Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate

 Educatoare: Sav Adriana

 Grupa: Mare

 Grădiniţa cu P.n. nr. 3 Jibou

 Tema: “ Cine şi cum planifică o activitate? ”

 Subtema: “ Tradiţii şi obiceiuri de iarnă “

 Forma de realizare: Activitate integrată

 Tipul lecţiei: mixtă ( predare şi evaluare )

 Categorii de activităţi: * ALA ( construcţii, artă, joc de mişcare )

* ADE ( DLC şi DOS )

 ACTIVITĂŢI LA LIBERA ALEGERE

o Construcţii:

* „Sania lui Moş Crăciun”

o Artă : activitate pe grupuri

* Desen : “Împodobim bradul”


* Pictură : “Globuleţe / steluţe colorate”
* Modelaj : “Colăcei pentru colindători”

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE:

o DOS – Lectura educatoarei – REPOVESTIRE“ Legenda lui Moş


Crăciun”

o ARTA – Activitate practică – “ Podoabe pentru pomul de iarnă –


Lanţul” ( rupere, lipire, alternarea culorilor )

1
 Scopul activităţii:

o Exersarea/aprofundarea unor cunoştinţe şi deprinderi legate de tema


propusă;
o Dezvoltarea capacităţii de a realiza podoabe pentru pomul de iarnă;
o Dezvoltarea capacităţii copiilor de a stabili diverse legături între cunoştinţele
dobândite despre iarnă şi implicit despre Moş Crăciun;
o Dezvoltarea capacităţii de a opta, de a lua decizii ;
o Creşterea abilităţii de a relaţiona cu ceilalţi ;
o Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare.

 ALA- COMPORTAMENTE URMĂRITE:

o Construcţii:

 să redea prin imbinare din piesele Lego de construcţii sania lui Moş Crăciun;
 sa formuleze propozitii dezvoltate pentru a-si descrie lucrarile;
 să transmită un mesaj simplu în cadrul jocului;
 să utilizeze, în joc, formule de politeţe;

o Artă :

* Desen : “Împodobim bradul”

 Să denumească materialele de lucru ;


 Să coloreze bradul, precum şi podoabele aflate în el.

* Pictură : “Globuleţe / steluţe colorate”

 Să denumească materialele de lucru ;


 Să picteze globuleţe / steluţe colorate folosind mai multe tehnici de lucru
(dactilopictură, pictură cu beţişoarre şi cu pensula ).

* Modelaj : “Colăcei pentru colindători”

 Să denumească materialele de lucru ;


 Să modeleze colăcei pentru colindători.

* Joc de mişcare :

2
 se joacă, respectând regulile jocurilor de mişcare;
 sa-şi consolideze deprinderile motrice învăţate: mers şi alergare

OBIECTIVE DE REFERINŢE VIZATE

Dos – Lectura educatoarei – “ Legenda lui Moş Crăciun”

 Să “citească”imagini reprezentând legenda prezentată;


 Să reţină titlul legendei;
 Să redea linia povestirii, urmărind imaginile date;
 Să denumească personajele prezente înlegenda citită;
 Să formuleze propoziţii simple corecte din punct de vedere gramatical;
 Să răspundă corect întrebărilor de la jocul “Isteţel”.

ARTA – Activitate practică – “ Podoabe pentru pomul de iarnă – Lanţul”


( tăiere, lipire, alternarea culorilor )

 Să recunoască şi să folosească în mod adecvat materialele puse la dispoziţie;


 Să lipească corect hărtia colorata pentru realizarea podoabelorpentru pomul de
iarnă;
 Să execute individual şi pe grupuri mici tema propusă;
 Să-şi dezvolte gustul estetic şi îndemânarea.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul,


problematizarea, metoda descoperirii, jocul, lucrul individual, în perechi sau în
grupuri mici, Tehnica Blazonului

Resurse materiale: cuburi lego, planşe de colorat, creioane colorate, carioca,


acuarele, foi, pensule, şerveţele umede, plastilină, planşete, legenda lui “Moş
Crăciun”, planşe ilustrând tema propusă, coşuleţ cu întrebări, stimulente, hartie
glase, foarfece, cartoane colorate, fişe de lucru.

FORME DE ORGANIZARE: Activitatea întregii grupe, împletită cu cea pe


grupuri mici şi individuală

EVALUARE: continuă, expoziţie cu lucrări

DURATA : o zi

3
BIBLIOGRAFIE:
 ,,Programa Activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”
 ,,Revista Învăţământului preşcolar nr.1-2/2008 şi nr.3-4/2008”
 ,,Metode moderne de învăţare”-Pintilie,Mariana

SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Educatoarea adresează preşcolarilor câteva întrebări ajutătoare pentru


completarea calendarului naturii: „ În ce anotimp suntem?, Cum este vremea
afară?, Cum ne îmbrăcăm? ”. De asemenea se poartă o discuţie introductivă cu
tema „ Ce mi-a povestit bunica?” – datini şi obiceiuri de Crăciun.

Noutatea zilei va fi scrisoarea adusă de Zâna Iarnă. Acestă scrisoare a fost redactată
de către Moş Crăciun şi în ea sunt gândurile moşului, precum şi nişte sarcini
adresate preşcolarilor grupei mici A, de la Grădiniţa cu Program Prelungit
” Constantin Brâncuşi ” din Tg-Jiu. De asemeana, moşul a scris în scrisoare şi o
poezie pe care vrea sa v-o spuna acum si voua. Scrisoarea va fi citita cu ajutorul
copiilor prin Tehnica Blazonului.

Dragi copii din tara asta,


Va mirati voi cum se poate,
Mos Craciun, din cer de-acolo,
Sa le stie toate, toate.

Uite cum: Va spune Badea...


Iarna’n noapte, pe zapada,
El trimite câte-un înger
La fereastra ca sa vada...

Ingerii se uita’n casa


Vad si spun, iar mosul are
Colo’n cer, la el in tinda,
Pe genunchi o carte mare.

Cu condei de-argint el scrie


Ce copil si ce purtare...
Si de-acolo stie Mosul,
Cã-i siret el, lucru mare.

(Cuvintele subliniate sunt reprezentate prin imagini)

4
ACTIVITĂŢI LA LIBERA ALEGERE

Educatoarea prezintă materialele, explică şi demonstrează procedeele de lucru din


fiecare centru de interes, iar copiii vor alege punctul de lucru preferat.

Construcţii: „Sania lui Moş Crăciun”

Copiii sunt îndemnaţi să realizeze prin îmbinări de cuburi Lego sania moşului,
precizând în acelaşi timp întrebuinţarea săniuţei. În timpul realizării săniuţei copiii
audiază cântecul “Săniuţa”.

Artă :

Desen : “Împodobim bradul”


Copiii vor primi câte o fişă pe care vor trebui să o coloreze cu atenţie.

Pictură : “Globuleţe / steluţe colorate”


Micuţii vor picta globuleţe / steluţe colorate folosind mai multe tehnici de lucru
(dactilopictură, pictură cu beţişoarre şi cu pensula ).

Modelaj : “Colăcei pentru colindători”


Preşcolarilor li se va explica faptul că cu ocazia sărbătorilor de iarnă copiii merg să
colinde şi că aceştia primesc drept răsplată de la gazde colăcei. Şi de aceea trebuie să
modeleze şi ei: “colăcei pentru colindători”.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE:

DOS– Lectura educatoarei – “ Legenda lui Moş Crăciun”

Activitatea începe prin intonarea cântecului “Moş Crăciun” de către educatoare,


cântec pe care micuţii îl recunosc imediat. Aceasta le precizează că la activitatea de
educarea limbajului, le va povesti “Legenda lui Moş Crăciun”.
De asemenea le spune faptul că ei trebuie să asculte cu atenţie şi să reţină cele
povestite, deoarece la sfârştul activităţii vor desfăşura un joc-concurs intitulat:
“Isteţel”. Educatoarea trece la povestirea legendei, precum şi la prezentarea
planşelor suport, timp în care copiii ascultă cu atenţie cele spuse.
La final se desfăşoară concursul “Isteţel”. Sunt prezentate regulile acestuia:
preşcolarii sunt împărţiţi pe două grupe – grupa fulgişorilor şi grupa omuleţilor de
zăpadă. Într-un coşuleţ se află mai multe întrebări ce fac trimitere la “Legenda lui

5
Moş Crăciun”. Fiecare micuţ va extrage câte o întrebare. Grupa care va răspunde
corect la cele mai multe întrebări va fi desemnată câştigătoare.

Trecerea de la o activitate la cealaltă se va realiza prin intonarea cântecelor


“ Moş Crăciun” şi “ O, brad frumos! ” .

ARTA— Activitate practică – “ Podoabe pentru pomul de iarnă – Lanţul”


( tăiere, lipire, alternarea culorilor ).

Activitatea se va desfasura pe grupuri mici de copii. Copiii sunt indemnati să


realizeze podoabe pentru pomul de iarnă, alternând diferite culori. Educatoarea le
demonstrează modul de lucru, le vorbeşte despre importanţa bradului de iarnă şi
despre modul de împodobire al acestuia.
Se pune accent pe imaginaţia copiilor în îmbinarea culorilor pentru realizarea
temei. La semnalul educatoarei, copiii vor incepe lucrul. Se va insista asupra pozitiei
corecte a corpului la masa de lucru.
Încântată de munca copiilor, educatoarea le propune micuţilor să împodobească
bradul cu ajutorul podoabelor realizate de ei.

Joc de mişcare - “ Ultimul fulg de nea rămâne fără scaun”

Se va realiza jocul de mişcare intitulat : “ Ultimul fulg de nea rămâne fără


scaun”. Copiii se aşează în cerc cu un scaun mai puţin decât numărul de copii. Se
porneşte muzica, micuţii vor dansa până se va opri muzica. În acel moment ei
trebuie să-şi găsească un scaun, cel care rămâne fără scaun este eliminat. Treptat se
vor elimina toate scaunele. Ultimul copil rămas va fi declarat câştigător.

FINALITATEA ZILEI: expoziţie cu lucrările copiilor

6
Nr. Momentele Continut Strategia didactica Evaluare
Ctr. activitatii stiintific
Pregatirea copiilor Voi aseza mobilierul pentru începerea
1. Moment pentru inceperea activităţii.De asemenea solicit copiilor sa adopte Initiala (Observ
organizatoric activitatii o pozitie corecta pe scaunele si sa pastreze comportamentul
linsitea. copiilor)
Zâna Iarnă îşi va face apariţia în sala de grupă
cu o scrisoare trimisă de către Moş Crăciun. În Initiala (Observ
2. Captarea atentiei Scrisoarea de la Moş ea sunt scrise gândurile moşului, precum şi nişte comportamentul
Crăciun sarcini adresate preşcolarilor grupei mici A, de copiilor)
la Grădiniţa cu Program Prelungit ” Constantin
Brâncuşi”.
Educatoarea citeşte conţinutul scrisorii prin care
3. copiii sunt anunţaţi activităţile pe care le vor
Anuntarea temei Prezentarea centrelor desfăşura pe parcursul întregii zile. Partiala
şi a obiectivelor de activitate De asemenea enunţarea obiectivelor se va realize
în termini accesibili vârstei, preşcolarii reţinând
că în activitatea de faţă îşi vor aminti aspecte ale
anotimpului iarna, datinile şi obiceiurile de
iarnă, precum şi importanţa lui Moş Crăciun.
4. Reactualizarea Joc-exerciţiu Invit copiii la centrul tematic dedicat Parţială
cunoştinţelor anotimpului iarna, unde sunt rugaţi să spună tot
ce gândesc atunci când aud cuvântul “IARNA”.
Se relizează un joc-exerciţiu: se afişează toate
variantele de răspuns, identificându-se aspecte
caracteristisce ale acestui anotimp, punându-se
accent pe “Legenda lui Moş Crăciun”, precum şi
pe împodobirea pomului de iarnă.

7
5. Dirijarea Copiii sunt îndemnaţi să realizeze prin îmbinări
invatarii şi Construcţii: „Sania lui de cuburi Lego sania moşului, precizând în
obţinerea Moş Crăciun” acelaşi timp întrebuinţarea săniuţei. În timpul
performanţei realizării săniuţei copiii audiază cântcul
“Săniuţa”.

Artă :

Desen : “Împodobim Copiii vor primi câte o fişă pe care vor trebui să
bradul” o colorize.

Micuţii vor picta globuleţe / steluţe colorate


Pictură : “Globuleţe / folosind mai multe tehnici de lucru
steluţe colorate” ( dactilopictură, pictură cu beţişoarre şi cu Evaluare frontala,
pensula ). individuală şi pe
grupuri
Preşcolarilor li se va explica faptul că cu ocazia
Modelaj : “Colăcei sărbătorilor de iarnă copiii merg să colinde şi că
pentru colindători” aceştia primesc drept răsplată de la gazde
colăcei. Şi de aceea ei trebuie să modeleje :
“colăcei pentru colindători”.

Activitatea începe prin intonarea cântecului


“Moş Crăciun” de către educatoare, cântec pe
DLC – Lectura care micuţii îl recunosc imediat. Aceasta le
educatoarei – “ Legenda precizează că la activitatea de educarea
lui Moş Crăciun” limbajului, le va povesti “Legenda lui Moş
Crăciun”. De asemenea le spune faptul că ei
trebuie să asculte cu atenţie şi să reţină cele
povestite, deoarece la sfârştul activităţii vor

8
desfăşura un joc-concurs intitulat: “Isteţel”.
Educatoarea trece la povestirea legendei,
precum şi la prezentarea planşelor suport, timp
în care copiii ascultă cu atenţie cele spuse. La
final se desfăşoară concursul “Isteţel”. Sunt
prezentate regulile acestuia: preşcolarii sunt
împărţiţi pe două grupe – grupa fulgişorilor şi
grupa omuleţilor de zăpadă. Într-un coşuleţ se
află mai multe întrebări ce fac trimitere la
“Legenda lui Moş Crăciun”. Fiecare micuţ va
extrage câte o întrebare. Grupa care va
răspunde corect la cele mai multe întrebări va fi
desemnată câştigătoare.

Trecerea de la o activitate la cealaltă se va


realiza prin intonarea cântecelor
“ Moş Crăciun” şi “ O, brad frumos! ” .

Activitatea se va desfasura pe grupuri mici de


copii. Copiii sunt indemnati să realizeze podoabe
DOS— Activitate pentru pomul de iarnă, alternând diferite culori.
practică – “ Podoabe Educatoarea le demonstrează modul de lucru, le
pentru pomul de iarnă – vorbeşte despre importanţa bradului de iarnă şi
Lanţul” ( tăiere, lipire, despre modul de împodobire al acestuia.
alternarea culorilor ). Se pune accent pe imaginaţia copiilor în
îmbinarea culorilor pentru realizarea temei. La
semnalul educatoarei, copiii vor incepe lucrul. Se
va insista asupra pozitiei corecte a corpului la
masa de lucru.
Încântată de munca copiilor, educatoarea le

9
propune micuţilor să împodobească bradul cu
ajutorul podoabelor realizate de ei.

Ca joc de tranzitie se va realiza un joc de


mişcare intitulat : “ Ultimul fulg de nea rămâne
Joc de mişcare : fără scaun”. Copiii se aşează în cerc cu un scaun
“ Ultimul fulg de nea mai puţin decât numărul de copii. Se porneşte
rămâne fără scaun” muzica, micuţii vor dansa până se va opri
muzica. În acel moment ei trebuie să-şi găsească
un scaun, cel care rămâne fără scaun este
eliminat. Treptat se vor elimina toate scaunele.
Ultimul copil rămas va fi declarat câştigător.

Evaluarea şi Analiza lucrarilor si


6. încheierea Se fac aprecieri Se va face analiza lucrarilor ce vor fi expuse la aprecierea modului in
activitatii generale si individuale panou. care s-a desfasurat
activitatea.

10

S-ar putea să vă placă și