Sunteți pe pagina 1din 27

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

14 (1) BRAȘOV

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ TIP 1

„Bondărel și prietenii lui”

“Fiecare copil pe care-l instruim este un om pe care-l câștigăm.” (Victor Hugo)

DIRECTOR, MUNTEANU LILIANA PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: IANCU LAURA

Data: 17.05.2023
Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. nr.1 (arondată Grădiniței cu P. P. nr. 14) Brașov
Grupa: Mijlocie B – Grupa Piticilor
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului: TSI
Tema săptămânală: „Minunata lume a insectelor”

Tema activității integrate: „Bondărel și prietenii lui”

Categoria de activitate: ADP + ALA 1+ ADE (DLC – Educarea limbajului și DOS – Activitate practică) + ALA 2

Tipul activității: Mixt (însușire de noi cunoștințe, consolidare de priceperi și deprinderi)

Forma de realizare: activitate integrată


Scopul activității:

 Formarea deprinderii de a reda independent fragmente sau integral poezia însușită; Dezvoltarea capacității de exprimare orală
prin activizarea limbajului cu expresii și cuvinte noi; exersarea memoriei; consolidarea deprinderilor specifice activităților
practice.

Resurse temporale: 1 zi

Resurse umane: educatoarea și preșcolarii grupei mijlocii

Resurse spațiale: sala de grupă


DIMENSIUNI ALE DOMENIILOR DEZVOLTĂRII în activitatea integrată și COMPORTAMENTE vizate:
1. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI PERSONALE
 Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viață familiare:
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
 Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală:
 Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale
2. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate:
 Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situații problematice specifice
 Inițiază/ participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
3. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor:
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
 Activare și manifestare a potențialului creativ:
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative
4. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII/ SCRIERII
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute:
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare:
 Respectă regulile de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare
 Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
5. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat:
 Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/ relaţii din mediul apropiat
 Identifică posibile răspunsuri/ soluţii la întrebări, situaţii - problemă şi provocări din viaţa proprie şi a grupului de colegi
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare:
 Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător
Obiective operaţionale:

1. ALA ∙ CONSTRUCȚII: „Gardul grădinii” – alăturare și suprapunere


 Să construiască gardul grădinii date prin alăturarea și suprapunerea pieselor de lego;
 Să mânuiască în mod corect materialele puse la dispoziție;
 Să manifeste interes pentru tema propusă.
∙ JOC DE ROL: „ Bunătăți cu miere”- elemente practic-gospodărești
 Să aplice mierea pe suprafața biscuitului;
 Să orneze biscuitele cu ingredientele puse la dispoziție;
 Să mânuiască atent și corect materialele puse la dispoziție;
 Să participe activ la jocul de rol.
∙ ARTĂ: „Coșulețe pentru albinuțe ” – pictură
 Să recunoască materialele puse la dispoziție de către educatoare;
 Să mânuiască atent și corect materialele puse la dispoziție;
 Să picteze coșulețe de nuiele, utilizând culorile preferate;
 Să respecte etapele de lucru indicate de educatoare;
2. DLC- Educarea limbajului – „Albinița mea”-autor necunoscut- memorizare
Obiective operaționale:
 să asculte cu atenție poezia recitată de educatoare;
 să rețină corect titlul poeziei;
 să memoreze cu ușurință versurile poeziei;
 să recite versurile expresiv,respectând intonația,ritmul și pauzele necesare;
 să-și îmbogățească vocabularul cu cuvinte și expresii noi.
 să exprime mesajul transmis de poezie ;
 să manifeste interes în timpul desfășurării activității;
 să mânuiască corect materialul didactic;
 să se deplaseze în timp util pentru a rezolva sarcini propuse în spațiul dat;

3. DOS – Activitate practică: „Albinuța veselă” – decupare-asamblare-lipire


 să denumească materialele de lucru puse la dispoziția lor;
 Să respecte algoritmul de lucru, conform explicaţiilor date;
 Să lipească elementele decorative în spațiul indicat respectând următoarea ordine: de jos în sus
 Să lucreze ordonat, păstrând acurateţea lucrării;
 Să execute exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
 Să păstreze o poziţie corporală corectă în timpul lucrului;
 Să-și coordoneze corect capul, trunchiul și mâinile în timp ce lucrează
 Să aprecieze în mod pozitiv lucrările colegilor
Strategii didactice:

1. Metode şi procedee:

Conversaţia, observarea, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, povestirea, turul galeriilor, jocul.

2. Materiale şi mijloace:

ADE: ∙ DLC:Educarea limbajului: Laptop, soft educațional, Bondărel musafir, macheta reprezentând conținutul poeziei, recompense

∙ DOS:Activitate practică: Albinuța model, carton colorat, foarfece, ochi de hârtie, lipici, bețișoare din lemn, recompense, boxă.

ALA: ∙ CONSTRUCȚII: cuburi lego, polistiren,hârtie creponată,decorațiuni de grădină

∙ JOC DE ROL: Biscuiți,miere,lingurițe,platouri, elemente decorative comestibile.

∙ ARTĂ: Coșulețe din nuiele, acuarele, pensule, pahare cu apă, șervețele.

3. Forma de organizare: Frontal, individual, pe grupe

Modalități de evaluare: Evaluare formativă orală, produsele activității, aprecieri verbale individuale.
Demersul didactic:

Elemente componente ale activității integrate: ADP + ALA 1+ ADE (DLC – Educarea limbajului și DOS – Activitate practică) + ALA 2

A. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (A.D.P.)


ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
∙ Salutul și prezența copiilor: „Gândul bun din grădină!”
∙ Calendarul naturii: „Cum este vremea în grădină?”
. Activitatea de grup: „O plimbare către soare ” - soft educațional
∙ Noutatea zilei:„ Musafirul nostru, Bondărel!”
. Mesajul zilei: „Harnici ca albina vrem să fim mereu!”
∙ Momentul de poveste: „Întâlnirea cu Bondărel”-povestea educatoarei
RUTINE: sosirea copiilor, întâlnirea de dimineață, deprinderi igienico-sanitare, micul dejun, igiena – spălatul și toaleta, masa de prânz,
somnul/ perioada de relaxare de după-amiază, plecarea copiilor acasă.
TRANZIȚII:
∙ Jocuri de mișcare: „Praf de stele lucitoare/ Eu împart la fiecare, Ne-nvârtim, ne răsucim,/ Ușor locul ni-l găsim!”, „Bat din palme” ;
Joc: „Câte unu-n pas vioi,/ Cu distanță între noi,/ Brațele le ridicăm,/ Mâinile le fluturăm, Stânga, dreapta, unu, doi,/ Faceți toți la fel ca
noi”
∙ Cântece/jocuri muzicale:„Trenulețul!”, „Soarele a răsărit în poiana cu pitici”; „Zum, zum, zum, albinița mea!
∙ Joc cu text și cânt: „Ciupercuța”, „Noi suntem piticii!”
∙ Joc de atenție: „Piticul!”
B.JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE (A.L.A 1)
a) CONSTRUCȚII: „Gardul grădinii” – alăturare, suprapunere
b) JOC DE ROL: „Bunătăți cu miere”- activitate practic-gospodărească
c) ARTĂ: „Coșulețe pentru albinuțe” – pictură
C. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

a) DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE: Educarea limbajului:: „Albinița mea1”-autor necunoscut - Memorizare


b) DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE: Activitate practică: „Albinuțe vesele” – aplicație-tăierea în linie dreaptă și asamblare prin
lipirea elementelor, într-o ordine dată

D. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE (A.L.A 2)

a) Joc de mișcare: „Albinuțele la stup”

scop: activizarea și destinderea preșcolarilor

b) Jocuri sportive și distractive în curtea grădiniței


BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educația timpurie (2019);
 Culea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a. – Activitatea integrată din grădiniţă (Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar) – Ed. Didactică Publishing House, Bucureşti, 2008;
 Otilia Jalbă – Activități specifice domeniului estetic și creativ – Ed. Diana, 2017;
 Taiban, Maria; Petre, Maria; Nistor, Maria; Berescu, Antonia – Jocuri didactice pentru grădinițele de copii – Ed. Didactică și
Pedagogică, București, 1976.
 https://www.academia.edu/9669345/METODICA_ACTIVIT%C4%82%C5%A2ILOR_DE_EDUCARE_A_LIMBAJULUI_
%C3%8EN_%C3%8ENV%C4%82%C5%A2%C4%82M%C3%82NTUL_PRE%C5%9ECOLAR
 Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie;
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani;
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă în care copiii au posibilitatea de a-şi împărtăși opiniile, de a-şi manifesta starea de
spirit, de bună dispoziţie Noutatea zilei o reprezintă sosirea în grupă a musafirului Bondărel.. Copiii sunt aşezaţi în semicerc, unde se va adresa
salutul: „În fiecare dimineață/ S-avem gândul bun pe față/ Către soare să privim/ Iubire să dăruim./ De gând rău să ne ferim,/ S-adunăm doar
bucurie!/ Și-n lume s-o răspândim!/ Și-atunci orișice copil/ În fiecare dimineață,/ Are gândul bun pe față! Bună dimineața, copilași!”

După salut, se va realiza prezenţa copiilor. Fiecare va alege poza în care se recunoaşte şi o va aşeza în macheta grădiniței, iar pozele
celor absenţi vor fi aşezate lângă aceasta.

Se va completa Calendarul naturii, precizându-se anotimpul în care ne aflăm, starea vremii, luna şi ziua.

Activitatea de grup:-jocul „Recunoaște insectele!” din softul educațional „O plimbare către soare ”

Momentul de poveste: Dragi copii, vreau să vă spun ce mi s-a întâmplat azi de dimineață când veneam grăbită spre grădiniță. Aud la
un moment dat pe cineva spunând: “Bzzz! Bună dimineața!” Bineînțeles, mă opresc să salut, dar…mă uit în stânga, mă uit în dreapta și
nu văd pe nimeni. Așadar, îmi spun: „N-ai auzit bine!” și merg mai departe. Apoi aud iar: „Bzzzz Bună dimineața! Aici jos sunt! Am
auzit că mergi la grădiniță la niște copii isteți, n-ai vrea să mă duci și pe mine? Tare aș vrea să-i cunosc!Am nevoie de ajutorul lor ca să-
i fac o surpriză prietenei mele harnice Albinuța” L-am luat cu mine și l-am adus să îl cunoașteți și voi.

Mesajul zilei: „Harnici ca albina vrem să fim mereu! „Prin tranziția „Bat din palme ”se trece la centrele de lucru.
La centrul „Construcții” copiii vor construi gardul grădinii reprezentată de macheta pusă la dispoziție.
La centrul „Joc de rol” copiii vor aea ca sarcină să pregătească bunătăți pentru petrecerea Albinuței-să întindă mierea cu
ajutorul linguriței pe biscuiți și să-i orneze.
La centrul „Artă” copiii vor picta coșulețe de nuiele în culorile preferate.
Rutina: Copiii strâng lucrările obținute şi le așază în locul indicat de educatoare.
Prin tranziția „Soarele a răsărit în poiana cu pitici”, se va trece la prima activitate.

Memorizare – DLC se desfășoară pe baza poeziei „Albinița mea”.

Prin tranziția „Zum,zum zum,albinița mea”, copiii vor trece la următoarea activitate.
Activitatea practică – DOS, debutează cu prezentarea planșei model, intuirea materialului, urmând să se explice şi să se demonstreze
modul de lucru. Se realizează încălzirea mușchilor mici ai mâinii şi se trece la realizarea propriu-zisă a lucrărilor. La sfârşitul activităţii, copiii
vor realiza o expoziție cu albinuțele realizate, pe care le vor așeza în grădina amenajată anterior la centrul Construcții.
Activitatea integrată se va încheia cu jocul de mișcare: „Albinuțele la stup!”. Este un joc ce ne va ajuta să ne relaxăm după o zi de muncă şi ne va
învăţa să respectăm anumite reguli şi să fim cinstiţi atunci când e vorba de o competiţie.

EVENIMENTUL CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE
DIDACTIC/ SECVENȚA
(Metode și procedee)
DIDACTICĂ

1. MOMENT Se asigură climatul optim necesar desfășurării în bune


condiții a activităților. Conversația
ORGANIZATORIC

- aerisirea grupei
- pregătirea materialelor

2. CAPTAREA Se va realiza prin sosirea la grupă a lui Expunerea


Bondărel!”(noutatea zilei) pe care copiii sunt dornici să îl
ATENȚIEI
cunoască.
Întâlnirea de dimineață, continuă celelalte momente
(Salutul, prezența, calendarul naturii), cu o scurtă
reactualizare a cunoștințelor prin intermediul unui joc cu
ajutorul mijloacelor tehnologice(activitatea de grup).
Momentul de poveste se va realiza prin intermediul
povestirii evenimentelor petrecute în această dimineață:
Dragi copii, vreau să vă spun ce mi s-a întâmplat azi de
dimineață când veneam grăbită spre grădiniță. Aud la un
moment dat pe cineva spunând: “ Bzzz Bună dimineața!”
Bineînțeles, mă opresc să salut, dar…mă uit în stânga,
mă uit în dreapta și nu văd pe nimeni. Așadar, îmi spun:
“N-ai auzit bine!” și merg mai departe. Apoi aud iar:
“Bzz Bună dimineața! Aici jos sunt! Sunt BondărelAm
auzit că mergi la grădiniță la niște copii isteți, n-ai vrea
să mă duci și pe mine? Tare aș vrea să-i cunosc!” Am
mare nevoie de ajutorul lor! Vreau să îi fac o surpriză
prietenei mele harnice Albinuța.L-am luat cu mine și l-
am adus să îl cunoașteți și voi.
Se formulează împreună cu preșcolarii un mesaj al zilei:
„Harnici ca albina vrem să fim mereu!”

3. ENUNȚAREA Se enunță tema și obiectivele activității într-o manieră Expunerea


accesibilă nivelului lor de înțelegere: Astăzi îi vom arăta
TEMEI ȘI A
musafirului nostru cât de isteți suntem. Ne vom reaminti
OBIECTIVELOR
câteva lucruri despre insecte, cu ajutorul lui Bondărel vom
învăța împreună o poezie despre prietena lui cea mai bună
Albinița iar apoi vom realiza câteva prietene harnice care
s- o ajute pe Albinița să culeagă polenul din flori .
Vă rog să fiți foarte atenți pentru ca să fiți pregătiți să
răspundeți tuturor provocărilor.
4. PREZENTAREA Prin intermediul tranziției:„Bat din palme” Evaluare formativă
Copiii vor trece la centre, unde vor lucra pe orală
OPTIMĂ A
grupuri conform indicațiilor metodice.
CONȚINUTULUI
„Pentru a-i putea arăta lui Bondărel cât
Conversația Produsele
suntem de isteți și harnici ca niște albine, ne
activității
îndreptăm spre centre”

Educatoarea explică sarcinile de la fiecare


centru, astfel încât copiii să își poată alege
activitatea.

Construcții: Copiii vor construi din cuburi


de lego gardul grădinii puse la dispoziție și
vor completa cu elemente noi grădina

Joc de rol: Aici, copiii își folosesc abilitățile Explicația


de gospodărie pentru a unge cu miere
suprafața biscuitelui,apoi să îl orneze cu
ingredientele puse la dispoziție.Artă: Copiii
vor picta coșulețele de niele în culorile
preferate.

TRANZIȚIE:
„Soarele a răsărit în poiana cu pitici...” se realizează treacertea spre DLC

5. OBȚINEREA DLC:Educarea limbajului-„Albinița mea”- Povestirea Evaluare


autor anonim - memorizare formativă orală
PERFORMANȚEI Conversația
 Introducerea în activitate
Bondărel e tare fericit că este cu voi aici și vrea
împreună să învățăm o poezie despre prietena lui
cea mai bună Albinița. Ne-a adus în ajutor
această machetă reprezentând grădina(locul Observarea
preferat al Albiniței) și multe alte surprize.
 Anunțarea titlului poeziei:„Albinița
mea”
 Recitarea model a poeziei de către
educatoare
Voi recita poezia expresiv, pronunțând clar
cuvintele.De asemenea, voi folosi o mimică și o
gestică corespunzătoare, astfel încât să creez
Recitarea model
emoție copiilor pentru a le motiva memorizarea
versurilor.Expresivitate recitării model va fi redată
prin schimbarea tonului vocii, respectarea
accentelor, a pauzelor logice gramaticale,
respectarea ritmului poeziei.
 Familiarizarea copiilor cu textul literar
(se poartă o convorbire scurtă pe baza machetei
expuse, utilizându-se cuvintele din text pentru a
facilita înțelegerea acestuia).
 A doua recitare model
Voi recita încă o dată poezia, de data aceasta
comentând textul, explicând cuvintele noi si
evidențiind expresiile poetice.
Albinița mea
În grădina de flori plină Conversația

Vesel zboară o albină,


Zumzăie din floare în floare
Ispitită de culoare.
Florile râd în lumină,
Cântă întreaga grădină,
Ea culege migălos
Polenul cel prețios.
 Învățarea propriu-zisă a poeziei
Vom trece la memorarea poeziei pe fragmente
logice. Fiecare unitate logica de memorat se
reproduce numai după ce au fost recitate unitățile
logice anterioare.
Voi recita prima strofa apoi voi solicita 1-2
copii să recite cu ajutorul meu. Urmăresc recitarea
copiilor corectându-i unde este cazul.
Se recită apoi prima strofă pe grupuri mici.
După aceea voi recita prima strofă împreună
cu cea de-a doua.
Voi solicita recitarea poeziei de către fete,
apoi de către băieți; recitare cu voce
joasă/înceată/în șoaptă și cu voce tare.
Voi solicita din nou pe cei mici să răspundă
la întrebări precum:
- Cum s-a numit poezia?
- Despre ce este vorba în poezie?
- Care este locul preferat al albinelor? De
ce?
 Încheierea activității
Activitatea se încheie prin aducerea în prim-
plan a mesajului zilei: Harnici ca albina vrem să
fim mereu!
Copiii primesc recompense.
Copiii sunt invitați în altă parte a clasei pentru a
realiza albinuțe care s-o ajute pe prietena lui
Bondărel să culeagă polenul din flori.
TRANZIȚIE:

„Zum, zum, zum albinița mea”

6. ASIGURAREA  Introducerea în activitate Expunerea

RETENȚIEI ȘI Se prezintă sub forma unei surprize, modelul


educatoarei.
TRANSFERUL
Evaluare formativă
 Anunțarea temei
CUNOȘTINȚELOR orală
Copiii sunt anunțați că urmează să
confecționeze albinuțe din hârtie
colorată, prieteni care s-o ajute pe
Albinița la culesul polenului din flori.
Explicația
 Prezentarea și analiza modelului

Educatoarea prezintă copiilor modelul.


Se denumește materialul utilizat pentru
realizarea modelului.

 Intuirea materialului

Pe măsuțe sunt așezate materialele


necesare pentru activitatea ce
urmează a se desfășura.

– „Ce ați primit pe măsuțe?”


Aprecieri verbale
 Explicarea și demonstrarea modului de
individuale
lucru

Educatoarea explică și demonstrează modul de


lucru. „Harnici ca albina vrem să fim mereu!”

Etapa 1
Demonstrația
– Voi decupa dungile negre de pe corpul
albinuței folosindu-mă de liniile trasate și le
voi lipi pe corpul albinuței ținând cont de
numerotarea acestora, având grijă să încep din
partea de jos cu cifra 1 și să las distanță între
dungile de aceeași culoare. Pun lipici pe toată
suprafața dungilor decupate, apoi le așez pe
corpul albinei. Voi folosi puțin lipici.”.

Etapa 2

La cap, am grijă să lipesc ochii la distanța


corespunzătoare, apoi cele două antenuțe
deasupra capului cu partea celor două buline
în sus.

Etapa 3

Se lipește capul de corp prin suprapunere

Etapa 4
Exercițiul
În final se lipesc aripioarele în partea din
spate, deasupra bețișorului de susținere.

ÎNCĂLZIREA MUȘCHILOR MICI AI


MÂINII
Înainte de începerea lucrului, se realizează
exerciții de încălzire a mușchilor mici ai
mâinii:

Mâinile le pregătesc,/ Le scutur bine,


le rotesc./ Palmele le-nchid așa,/ Când
pe una, când pe alta./ Degețelele
dansează,/ La final se-mbrățișează!
EXECUTAREA LUCRĂRILOR DE
CĂTRE COPII

Se urează “Spor la lucru!” și se trece la


realizarea lucrărilor.

Se va urmări modul de lucru al copiilor, se


vor da explicații suplimentare, iar acolo
unde este cazul, se va acorda ajutor.

EVALUAREA LUCRĂRILOR ȘI
ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII PRACTICE

Se vor analiza lucrările ținându-se cont de


criteriile de realizare enunțate anterior:
- Decuparea corectă a dungilor negre și Turul
lipirea lor conform cerinței galeriilor
- Lipirea doar în spațiul indicat, conform
ordinii date;
- Acuratețea lucrării.
După terminarea lucrărilor, fiecare copil își va Observarea
așeza albinuța în grădina pentru expoziție.
În rând, fiecare copil va observa celelalte albine
și le va alege pe cele care îi plac cel mai mult,
motivând alegerea făcută și ținând cont de
respectarea etapelor de lucru și a criteriilor
prezentate anterior.

7. EVALUAREA Prietenii/ajutoarele lui Bondărel sunt bucuroși Expunerea Evaluare formativă


pentru tot ce au aflat și au realizat. orală
PERFORMANȚEI
Astfel, fiind pregătiți de o vizită în lumea
Aprecieri verbale
minunată a albinelor, inițiază la ALA 2 jocul
individuale
distractiv „Albinuțele la stup”, continuând
apoi cu jocuri sportive și distractive în curtea
grădiniței

Expunerea Evaluare formativă


8. ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri verbale individuale și
orală
ACTIVITĂȚII colective asupra comportamentului și a
INTEGRATE răspunsurilor oferite pe parcursul activităților Aprecieri verbale
și a modului de realizare al sarcinilor. individuale

Copiii vor primi recompense.


Anexa 1

Albinița mea
În grădina de flori plină
Vesel zboară o albină,
Zumzăie din floare în floare
Ispitită de culoare.
Florile râd în lumină,
Cântă întreaga grădină,
Ea culege migălos
Polenul cel prețios.

ANEXA 2

PROIECT DIDACTIC ALA II

Activităţi de învăţare: ACTIVITĂŢI LA LIBERĂ ALEGERE (ALA 2)


Tema zilei: Albinele la stup
Forma de realizare: Joc de mişcare
Scopul activităţii: recreerea şi destinderea copiilor; dezvoltarea atenţiei, a rapidităţii în reacţii ;dezvoltarea imaginatiei si a spiritului de
competiţie.
Obiective operaţionale:
a) cognitiv-informationale
O1 sa-si insusesca regulile de joc
02 sa respecte regulile jocului
b) psiho-motorii
O3 sa coreleze miscarile in functie de sarcinile jocului
b) socio-afective
O4 sa manifeste interes pentru participare activa si afectiva
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul.
Durata: 15-20 minute.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
 Se asigură condiţiile unei bune desfăşurări a activităţii prin aranjarea mobilierului pe langa perete (pentru a avea cat mai mult spatiu
la dispozitie).
 voi realiza printr-o provocare la joc. Pentru că este ultima activitate din ziua de astăzi vreau să văd cine este cel mai activ copil din grupă
si ne vom juca jocul albinelor.
 Astăzi ne vom juca jocul: Albinele la stup!. Este un joc ce ne va ajuta să ne relaxăm după o zi de muncă şi ne va învăţa să respectăm
anumite reguli şi să fim cinstiţi atunci când e să ne relaxăm după o zi de muncă şi ne va învăţa să respectăm anumite reguli şi să fim
cinstiţi atunci când e vorba de o competiție.
Albinele la stup!
Explicarea si demonstrarea jocului:
Voi împărți grupa de copii in jumătatea numărului de copii si voi așeza cate doi copii prinși de mâini . Ei vor juca rolul stupului. Restul copiilor
vor trebui sa fie cu unul mai mult decât numărul de stupi. Fiecare „albina” va sta în câte un stup iar la comanda mea „ Albinele pleacă din stup!”
acestea vor zbura si zumzăi prin sala de grupa. La comanda „ Albinele la stup!” acestea vor trebui sa isi gaseasca repede un stup. Copilul care va
rămâne fără stup va sta o tură pe margine.
Acum am să vă demonstrez ce v-am spus mai devreme.

Jocul de probă:
Haideţi să încercăm o dată să vedem dacă aţi înţeles cum ne vom juca astăzi!
Copiii se vor juca aşa cum le-am explicat.
Jocul propriu-zis:
Copiii execută jocul propus.
Voi urmări participarea activă şi afectivă a copiilor, stimulându-i pe cei mai neîncrezători. Acolo unde va fi nevoie îi voi ajuta sau le voi da
indicaţii suplimentare individual sau colectiv după cum este cazul.
Jocul se repetă in limita de timp propusa.
-Ce joc ne-am jucat noi astăzi?
-V-a plăcut acest joc?
-Ne mai jucam si alta data?
În finalul activităţii copiii vor fi apreciaţi şi felicitaţi pentru felul în care au participat la această activitate
Vă mulțumesc!

S-ar putea să vă placă și