Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data:26.01.2023
Unitatea școlară:Grădinița numărul 233
Grupa:Mijlocie 2
Tema anuală de studiu: ”Când,cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii:”Animalele, prietenii oamenilor”
Tema activității:”Animale din ograda bunicii”
Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi la alegerea copiilor, libere, creative(ALA II)
Joc distractiv:”Cursa animalelor domestice”
Joc liniștitor:”Câinele prinde pisica”
Obiective operaționale:
 Să respecte regulile de joc;
 Să execute deprinderile motrice învăţate (alergat,transport de obiecte);
Strategii didactice:
 Metode şi procedee:conversaţia,demostraţia, explicaţia, exerciţiul.
 Materiale didactice:jetoane cu hrana animalelor,măști de animale, cățel/pisică de pluș.
 Forma deorganizare: frontal,pe grupe.
Bibliografie:
 Curriculum pentru educatia timpurie,2019
 Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru Învatamantul prescolar , nivel I
 Panisoara, Ion-Ovidiu,”Pedagogia invatamantului primar si prescolar. Volumul I”,Editura POLIROM,București,2019
 www.didactic.ro
Eveniment didactic Conținut științific Strategii didactice Evaluare
Metode și Mijloace de învățământ
procedee
Moment organizatoric Se vor asigura condiţiile necesare
pentru desfăşurarea optimă a
activităţii:
Se va aerisi sala de grupă;

Captarea atenției Copii,astăzi animăluţele de pluş Conversația


vor să vă înveţe un joc nou.
Vreţi să îl auziţi şi voi?
Anunţarea temei şi a Jocul acesta se numeşte”Cursa
obiectivelor animalelor domestice”. Conversația
Tot astăzi ne vom juca şi
“Câinele prinde pisica”.
Trebuie să fiţi atenţi şi cuminţi în Explicația
timpul jocurilor pentru ca
animăluţele ne vor urmării
jucându-ne.
Prezentarea Vom începe cu jocul nou”Cursa Demonstraţia
optimă a animalor domestice”.
conţinutului Copiii sunt împărţiţi în 3 Măşti de
echipe.Aceștia vor purta măștile animale(pisică,cățel,iepuraș)
realizate de ei
anterior(cățel,pisică,iepuraș) iar
fiecare echipă va fii formată din
animale de același fel.Fiecare Aplauze
echipă va avea pregătit câte un
coșulet cu hrana preferată a
animalului pe care o Aprecieri verbale
reprezintă.Fiecare copil trebuie să
ducă hrana la adăpost.Echipa care
reușește să ducă toată hrana se
consideră câștigătoare.
Cel de-al doilea joc este”Câinele Jucării câine și pisică.
prinde pisica”
Copiii vor sta aşezaţi în cerc, pe
scăunele. Unui copil i se va da în
mână o jucărie câine, iar altui
copil, la distanţă de 2-3 copii, i se
va da o jucărie pisică. Copilul cu
câinele îl va
da din mână în mână celoralţi
copii, iar cel cu pisica asemenea.
Dacă copiii nu sunt atenţi să Observarea comportamentului
prindă repede pisica, câinele o va copiilor
ajunge.

Evaluarea performanţei Apreciez modul de desfăşurare a Conversaţia


activităţii şi comportamentul
copiiilor.Evidenţiez pe cei mai Aprecieri frontale și
activi copii. individuale

S-ar putea să vă placă și