Sunteți pe pagina 1din 15

PROIE

CT DE
ACTIV
Laleaua
ITATE
INTEG
RATĂ
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program normal “CĂSUȚA CU POVEȘTI”
Profesor învățământ preșcolar: Stoian Oana – Andreea
Grupa: Mijlocie
Data: 23.03.2021
Tema anuală de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: ”Bucuriile primăverii”
Tema săptămânii: “Parfumul florilor”
Tema activităţii integrate: “Laleaua”
Formă de organizare: Activitate integrată ADP+ ALA1+ADE(DȘ+DOS)+ALA2
Mijloc de realizare: Observare și Activitate practică
Tipul activității: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
Forma de organizare: Frontal
Durata: 1 zi
Locul de desfãşurare: Sala de grupă

Dimensiuni de dezvoltare:
Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
Activare și manifestare a potențialului creativ.
Componente vizate:
Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat;
Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător;
Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului;
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți;
Manifestă creativitate în activități diverse;
Scopul activității: lǎrgirea cunoştinţelor copiilor despre lalea, în vederea formǎrii unei reprezentǎri mai clare. Educarea unor
sentimente pozitive faţă de florile de primăvară. Dezvoltarea abilităţilor de identificare şi exprimare a emoţiilor. Consolidarea
priceperii şi deprinderii de a lipi creativ, pentru a realiza o lucrare practică.
Obiective operaționale:
O1 - să încadreze laleaua în grupul florilor ce înfloresc primavera;
O2 - să numească parțile componente ale lalelei (radacină, tulpină și floarea);
O3 - să descrie diferitele parți ale lalelei (radacina, tulpina, floarea);
O4 - să precizeze care este mediul de viață al lalelei;
O5 - să enumere materialele de pe măsuţe
O6 - să-și formeze deprinderi tehnice de lipirea
O7 - să-și dezvolte simtul practic și estetic

Strategii didactice:
Metode şi procedee: observația, conversația, explicația, problematizarea, exercițiul, demonstrația, turul galeriei
Material didactic: lalele naturale, lalele artificiale, flori artificiale, cartoane colorate, lipici, ghivece cu flori
Modalități de evaluare:
Metode de evaluare: orală
Continuă -pe parcursul întregii activități prin aprecieri și îndrumări atunci cȃnd este cazul.
Finală -prin analiza lucrărilor.

Categoriile de activități de învățare abordate: ADP+ALA I +ADE(DȘ+DEC) + ALA II

ADP: Întâlnirea de dimineață: ”Floarea preferată”


ALA 1: Științe: Fișă de lucru: “Flori de primăvară” (Anexa 1)
Bibliotecă: Fișă de lucru: Semne grafice ”Petale de flori” (Anexa 2)

ADE (Activități pe domenii experiențiale)


DȘ - Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii: Observare: ”Laleaua”
DEC – Activitate practică ”Laleaua”

ALA 2: Științe: Experiment: ”Lumina și căldura pentru flori„


Joc distractiv: ”Câți pași îmi dai, regină a florilor?”

BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;
Educaţie timpurie nivel preşcolar, Repere metodologice pentru consolidarea achiziţiilor din anul şcolar 2019-2020;
Ghidul pentru unităţile de învăţământ preşcolar 2020-2021

SCENARIUL ACTIVITǍŢI

Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineață, la care copiii au posibilitatea de a-și împărtăși opiniile cu privire la florile
preferate pe care le au chiar în curțile lor, de a-și manifesta starea de spirit, buna dispoziție.
Salutul - „Bună dimineața, iubitori ai florilor”.
Prezenţa – Se va striga catalogul. Se vor consemna absenții.
Rutine: „Iubesc și îngrijesc florile”(deprinderea de a îngriji florile)
Noutatea zilei: - Se va realiza prin apariţia bătaia la ușă și apariția de la curierul florăriei lalelele frumos colorate
Se prezintă centrele de interes pregătite pentru activitatea de astăzi. Fiecare centru este ales de copil în funcție de dorința lui.
La centrul Științe copiii vor avea sarcina de a rezolva fișa de lucur “Flori de primăvară”
La centrul Bibliotecă copiii vor avea de efectuat semne grafice ”Petale de flori”
La centrul Științe copiii vor descoperi efectele luminii și ale căldurii pentru flori.
Prin tranziția ”Vine, vine primăvara” se va trece la activitatea pe domenii experiențiale:

La Domeniul Științe vom observa laleaua. La sfârșitul observației vom recapitula aspectele importante cu privire la lalele.
Prin tranziţia: Înfloresc grădinile,
Ceru-i ca oglinda,
Prin livezi albinele
Și-au pornit colinda. - copiii trec la rezolvarea ultimei sarcini:
La Domeniul om și societate avem Activitate practică ”Laleaua”.
Activitatea de ALA2 este reprezentată de Experimentul ”Lumina și căldura pentru flori”, preșcolarii vor avea la dispoziție un
ghiveci cu o floare ținută la întuneric și frig și o floare ținută la lumină și căldură, astfel vor copii vor constata cu un exemplu concret
efectele benefice ale căldurii și luminii asupra florilor; și de Jocul distractiv ”Câți pași îmi dai regină a florilor?”
Programul zilei se va încheia prin audiția unor cântece de primăvară.

Domeniul științe - dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii


”Laleaua” – observare
-Demers didactic-
Nr. Secvenţele Ob Conţinutul instructiv-educativ strategia Strategia didactică Evaluare
Cr activităţii didactică
t.
didactice Metode şi Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru Conversați
organizatoric desfăşurarea activităţii. Aerisirea sălii de a
: grupă, pregătirea materialelor.
2. Captarea Se realizează prin satisfacerea unor curiozități
atenţiei despre lalele. Știați ca: Conversaţi Frontal
” Lalelele indica sosirea primaverii? a
și Lalelele infloresc doar 3 - 7 zile
primavara?”
3. Anunţarea Se anunţă tema şi obiectivele activităţii pe Explicaţia Frontal Observarea
Temei şi a înţelesul copiilor. Astăzi iubiții mei copii vom comportamen
obiectivelor observa împreună laleaua trimisă de Zâna tului şi a
Primăvară interesului
faţă de
mesajul
transmis
4. Dirijarea Se observă lalelele pe care Zâna Primăvară Conversați
învăţării nu le-a trimis prin curier. Lalelele au diferite a
O1 culori. - Voi ati vazut undeva lalele? Lalele în Frontal
- Oare în ce anotimp cresc lalelele? – în giveci
Aprecieri
anotimpul primăvara
verbale
- Oare unde cresc lalele? - lalelele trăiesc
(cresc) în grădini sau în ghivece. Se vor Explicație
O2 prezenta imagini cu lalele in mediul lor de
viata.
- Din ce este formată laleaua? - se denumesc
părțile componente ale lalelei: rădăcina, Observația
tulpina, frunza şi floarea
Se va prezenta o floare in ghiveci.
O3 Vom observa planta. Ce se întâmplă dacă
tragem de ea? - se smulge. Aprecieri
De ce iese atât de greu din pământ? Ce au verbale
lalelele în pământ? - Lalelele au în pământ Fire de
rădăcina şi bulbul lalele
O4 Vom observa rădăcina lalelei proaspăt naturale
smulsă din ghiveci. Ce observati la floarea Conversați Individual
smulsa? - radacina este firoasă, prezentând a
multe fire. Problemati-
La ce serveşte rădăcina? - rădăcina fixează zarea
planta să nu cadă şi absoarbe apa din pământ Exercițiul
Sinteza parţială a rădăcinii: Se face sinteza Aprecieri
asupra celor observate. Un copil spune verbale
informațiile importante despre rădăcină: Frontal
rădăcina creşte în pământ, este formată din mai Conversați
multe fire subţiri şi ramificate, fixează planta a
în pământ şi absoarbe apa din pământ. Explicația
Se trece la observarea tulpinii Observația
-Cu ce se continuă rădăcina în partea de sus? -
În partea de sus rădăcina se continuă cu bulbul Fire de
-Ce este bulbul? - Bulbul este o tulpină. lalele
Deoarece bulbul creşte în pământ, este o artificiale Aprecieri
tulpină subpământeană. verbale
-Cu ce seamănă bulbul? - Bulbul seamănă cu
o ceapă mică.
-Ce culoare are bulbul? - Bulbul are culoare
gălbui, maroniu.
Se va explica copiilor că laleaua are şi o
tulpină care creşte la suprafaţa pământului. Individual
- Ce formă are tulpina? Cu ce seamănă? - Aprecieri
Tulpina are formă tubulară, dreaptă, verbale
neramificată şi seamănă cu un beţişor.
-Ce culoare are tulpina? - Tulpina are Conversați
culoare verde. a
-Cum este tulpina înăuntru? - Înăuntru tulpina Problemati-
este goală. zarea
Exercițiul Frontal
Sinteza parţială a tulpinii: Tulpina
subpământeană arată ca o ceapă mică şi se
numeşte bulb, iar cea aeriană seamănă cu un Aprecieri
beţişor, este tubulară şi verde. verbale
Analiza parţială a frunzelor: Conversați
-Ce observaţi pe tulpină? - Pe tulpină se a
observă frunzele. Individual
Explicația
-Cum sunt frunzele? - Frunzele sunt subţiri, Observația
lungi şi ascuţite la vârf.
-Ce culoare au frunzele?- Frunzele au culoare
verde.
-Ce rol au frunzele pentru plantă? - Frunzele
pregătesc hrana plantei şi de aceea se mai Frontal
numesc şi bucătăria plantei. Aprecieri
Sinteza parţială: este făcută de un copil: verbale
Frunzele se prind pe tulpină, au culoare verde
şi sunt bucătăria plantei. Conversați
Analiza parţială a florii: a
-Ce se află pe vârful tulpinii? - Pe vârful Problemati-
tulpinii se află floarea. zarea
-Câte flori sunt în vârful tulpinii la lalea? - În Exercițiul
vârful tulpinii la lalea este o singură floare.
-Din ce este formată floarea? - Floarea este Aprecieri
formată din nişte foiţe subţiri care se numesc verbale
petale.
-Câte petale are laleaua? - Laleaua are 6 petale.
-Ce culoare au ele? - Petalele au culoare roşie. Individual
Precizez faptul că există lalele care au petale
albe sau galbene. Le arăt copiilor imagini.
Spre tulpină petalele au pete negre (cafenii). Conversați
-Puneţi degetul pe o petală. Cum este ea? - a
Petalele lalelei sunt fine, subţiri. Problemati-
-Puneţi degetul pe mijlocul florii. Priviţi zarea
degetul. Ce observaţi? - Pe deget a rămas un Exercițiul
praf galben. - Acest praf se numeşte polen şi
este hrana albinelor şi a fluturilor. Tot aici se
găseşte şi nectarul din care albinele fac mierea
de albine.
Sinteza parţială:
Floarea lalelei are 6 petale subţiri. Florile pot
fi de mai multe culori. În mijlocul florilor se
află nectarul din care albinele fac miere, iar
zambila are miros frumos.
5. Obţinerea Sinteza finală: Conversați Lalele Frontal Aprecieri
performanţei O2 Se face sinteza asupra celor observate. Câte un a verbale
şi asigurarea copil pentru fiecare parte a florii: Individual
feed-back- Laleaua este formată din: rădăcină, tulpină,
ului frunză și floare. Exercițiu
Rădăcina fixează planta în pământ şi ia apa
din pământ.
Bulbul este tulpina subterană şi are forma
unei cepe de culoare galben-maroniu.
Tulpina (aeriană) este dreaptă, tubulară și
verde.
Are frunze verzi, late și ascuţite la vârf.
Floarea are formă de pahar (cupă), este de
culoare roşu, galben, alb, etc. Spre tulpină
petalele au pete negre (cafenii).
6. Evaluarea Voi face aprecieri verbale privind
comportamentul copiilor în timpul activităţii. Conversaţi Frontal Aprecieri
Prin intermediul tranziţiei ,, Înfloresc a verbale
grădinile,
Ceru-i ca oglinda,
Prin livezi albinele
Și-au pornit colinda”, copiii vor trece la
următoarea activitate.
Domeniul estetic şi creativ: Pictură
”Costumul popular”

-Demers didactic-

Nr. Secvenţele Ob Conţinutul instructiv- Strategia didactică Evaluare


Crt activităţii . educativ strategia
. didactice didactică Metode şi Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
1. Moment Se asigură condiţiile Conversația
organizatoric: optime pentru desfăşurarea
activităţii. Aerisirea săli de
grupă, asezarea
mobilierului, pregătirea
materialelor.
2. Captarea atenţiei Se realizează prin recitarea
unor versuri: Conversaţia Poezia Frontal
”Am lalele, am lalele
Roși, galbene, lila,
Mai frumoase c-ale mele
Nu are nimeni
Oare câți vor mai avea?!”
3. Anunţarea Voi anunța pe înțelesul Observarea
Temei şi a copiilor tema noastră, în Conversația Frontal comportamen-
obiectivelor continuare doresc să văd Explicaţia tului şi a
cine va avea lalele mai interesului faţă
frumoase ca ale mele de mesajul
transmis
4. Dirijarea a. Prezentarea şi
învăţării analiza modelului Povestirea Frontal
O5 Copiii descriu împreună cu Planșa model
educatoarea planşa model.
b. Intuirea materialului
Intuiesc materialul pus la
O6 dispoziţie pentru a realiza Aprecieri
Conversația verbale
lucrarea. Cartoane Frontal
- Ce aţi primit pe măsuțe? colorate
O7 - Noi am primit pe măsuțe decupate cu
o tăviță cu: lipici și fiderite forme:
cartoane colorate decupate tulpină, floarea
sub diverse forme. de lalea, iarbă,
c. Explicarea şi nori, soare,
demonstrarea modului de păsări
lucru
Educatoarea explică şi
demonstrează în acelaşi
timp paşii de lucru care Explicația
Demonstrația Frontal
trebuie urmaţi pentru Aprecieri
realizarea activități verbale
practice.
d. Exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinii
- Întindem mânuţele;
- Închidem şi deschidem
pumnii;
- Ne spălăm pe mânuţe; Exercițiul
- Cântăm la pian;
e. Executarea temei de
către copii
Mă asigur că toţi copiii au Exercițiul
Individual
înţeles sarcinile de lucru, Aprecieri
rugând un copil să le verbale
repete.
Pe parcursul activităţii le
repet constant copiilor
regulile pe care trebuie să
le respecte pentru a ieși o
lalea îngrijită și frumoasă.
5. Obţinerea Toate lucrările sunt expuse Conversația Lucrările Frontal Aprecieri
performanţei şi pentru a fi analizate. Turul galeriei verbale
asigurarea feed-
back-ului
6. Evaluarea Se vor face aprecieri asupra
participării și comportării Conversaţia Bulinuțe Frontal Aprecieri
copiilor la activitate. fericite verbale
Preșcolarii vor primi
aprecieri verbale și
recompense.
Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și