Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRUPA MARE ,,C’’


motto:

,,ÎNVAȚĂ SĂ CUNOȘTI PLANTELE! CUNOSCÂNDU-LE LE VEI IUBI!

NUMAI APROPIINDU-TE DE GINGĂȘIA LOR, ARĂȚI NOBLEȚEA SUFLETULUI ȘI BUNĂTATEA INIMII’’


VERONICA MITRULESC

PROF. ÎNV. PREȘC: GÎLEA MARICICA


PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 5.11.2020

NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA: 5-6 ani. Nivelul II, Grupa Mare ,, C,,

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: ,,Toamna”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Parada Florilor,,

TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Crizantema albă și crizantema galbenă,,

DOMENIILE DE DEZVOLTARE VIZATE:

 Dezvoltarea limbajului, a comunicării și premiselor citirii și scrierii;


 Capacități și atitudini față de învățare;
 Dezvoltarea socio –emoțională.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Mesaje orale în context de comunicare cunoscute;


 Activare și manifestare a potențialului creativ;
 Autocontrol și expresivitate emoțională;
COMPORTAMENTE VIZATE:

 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor( comunicare expresivă);
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale, și practice, în conversații și povestiri creative;
 Recunoaște și numește emoții simple( teamă, bucurie,tristețe);

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

 ADP: Întâlnirea de dimineață- ,,Iubim florile Zânei Toamnă’’


Rutine: Salutul, noutatea zilei, prezență, calendarul naturii, momentul de mișcare, mesajul zilei.

Tranziții: ,,Toamna, Zâna din povești’’ - cântec; ,, A venit pe dealuri toamna,,- cântec;

 ADE: DLC+DEC -,,Crizantema albă și crizantema galbenă,, ( Lectura educatoarei + pictură prin amprentare cu furculița )
 ALA 1: Construcții: ,,Vaze pentru crizanteme”;
Bibliotecă : ,,Alegem imagini cu flori de toamnă;
Joc de rol : ,,La florărie”.
 ALA 2: Joc de mișcare :“Buchețele’’
Joc distractiv: ,, Floricica năzdrăvană’’
SCOPUL: Valorificarea textului literar în vederea dezvoltării capacității de înțelegere și exprimare a propriilor emoții redând prin amprentare cu furculița a
formei și culorii crizantemei..

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 Să audieze cu atenție, conținutul legendei;


 să formuleze minim două predicții de continuare a fiecărui fragment audiat valorificând experiența personală sau imaginația de
tip creator;

 să redea prin amprentare cu furculița forma și culoarea crizantemelor;


 să formuleze cel puțin un enunț corect din punct de vedere gramatical referitor la stările trăite de flori pe baza textului audiat;
 să analizeze contextele în care se manifestă emoțional florile remarcănd că emoțiile trăite pot să se schimbe;
 să redea prin îmbinarea pieselor forma unei vaze cu crizanteme;
 să sorteze imaginile cu florile de toamnă;
 să interpreteze rolul propus;
 să-și coordoneze mișările în funcție de regulile jocului.
STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee:lectura, conversația, expunerea, exercițiul, explicația, problematizarea,demonstrația, metoda predicțiilor .

Resurse materiale: flori, acuarele , furculiță, penson, imagini cu flori, cuburi.etc

Forme de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual.

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educație timpurie (a copiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani)-2019,


 Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum-ul pentru educație timpurie-2019,
 Metodica activităților înstructiv-educative în grădinița de copii-Craiova 2009,
 Sugestii metodice și culegere de texte literare-Delta Cart Educațional.

SCENARIUL ZILEI

Activitatea începe cu întâlnirea de dimineață -,,Iubim florile Zânei Toamnă’’:


Salutul: ,,Bună dimineața, dragi crizanteme”!
Prezența: ,,După ce ne-am adunat/Și frumos ne-am salutat/Colegii ne-am întâlnit/Cine oare n-a venit?” (Se verifică copiii
absenți).

Calendarul naturii: În ce anotimp suntem?/Ce zi a săptămânii este astăzi?/Ce zi a fost ieri?/Ce zi va fi mâine?/Cum este
vremea?.

Împărtășirea cu ceilalți: crizantemele au posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de spirit și buna
dispoziție, purtând discuții cu educatoarea, aflînd noutatea și mesajul zilei: Găsim mesajul zile într-un balon :,,Bună dimineața, dragi crizanteme !/Musafiri
noi așteptăm/Cu drag, îi întâmpinăm/La sfârșitul activității/ Vom avea parte de o surpriză/ Care va bucura pe toată lumea!”.
Copiii vor fi împărțiți pe centrele de interes.

La centrul Construcții vor avea de redat forma unei vaze cu crizanteme îmbinând piesele de construcții.
La centrul Bibliotecă vor avea de ales imagini cu florile de toamnă.
La centrul Joc de rol se vor juca interpretând rolurile de vânzătoare și cumpărător.
Tranziția de la ALA 1 spre ADE se realizează prin cântecul ,, A venit pe dealuri toamna”.

Activitatea pe domenii experiențiale va integra DLC cu DEC( Activitate artistico-plastică).

Tranziția de la ADE spre ALA 2 se realizează prin cântecul ,,Toamna, Zâna din povești,”.

În cadrul ALA 2 preșcolarii vor juca un Joc de mișcare :“Buchețele’’, și un Joc distractiv: ,, Floricica Năzdrăvană’’.

Nr. Etapele Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Metode și


Crt. activității indicatori de
Metode și Mijloace de Forma de evaluare
procedee învățământ organizare
1. Moment Asigur condițiile necesare desfășurării activităților: Exercițiul Mobilier Frontal Observația
organizatoric aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului, pregătirea Material sistematică a
materialelor necesare desfășurării tuturor activităților, didactic comportamen
organizarea colectivului de preșcolari. tului copiilor
2. Captarea și Întâlnirea de dimineață: Conversația Frontal
orientarea ,,Iubim florile Zânei Toamnă”
atenției Se face prezența și se completează calendarul naturii.
Noutatea zilei: Descoperim o zonă din sala de gupă
unde este amplasată o grădiniță în care găsim două Surpriza
crizanteme: una galbenă și una alba și mai multe plicuri. Stimularea
Educatoare anunță noutatea și mesajul zilei prin versuri: Observația interesului
pentru
,,Bună dimineața, dragi crizanteme !/Musafiri noi
activitate
așteptăm/Cu drag, îi întâmpinăm/La sfârșitul activității/
Vom avea parte de o surpriză/ Care va bucura pe toată
lumea!”
Copiii vor fi îndumați către centrele de interes.
Exercițiul
Trecerea spre centre o realizez prin tranziția
,,Crizanteme’’-poezie.

3. Anunțarea Educatoare expune obiectivele urmărite pe înțelesul Expunerea Frontal Evaluarea


temei și a copiilor: să redea forma unei vaze cu crizanteme îmbinând Pe grupe orală a
obiectivelor piesele de construcții ; să sorteze florile de toamnă; să gradului de
interpreteze rolul propus.. înțelegere a
temei,
obiectivelor
și a sarcinilor
didactice.

4. Reactualizarea Copiii sunt orientați către centrele de interes. La fiecare Observația Individual
cunoștințelor centru, sarcinilor vor fi realizate individual sau în echipă. Pe grupe
După intuirea materialelor , se vor explica sarcinile pe Explicația Jetoane cu Aprecierea
flori
care le vor avea de realizat. modului de
Pe parcursul activităților la centrele de interes voi oferi Exercițiul Cuburi lucru
explicații și ajutor acolo unde este nevoie. Voi urmări individual și
îndeplinirea obiectivelor și gradul de implicare al fiecărui Flori de cooperare
copil. Bani în echipă
La final, crizantemele vor trece pe la fiecare centru Turul
pentru a observa produsele finale. galeriei Aprecieri
Vor fi analizate și se vor face aprecieri asupra verbale,
participării lor la activitatea pe centre. evaluarea
Trecerea de la centrele de interes la activitățile pe produselor
activității
domenii experiențiale se va realiza prin tranziția ,, A venit
pe dealuri toamna”-. cântec.

5. Prezentarea Educatoare anunţă titlul lecturii: ,,Crizantema albă și Crizantemă Frontal


noului conținut crizantema galbenă,, dar va avea nevoie de ajutorul lor, Expunerea albă
și dirijarea deoarece în plicurile din grădină sunt scrise doar fragmente Crizantemă Evaluarea
învățării din poveste. Fragmentele textului vor fi scrise pe fâșii de galbenă orală a
culori diferite. Utilizând metoda activității dirijate de Plicuri gradului de
lectură și gândire( metoda predicției), se parcurg etapele înțelegere a
folosind întreruperile stabilite.(5 fragmente) obiectivelor
Va începe cu primul şi nu are voie să deschidă un alt plic
decât după ce copiii îşi vor spune ideile despre ceea ce cred
că va urma în poveste. De asemenea vor picta cele două
crizanteme din grădină pe parcursul povestirii. Lectura
Se deschide primul plic:
CRIZANTEMA ALBĂ ȘI CRIZANTEMA GALBENĂ
1. O legenda a crizantemei spune ca demult trăiau Pe grupe
pe o pajiste două crizanteme frumoase: una albă şi una
galbenă.
Se valorifică acest moment pentru a intui materialul de Observarea
pe măsuțe și se face încălzirea muschilor mici ai măinii : comportamen
,,Ne jucăm cu mâinile Guașe -tului copiilor
Cum zboară albinele Penson
Pumnișorii îi rotim Lectura Foaie de
Bine, bine răsucim hârtie
Aprecierea
Degetele se salută Servetele
Se apasă și se luptă Metoda Individual posibilelor
Bat din palme bucuros predicțiilor răspunsur
Că astăzi lucrez frumos.,,,
după care continuăm.
Se explică cuvintele necunoscute: pajiște= câmp Observarea
Într-o zi le-a văzut un grădinar bătrân care s-a comportamen
îndrăgostit de cea galbena și……. Lectura
tuluie
Predicția 1: Ce credeţi că s-a întâmplat?
După ce copiii fac predicții în legătură cu modul în care emotional al
cred că se continuă povestirea, educatoarea reia firul ei de copiilor
la momentul respectiv.
Se deschide al doilea plic:
2. I-a cerut permisiunea să o ia la el acasa,
promiţându-i că o va face să arate şi mai atrăgătoare,
că o va hrăni bine şi o va îmbrăca frumos. Crizantema Individual
galbenă a fost atât de încântată de vorbele
grădinarului, încât a uitat complet de sora ei. Metoda Evaluarea
Le cer copiilor să denumească emoția trăită de predicțiilor predicțiilor
crizantema galbenă în acest moment al povestirii și apoi să facute de
arate cum se manifestă ei când sunt bucuroși, după care copii
continuă nararea povestirii.
Crizantema albă… Lectura
Predicţia 2: Ce credeţi că s-a întâmplat cu crizantema
albă?
După ce copiii fac predicții în legătură cu modul în care Metoda
Evaluarea
cred că se continuă povestirea, educatoarea reia firul ei de predicțiilor
predicțiilor
la momentul respectiv.
facute de
Se deschide al treilea plic:
copii
3. Crizantema albă a plâns amarnic când s-a trezit
singură în mijlocul câmpului. Frumusețea ei simplă nu fusese
apreciată. Dar mai rău era că nu avea cu cine conversa şi se Individual
plictisea îngrozitor.
Crizantema galbenă devenea tot mai frumoasă cu
fiecare zi ce trecea. Nimeni n-ar mai fi putut recunoaşte
Exercițiul
floarea simplă de pe câmp: petalele ei erau lungi şi
ondulate, frunzele curate şi bine îngrijite. Din când în
când se mai gândea şi la sora ei, dar numai în trecere.
Se explică cuvintele necunoscute:
Amarnic= extrem de mult, Individual
Conversa= a vorbi Lectura

În acest moment al lecturii copiii vor picta crizantema


galbenă . Cu ajutorul amprentei unei furculițe vor reda Guașe
petalele florii și cu ajutorul pensonului vor reda tulpina și Penson
frunzele. Foaie de
După ce copiii au terminat de pictat crizantema galbenă hârtie
educatoarea continuă povestirea: Servetele
Într-o bună zi a venit la bătrân primarul satului.
Acesta căuta o crizantemă perfectă care să servească
drept model pentru blazonul familiei prințului. Nu i-a
plăcut însă crizantema galbenă. El dorea una albă,
simplă. La întoarcerea spre casă a dat întâmplător Individual
peste crizantema albă de pe câmp care plânge cu
suspine.
Cuvinte necunoscute: blazon= emblema
Educatoarea cere copiilor să denumească emoția trăită
de crizantema albă în acest moment al povestirii și apoi să
spună și să arate cum se manifestă ei când sunt triști, după
care continuă nararea povestirii. Cap. de a
I-a spus povestea tristă a vieţii ei şi s-a văitat de prea anticipa
multă singurătate. evenimente
Predicţia 3: Ce credeţi că a făcut primarul? pe baza
După ce copiii fac predicții în legătură cu modul în care Metoda Individual fragmentului
cred că se continuă povestirea, educatoarea reia firul ei de predicțiilor ascultat
la momentul respectiv.
Se deschide al patrulea plic: Evaluarea
4. Primarul i-a spus că a văzut-o pe sora ei, predicțiilor
crizantema galbenă, dar nu i-a placut. Ea era mult mai Lectura facute de
frumoasă. Auzind aceste vorbe, floarea s-a mai înviorat copii
şi-i venea să sară în sus de bucurie când a aflat că
primarul intenţiona să o ia de acolo ca să servească
drept model pentru blazonul prințului. Individual
A fost transportată cu multă atenţie în caleașcă şi
când a ajuns la palatal prințului, toată lumea i-a Aprecierea
admirat perfecţiunea. Au venit artişti din toate colţurile Metoda posibilelor
ţării ca să o admire şi s-o picteze. În scurt timp predicțiilor Frontal răspunsuri
crizantema nu a mai avut nevoie de oglindă pentru că-şi
putea vedea chipul pictat pe toate lucrurile de preţ de la
palat: pe cuţite lăcuite, pe armură, pe îmbrăcăminte, pe Guașe
aşternut, pe perne. Când ridica privirea, se vedea şi pe Penson
pereţi şi pe paravan. A fost pictată în toate ipostazele şi Foaie de
locurile posibile. Arăta splendid! hârtie
Aprecierea
În acest moment al povestirii vor picta crizantema albă. Servetele
După ce copiii au terminat de pictat și crizantema albă Individual posibilelor
educatoarea continuă povestirea: răspunsuri
În timp ce chipul crizantemei albe a rămas
imortalizat pe obiecte de preţ, crizantema galbenă……
Predicţia 4: Ce credeţi că s-a întâmplat cu crizantema Lectura
galbenă?
După ce copiii fac predicții în legătură cu modul în care Metoda Individual Cap. de a
cred că se continuă povestirea, educatoarea reia firul ei de predicțiilor anticipa
la momentul respectiv. evenimente
Se deschide al cincilea plic: pe baza
5. În timp ce chipul crizantemei albe a rămas fragmentului
imortalizat pe obiecte de preţ, crizantema galbena a ascultat
avut parte de o soartă tristă: a fost admirată de Lectura
vizitatori, dar admiraţia lor a avut un caracter efemer.
Într-o bună zi a simţit că n-o mai ţin puterile şi viaţa a
părăsit-o. Capul ei mândru cândva, s-a plecat la
pământ. Bătrânul a luat-o şi a aruncat-o la gunoi.
Sfârșit.
Cuvinte necunoscute: efemer= de scurtă durată Evaluarea
Predicţia 5: Cum credeți că se mai putea termina predicțiilor
povestirea noastră? Metoda Individual facute de
Copiii fac predicții în legătură cu modul în care cred că se predicțiilor copii
mai poate termina povestirea.
Se valorifică textul din punctul de vedere al emoțiilor
trăite de crizanteme pe parcursul povestirii, faptul că de la Conversația Aprecierea
un moment la altul ele trec de la tristețe la bucurie. răspunsurilor
Se reamintesc momente când, după o mare tristețe ei au date de copii
fost bucuroși, dar și că după o bucurie poate urma un Lectura
moment de tristețe.

6. Asigurarea Educatoarea va merge și va evalua lucrările de pictură și Analiza


retenției și a le va spune copiilor ca crizantemele vor rămâne mereu cu produselor
transferului ei prin picturile lor.. activității

7. .Încheierea Se vor fixa titlul lecturii și al activității pe domenii Conversatia Evaluarea


activității pe experențiale . orală a
domenii realizării
experențiale obiectivelor
Tranziția spre ALA 2 se va face prin cântecul ,,Toamna,
propuse.
Zâna din povești’’
Aprecieri
Activitățile se încheie cu ALA 2 în cadrul căreia se
asupra
desfășoară două jocuri: Joc de mișcare :“Buchețele,; și un
Exercițiul participării
Joc distractiv: ,, Floricica Năzdrăvană,, fizic active
copiilor pe
parcursul
activității
8. Încheierea Pentru întreaga activitate desfășurată, doamna Conversația Frontal Evaluarea
activității zilei educatoare recompensează copiii prin stimulente. orală a
La finalul activității se va fixa tema zilei, se vor face progresului
aprecieri în ceea ce privește gradul de implicare al copiilor înregistrat de
în reușita activităților zilei. copii pe
parcursul
zile.

A venit pe dealuri toamna ( cântec)

1.A venit pe dealuri toamna


Cu frunze și flori,
O primim cu bucurie
Și-i cântăm în cor.

R. Fructe parfumate
Și legume coapte,
În dar le primim
Și îi mulțumim.
2. Au plecat și păsărele
În stoluri pe sus,
Vânturi, ploaie, nori și ceață
Toamna ne-a adus

R. Fructe parfumate
Și legume coapte,
În dar le primim
Și îi mulțumim.

CANTEC TOAMNA, ZÂNA DIN POVEȘTI

Toamna, Zâna din povești

Vine și ne spune,

Despre tot ce ne-a adus ,

Fructe și legume.

Ref: Mi-e dragă toamna

Și chiar de va pleca,
mi-a lăsat multe

si-am să ma joc cu ea.

La,la, la, la ,la

Și mai are toamna mea

Păsări călătoare,
Ce se văd plutind uşor
Până-n depărtare.

Ref: Mi-e dragă toamna

Și chiar de va pleca,

mi-a lăsat multe

S-ar putea să vă placă și