Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 15.01.2011
Educatoare: Dan Florina
Nivelul II, grupa mare „Ursuleţii”
Tema anuală: Când/ cum şi de ce se întâmplă?
Proiectul: Din lumea celor care nu cuvântă
Tema săptămânală: Călătorie în lumea animalelor
Tema zilei: Călătorie imaginară la Polul Nord
Forma de realizare: activitate integrată ADP+ALA+ADE (DOS, DS)
Activităti liber-alese:
Bibliotecă: „Citim imagini despre animalele de la Polul Nord”
Casa păpuşii: „De-a urşii albi” – joc de rol
Ştiinţă: „Formăm perechi de pinguini” - fişe
Activităti pe domenii experenţiale:
DOS - Educaţie pentru societate: Valori socio-morale: prietenia, respectul pentru
fapte. „Povestea ursului cafeniu” – lectura educatoarei
DS - Activitate matematică: Predarea numărului şi a cifrei 9 – „Să numărăm
animalele de la Polul Nord” – joc didactic.
Activităţi de dezvoltare personală:
 Intâlnirea de dimineata: „ Martinel s-a rătăcit la Polul Nord”
 Rutina: „Singurel mă spal pe mâini”-deprinderi de îngrijire
 Tranzitii: „Câte unul pe cărare” – joc muzical
„Dansul pinguinului” - dans
„Ursuleţul doarme” - joc
Obiective operaţionale:
Domenii Experentiale
 Să numere crescător şi descrescător în limitele 1-9;
 Să raporteze numărul la cantitate şi invers;

1
 Să formeze mulţimi de obiecte;
 Să alcătuiasca corect şirul numeric 1-5;
 Să folosească un limbaj matematic adecvat;
 Să argumenteze decizii luate în legătură cu modul în care au rezolvat
anumite sarcini;
 Să asculte cu atenţie povestea educatoarei;
 Să desprindă mesajul transmis de poveste;
 Să manifeste o atitudine nediscriminatorie faţă de persoanele diferite;
 Să judece oamenii după fapte şi nu după înfăţişare;
 Să manifeste interes pentru conţinutul activităţii;
 Să accepte opiniile colegilor.

Centre de interes
Bibliotecă:
- să recunoască animalele care trăiesc în zonele polare: ursul polar, pinguinul, foca,
morsa, iepurele şi vulpea polară;
- să citească imagini despre animalele care trăiesc în zonele polare;
- să reţină caracteristici ale animalelor care trăiesc la Polul Nord.
Ştiinţă:
- să formeze mulţimi de pinguini şi foci;
- să formeze perechi de pinguini, punând în corespondenţă.
Casa păpuşii:
- să interpreteze rolul animalului primit, evocând replici adecvate;
- să creeze scenarii potrivite pentru subiectul propus de educatoare ;
- să se transpună în pielea personajului interpretat.
Strategii didactice:
Metode şi procedee didactice: jocul didactic, povestirea, observaţia, explicaţia,
conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul de rol, metoda cubului;
Mijloace şi materiale didactice: ilustrate, cărţi, enciclopedii, imagini cu animale
polare, jetoane, tabla magnetică, fişe, jucării de pluş, planşe cu povestirea, recompense.
Forme de organizare: frontal, individual şi pe grupuri mici.

2
Durata: o zi
Locul de desfăşurare: sala de grupă;
Strategii de evaluare:
- evaluare continuă/ formativă realizată prin observarea comportamentelor şi a
produselor activităţii;

Bibliografie:
- Laurenţia, C. „Aplicarea noului Curriculum pentru educaţia timpurie – o
provocare?” Ed. Diana, Piteşti;
- Laurenţia, C; Sesovici, A; Grama, F; Pletea, M: „Activitatea integrată din
grădiniţă - Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar” Editura
DPH, 2008;
- .”Ziua buna începe la întâlnirea de dimineata”, Ed. Tehno-Art 2009
- Modulul 3 PRET – „Noi repere ale educaţiei timpurii în grădiniţă”

3
Nr. Secvenţa Strategii
Conţinutul abordat Evaluare
crt didactică didactice
 Sala de grupă va fi aerisită şi
1 Moment
mobilierul aranjat adecvat modului de
organizatoric
desfăşurare a activităţii.
 Materialele didactice vor fi
pregătite, unele la vedere, altele sub formă
de surpriză.
 Copiii vor intra organizat în
sala de grupă şi vor ocupa locurile.

2 Anunţarea În cadrul Întâlnirii de dimineaţă se va -conversaţia, - aprecieri


temei şi a completa Calendarul naturii, discutându- expunerea verbale
obiectivelor se câteva aspecte caracteristice ale
anotimpului iarna. Aceasta va constitui
punctul de plecare în anunţarea temei
zilei: ”Călătorie imaginară la Polul Nord”.

2 Captarea Copiii vor găsi la Centrul Tematic un - surpriza,


atenţiei urs de pluş care poartă cu el o scrisoare. frontal
Educatoarea va citi scrisoarea iar copiii conversaţia,
vor afla că pe parcursul zilei urmează să-l explicaţia
însoţească pe ursuleţul Martinel într-o
călătorie la Polul Nord şi vor trebui să-l
ajute în rezolvarea unor sarcini.

3 Desfăşurarea Tranziţie: joc muzical „Câte unul pe


activităţii cărare”.
Educatoarea va solicita copiiilor să se
aşeze la cele trei centre de interes şi le va - explicaţia,
explica sarcinile ce le au de realizat.
Bibliotecă: Un copil va rostogoli cubul şi metoda cubului,
restul echipei va căuta imagini şi conversatia, - observarea
informaţii referitoare la animalul indicat turul galerie comportament
pe faţa cubului. elor
Casa păpuşii: Ursuleţul Martinel s-a - fişe, imagini,
rătăcit la Polul Nord. Copiii vor realiza un ilustrate, cuburi,
joc de rol descriind cum îl vor primi marionete de
animalele de la pol pe ursuletul brun. pluş
Ştiinţă: Copiii trebuie să completeze fişe,
formând mulţimi şi punând în
corespondenţă pinguini.

Copiii se grupează şi lucrează în functie


de preferinte. Atunci când se fac locuri,
copiii se rotesc. La terminarea sarcinilor la
Centrul tematic se organizează o
expozitie. Vor fi solicitati să–şi spună
părerea despre felul în care au lucrat.

Tranziţie: Ursuleţul doarme

Copiii se vor aşeza în semicerc pentru - povestirea,


a asculta «Povestea ursului cafeniu » de conversaţia
Vladimir Colin.
Educatoarea va lectura povestea,
folosind intonaţia corespunzătoare.
Copiii vor repovesti apoi povestea,
bazându-se pe planşele ilustrative,
exprimându-şi părerea personală faţă de
comportamentul urşilor albi.
În final se vor extrage învăţăturile din
această poveste şi se va învăţa împreuna
cu copiii cântecelul din finalul poveştii-
cântec ce va deveni sloganul zilei.

Tranziţie: Dansul Pinguinului

Ursuleţul Martinel ne va solicita apoi


să-l ajutăm în rezolvarea unor sarcini de -explicaţia, - aprecieri
matematică. exerciţiul, jocul verbale,
Copiii vor trebui să formeze la tabla didactic verificarea
magnetică grupe de câte 1, 2, 3 ...... 8 - jetoane, tabla rezultatelor
elemente şi, concomitent, să aşeze cifra magnetică, cifre lucrului
corespunzătoare fiecărei grupe. individual
Când se ajunge la cifra 8 educatoare
va solicita formarea unei grupe cu tot
atâtea elemente, apoi să mai adauge un
element. Le va arăta apoi cifra 9.
Se prezintă materialul individual
copiilor iar apoi aceştia rezolvă sarcinile
date de educatoare.

4 Încheierea Copiii vor primi recompense pentru - scrisoare -recompense


activităţii rezolvarea sarcinilor propuse de ursuleţul pentru Martinel
Martinel de-a lungul zilei.
Împreună vom compune o scrisoare
ursuleţului Martinică, prin care-i
mulţumim pentru provocare şi pe care îl
mai invităm la noi în grupă.

S-ar putea să vă placă și