Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: mai
NIVEL  : II
TEMA DE STUDIU:  Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
TEMA PROIECTULUI : In lumea celor care nu cuvanta
SUBTEMA : Sa iubim animalele
TITLUL ACTIVITATII : Catelusul schiop
ACTIVITATE INTEGRATA : DLC + DEC
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educarea limbajului + activitate artistico-plastica
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare –invatare
MIJLOC DE REALIZARE : memorizare (de E. Farago) + pictura (tema plasctica: pata de culoare)
SCOPUL ACTIVITĂȚII :
 Dezvoltarea capacitǎții de exprimare oralǎ , de ȋnsușire și utilizare corectǎ a semnificațiilor
structurilor verbale orale.
 Formarea și consolidarea unor abilitǎți plastice specifice nivelului de dezvoltare motricǎ.
DURATA : 50 MINUTE
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O.1. Sa identifice raspunsul corect al ghicitorii
O.2. sa recite corect si expresiv, respectand intonatia, ritmul si pauzele necesare;
O.3. Sa memoreze logic poezia
O.4. sa se exprime ȋn propoziții folosind cuvintele noi;
O.5. sa pastreze o poziție corecta ȋn timpul picturii;
O.6. Sǎ lucreze curat si sǎ finalizeze lucrarea ;
O.7. Sa obtina efecte plastice prin imbinarea culorilor
STRATEGII DIDACTICE :
METODE SI PROCEDEE: conversația, metoda ghicitorilor, explicația, demonstația, exercițiul,
instructajul verbal, trierea asertiunilor, panza de paianjen
MATERIAL DIDACTIC: set de imagini din poezie, coli de pictat, pensule, acuarele, suporturi pentru
apǎ, șervetele, ghem, palete
FORME DE ORGANIZARE : Frontal, pe centre, individual.
Bibliografie : Curriculum ptr invatamant prescolar, 2008 ; Piramida cunoasterii, L. Tatru, A.Glava, O. Chis, ed Diamant,
Pitesti,2014 ; Metodica predarii limbii si literaturii romane, Mihail Balint, Univ. Babes-Bolyai, Syllabus, Cluj-NApoca,
2008 DESFASURAREA ACTIVITAȚII
MOMENTELE OB. CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EV.
ACTIVITAȚII OP. STIINȚIFIC METODE SI MAT. DID. FORME DE
PROCEDEE ORG.

Moment -aerisirea sǎlii de grupǎ, Scaunel


organizatoric -așezarea mǎsuțelor si scaunelelor, Conver e Evaluare
-așezarea materialului de lucru pe mǎsuțe dar sația masute a
acoperit, Orala
-intrarea copiilor,
-asigurarea unui climat educațional favorabil, ȋn
concordanțǎ cu tema sǎptǎmȃnii.
Captarea Se va realiza printr-o ghicitoare: Conver Scaunel
Atenției O.1 Un prieten credincios,/Fara frica, bataios,/Hotul sația e frontal Evaluare
frica de el are/Cand ii iese in carare./Poti sa spui ghicitoa masute individua
cum se numeste/ Cel ce curtea ti-o pazeste ? re lǎ
-catelul
Anunțarea Astazi la activitate veti ȋnvǎța poezia Conver
temei și a « Catelusul schiop de E.Farago si veti picta un sația
obiectivelor peisaj in care sa ilustrati prietenul vostru, catelul.
Familiarizarea copiilor cu continutul poeziei : Expune Frontal
Dirijarea Se realizeaza printr-o scurta naratiune, intr-o rea Ilustrati Observar
Invǎțǎrii forma simpla, atractiva prezint continutul poeziei Poeziei i cu ea cpt
si explic expresiile si figurile poetice, facandu-le tema copiilor
accesibile intelegerii copiilor. poeziei
« - Catelusul este trist, fiindca el nu poate sa se Conver
joace cu copii, care uneori rad de el si il numesc sația
Cutu schiop. Ceilalti catei se joaca cu copilasii,
dar el nu poate alega fiindca e schiop si cade
mereu, sta singur toata ziua, si si-ar dori sa se
joace cu copiii cuminti, iar pe cei rai la suflet, ca
cel care l-a lovit cu piatra in picior nu-i poate Recitar Planse
iubi, desi acum copilul rautacios vine si ii da ea
zahar, el nu il musca de picior, fiindca el, un poeziei
catelus e mai bun decat a fost copilul.«
Recitarea model a poezie de catre educatoare:
Anunt titlul poeziei, autorul si recit poezia, rar si
expresiv, cu respectarea pauzelor, cu o intonatie Explica
si o mimica adecvata, utilizand o exprimare tia Imagini
artisticǎ, pentru a capta interesul copiilor care
descoperind simultan planse cu ilustrații din ilustrea Exprimar
poezie. convers za ea în
 Pauza psihologica atia sensul Frontal propoziți
« V-a placut poezia ? Ce anume v-a placut ? De cuvintel i simple.
ce ? Variante de raspuns: . Ne-a placut de or
catelus ca a fost bun cu copilul obraznic. Ne-a
intristat si pe noi povestea catelusului fiindca el
suferea mult.» 
 Explic cuvintele noi :
O.4 schiop: infirm, bolnav de un picior
cutu: strigat, apelativ cu care strigam catelul
Se formulează propoziții simple, cu cuvintele Pe
noi. grupuri
O.2 Invatarea poeziei de catre copii : mici
Recit prima strofa de 2 ori, apoi chem 2,3 copii
O.3 si o recitam impreuna. Apoi recit strofa a doua
strofa impreuna cu prima, si repetarea lor de alti
2,3 copii, se recita a treia legata de primele doua, Observar
chem alti copii sa recite impreuna cu mine, apoi Panza Ghem individ ea
a patra strofa impreuna cu celelalte, alti 3,4 copii de de ata ual comporta
recita impreuna cu mine, pana la a sasea strofa a paianje mentului
poeziei. n copiilor
Se recita integral poezia cu intreaga grupa.
Fixarea continutului poeziei noi :
Folosind metoda panzei paianjenului, voi tine de
capatul ghemului si voi recita titlul, autorul si
primul vers al poeziei, apoi voi da ghemul unui
copil care spune integral prima strofa a poeziei,
la randul lui va da ghemul mai departe, iar
copilul respectiv va recita a doua strofa. Ghemul
va rula pana la a sasea strofa, respectiv al saselea
copil ca va recita ultima strofa a poeziei.
Obținerea După ce au recitat poezia, copiii sunt invitați la
performanței măsuțe, repetând refrenul ”Azi Grivei e Conver Scaunel
manios/Nu razbeste cu un os/Maraie si se sația e
O.5 framanta/Zici ca s-ar lua la tranta/… ”, unde masute
O.6 copiii vor picta catelusul preferat.
O.7 Voi cere copiilor să denumească ustensilele de
lucru de pe mese. Pensule Observar
Voi prezenta modelul realizat de mine insistând Explica Acuarel ea
asupra tehnicilor de lucru și ordinea efectuării ția e comporta
lor. Demon Coli de mentului
Explic și demonstrez modul de lucru, pictez un strația pictura copiilor
peisaj cu unu, doi catelusi. Pahare
Îi anunț să aibă mare grijă când vor aplica cu apa
culoarea, să nu depășească conturul și să nu pună Servete
prea multă apă sau să murdărească foaia pentru le
că nu va mai fi la fel de frumoasă lucrarea. umede
Voi realiza cu copiii cateva exerciții de încălzire
a mușchilor mici ai mâinilor: Exerciți
„Inchidem și deschidem pumnii/ învârtim ul
morișca/batem palmele sus”, etc.
Urez copiilor „Spor la lucru!” după care se va
trece la realizarea temei de către copii.
Voi supraveghea îndeaproape activitatea
copiilor, voi trece pe rând pe la fiecare copil și
voi da explicatii suplimentare acolo unde este
nevoie.
Asigurarea Copii vor exprima valoarea de adevar a Triere Palete Evaluare
retenției și a propozitiilor potrivit poeziei, prin metoda trierii asertiun de individua
tranferului asertiunilor, avand palete in maini, cele de ilor culoare lǎ
culoare rosie pentru adevarat, si palete de rosie si
culoare verde pentru fals. verde
Catelusul avea numai trei picioare.
Copiii se jucau cu el.
Copiii il strigau Cutu schiop.
Baiatul cel rautacios ii dadea zahar.
Catelusul l-a muscat pe baiatul rautacios.
Lucrarile copiilor se vor expune la panou, Turul Lucraril frontal Ev
Evaluarea realizându-se turul galeriei, copiii își vor evalua galeriei e frontala
activitǎții lucrările. Vor da un titlu expozitiei de lucrari copiilor
plastice.
Ȋncheierea Educatoarea apreciaza ȋntreaga activitate și ȋi Conver Stimule
activitǎții felicita pe copii(general si individual) pentru sația nte - Aprecieri
modul de comportare, oferindu-le stimulente . braduti verbale.

S-ar putea să vă placă și