Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

“MICII ECOLOGIȘTI ÎN ACȚIUNE”


PROIECT DIDACTIC

Grădinița:
Prof.înv. preșcolar:
Grupa: mare „Piticii”
Tema anuală:"Cine și cum planifică o activitate?"
Săptămânâ independentă:"Micii ecologiști în acțiune"
Tema zilei:"Suntem prietenii naturii!"
Forma de realizare:Activitate integrată
Forma de organizare: frontal,în grup,individual
Tipul de activitate: consolidare de cunoștințe.priceperi și deprinderi.

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:

ADP. Rutine: Întâlnirea de dimineață::"Ce ai face pentru ca Pământul să fie mai curat?"-reportaj pe baza ppt.:”Regulile Micului
ecologist”
Salutul. Prezența.Calendarul naturii.
"Când ți-e greu,hop și eu!"-deprinderea de a-i ajuta pe ceilalți.
Tranziții: 1."Imnul ecologiștilor”- cântec
2. Poezie ritmică:
"Unul după altul,
În rând ne așezăm.
Unul după altul
Spre CENTRE ne îndreptăm."
ADE:
DȘ -Activitate matematică
„Micii ecologiști rezolvă orice problemă!"(rezolvare și compunere de probleme)
DEC-Educație artistico-plastică:
Subiectul:”Prietenii pădurii”(Păsări,animale,flori din materiale reciclabile)
Tema plastică: Pata de culoare
Tehnica de lucru: Tehnica pensulei aplicate
ALA Construcții:"Pădurea fermecată "(construcții prin alăturare, suprapunere, îmbinare, plasare de elemente confecționate din
materiale refolosibile)
Bibliotecă: "Bannere cu îndemnuri și imagini ecologice" (trasarea literelor pe linia punctată, colorarea imaginilor sugestive,
citirea lor)
„Parada costumelor din materiale reciclabile”-prezentarea pe fond muzical a costumelor realizate împreuna cu părinții

Domenii de dezvoltare:
- Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat;
- Relații, operații și deducții logice a mediului apropiat.
Comportamente vizate:
- Demonstrază familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația;
- Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul apropiat.
Scopul:
 Consolidarea capacităţilor de rezolvare şi compunere de probleme după ilustraţii, utilizând operaţii de adunare şi
scădere , în limitele 1-10 ;
 Consolidarea cunoștințelor,priceperilor și deprinderilor copiilor de îngrijire și protejare a mediului,prin realizarea unor obiecte
din materiale refolosibile.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:


-să rezolve și să compună probleme cu una-doua unități în limitele 1-10,după imagini;
-să folosească limbajul matematic corespunzator;
-să picteze animale,păsări,flori din materiale refolosibile,folosind tehnica pensulei aplicate;
-să reconstruiască pădurea prin alăturarea,îmbinarea și suprapunerea materialelor reciclabile puse la dispoziție (bețișoare din
lemn,copaci din carton,pietricele),după ce au curațat-o de gunoaie pe care le-au depozitat selectiv în containere;
-să traseze pe linia punctată literele componente ale mesajului,colorând imaginea reprezentativă;
-să citească mesajul rezultat prin scriere,ajutându-se de imaginea colorată;
-să se deplaseze în ritmul muzicii și să-și prezinte costumul(ce reprezintă și din ce este confecționat).

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația,explicația,expunerea (prezentare PPT),exercițiul,jocul,munca în echipă.
Mijloace de învățământ: laptop,video-proiector, panouri pentru construcția pădurii, truse de construcții , materiale din natură
(pietre, crengi, bețișoare) autocolante pentru formarea echipelor, carioci, acuarele, pensule, animale, păsări, flori, copaci din materiale
refolosibile, bannere din carton colorat, culori, planșe cu probleme ilustrate, copaci pentru calcul (rezolvarea problemelor), costume
din materiale reciclabile, casetofon, baloane.
BIBLIOGRAFIE:

1.Curriculum pentru invatamantul prescolar,Editura Didactica Publishing House,Bucuresti 2019.


2.Revista Invatamantului Prescolar,proiectare integrata,nr.3-4/2019
3.,,Metode interactive de grup” - Ghid metodic, Editura Avers, 2016;
4.,Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatam. preprimar”, Ed Didactica Nova, 2015;
5.,,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, Editura V&Integral Bucuresti, 2015

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Copiii intră în sala de grupă și se așează pe pernițe în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toți membrii grupei.
După salut se va face prezența și se va completa calendarul naturii.Completarea calendarului naturii se va face activ prin utilizarea
metodei interactive "Răspunde-Aruncă-Întreabă". Pentru crearea unei atmosfere plăcute,vom desfășura jocul „Să facă un pas în
față...”(...cine iubește natura;...cine aruncă hârtii pe jos;...cine ocrotește animalele, etc.)
Reactualizarea cunoștințelor se va face la Întâlnirea de dimineață , după prezentarea ppt-ului „Regulile micului ecologist”prin
inițierea unei discuții despre "Ce ai face pentru ca Pământul să fie mai curat?" . În continuare, atenția copiilor va fi captată printr-un
joc numit „Să facă un pas în față!... .Apoi,vom cânta „Imnul ecologiștilor”.
La Activitatea matematică,activitate desfășurată frontal,vom rezolva și vom compune probleme în limitele 1-10,cu o unitate și
cu două unități.
Pentru a răspunde fiecare copil,vom folosi copacii cu numere,confecționați de noi.
Ca să le arătăm celorlalți cum reciclăm și cât de mult iubim natura ,o să construim și o să confecționăm o pădure din materiale
reciclabile.Dar, înainte de a face acest lucru,vom face curățenie în pădurea deja construită.Vom aduna gunoiul și îl vom
recicla,așezând fiecare material în coșul corespunzător:hârtie,plastic,metal.
Pentru a-i motiva pe copii să treacă pe la centre le voi spune că, pentru a finaliza „pădurea fermecată”e nevoie să lucreze
fiecare la celelalte centre,pentru a putea însufleți pădurea cu păsări,animale și flori,pentru a rezolva problemele ivite și pentru a pune
bannere de atenționare pentru cei care fac mizerie în pădure.La sfârșit vor primi diplome de merit pentru „Cei mai buni ecologiști”.
Folosindu-se metoda "mâna oarbă"copiii vor forma 3 echipe:echipa albinelor,echipa florilor și a fluturilor.
După intuirea materialelor de la centrele de activitate și explicarea sarcinilor de lucru,vom folosi din nou "mâna oarbă"pentru
așezarea la centre. O echipă va merge la Construcții pentru a realiza prin alăturare ,îmbinare , suprapunere și adăugarea unor elemente
realizate de noi„pădurea fermecată a micilor ecologiști”, la Artă vor picta animale,păsări,flori,insecte,iar la Bibliotecă vor realiza
bannere care conțin câte un îndemn pentru protejarea naturii-vor scrie,vor colora imaginea și o vor citi.
La final,după ce au lucrat la toate centrele, se vor îndrepta spre centrul Construcții, unde se vor strânge toate produsele și vor
finaliza pădurea reînviată a micilor ecologiști. Fiecare echipă va avea grădina ei din materiale reciclabile.
Pentru că au lucrat în echipă și pentru că au participat la activități de protejare a mediului,copiii vor primi diplome de merit.
După înmânarea diplomelor se va desfășura "Parada costumelor din materiale reciclabile”pe muzică având ca temă Natura.În
timpul paradei , fiecare copil va avea în mână un balon cu îndemn ecologic. Activitatea se va încheia cu intonarea „Imnului micilor
ecologiști.”
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII FORME DE


ACTIVITĂȚII DIDACTICE AVALUARE
Metode/procedee Material Forme de
didactic organizare
Moment Se asigură condițiile optime necesare
organizatoric desfășurării activității:aerisirea sălii de
grupă,pregătirea materialului didactic.
Copiii se vor așeza în semicerc pe pernițe,ne Conversația Observarea
vom saluta,se va face prezența și se va completa sistematică a
calendarul naturii. La completarea calendarului Metoda comportamentului
naturii copiii vor participa activ prin interactivă copiilor
aruncarea/prinderea unei mingii ușoare.Copilul "Răspunde- Minge Frontală
care aruncă mingea trebuie să adreseze o întrebare Aruncă-Întreabă"
copilului care o prinde,acesta răspunde la întrebare, (R.A.I.)
apoi o aruncă unui alt coleg, după același algoritm.
Pentru crearea unei atmosfere plăcute,vom
desfășura jocul „Să facă un pas în față...”(...cine
iubește natura;...cine aruncă hârtii pe jos;...cine
ocrotește animalele,etc.)
Reactualizarea Se va realiza în cadrul Întâlnirii de diminea-
cunoștințelor ță,când se va iniția o scurtă discuție cu tema „Ce ai
face pentru ca Pământul să fie mai
curat?...",după vizionarea ppt-ului „Regulile Conversația Microfon Frontală Orală
micului ecologist”.
Cu ajutorul unui microfon,voi trece pe la copii și le
voi pune întrebarea:”Ce ai face pentru ca Pământul
să fie mai curat?” etc.

Captarea atenției Captarea atenției o voi face printr-o ghicitoare: Conversația Frontală Orală
"De ce floarea-i suparată,
De ce eu tușesc îndată?...
De ce peștii mor în ape,
De ce soarele ne arde?...
De ce oare,de ce oare?
Fiindcă este... (poluare).

Anunțarea temei și „ Pentru a ajuta natura,astăzi vom încerca să Expunerea Prezentare Frontală
a obiectivelor rezolvăm mai multe probleme.Pentru aceasta,vom PPT cu
desfășura o activitate matematică,iar apoi,vom ajutorul
merge în centre și vom fi Micii ecologiști în video-
acțiune. proiectorului
Vom începe cu rezolvarea problemelor după
imagini”
Prezentarea În continuare vom rezolva probleme,iar apoi
optimă a vom compune,folosind imagini. Probleme
conținutului și Fiecare copil va avea un copac,iar după ce va Conversația ilustrate Frontală Orală
dirijarea învățării asculta conținutul problemei ,va arăta rezultatul pe Exercițiul Copaci
copac. confecționați
Probleme: din carton
1.În curte vrea să se joace,
1 cățel ce tumbe face,
Lângă el alți 3 frați
Socotiți ce mai stați,
Câți căței sunt frați?
Celelalte probleme sunt prezentate în Anexa 1
Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.
Obținerea După tranziția realizată prin recitativul „Cu natura
performanței suntem frați”, copiii își vor continua activitatea la
centre, astfel:
Echipele extrag pe rând un jeton corespunzător
fiecărui centru în care vor lucra prima dată,apoi
toate echipele vor trece pe la toate centrele .
Fiecare echipă trebuie ca, la sfârșitul activității,
să aibă o pădure reînviată,cu păsări și animale,cu
flori și insecte,iar ca să îi atenționeze pe cei ce vor
să facă rău naturii, cu banerele scrise de ei.

Copiii vor intui materialele de lucru, vor Păsări,insecte,


executa exerciții de încălzire a mâinilor; flori, animale
ARTĂ: vor picta cu pensula diferite suprafețe Conversația confecționate Pe grupuri
(coaja de nucă, pietre, carton,cofrag de ouă), Exercițiul din cofrage de
utilizând ca element de limbaj plastic pata de ouă
culoare și, având ca subiect plastic „Prietenii Observarea
padurii” (animale,insecte,flori). Acuarele sistematică a
Pe parcursul activității voi da îndrumările necesare Pensule comportamentului
privind tehnica de lucru, cantitatea de acuarelă, copiilor
îmbinarea culorilor, lucrul îngrijit etc.
La sfârșit, produsele activității vor fi amplasate in
pădurea grupului în care copilul a lucrat.

BIBLIOTECA:Copiii vor scrie pe bannere Fișe cu mesaj


mesajul punctat,vor colora imaginea și o vor citi. punctat si
Bannerele vor fi amplasate tot în pădure. imagine,
carioca
CONSTRUCȚII: Pe planșa cu pădurea
murdară,plină de deșeuri,copiii vor face Bucată
curățenie,selectând gunoaiele în coșurile deja polistiren,
pregătite. hârtie
Apoi,vor reconstrui o pădure,folosind materialele motolită, pet-
puse la dispoziție:copaci-crengi,pietre,insecte uri,
confecționate. crengi,pietre,
lucrări pictate
la Artă
Evaluarea Tranziție:"Unul după altul , Jocul
activității În rând ne așezăm.
Unul după altul
Spre Construcții ne îndreptăm."
La sfârșitul activității se va evalua afișul pe care Analiza
copiii l-au realizat cât și grădinile (pădurea) ECO. Turul galeriei produselor
Micii ecologiști care fac parte din echipa care a
reușit să rezolve cât mai corect sarcinile vor primi
drept recompensă diplome de merit pentru că au
participat la activități de protejare a mediului.

Asigurarea Copiii vor fi împărțiți în două echipe.Vor primi Observarea


retenției și a saci menajeri și vor lucra în echipă.În clasă,pe jos Saci menajeri, sistematică a
transferului vor fi răspândite multe peturi Echipa care va așeza Jocul Pet-uri Frontală comportamentului
cel mai repede pet-urile în saci menajeri va caștiga copiilor
concursul "Cel mai harnic voluntar".
Jocul se va repeta,astfel încât ambele echipe să
iasă câștigătoare.
Încheierea Voi face aprecieri asupra modului de desfășurare a
activității întregii activități. Copiii vor fi recompensați cu
diplome de voluntar ecologist.
ANEXA 1
1 .În curte vrea să se joace,
1 cățel ce tumbe face,
Lângă el alți 3 frați
Socotiți ce mai stați,
Câți căței sunt frați?

2. Mărul a rodit 6 mere,


Dar unul a căzut dintre ele.
Dacă ele au fost 6
Și unul nu mai este,
Câte sunt acum în pom?

3. 7 fluturi vin la masa,


Iată vine și 1 albină
Câți la masa o să vină?

4. 9 rațe stau la masa,


1 șade-n stuf fricoasă,
Vânătorul nu-i,
Dar poate trece.
Câte sunt pe baltă?

5. Din 4 pui de rândunică


Ce în cuib stau cuminței
2 zboară fără frică.
Câți mai rămân din ei?

6. Bună ziua, ciupercuțe,


2 mari și 3 micuțe!
Bună ziua, pitic,
Poți ghici tu oare
Câte suntem noi surioare?
7. În pădure-s 7 frați
Falnici și înalți.
Un om taie 2
Câți copaci mai admirăm noi?

8. 5 rățoi gălăgioși
Stau la sfat pe lac.
1 însă-i supărat
Și pe loc a plecat.
Câți rățoi stau acum pe lac?

9. 4 iepuri mici pe scară


După flori de tei urcară.
Unul a căzut din tei.
Câți au mai rămas din ei?

S-ar putea să vă placă și