de examinat olfactiv,miros si de brad
gustativ crenguta de brad ,folosindu- Demonstrația Lupa
se de o lupa.
La centrul „Construcţii” copiii vor Conversaţia, Leggo sau
trebui să construiască prin alăturare, Conversaţia cuburi
îmbinare Bradutul/Cetena. Explicatia Aprecieri verbale
Demonstratia asupra produselor
Ex practic din cadrul
La centrul Nisip si Apa,copiii vor sectoarelor
trebui sa deseneze liber crenguta de
brad sau bradul cu degetul in nisip. Conversatia Tava cu
Voi interveni cu sfaturi şi idei acolo Explicatia nisip/faina
unde va fi nevoie. La sfârșit voi ’
analiza activitatea de la fiecare Demonstratia
sector și se vor face aprecieri. Ex practic
Tranziția: „Bradul s-a mai
liniștit/Însă nu e fericit/ Haideți să-l
înveselim/o surpriză să îi pregătim”
6. Dirijarea După o scurtă pauză se va trece la Conversația
învățării și activitatea de educarea limbajului,
obținerea unde vor asculta „LEGENDA
performan- BRADULUI” Imagini Frontal Observarea
ței Copiii vor repeta titlul de câteva ori. sugestive comportamentului
Voi povesti clar, rar, expresiv, astfel Expunerea din copiilor
încât atenția copiilor să rămână poveste
captată și pentru a menține treaz
interesul copiilor. Voi expune
povestea după un plan de idei. Se Conversația
vor explica cuvintele noi întâlnite în
poveste. Expunerea poveștii se va
realiza prin modularea vocii,
adaptată la nivelul de întelegere al
copiilor.

Răspunsurile
copiilor
7. Asigurarea Pentru a fixa mai bine conținutul Conversația Imagini Frontal
transferului poveștii, copiii vor aseza imaginile din Observarea
și a retenției reprezentative in ordinea desfsurarii poveste comportamentului
evenimentelor povestii apoi prin copiilor
metoda exploziei stelare prin Explozia
intrebari vom consolida continutul stelara Stelute cu Frontal/ Raspunsurile
povestii. intrebari Individual copiilor
Li se va prezenta morala povestii:
Observarea
comportamentului
Conversația copiilor

Tranziție: „Moș Crăciun cu plete Frontal


dalbe”
DOS- Activitate practică „Bradul
de Craciun”-lipire Aprecieri verbale
individuale si
Intuirea materialului Convorbirea Silueta colective
Copiii vor identifica toate bradut,va-
materialele şi instrumentele de lucru tă,
pregătite: siluete de bradut,buline lipici,scli-
colorate, vată, lipici,sclipici.... pici,buline
colorate....
Intuirea modelului educatoarei
Se prezintă copiilor planșa model și Explicația Plansa
se va discuta pe baza acesteia. model

Explicarea și demonstrarea
modului de lucru Demonstrația
Voi demonstra modul de lucru Planse cu
pentru realizarea ,,Bradutului de etapele de
Craciun. Voi enumera criteriile de lucru Frontal
evaluare a lucrărilor.

Încălzirea mușchilor mici ai mâinii


Se vor face exerciții pentru Exercitiul
încălzirea mușchilor mâinilor.
8. Activitatea Executarea lucrării de către copii Conversația Frontal
propriu-zisa În timp ce copiii lucrează, voi urmări
modul de realizare a temei.
Coordonez munca tuturor Explicația
preșcolarilor, intervin cu indicații şi Individual
îi ajut acolo unde este cazul.

9. Incheierea Analiza lucrărilor Conversația Frontal Aprecieri verbale


si Propun copiilor să arate lucrările individuale si
Evaluarea finalizate și se discută despre Explicația colective
activitatii respectarea cerințelor de realizare a Lucrările
lucrărilor. copiilor

Tranziție 4:„Spiriduși, spiriduși Individual


/Harnici, jucăuși/Spuneți cu glas
tare/ Am ajutat bradul,oare?!?”

Se trece la analiza întregii


activităţi.
Copiii descriu cum au ajutat
Conversatie Expozitia
Bradutul sa se impodobeasca din nou
frumos in asteptarea lui Mos Turul Galeriei lucrarilor
Craciun. Voi face aprecieri verbale
individuale și colective privind
modul de lucru, originalitatea
lucrărilor, spiritul cooperant
manifestat pe tot parcursul activității.
Copiii vor impodobi bradutul cu
podoabele realizate ,si vor expune
frumos bradutii lucrati de ei formand
o ghirlanda pe sfoara.

ALA2
„In padure ,dupa brad!” - joc
distractiv.
Copiii vor juca rolul renilor lui Mos
Craciun și vor efectua exerciții de
mers, alergare, sărituri, etc. după
cum aud versurile:

Renul a pornit la drum


Și la pas merge acum :
1-2-3-4-1-2-3-4,
Mergem toți în pași vioi.
Renul merge ca și noi:
1,2 1,2,1,2,
Pe călcâie merg acum ,
Nu mai este mult din drum.
1,2,3,4,
1,2,3,4!

Și pe vârfuri ne mișcăm
Mâinile le scuturăm.
1,2,3,4,
1,2,3,4
Renul se grăbește, iată!
Și o ia la fugă-ndată!
1,2,1,2,
Alergăm frumos și noi,
În liniște alergăm ,
Renul să nu-l speriem.
Renul nostru se oprește,
Și un pic se odihnește (ex de
respirație).
Renul nostru se-nvârtește ,
Nicidecum nu obosește.
Renul a pornit din drum ,
Sare-ntr-un picior acum .
– 1-2-3-4-5-6-7-8-1-2-3-4-6-5-6
atenție stai!
Renul zboară uite-așa,
Duce-n zbor sania sa .
Renul nostru-a obosit ,
Și jocul nostru s-a sfârșit.
Pe scaune v-așezați ,
Și pe mine m-ascultați!

Activitatea se incheie ,educatoarea


ofera copiilor ca premiu
,,Steaua de Craciun,,
pe care copiii o vor aseza in varful
bradului.
Copiii vor canta : ,,Steaua sus
rasare !,,si vor primi recompense
dulciuri.

- MOMENTUL DE POVESTE-

ANEXA 1
LEGENDA BRADULUI

de Hans Christian Andersen

Venise toamna. Toate păsările călătoare plecaseră spre ţările calde. Numai o păsărică tare mititica nu putea să zboare după stol, umezindu-i-
se ochişorii de lacrimi. Avea o aripa ruptă, exact că în povestea cu puiul de prepeliţă, cu aripa franţa de alicele unui vânător …
Biata pasăre, cu inima plină de jale, se duse cu greu în pădure, că să ceară ajutor de la arbori.
Cu glasul duios, îi ruga pe copaci:
- Uitaţi, am aripa ruptă. Lăsaţi-mă să trăiesc între ramurile voastre până va sosi primavara.
- Eu nu pot să te primesc, păsărică! răspunse ursuz fagul. Mi-ajunge că am grijă de ramurile mele. Pleacă de aici şi du-te la
stejar!
- Nici eu nu pot! vâjâi stejarul răutăcios. Mă tem să nu-mi mănânci ghindele. Fugi, păsărică, în altă parte! De nu, îţi rup şi cealaltă
aripa.
Cam în felul acesta o goniră pe sărmana păsărică şi ceilalţi arbori din codru. Săraca de ea!
Era pe marginea disperării când auzi o voce:
- Unde te duci, păsărică?
Era bradul.
- Nu mai ştiu unde să mă duc, bradule. Copacii m-au prigonit cu toţii şi nu vor să mă primească în ramurile lor. Uite, aripa mă doare şi nu
mai pot să zbor. Au, Doamne, ce durere!
- Vino la mine! zise bradul, înduioşat de soarta bietei păsărele. Poţi rămâne cât vrei între ramurile mele!
Atunci păsărica se urcă şi-şi făcu culcuş între ramurile bradului. Însă într-o noapte, vântul friguros porni să sufle cu putere. Semn că se
apropia iarna. Frunzele arborilor se îngălbeneau şi cădeau la pământ, una câte una.
- Pot să scutur şi frunzele bradului? îl întreba vântul pe Moş Crivăţ, împăratul Vânturilor.
- Nu! hotărî moş Crivăţ. De brad să nu te atingi deloc. Bradul a fost bun cu biata păsărică. Trebuie să avem şi noi milă de el. Podoabă
verde să nu-i cadă niciodată.
Se spune că, de atunci, bradul cel bun îşi păstrează frunzele verzi atât vara, cât şi iarna.

ANEXA 2
,,LEGENDA BRADULUI,, - IMAGINI
7
DOS-Abilitati practice-lipire,ornare.
Tema:,,Bradul de Craciun,,
*** ETAPELE LUCRARII ***

I II III IV
ACTIVITATI LIBER ALESE - ALA 1
CENTRUL - NISIP SI APA:
,,DESENEAZA IN NISIP , CRENGUTA DE BRAD /CETENA!,,
CENTRUL ARTA:
,,GLOBULETE COLORATE!,,
-,,COLOREAZA GLOBULETELE IN CULORI CALDE!,,
CENTRUL STIINTE :

,,EXPLOREAZA CETENA DE BRAD!,,


CENTRUL CONSTRUCTII:

,,CONSTRUIESTE BRADUTUL DIN LEGGO!,,

S-ar putea să vă placă și