Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data:
Grupa:
Mentor:
Domeniul experiențial:
Categoria de activitate:
Tipul activității:
Scopul activității:
Modalitate de realizare a activității didactice:
(memorizare, convorbire, povestire şi repovestire, lectura după imagini, joc didactic, exerciţiu cu material individual, joc-exerciţiu, joc de rol, joc
logico-metematic, joc cu text şi cânt, joc muzical, joc de mişcare, joc de creaţie, lectura educatoarei, dramatizare, audiţie, pictură, desen, modelaj, colaj)1
Obiective operaţionale:
Cf. tehnicii lui R. Mager:
a. precizarea comportamentului final;
b. stabilirea condițiilor de realizare a comportamentului;
c. enunțarea criteriului de performanță.
Strategii didactice2
Metode şi procedee didactice (predare, învățare și evaluare):
Materiale didactice:
Forme de organizare (individual, frontal, perechi...):
Resurse:
 Temporale
 De spațiu
 Bibliografice
1
Anexa nr. 2 la OMECTS nr. 5620/ 11.11.2010, p. 11.
2
Strategia didactică = demersuri acționale și operaționale flexibile, coordonate și raportate la obiective și situații educaționale particulare; sistem complex si
coerent de mijloace, metode, materiale și alte resurse educaționale care vizează atingerea obiectivelor operaționale.
DEMERS DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


NR. SECVENȚELE Ob. CONȚINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode și procedee Material Forma de
CRT ACTIVITĂȚII didactice de e organizar
. predare-învățare didactice e
1. Moment organizatoric
2. Captarea atenției
3. Pregătirea pentru
receptarea noilor
cunoştinţe (conversaţie
introductivă în care
sunt actualizate
cunoştinţele dobândite
anterior)
4. Precizarea titlului şi a
obiectivelor
5. Comunicarea/Însuşire
a noilor cunoştinţe
(printr-o strategie
metodică adaptată
nivelului de vârstă,
obiectivelor,
conţinutului temei şi
prin utilizarea acelor
mijloace de învăţământ
care pot facilita şi
eficientiza realizarea
sarcinii didactice)
6. Fixarea şi
sistematizarea
cunoştinţelor (se
realizează prin repetare
şi exerciţii aplicative)
7. Încheierea activității/
Explicaţii pentru
continuarea
activităților de joc și
învățare

ANEXE

 Materiale pentru captarea atenţiei


 Fişe de lucru
 Fişe de evaluare
etc.

S-ar putea să vă placă și