Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Peștele-curcubeu, prietenul meu!


Matematică/ manipulative
„Caută umbra peștisorilor!”-corespondență
„Viața în adâncuri” - găsește diferențele la caracatiță

„Ajută peștișorul să ajungă la caracatiță!” - labirint

„Caracatița matematiceană” - scara numerică 1-8

„Scheletul peștelui” - așază atâtea „oase” câte îți arată cifra de pe


coadă

DLC- Educarea limbajului: „Peștele-


Știință curcubeu”de Marcus Pfister , povestirea
„Curiozități din lumea apelor”
„Solzi de peștișor” -sub lupă,
educatoarei
microscop DOS- Activitate practică: „Peștele curcubeu și
prietenii lui”-confecționare și aplicație

Alfabetizare Joc de rol/Gospodarie


„Solzii peștișorului curcubeu”!- „La pescuit!”
exercițiu grafic Nisip și apă
„Cuvinte potrivite” (scriem cuvinte cu „Scoici, pești și alte vietăți din adâncuri”-
ajutorul literelor) descoperă vietăți marine-tabla
luminoasă;
„Pești prieteni” -urme pe nisipul
ALA2 umed
Proiect de activitate integrată
„Carnavalul prietenilor, peștișori! ( joc
distractiv)
DATA:
EDUCATOARE: prof.
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT STEP BY STEP BAIA MARE
Grupa: mare
Tema anuală de studiu: „Cum este, a fost și va fiaici pe Pământ?”
Tema săptămânii :„Viața în adâncuri!”
Tema activitătii : „Peștele-curcubeu!”
Tipul de activitate : Transmitere de cunoștințeși consolidare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată
Elemente componente ale activității integrate:

Activități de dezvoltare personală (A.D.P.):


Intâlnirea de dimineață: „Lumea fermecată din adâncuri!”
Rutină:“Sunt atent!“ - deprinderea de a se comporta grijuliu faţă de vieţuitoarele mici;
Tranziţii: “Urmărim peștișorul și facem ca el!” - joc de mişcare
Activități liber alese (A.L.A.):
 Științe: „Curiozități din lumea apelor” ( citire imagini)
„Solzii peștișorului” ( observare sub lupă, microscop)

 Alfabetizare: „Solzii peștișorului curcubeu”! (exercițiu grafic)


„Cuvinte potrivite” (scriem cuvinte cu ajutorul literelor)

 Matematică/manipulative: „Caută umbra peștisorilor!”(corespondență)


„Viața în adâncuri” (găsește diferențele la caracatiță)
„Ajută peștișorul să ajungă la caracatiță!” ( labirint)
„Caracatița matematiceană” ( scara numerică 1-8)
„Scheletul peștelui” ( așază atâtea „oase” câte îți arată cifra de pe
coadă)
 Nisip și apă: „Scoici, pești și alte vietăți din adâncuri”(descoperă vietăți marine-tabla
luminoasă);
Pești prieteni” (urme pe nisipul umed)
 Joc de rol/Gospodarie:„La pescuit!”
 Arte creative: „Animale marine” ( pictură prin diferite tehnici)

Activități pe domenii experiențale (A.D.E.):


 DLC- Educarea limbajului: „Peștele-curcubeu”– povestirea educatoarei
 DOS- Activitate practică: „Peștele-curcubeu și prietenii lui”- confecționare prin diferite
tehnici

Activități liber alese (A.L.A.2):


 “Carnavalul prietenilor,peștișori!” ( joc distractiv)
Scopul: Formarea deprinderii de a asculta o poveste redând ideile acesteia în limbaj
corespunzător, precum și exersarea unor deprinderi practice însuşite anterior.

Obiectivele operaționale:
 să urmărească linia povestirii, concomitent cu materialele prezentate;
 să-și însușească titlul poveștii și autorul acesteia;
 să redea succint conţinutul povestirii, pe baza imaginilor în succesiunea cronologică a
desfăşurării evenimentelor, cu identificarea mesajului etic al acesteia;
 să aşeze imaginile semnificative din poveste, în ordine cronologică cu verbalizarea
corectă a acțiunii prin metoda Jurnalul grafic;
 să denumească trăsături caracteristice personajelor pe baza faptelor acestora;
 să realizeze lucrări originale prin exersarea unor deprinderi practice însuşite anterior;
Strategii didactice
Metode didactice: conversația, povestirea, explicația, expunerea, demonstrația, problematizarea,
exercițiul, Jurnalul grafic,Turul galeriei;
Mijloace didactice:laptop, cameră video
Materiale didactice:imagini reprezentative din poveste, panou Jurnalul grafic, carte
poveste,jetoane cu imagini poveste, fişe de lucru, creioane colorate, carioci, hârtie creponată
diferite culori, lipici, siluete peşti, stea de mare, caracatiţa, planşete, enciclopedii, lupă,
microscop,solzi peşte, undiţe, lădiţă sare colorată, buline colorate (solzi), animale marine -
siluete, acvariu cu peşti. MASA LUMINOSA, RECOMPENSE (MASTI),
ECUSONE, ,PENSULE ,BETISOARE ,DIFERITI BURETI, dopul de plută ,CD CU
MUZICA,LITERE SI CIFRE COLORATE. pompoane de diferite culori,sabloane animale
marine,fasii de hartie colorata,MASA DE LA NISIP SI APA,NISIP ,APA,TAVITE.
Forme de organizare a copiilor: frontal, pe grupe, individual
Resurse : o zi
Bibliografie:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani , Bucureşti, 2019
Ezechil, L. , Păiși Lăzărescu, M., (2015), Laborator preșcolar-ghid metodologic, Ed.
V&I INTEGRAL, București
Achim, F., Boja, A., Ignat, O., Maier, M., Pirău, M.T.,(2013), Prelegeri de didactică
generală, Ed. Risoprint, Cluj-Napoca
Scenariul zilei

Activitatea debutează cu „Întâlnirea de dimineaţă” sub genericul: „Bună dimineaţa


peştişorilor!”. Se derulează cronologic salutul, prezenţa, calendarul naturii cu punctarea
caracteristicilor anotimpului. Educatoarea, pentru a constitui un model de comportament,
zâmbeşte, îi priveşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare – verbală
şi nonverbală.
Salutulzilei se va face pe versurile cu care copiii sunt deja obișnuiți:
,Bună dimineaţa dragi copii
În adâncurile marii începe o nouă zi
Oare cu cine ne vom întâlni?”
,, După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ni i-am întâlnit
Cine oare n-a venit?”
Prezența se realizează în manieră interactivă, prin așezarea pozelor copiilor pe panoul
cu prezența obținând, fete prezente, băieți prezenți și colegi absenți .
Atenţia copiilor este îndreptată spre „Calendarul naturii” unde „meteorologul de
serviciu” identifică aspectele vremii, reprezentând elementele caracteristice zilei; se va stabili
luna, anotimpul , data cu ajutorul educatoarei.
Are loc Împărtășirea copiilor cu ceilalți, pe marginea poeziei „Țica-Emoțica” de Oltea
Paraschiv, educatoarea împreună cu preșcolarii grupei, recită poezia după care întrebă astfel:
„Peștișor Maria, cum te simți astăzi?”...

Noutatea zilei: - Astăzi, venind la grădiniţă m-am întâlnit cu un peştişor mai interesant,
foarte colorat pe nume„Peştele-curcubeu”; era tare supărat, aşa că l-am adus aici să ne spună
povestea lui. - „Ce ziceti? Doriți să deveniți prietenii lui?” ( le voi arată un pește mare
confecționat căruia îi lipsesc câțiva solzi)
Motivaţia zilei este dobândirea de solzişori coloraţi pentru peștele-ecuson cât și câte un
solz mare pentru ”Mascota zilei”, aceștia în semn de prietenie îi vom înapoia peştişorului pentru
a-şi recăpăta frumuseţea.
Mesajul zilei:„Să fii darnic și bun cu cei din jur!”
Anunțarea temei și a obiectivelor: Astăzi vom intra împreună în lumea minunată a
poveştilor, vom asculta împreună povestea „Peştele-curcubeu”, vom învăța că e bine să fim buni
și iubitori cu cei din jurul nostru chiar dacă suntem diferiți unii de ceilalți, vom ajuta peștișorul și
prietenii lui prin rezolvarea sarcinilor de pe parscursul zileiastfel ajutându-l pe peștișor în
recăpătarea solzilor)
Introducerea în activitate se face cu ajutorul tranziţiei: “Noi ne relaxăm și povestea o
ascultăm, de peștișor să aflăm! Șșșșșș.... “.
Educatoarea enunță titlul poveștii „ Peștele-curcubeu” și autorul acesteia, Marcus Pfister.
Se derulează activitatea cu întreaga grupă de copii -povestire- cu interpretarea textului prin ton,
gestică, mimică corespunzătoare pentru a sublinia acțiunea, starea personajelor și mesajul etic.
Se explică cuvintele şi expresiile noi (mândru, să aibă de-a face, ezită, păţania) prin
sinonime, fără a întrerupe firul poveștii.
Cu ajutorul educatoarei se realizează repovestirea, pe baza suportului intuitiv, cu
desprinderea mesajului etic al acesteia.
1.Descrierea mediului deviaţă şi a peştelui curcubeu;
2.Întâlnirea peştelui curcubeu cu peştele albastru;
3.Destăinuirea peştelui curcubeu unei stele de mare;
4.Îndemnul stelei de marede a o căuta în spatele stâncilor de corali pe caracatiţa Octopus;
5.Dăruirea unui solzişor peştelui albastru;
6.Peştele curcubeu îşi dăruieşte solzii lui minunaţi celorlalţi peştişori;
7.Legarea prieteniei între peştele curcubeu şi ceilalţi peşti care îi devin parteneri de joacă.
Mesajul poveștii: „Să fii darnic și bun cu cei din jur!”- doar prin dăruire și iubire făță de cei din
jur vom fii înconjurați de iubire și bucurie;
Valorificarea conţinutului educativ se va realiza în centrul Alfabetizare prin repovestirea
succintă după suport intuitiv, în succesiunea logică a acţiunilor din poveste prin metoda
„Jurnalul grafic“- copiii vor așeza în ordine cronologică evenimentele din poveste, imagini
sugestive în cele 9 căsuțe ale jurnalului. Se va insista pe verbalizarea acţiunilor, denumirea
personajelor precum şi pe folosirea în context a cuvintelor noi însuşite din poveste.Identificăm
împreună titlul și autorul cât și mesajul etic al poveștii.
- Cum se numește povestea? (Peștele-curcubeu)
- Cum se numește autorul? ( Marcus Pfister )
- Care este mediul de viață al peștișorului? ( Mediul acvatic)
- De ce era cel mai frumos pește din ocean? ( Deoarece solzii lui sunt în toate culorile
curcubeului)
- Cine i-a cerut un solz sclipitor? ( Peștișorul albastru)
- De ce nu a dorit să-i ofere un solz sclipitor? (Deoarece a crezut că dăruidnd din solzii lui
nu va mai fi la fel de frumos)
- Cui i s-a plâns? ( Stelei-de-mare)
- La cine l-a trimis? ( La înțeleapta caracatiță Octopus)
- Ce sfat i-a dat aceasta? ( Să dăruiască din solzii lui și celorlalți pești pentru a fi din nou
fericit)
- Ce a făcut în continuare Peștele-curcubeu? ( A dăruit solzi sclipitori și altor pești, astfel el
devenind prieten bun cu ceilalți pești ai oceanului și totodată și cel mai fericit pește)
- Cum e bine să fim cu cei din jurul nostru? ( Să fim buni, darnici și iubitori pentru a avea
șansa de a fi fericiți cu adevărat!)
Mesajul zilei: „Să fii darnic și bun cu cei din jur!”

Tranzitie: ,, 1,2,3 copii, să ne- adunăm , către centre ne-ndreptăm/ Cu Peștișorul-curcubeu şi


prietenii lui să ne jucăm!”
Copiii află că astăzi la centrele de activitate vor arăta cât sunt de harnici, atenți și
pricepuți, ajutându-l astfel pe Peștele-curcubeu să-și găsească solzii pierduți pentru a putea dărui
mai departe, iar ei la rândul lor vor primi solzi pentru peștele(ecusonul) din pieptul lor de la
centrele unde vor realiza activități.
Se identifică oferta de sarcini, de joc și materialele pregătite la centre, copiii optând la
activitate cu respectarea normelor de igienă și distanțare fizică.
Educatoarea supraveghează toate centrele insistând asupra sarcinilor propuse, oferă
sprijin, încurajează activitatea individuală și cea de grup. Explicaţiile sau demonstrarea unor
tehnici se va face la momentul oportun şi atunci când va fi nevoie.
Le voi reaminti mesajul zilei „Să fii darnic și bun cu cei din jur!”, iar în acest sens voi
anunţa copiii că pot să îşi aleagă pentru început un centru unde doresc să lucreze. Copiii în
trecerea lor pe la centre vor primi solzi colorați , ținând astfel evidența centrelor pe la care au
trecut!
Opțiunea la centre este liberă potrivit intereselor copiilor, fiind condiţionată ca număr de
copii, de numărul scăunelelor aşezate la centrul respectiv. Educatoarea supraveghează toate
centrele insistând asupra realizării obiectivelor propuse, oferă sprijin, încurajează activitatea
individuală.

Toți copiii vor trece pe la centrul „Arte creative”, unde se va desfăşura activitatea practică:
„Peștele curcubeu și prietenii lui”- confecționare și aplicație.
În cadrul centrului copiii pot opta și pentru realizarea unui peisaj marin , pictură prin diferite
tehnici ( ștampilare cu bețișoare, cu buretele, cu dopul de plută sau cu pensula , la alegere).
1. Prezentarea materialelor și instrumentelor de lucru
Analizăm împreună modelul educatoarei şi intuim materiale și instrumente de lucru.
2. Explicarea și demonstrarea modului de lucru
Voi explica şi demonstra modul de lucru, precum și etapele realizării lucrării.
3. Efectuarea exercițiilor pentru dezvoltarea musculaturii mâinii:
Se vor executa câteva exerciţii de încălzire a musculaturii mici a mâinilor :
„Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap
Lebedele în jur privesc
Mâinile eu le rotesc
Degete-mi sunt petale
Le desfac ca pe o floare
Ploaia cade ne-ncetat
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm
Și la pian noi cântăm.”
Tranziţie:„1,2,3 în rând ne aşezăm, în adâncul mării cu viețuitoarele marine să ne jucăm!/De
lucru noi ne-am apucămt.”
4. Executarea temei de către copii
La centrul Artă vor avea de confecționat diUT DE ferite animale marine; peștele-
curcubeu de decupat și de aplicat solzi de hârtie colorați,,SAU DE TESUT,SILIETELE DE
PESTE CALUT DE MARE, CU AJUTORUL FASIILE DE HARTIE COLORATA, steaua-
de-mare cu pietricele decorative sau pot aplica chiar și sclipici, la alegerea fiecăruia, iar
caracatița Octopus va fi ornată cu buline sau pompoane de diferite culori pe tentaculele
(brațele) sale;
5. Evaluarea –se realizează prin aprecierea lucrărilor după criteriul, corectitudinii realizării
temei, aspectului creativ și estetic ( toate lucrările vor fi expuse pe un panou, pentru a putea fi
evaluate de către copii după criteriile date) .Fiecare copil la acest centru pe lângă solzul
corespunzător centrului va primi masca-pește cu care va participa la „Carnavalul prieteniei” .

Tranziţie:1,2,3 înotăm ca peștele;1,2,3 suntem pește-curcubeu!”


Rutina: Fructe sănătoase, bune şi gustoase- gustarea
Tranziţie: Recitativ ritmic:,, Ne aşezăm doi câte doi/ şi pornim în pas vioi!”

La centrul Ştiinţă: „Curiozități din lumea apelor”-citire imagini tematice, pentru a


observa lumea marină, cu toate animalele subacvatice, corali, pietre, etc...
„Solzi de peștișori”-observare sub lupă sau microscop;
În cadrul centrului Matematică/manipulative:
„Caută umbra peștisorilor!”- Copiii vor avea de realizat corespondența între peștișorii
colorați și umbra lor;
„Viața în adâncuri”– preșcolarii vor avea de căutat 6 diferențe ;
„Ajută peștișorul să ajungă la caracatiță!”– aici vor căuta drumul prin labirint de la
peștișor la caracatiță;
„Caracatița matematiceană” -la această scara numerică 1-8, copiii vor aplica ventuzele
pe tentaculele caracatiței)
„Scheletul peștelui”– Această opțiune are alcătuit în prealabil un pește dintr-un bețișor
mai lung ce va avea aplicat capul și codița; pe codița lui va fii scris un număr, iar ei vor așeza
atâtea „oase” ( cleme mici multicolore) câte îți arată cifra de pe coadă)
Centrul Alfabetizare propune exerciții grafice - „Solzii peștișorului curcubeu”!, precum
și „Cuvinte potrivite” (scriem cuvinte cu ajutorul literelor).

La centrul Nisip și apă copiii descoperă„Scoici, pești și alte vietăți din adâncuri”- pe
masa luminoasă; tot aici vor avea pe o tavă nisip umed unde vor amprenta ceea ce au descoperit;
Joc de rol/Gospodarie - „La pescuit!”- în vanita, cu puțină apă se află peștisori, iar
pescarii vor pescuii peștii pe care îi vor așeza în găletuțe;
Pentru că toţi copiii au dat dovadă de hărnicie şi prietenie ajutându-l pe ”Peştişorul-
curcubeu” să-şi recapete frumuseţea, acesta îi invită la ”Carnavalul prieteniei” prin tranziţia:
”Noi cu toţii am lucrat,
Şi lucrul am terminat,
Bucuroşi să ne adunăm,
La petrecerea prietenilor să participăm“.
Evaluarea activității: Se vor face aprecieri globale asupra activității desfășurate de copii pe
parcursul zilei.
Activitatea se încheie prin aprecierea modului de desfăşurare şi a modului de implicare a
copiilor.
Ne bucurăm cu toţii de ceea ce au realizat împreună şi de faptul că am devenit şi vom fi
mereu buni prieteni.
Copiii se destind şi se bucură împreună cu peştişorul curcubeu pentru că au reuşit să îi
redea frumuseţea.

S-ar putea să vă placă și