Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 15 decembrie 2015


GRUPA: ,,Fluturasii” (nivel 3-5 ani)
TEMA ANUALA DE STUDIU: ,,CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM ?”
TEMA PROIECTULUI: ,,RAPSODII DE IARNA”
TEMA SAPTAMANII: ,,UITE, VINE MOS CRACIUN!”
TEMA ACTIVITATII: ,,BRADUL”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Stiinta (Cunoasterea mediului)
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere si insusire de noi cunostinte
MIJLOC DE REALIZARE: observare

SCOPUL ACTIVITATII:
 Dezvoltarea abilitatilor de invatare si de explorare a mediului prin antrenarea prescolarilor in gasirea de strategii de actiune in
cadrul activitatii de observare a unui arbore, respective bradul;

 Formarea unei atitudini responsabile si active pentru gestionarea si ocrotirea mediului inconjurator.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa denumeasca partile componente ale unei plante (arbore);
- sa descrie caracteristicile fiecarei componente , mentionand rolul lor in dezvoltarea plantei;
- sa precizeze insusirile semnificative ale bradului (culoare, marime etc);
- sa reconstituie imaginea unui brad, aranjand in ordine partile componente ale acestuia;
- sa manifeste interes pentru ocrotirea naturii.

SRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, invatarea prin descoperire;

b) Mijloace de invatamant: brad natural, crengute de brad, conuri de brad, fise de lucru ( mini puzzle), globuri cu imagini

( radacina, trunchi, coroana)

DURATA: 25-30 minute

BIBLIOGRAFIE:
“ Curriculum pentru invatamantul prescolar”, Edit. DPH, Bucuresti, 2008;
“Metodica activitatilor instructiv- educative în învățământul preșcolar”- Edit. Didactica Nova,Craiova, 2007
DEMERSUL DIDACTIC

Etapele Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare


activitatii Metode și Mijloace de
procedee învățământ
1.Momentul Crearea conditiilor necesare bunei desfasurari a
organizatoric activitatii:
- aerisirea salii de grupa;
- amenajarea spatiului de desfasurare a activitatii;
- pregatirea materialelor;
- intrarea copiilor in sala de grupa.

2.Captarea Se va realiza prin descoperirea in sala de grupa a Observația Bradul natural Frontal
atenției bradui natural. in ghiveci

3. Anunțarea -,, Copii, astazi vom observa impreuna bradul.” Conversatia Frontal
temei și a -,, Ce mare sarbatoare a crestinilor se apropie?”
obiectivelor -,, Unde asaza Mos Craciun darurile ?”
-,, Astazi noi vom invata din ce este alcatuit bradul,
unde si cum creste si la ce foloseste acesta.”

4.Dirijarea Voi aşeza bradul în faţa copiilor pentru a putea să-l Conversatia
învățării observe şi pentru a putea discuta.
Voi specifica copiilor ca in natura exista copaci, pomi Frontal
fructiferi, arbori si arbusti de diferite forme si marimi, Bradul natural
unii mai tineri- ca bradul nostru, altii mult mai batrani. in ghiveci
Locul unde crește bradul:
- Unde creşte bradul? Explicația
- Cum arata bradul?
Structura exterioara a bradului( părți componete):
Voi discuta cu copiii despre părţile componente ale
bradului:
- Din ce părţi este alcătuit bradul? Observația
- Bradul este alcătuit din rădăcină, trunchi, coroană
și flori.
Rădăcina bradului
- Cum este rădăcina bradului?
- Rădăcina bradului este lungă și puternică.
- Care este rolul acestei rădăcini?
- - Radacina bradului este formata din mai multe Frontal
firisoare maronii, care au rolul de a fixa planta in
pamant si de a extrage apa si mineralele de care are
nevoie pentru a creste si a se dezvolta. Cu ajutorul Explicatia
radacinii bradul ramane stabil chiar daca este vant,
ploaie sau ninsoare.Se poate numi ,,camara cu rezerve
de hrana”.
- Trunchiul bradului
- Cum este trunchiul bradului?
- Cu cât bradul este mai batrân,cu atât trunchiul este Observația
mai gros.
- Cum este scoarţa (coaja) lui? Explicația
- Scoarta este negricioasă.
- Putem îndoi trunchiul? Conversația
- Trunchiul este din lemn rezistent și nu poate fi
îndoit.
Se face recapitularea succintă a informatiilor despre
rădăcină.
Coroana bradului
- Cu ce se continuă tulpina în partea de sus? Observația
- Cum sunt crengile bradului?
- Crengile groase sunt alcătuite din alte crengi mai Explicația
subțiri apoi crenguțe din ce în ce mai scurte.
- Cu ce formă geometrică seamană bradul.
- Crengile formeaza coroana bradului.

Frunza bradului
Voi împărţi copiilor crenguţe de brad.
- Ce puteţi spune despre frunze? Seamănă cu altele? Învățareaprin Individual
- Frunza bradului seamănă cu un ac, este scurtă si descoperire Crenguțe de
subțire. Observația brad
- Ce culoare au frunzele bradului în anotimpul
iarna? Explicația
- Iarna frunzele bradului au culoarea verde. Conversația
- Bradul este singurul copac care are frunza verde
tot anul.
Floarea bradului Învățareaprin
- Care este floarea bradului? descoperire
- Ce culoare are conul? Observația Conuri de brad Individual
Voi recapitula succint informațiile despre coroana și Explicația
florile bradului. Conversația
Foloasele bradului
- La ce este folosit bradul?
- Lemnul de brad este folosit la construcţii şi la Conversația
fabricarea mobilei.
- Crengile uscate se pun pe foc pentru căldură.

Sinteza Sinteza partiala se va realiza prin jocul:


parțială ,,Completeaza propozitia”: Conversația
Radacina se afla in............................ . Exercitiul
Rolul ei este sa................................... .
Trunchiul este..............si acoperit cu................... .
Crengile formeaza............................. .
Floarea bradului se numeste............. .

Sinteza finală Voi recapitula succint cu copiii informațiile nou Conversația


învățate despre brad- bradul este format din radacina Exercitiul
(lungă si puternică ce fixează bradul în pământ și
extrage substanțele minerale din sol), trunchi (gros,
acoperit cu scoarță negricioasă, din lemn dur),
coroana( bogată, formată din crengi groase dispuse în
formă de triunghi în jurul trunghiului), frunze( subtiri,
ascuțite, veșnic verzi) și flori (conuri maro și tari).
Le voi spune copiilor că mai sunt şi alţi arbori
asemănători cu bradul: pinul şi molidul.
5.Obtinerea Voi cere copiilor să asambleze un brad desenat, Conversația Puzzle brad din Finală
performantei împărţit în: rădăcină, tulpină şi coroană. Explicatia carton
Exercitiul

6. Asigurarea Voi cere copiilor sa vina si sa ia din brad cate un glob. Conversația Globuri cu Individual
feedback-ului Fiecare glob are desenat pe spate o imagine cu o Explicatia imagini( radaci
componenta a bradului. Copiii vor descrie Exercitiul na, trunchi,
caracteristicile fiecarei componente , mentionand rolul coroana)
lor in dezvoltarea plantei. Se amintesc copiilor cateva
reguli de protejare a mediului: ,,Nu taiati
copacii!”, ,,Nu aruncati gunoaie in paduri”, ,,Nu
faceti focul decat in locuri amenajate!” etc.

7.Inchierea Se fac aprecieri generale asupra comportamentului Conversația


activitatii copiilor si asupra activitatii, in general. Activitatea se Exercitiul
va incheia pe melodia ,, O, brad frumos!”

S-ar putea să vă placă și