Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DIDACTIC

pentru

ACTIVITATEA DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Data: 12.01.2022

Educatoare: Calancea Andreea

Unitatea de învăţământ: G. P. N. NR. 3 Bilca

Nivelul de vârstă: Nivelul I

Grupa: grupa combinată „Iepurașii”

Tema anuală de studiu: „Cum este, cum a fost şi cum va fi pe Pământ?”

Tema săptămânii: „Iarna-anotimpul alb”

Tema activităţii: „Omul de zăpadă”

Tipul activităţii: mixt

Categoria de activitate: Activitate de dezvoltare personală

Activitatea de dezvoltare personală:

 ,,Bună dimineaţa, omuleți de zăpadă!” (salutul)

 „Cum ne simțim astăzi?” ( împărtășirea cu ceilalți)

 ,,Câți copii sunt astăzi la grădiniţă?” (realizarea prezenţei)

 ,,Astăzi, e vremea …” (completarea calendarului naturii)

 ,,Unu, doi, trei, faceți toți ca noi…” (moment de mișcare)

Scopul: Stimularea comunicării, a interrelaționării în vederea coeziunii grupului,

dezvoltându-și abilitățile de exprimare emoțională și coîmpărtășire; stimularea creativității

de grup a copiilor prin a găsi cât mai multe soluții în plan imaginativ despre unele însușiri

ale unor elemente specifice anotimpului iarna.

1
Obiective operaţionale:

 să exerseze deprinderea de a utiliza formule de salut şi de a răspunde adecvat

acestora;

 să exprime verbal propriile stări afective, manifestând prietenie, toleranță,

disponibilitate;

 să descrie caracteristici ale vremii specifice zilei, stabilind un raport între cuvinte şi

imagini;

 să sesizeze absența sau prezența unui coleg recunoscându-i chipul și în același timp

numele;

 să descrie printr-un singur cuvânt o însușire a unui element caracteristic

anotimpului iarna;

 să execute exerciţii motrice însuşite anterior în contexte variate, respectând

sugestiile date.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicația, observaţia, exerciţiul fizic;

b) Resurse materiale: om de zăpadă, fotografiile copiilor, panou Întâlnirea de dimineață;

c) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, mişcarea, stimulente;

d) Forme de organizare: frontal, individual.

Durată: 25 minute

Bibliografie:

 Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., 2007, Metode interactive de grup-Ghid

metodic, Editura Arves, Craiova, 2007;

 Cioflica, S.M., Mignea-Guga, N., Lazăr, C., Berbeceanu G., Ilie, E., Marta, C., Ziua

bună începe cu „Întâlnirea de dimineaţă”, Editura Tehno-Art, Petroşani, 2010;

 Oprea C.L., Strategii didactice interactive, Editura E.D.P., Bucureşti, 2007;

 Răileanu, D., Vieriu, D., Alecsa, I., Proiectarea pas cu pas, Editura Diamant, Argeş,

2010.

2
Scenariul activităţii

Copiii se aşează în semicerc. Educatoarea salută copiii: „Bună dimineaţa, omuleţi de

zăpadă!”. Aceștia vor răspunde salutului adresat de educatoare. Copiii se vor saluta de la

stânga la dreapta, utilizand expresia „Bună dimineața, omuleț de zăpadă”. După

finalizarea salutului, se va realiza prezența, ieșind pe rand în față exprimând sentimentul

pe care îl simte în această zi, identificandu-se astfel copiii care se vor juca astăzi împreună,

precum și copiii care au rămas acasă și sunt absenți de la activități. Vom număra câți copii

sunt prezenți și câți sunt absenți, în acest fel copiii vor compara și vor decide care

cateogrie de copii sunt mai numeroși: cei prezenți sau cei absenți.

Prin intermediul unei conversaţii , se stabileşte, împreună cu copiii anotimpul în

care ne aflăm. Se lucrează la panou, stabilindu-se data, luna, anul, ziua săptămânii şi se

aleg jetoanele corespunzătoare stării vremii. Se vor adresa copiilor următoarele întrebări:

- În ce anotimp suntem?

- În ce lună suntem?

- Ce zi a săptămânii este astăzi?

- Cum este vremea astăzi?

- Cum ne-am îmbrăcat astăzi, ținând cont de vreme?

(Calendarul naturii)

Se vor adresa copiilor următoarele întrebări:

- Care este tema din săptămâna aceasta?

- De ce ne place iarna?

- Ce putem face cu zăpada?

- Cum putem să ne jucăm? (împărtășirea)

În urma împărtăşirii se va desprinde şi mesajul zilei: „ Prin zăpadă ne jucăm/ Tare bine

ne distrăm!“

3
NOUTATEA ZILEI

Se va realiza prin primirea unui pachet „Cutia cu surprize” de la Zâna Iarnă, care

conţine siluetele personajelor dintr-o poveste, fişe de lucru, steluţe cadou surpriză şi o

scrisoare adresată copiilor de la Zâna Iarnă.

Doamna educatoare citeşte scrisoarea:

Dragi copii,

Am auzit că vă place mult anotimpul de iarnă, anotimpul meu cu zăpadă. De aceea, vă

trimit o poveste despre cum a apărut primul om de zăpadă. Sper să vă placă! Să o ascultaţi cu

atenţie şi să o povestiţi la rândul vostru mămicilor, tăticilor, frăţiorilor sau surioarelor, bunicilor și

oricui veți vrea voi! Apoi, vă rog, să-mi faceti nişte oameni de zăpadă! La final, veţi primi o

surpriză!

Spor la treabă!

Cu drag,

Zâna Iarnă

Doamna educatoare le mulţumeşte copiilor pentru frumoasa implicare şi îi invită să

descopere noi surprize. Activitățile propuse de Zâna Iarnă în descoperirea celorlalte

surprize, nu este ușoară, motiv pentru care copiii trebuie să se pregătească și să se

antreneze fizic.

Momentul de mișcare: Unu, doi, trei, faceți toți ca noi…

Rutina: Cu fular şi cu mănuşi/ Repede la derdeluş - deprinderea de a ne îmbrăca

corespunzător anotimpului de iarnă.

Tranziţie: Trenuleţul oamenilor de zăpadă

4
PROIECT DIDACTIC

pentru
JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA 1)

Data: 12.01.2022

Educatoare: Calancea Andreea

Unitatea de învăţământ: G. P. N. NR. 3 Bilca

Nivelul de vârstă: Nivelul I

Grupa: grupa combinată „Iepurașii”

Tema anuală de studiu: „Cum este, cum a fost şi cum va fi pe Pământ?”

Tema săptămânii: „Iarna-anotimpul alb”

Categoria de activităţii de învăţare: Activităţi liber alese (ALA1)

Tipul activităţii: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi

Tema activității: „Prietenii omului de zapada”

 Bibliotecă: „Iarna,anotimpul alb” –elemente de limbaj scris

 Arta: „Omul de zăpadă” - dactilopictura

 Ştiinţă: „O bucată de-i lipsește, fii atent și o ghicește!” – puzzle

Scopul activităţii: Consolidarea deprinderilor de a lucra în grupuri mici folosind

materialele puse la dispoziţie, în vederea realizării unor sarcini precise.

Obiective operaţionale:

5
 să utilizeze elemente ale limbajului scris (punct/ linia) descoperind imaginea

ascunsă;

 să picteze cu ajutorul materialelor propuse, omul de zăpadă;

 să asambleze corect piesele de tip „puzzle” pentru a obţine imagini specifice temei;

 să utilizeze corespunzător instrumentele şi materialele de lucru;

 să interacţioneze cu colegii, având o atitudine de cooperare si fairplay.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversatia, explicaţia, demonstraţia, munca individuală,

observaţia.

b) Resurse materiale: fişe de lucru, creioane colorate, carioci, puzzle confecționat, lipici,

acuarele, bețișoare de urechi, șervețele umede.

c) Forme de organizare: frontal, individual, în grupuri mici.

d) Elemente de joc: mȃnuirea materialului, aplauze, surpriza.

Durata: 30 minute

Bibliografie:

 ***M.Ed.C.T., Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 2019;

 Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup-Ghid metodic,

Editura Arves, Craiova, 2007;

 Răileanu, D., Vieriu, D., Alecsa, I., „ Proiectarea pas cu pas”, Editura Diamant, Argeş

2010.

6
Strategii didactice Evaluare /
Nr. Etapele
Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace de Metode şi
crt activităţii
procedee învăţământ indicatori
1. Captarea şi Captarea atenţiei se va face prin apariţia musafirului - Omul

orientarea de Zăpadă.

atenției - Omul de zăpadă mi-a şoptit că îi place foarte mult la noi,

dar că nu poate sta prea mult. Ştiţi de ce? Pentru că la

căldură el se topeşte. Deoarece este făcut din…, din ce?

- Aşa este, să ştiţi că zăpada se topeşte la căldură. Observaţia Observarea

- Eu m-am gândit să îi pregătim mai multe cadouri, care să Conversaţia Materialele comportamentul

îi amintească de noi. Şi aşa vom avea ocazia să aflăm mai Expunerea surpriză copiilor

multe lucruri despre Omul de zăpadă şi să ne şi

împrietenim. Vreţi?

Acesta îi provoacă să picteze oameni de zăpadă, să îmbine

piesele de tip puzzle pentru a descoperi imaginile, să

unească punctele pentru a descoperi imaginile ascunse.


2. Anunţarea Haideţi să pornim cu Omul de zăpadă în călătorie şi să vă Conversaţia

temei şi a prezint ce ne-a pregătit pentru astăzi să ne jucăm la măsuţe. Explicaţia

obiectivelor Se comunică tema activității, iar contextul creat va permite

operaţionale accesibilizarea obiectivelor propuse oferind copiilor situaţii

care să le trezească dorinţa de a realiza lucruri noi prin

7
oferta de lucru.
3. Prezentarea Copiii se vor aşeza la centrele de interes deschise. Se - recunoașterea

conţinutului şi prezintă oferta de lucru pentru cele trei centre. Observația și denumirea

dirijarea La centrul Bibliotecă copiii vor avea de trasat/unit linii materialelor

învăţării frante, curbe și oblice după contur. Se va urmări exersarea Explicaţia fişe de lucru, - trasarea

deprinderilor de execuţie a elementelor de scriere grafică pe creioane /unirea

un model punctat, precum și utilizarea elementelor de Conversaţia colorate, carioci, punctelor

comunicare scrisă în contexte noi. pentru a


Explicaţia cercuri,ochișori, descoperi

La centrul Arta copiii vor avea de pictat cu ajutorul matura, pălărie, imaginea

materialelor propuse. Se va urmări tehnica de lucru în nas - confecționarea

vedere obținerii unui produs final corect. unui om de

puzzle zăpadă

La centrul Stiinţă copiii vor avea de rezolvat mai multe confecţionat,

puzzle-uri ce înfățisează peisaje de iarna. Se va urmări lipici, - asamblarea

exersarea deprinderilor de a rezolva corect puzzel-urile, puzzle-ului

redând astfel imaginea inițială.

8
4. Asigurarea La finalul lucrului, copiii de la cele trei centre vor participa Conversaţia Panou

feedback-ului la amenajarea unei expoziţii cu lucrările realizate, făcând examinatoare Expunerea

,,Turul Galeriei”. Lucrările lucrărilor la

copiilor. centrul tematic

5. Evaluare Se va face autoevaluarea produselor obținute, de către Conversația Autoevaluarea

copii, apoi de către doamna educatoare.

Evaluarea orală

9
PROIECT DIDACTIC

pentru

ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 12.01.2022

Propunător: Calancea Andreea

Unitatea de învăţământ: G.P. N. NR. 3 Bilca

Nivelul de vârstă: nivelul I

Grupa: grupa combinată „Iepurașii”

Tema anuală de învăţare: „Cum este, a fost şi va fi pe Pământ?”

Tema săptămânală: „Iarna, anotimpul alb”

Tema activităţii integrate: „Surprizele iernii”

Elementele componente ale activităţii integrate:

 DLC - Povestea omului de zăpadă? – lectura doamnei educatoare

 DS – Cum se topește gheața? – experiment

 DS- Bulgări mari și bulgări mici - activitate matematică

 ALA2 – Hai la joacă! – joc de mișcare

Scopul: Dezvoltarea capacității de a asculta o poveste, de a transmite gânduri, idei,

sentimente prin limbajul specific vârstei, consolidarea unor deprinderi practice ce implică

și susținerea atenției copiilor prin joc, consolidarea deprinderilor matematice de clasificare

a obiectelor după un criteriu dat: mărime (mare/mic).

Obiective operaţionale:

 Să urmărească linia unei poveşti, pe baza unor imagini prezentate;

10
 să redea cel puţin trei din momentele poveştii, având ca sprijin imaginile din

poveste;

 să formuleze ȋntrebări logice, corecte din punct de vedere gramatical;

 să adreseze colegilor întrebări cu privire la conţinutul textului;

 să enumere materialele de lucru puse la dispoziţie de doamna educatoare;

 să folosească instrumentele speciale pentru realizarea experimentului;

 să facă predicții cu privire la modificările ce vor aparea;

 să comunice efectele observate;

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia,

expunerea.

b) Resurse materiale: cartea cu povestea Omul de zapada?, gheața, apa caldă, seringa,

ciocanel,bulgări de zăpadă, macheta om de zăpadă.

c) Elemente de joc: elemente surpriză, gruparea și regruparea, stimularea, deplasarea,

mimarea unor acţiuni, elemente acustice, aplauze.

d) Forme de organizare: frontal, individual.

Durata: 60 minute

Bibliografie:

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 2019;

 C.L. Oprea, Strategii didactice interactive, Editura E.D.P.,Bucureşti, 2007;

 Răileanu, Daniela, Vieriu, Dorina, Alecsa, Iuliana , Proiectarea pas cu pas

,Editura Diamant, Argeș , 2010;

 Rodica Gavora,Totul....pentru copil – ghid pentru educatoare şi directori, Editura

Diana, Piteşti, 2008;

 Silvia Breben,Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive

de grup-Ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2007.

11
Scenariul activităţii
Copiii vor fi asezaţi în semicerc, unde este amenajat un decor, necesar pentru

desfăşurarea activităţii.În scopul trezirii interesului copiilor pentru activitate şi pentru a

crea o stare emoţională favorabilă, se va citi copiilor urmatoarea scrisoare surpriza din

partea Zânei Iernii. Acesta le spune în scrisoare că le-a trimis o carte cu povestea Omului

de zăpadă, care ne arată cum a aparut primul om de zăpadă. Doamna educatoare le va

propune copiilor să răspundă provocarii Zânei Iernii și să afle mai multe lucruri despre

acesta.

Se va anunța titlul poveștii și autorul, iar copiii vor asculta povestea. Se va prezenta

conținutul clar, coerent, expresiv, cu un ton și o mimică adecvată fiecarui moment din

poveste. Cu ajutorul imaginilor, vor continua discuțiile referitoare la omul de zăpadă. Se

va purta o discuție pe baza celor ascultate.

Cu ajutorul cântecului Omul de zăpadă, copiii se vor deplasa către mese pentru a

realiza experimentul propus prin intuirea, descoperirea, demonstrarea și explicarea

realizarii topirii gheții. Se pregătesc bolurile cu apă. Copiii vor testa temperatura apei prin

introducerea mâinii în aceasta, dar și temperatura cuburilor de gheață. Se adaugă simultan

câte un cub de gheată în fiecare bol cu apă. Se observă că în bolul cu apă caldă, cubul de

gheață se topește mai repede transformându-se în apă.

Înainte de a începe experimentul, copiii vor descoperii materialele puse la dispoziție,

se vor purta câteva discuții cu copiii. Vor încerca să intuiască ce vor putea realiza cu

materialele de pe mese, apoi aceștia sunt invitați să spună ce cred ei că se va întâmpla.

După aceste discuții le voi explica și demonstra copiilor modul de lucru. Se va reaminti

copiilor că trebuie să fie foarte atenți și să lucreze cu grijă.

Se va trece la realizarea experimentului de către fiecare copil în parte, iar la final

aceștia vor fi ajutați să-și împărtășească trăirile avute.

În continuare se va reaminti copiilor că surprizele de la zana iarna nu s-au

terminat. Copiii sunt invitați să joace jocul Bulgării de zăpadă. Mă bucur că acum suntem

prieteni. Vă invit să ne jucăm împreună, cu aceşti bulgări, aşa cum aţi învăţat că se joacă

afară copiii iarna. Să ne jucăm cu ei ca şi cum ar fi adevăraţi şi am fi afară.


12
- Pentru început vom lua fiecare câte un bulgăre în mână şi ne vom face că îl formăm noi

în mânuţele noastre.

- Haideţi să îl aşezăm pe jos şi să îl rostogolim uşor cu mânuţa pentru a-l face mai mare.

- Acum îl vom arunca uşor în omul de zăpadă aflat în faţa voastră.

Cine va nimeri gaura din omul de zapada, va primi în piept un fulg de la Omul de zăpadă.

Activitatea se va încheia într-o manieră optimistă, Haideţi acum să ne luăm rămas

bun de la Omul de zăpadă. Azi a fost o zi importantă pentru noi şi pentru Omul de

zăpadă, poate îl vom revedea în curând. Copiii fiind mulțumiți de minunata zi petrecută

ȋmpreună, făcȃnd aprecieri asupra modului ȋn care au participat la activităţi.

La final toţi vor „urca” în Trenulețul omului de zăpadă.

13
Strategii didactice Evaluare /

Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace de Metode şi indicatori

procedee învăţământ
1.Captarea şi Orientarea şi concentrarea activitatii se va realiza Observaţia Cartea cu textul Observarea

orientarea atenției prin intermediul elementului surpriză care are Conversaţia povestii comportamentului

menirea de a activa motivaţia şi stările afective ale Explicaţia copiilor

copiilor.
2.Anunţarea temei Se anunţă tema şi obiectivele ce urmează a fi atinse Explicația

şi a obiectivelor pe parcursul activităţii sub forma unor formulări

operaţionale accesibile care să le trezească interesul copiilor

pentru activitate.
3.Prezentarea Însușirea prin observare, învățarea prin Cartea cu Proba orala

continutului si descoperire și preluarea în situații concrete, a unor Conversatia povestea „omul de Întelegerea mesajului

dirijarea învăţării cunoștințe, priceperi, deprinderi în raport cu Explicaţia zăpadă” povestii și a situației

normele prestabilite și aplicarea cunoștințelor cu Problematizarea Cuburi de gheață problema, aprecierea

caracter științific în contexte variate, concrete, Demonstraţia seringa răspunsurilor

exprimând stări afecive sau comportamentale. Metoda Oțet Proba practică

Integrarea conținuturilor se va realiza printr-un predicțiilor Pahare, Realizarea unui

transfer de cunoștințe în vederea rezolvării tuturor Bicarbonat, experimet, prin

sarcinilor din cadrul domeniului limba și Exercițiul Baloane, rasturnarea

comunicare cât și din domeniul științe. Experimentul Pâlnii, bicarbonatului din


14
Pe parcursul activității se va pune accent şi pe Lingurițe, balon peste otetul din

exersarea abilităților de a stabili pe plan mintal sticle

legături ce au structuri matriciale complexe, prin Gradul de

antrenarea copiilor ȋn adevarate exerciții implicare/participare

funcționale, exersȃnd gȃndirea, atenţia voluntară şi

buna dispoziţie.
4.Obţinerea Sintetizarea cunoștințelor, informațiilor și Proba practica
Conversația
performanţei sentimentelor din activitatea susținută prin metoda Foaie flipchart Compunerea
Exercițiul
interactiva de grup „Cvintetul”. Marker versurilor potrivite
Cvintetul
temei
5.Evaluare Se vor face aprecieri verbale legate de modul ȋn Aprecieri verbale

care copiii au răspuns şi au participat la activitate, Observarea

cât şi a comportamentului copiilor în activitate. Conversația comportamentului

copiilor

15
PROIECT DIDACTIC

pentru
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE
(D.O.S.)

Data: 12.01.2022

Educatoare: Calancea Andreea

Unitatea de învăţământ: G. P. N. NR. 3 Bilca

Nivelul de vârstă: Nivelul I

Grupa: grupa combinată „Iepurașii”

Tema anuală de studiu: „Cum este, cum a fost şi cum va fi pe Pământ?”

Tema săptămânii: „Iarna-anotimpul alb”

Tema activităţii: „Omul de zăpadă”

Tipul activităţii: formare de priceperi şi deprinderi

Forma de realizare: activitate practică

Scopul: consolidarea deprinderii de lipire şi utilizare a instrumentelor în mod

corespunzător; stimularea dragostei şi a respectului faţă de muncă, a gustului şi a

simţului estetic.

Obiective operaţionale:

- Să enumere materialele de lucru aflate pe măsuţă, utilizând un limbaj specific;

- să reconstituie corespunzător omul de zăpadă din elementele prezente în coşuleţ;

- să respecte indicaţiile tehnicii de lipire a doamnei educatoare (lipire prin presare

şi mişcări circulare);

- Să execute exerciţiile de încălzire a muşchilor mâinii, conform indicaţiilor

doamnei educatoare;

- Să exprime opinia față de lucrarea proprie și față de lucrările celorlalți, utilizând

un limbaj specific.

16
Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: explicaţia, problematizarea conversaţia, exerciţiul,

demonstraţia.

b) Resurse materiale: coli albastre de hârtie, cercuri mari albe cu trei nasturi

desenaţi pe ele, cercuri mijlocii albe cu doi nasturi desenaţi pe ele, cercuri mici

albe cu ochi, nas şi gură desenate pe ele, aracet, beţişoare, păhărele, şerveţele,

măturelele, oale de hârtie pentru pălăria omului de zăpadă,.

c) Forme de organizare: frontal, individual.

Durata: 25 minute

Bibliografie:

 ***M.Ed.C.T., Curriculum pentru învăţământul preşcolar, D.P.H., 2019;

 Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup-Ghid metodic,

Editura Arves, Craiova, 2007;

 Oprea C.L., Strategii didactice interactive, Editura E.D.P.,Bucureşti ,2007;

 Răileanu, D., Vieriu, D., Alecsa, I., Proiectarea pas cu pas, Editura Diamant, Argeş,

2010;

 Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., Piramida cunoașterii, Editura Diamant, Argeș, 2014.

17
Nr. Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare/ metode

Crt. Metode şi Mijloace de şi indicatori


procedee învăţământ
1 Captarea şi Se va realiza prin descoperirea unui bilet pentru ei din

orientarea atenţiei partea Zânei Iernii:

Dragi copii, Conversaţia

Acum vă invit să vă confecţionaţi şi voi propriul om de

zăpadă, să-l decoraţi cât mai frumos, folosind materialele

aduse de mine. Dacă o veţi asculta pe doamna educatoare,

sigur veţi reuşi!

Spor la lucru!
2 Anunţarea temei şi Se va anunţa tema activităţii, că se vor transforma în

a obiectivelor ajutoarele Zânei Iernii folosind diferite. Dar pentru a Conversaţia Stimularea

reuşi acest lucru ei vor trebui să lucreze curat şi îngrijit. interesului pentru

Se va explica copiilor ce au de făcut și regulile pe care Explicaţia activitate

trebuie să le respecte.

3 Prezentarea Intuirea materialului didactic

optimă a Se cere, pe rând, copiilor să descopere şi să intuiască Conversația Observarea

conţinutului şi materialele primite. Copiii după rutinele de igienă şi comportamentulu

18
dirijarea învăţării securitate necesare unei activităţi se vor implica în i

activitate. Observaţia Raheta model

Explicarea tehnicilor de lucru şi demonstrarea

modului de lucru

Se va explica modul de lucru. Va trebui să lipim omul

de zăpadă, aşezând corect bulgării de zăpadă din

coşuleţe pe foaia albastră. Explicaţia

- Acum haideţi să vedem şi aceste materiale. Avem un Valorificarea

cerc (mic) care va fi capul omului de zăpadă, un cerc experienței

mijlociu şi un cerc mare care vor fi corpul omului de personale

zăpadă.

- Unul îl vom lipi jos, pe celălalt deasupra lui iar pe cel

mai mic în partea de sus atingându-l pe celălalt puţin. Conversaţia

- Ce credeţi, care va fi jos?

- Să vă arăt cum: aplic un pic de lipici, pe cercul cel Evaluaez

mare, pe partea fără nasturi. Voi aşeza cercul cu partea Exerciţiul corectitudinea

cu lipici, pe hârtia albastră cât mai jos. Voi apăsa puţin individual realizării sarcinii

pe cerc ca să se lipească. Pun din nou lipici pe cercul lipici de lucru


19
mijlociu, pe partea fără nasturi, şi procedez la fel pentru cercuri de

cercul cu nas, gură şi ochi. Apoi cine va dori îi va pune hârtie

omului de zăpadă pe cap oala, tot lipind-o şi lângă el

mătura. nas, gura, Aprecieri verbale

Exerciţii pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii ochi,matura cu caracter

Înainte de a trece la realizarea oamenilor de zăpadă, se oala stimulativ

va cere copiilor să exerseze câteva exerciţii de încălzire a

muşchilor mici ai mâinii: morişca, închiderea şi servetele

deschiderea pumnilor, cântatul la pian pe fond muzical umede

etc.

Realizarea propriu-zisă a omului de zăpadă de către

copii

Se va da semnalul de începere a lucrului. Se va

supraveghea modul în care copiii îşi realizează sarcina

de lucru, iar dacă e nevoie se va interveni cu explicaţii

individuale şi se va urmări ca toţi copiii să-și ducă

munca la bun sfârșit.

Dacă este cazul se reia explicarea şi demonstrarea

modului de lucru. Copiii vor fi supravegheaţi şi dirijaţi


20
de doamna educatoare cu informaţii suplimentare.

Se va urmări dezvoltarea și valorificarea deprinderilor

practic-aplicative de asamblare și lipire a materialelor,

prin folosirea corectă a tehnicilor de lucru în redarea

temei date. Când majoritatea copiilor au terminat lucrul,

oamenii de zăpadă vor fi așezați la centrul tematic. Se va

da semnalul de încetare a lucrului.


4 Evaluarea Se va organiza o expoziţie cu lucrarile realizate,

solicitându-se copiilor să analizeze munca lor, folosind Conversaţia Oameni de Analiza critică a

metoda „Turul galeriei”. Se fac aprecieri verbale și Observația zapada produselor

individuale cu privire la activitatea desfașurată cu

referire la respectarea tehnicilor de lucru, modul de

participare și comportament.

21

S-ar putea să vă placă și