Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ (GRUPA COMBINATĂ NIVEL I+II)

DATA: 05.04.2023
GRUPA: Combinată (Nivel I+II)
EDUCATOARE: Dobocan Paula-Alexandra
TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Spunem povești”
TEMA ZILEI: „În lumea poveștilor”
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere de noi cunoștințe, consolidare de priceperi și deprinderi (mixtă)
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrată ADP+ ALA+ ADE (DLC+ DEC- Pictură)+ ALA2
MIJLOC DE REALIZARE: jocuri și activități didactice alese, joc didactic, pictură, jocuri recreative și distractive.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (A.D.P.):
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Buna dimineata, mici povestitori ! ”
Salutul. Prezența. Calendarul naturii. Noutatea zilei
Rutine: ,,Suntem prietenii poveștilor” ( deprinderea de a audia cu atenție texte literare)
Tranziţii: ,,Noi suntem piticii”
,,Bat din palme”

2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (A.L.A. ) – CENTRE DE INTERES


 Biblioteca (Nivel I+II):
 Tema activitătii: ,,Unește punctele!”
 Științe (Nivel I+II)::
 Tema activitătii: ,,Găsește umbra!”
 Artă (Nivel I+II)::
 Tema activitătii: „Colorează personajul!”

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (A.D.E.):

A. DLC+DEC
1
 Tema activitatii: ,,În lumea poveștilor” –joc didactic
 Tema activitătii: ,Scenă din poveste”-pictură

4. JOCURI SI ACTIVITĂTI LIBER ALESE (A.L.A. )

Tema activitătii: ,,Prinde piticul!”-joc de mișcare


„Spune ce a făcut acest personaj?”-joc distractiv

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Consolidarea cunoștințelor despre poveștile și personajele din poveștile cunoscute exersând un limbaj corect din punct de vedere
gramatical și a unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică (pictură).

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
2. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
3. Activare și manifestare a potențialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1 Exersează cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
1.2 Demonstrează înțelegerea unui text oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor

2.1 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

1. Preșcolarul va fi capabil să recunoască poveștile și personajele acestora;


2. Preșcolarul va fi capabil să identifice personajele pozitive și cele negative din poveștile prezentate;
3. Preșcolarul va fi capabil să formuleze răspunsuri corecte din punct de vedere gramatical;
4. Preșcolarul va fi capabil să folosească corect tehnicile de lucru însușite anterior;

2
5. Preșcolarul va fi capabil să dezvolte abilități de interrelaționare adecvate ;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: observația, conversatia, explicatia, exercitiul,instructajul verbal, demonstratia, turul
galeriei.
MIJLOACE DE INVATAMANT:balon, scrisoare, cutie cu surprize, fișe de lucru, imagini cu povești, jetoane, acuarele, pensule,
stimulente.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa;

BIBLIOGRAFIE:
 *** Curriculum pentru educație timpurie 2019
 Culea, L., (2008), Activitatea integrată din grădiniță, Ghid pentru cadrele didactice, Editura Didactica Publishing House,
București,
 Metodica activităților instructiv-educative în învățământul preprimar, Editura Didactica Nova, Craiova, 2007.

SCENARIUL ZILEI

A. Activități de Dezvoltară Personală (A.D.P.)

Activitatea va debuta cu Întâlnirea de dimineață: „Bună dimineața, mici povestitori! ”


Salutul și prezența: Salutul între copii, care se va realiza prin tehnica comunicării rotative, porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi
copiii, de la stânga la dreapta, folosind apelativ numele acestora. Se va face prezența prin așezarea fotografiilor copiilor prezenti, pe panou. Se numără
pozele rămase, stabilindu-se astfel numărul absenților.
,,Astăzi este o nouă zi
Bine aţi venit,copii
Sunteti veseli sănătoşi

3
Şi la fel de curioşi?
Calendarul naturii : Se va completa astfel: copiii sunt rugaţi să privească pe fereastră, să spună ce fel de vreme e afară, să aleagă jetonul
potrivit şi să-l aşeze la locul care indică starea vremii. Se precizează ziua în care ne aflăm, se amintește ce zi a fost ieri , ce zi va fi mâine, luna și anul
în care ne aflăm.
Împărtășirea cu ceilalți: Se poartă o discuţie cu copiii referitoare la frumusețea poveștilor și plăcerea copiilor de a le asculta, anunţându-se astfel
tema activităţii.
Noutatea zilei și captarea atenției: Educatoarea le arată copiilor balonul pe care l-a gasit legat de clanța ușii, și observă ca în interiorul acestuia
se află o scrisoare. Educatoarea va sparge balonul și vor descoperi ca în interiorul acestuia se află o scrisoare de la Zâna Poveștilor:
”Dragi copii,
Trecând pe lângă grădinița voastră am auzit că sunteți mari iubitori de povești. Să știți că sunt foarte curioasă să aflu cât de multe cunoștințe
aveți despre povești și personajele acestora. De aceea v-am pregătit mai multe surprize pe care sper să le descoperiți, dar nu oricum ci numai dacă
veți trece peste probele mele, folosindu-vă de ”cutiuța cu surprize” care se află pe băncuța din fața voastră. Sunt sigură că veți reusi! Doamna
educatoare vă va explica ceea ce aveți de făcut, voi să fiți atenți și să o ascultați.
Cu mult drag,
Zâna Poveștilor”
Tranziţia de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile liber alese, se va face prin jocul distractiv: ,,Noi suntem piticii’’.

II. Desfășurarea activităților liber alese (A.L.A. )

Dupa o scurta conversatie le sunt prezentate centrele prescolarilor ,iar acestia merg catre masuta unde vor incepe sa lucreze pe fise.
La centrul BIBLIOTECĂ ,copiii vor uni punctele pentru a obține „Personajul din poveste”.
La centrul ȘTIINȚĂ, copiii vor avea de gasit, „Umbrele personajelor”.
La centrul ARTĂ, copiii vor colora diverse personaje, „Personajul colorat”
Înainte de începerea lucrului pe centre se vor face câteva exerciții de încălzire a mâinilor:
,,Bate palmele ușor,
Bate palmele de zor!
Unu, doi, trei!
Unu, doi, trei!
Eu strâng pumnii și-i desfac
Degetelor fac pe plac.
Unu-doi, unu-doi,
Toți suntem acum vioi!
La pian acum cântăm,

4
Liniște, să ascultăm:
Plic-plac, plic-plac,
Melodiile îmi plac!”
Se reamintește copiilor comportamentul așteptat în cadrul activităților pe centre: se va vorbi în șoaptă pentru a nu deranja colegii de la alte
centre, fiecare sarcină de lucru trebuie terminată, colaborând la realizarea sarcinilor.
În momentul în care un copil termină sarcina primită, el este liber să-și aleagă un alt centru.
Se va interveni cu mici explicații dacă ei vor solicita ajutorul.
După ce copiii au îndeplinit sarcinile, voi face împreună cu ei o scurtă evaluare a activității. Se face un tur de galerie, trecând pe la
centre împreună cu copiii, pentru a vedea în ce măsură au îndeplinit sarcinile primite.

Tranziție : Bat din palme


III. ADE –DLC+DEC (Educarea limbajului) + DEC (Pictură)
Copiii se vor așeza în semicerc. În cadrul jocului didactic, copiii vor realiza sarcinile jocului numit ”În lumea poveștilor”.
Explicarea regulilor jocului:
Printr-o scurtă conversație le voi prezenta copiilor panoul pe care se afla imaginile a trei povești: „Scufița Roșie”, „Albă ca Zăpada și
cei șapte pitici”, „Cei trei purceluși”.
Le voi explica copiilor ca vom vorbi despre fiecare poveste în parte. Le voi explica și regulile jocului după care voi trece la
demonstrarea acestuia.
Executarea jocului de către copii:
Nivel I
-Preșcolarul va fi capabil să recunoască personajul de pe jetonul extras.
-Preșcolarul va fi capabil să identifice din ce poveste face parte personajul pe care l-a extras.
-Preșcolarul va fi capabil să formuleze propoziții scurte însă corecte din punct de vedere gramatical.
Copilul numit de educatoare va veni în fața panoului cu povești, va extrage din cutia cea roșie un jeton, va numi personajul de pe jeton
și va spune din ce poveste face parte. După care va lipi personajul pe povestea din care face parte folosindu-se de un bold.
Nivel II
-Preșcolarul va fi capabil să identifice personajele pozitive dar și personajele negative clasificând astfel personajul într-una din
categorii.
- Preșcolarii vor fi capabili să motiveze alegerea lor formulând propoziții mai elaborate, corecte din punct de vedere gramatical.
-Preșcolarii vor fi capabili să observe modificările făcute de către educatoare.

5
Folosindu-ne de un nou panou, împărțit în doua părti pe care vor fi lipite o față veselă și una tristă, copiii, vor folosi jetoanele cu
personeje, clasându-le pe fiecare în categoria din care fac parte. Astfel personajele pozitive vor fi lipite pe partea în care avem fața
veselă, iar cele negative în partea în care avem fața tristă. Copiii vor menționa și motivul pentru care au ales categoria personajelor.
Educatoarea va ruga copiii să-și pună manuțele la ochi pentru a putea schimba locul a două personaje. Apoi, când copiii vor da mâinile
jos, aceasta îi va ruga să găsească modificarile pe care le a făcut.

Tranziție: Noi suntem piticii


După tranziție copiii se vor așeza la mese.
Voi anunța activitatea care ține de Domeniul Estetic și Creativ :
Nivelul I
-Preșcolarul va fi capabil să denumească materialele prezentate.
-Preșcolarul va fi capabil să folosească corect tehnica de lucru.
Nivel II
-Preșcolarul va fi capabil să denumească materialele prezentate.
-Preșcolarul va fi capabil să folosească corect tehnica de lucru.
-Preșcolarul va fi capabil să identifice culorile pentru a picta scena din poveste și va fi capabil să amestece anumite culori pentru a
obține altele.

„Pentru a duce la bun sfârșit călătoria începută, trebuie să pictăm acum o scenă dintr-una din povesti.”
Intuirea materialului didactic:
Copiii identifică și denumesc materialele prezente pe măsuța lor:fișa cu scena din poveste, acuarela,pensulă, recipiente cu apă.
Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru:
Amintesc tehnicile de lucru învățate și explic cum vom picta corect.
Exercițiile de încălzire a mușchilor:
,,Bate palmele ușor,
Bate palmele de zor!
Unu, doi, trei!
Unu, doi, trei!
Eu strâng pumnii și-i desfac
Degetelor fac pe plac.
Unu-doi, unu-doi,
Toți suntem acum vioi!
La pian acum cântăm,

6
Liniște, să ascultăm:
Plic-plac, plic-plac,
Melodiile îmi plac!”
Executarea temei de către copii.
Voi supraveghea modul de lucru și voi oferi sprijin unde este necesar,corectând eventualele greșeli sau dând unele indicații.
Acționez asupra păstrării poziției de lucru, urmăresc modul în care lucrează copiii, îi ajut pe cei care întâmpină greutăți și explic încă o
dată daca este necesar.

IV. ALA2- Jocuri și activități liber alese (Nivel I+II)

În continuare, copiii vor desfășura jocul de mișcare Prinde piticul!

Pentru a le trezi interesul copiilor pentru acest joc educatoarea va numi cei sapte
pitici:Mutulica;Morocanosul;Somnorosul;Inteleptul;Hapciu;Rusinosul;Bucurosul.

II. Desfăşurarea activităţii:

Educatoarea explică copiilor regula jocului:

Copii se vor aşeza în formă de cerc.Unul dintre copii se afla in exteriorul cercului tinand in mana un pitic. La numirea de catre
educatoare a unuia dintre pitici,la intamplare copilul din exterior alearga in jurul cercului lasand piticul usor la picioarele altui copil.
Educatoare rostește numele altui pitic,copilul intra in cerc,colegul la picioarele caruia se afla piticul il ridica de jos si alearga pana ce
educatoarea rosteste numele altui pitic.

Jocul se repeta astfel incat totii copiii sa participe la joc.

După încheierea primului joc, vom trece la următorul: Spune ce a făcut acest personaj! Copiii vor fi așezați în semicerc, unde, pe
rând, copiii vor mima activități întreprinse de personajele din poveste.

În încheiere, se revine la mesajul zilei pentru concluzii și pentru sublinierea acestuia: Ne plac poveștile!

La finalul zilei, vor primi recompense și vor fi apreciați referitor la implicarea acestora în activitățile desfășurate

7
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE – SCENARIUL DIDACTIC

8
ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE
ACTIVITĂȚII METODE MIJLOACE EVALUARE
ȘI PROCEDEE DE
ÎNVĂȚĂMÂNT
1. Pregătirea materialelor necesare Observarea
Moment pentru fiecare activitate. comportamen-
organizatoric Asigurarea unui climat educațional tului copiilor
favorabil, în concordanță cu tema
zilei: aerisirea sălii de grupă,
aranjarea mobilierului, pregătirea
materialului didactic, intrarea în mod
ordonat a copiilor în sala de grupă.

2. Se realizează prin intermediul unui Conversația Balon Observarea


Captarea atenției balon în interiorul căruia se află o Scrisoare comportamen-
scrisoare de la Zâna Anotimpurilor. tului verbal şi
Explicația nonverbal

3. Copiii vor fi anunţaţi că astăzi vor Explicația Observarea


Anunțarea temei desfăşura mai multe activități, în sistematică a
și enunțarea cadrul cărora se vor afla cât mai comportament
obiectivelor multe despre personajele din povești. ului copiilor
La activitatea de educare a
limbajului și educație pentru
societate vom desfășura jocul
didactic numit „În lumea poveștilor”,
iar în cadrul activității practice vom
picta o scenă din poveste.

4. Prezentarea
conţinutului şi Copiii sunt direcționați către centrele Conversația Fise de lucru Aprecieri
dirijarea învăţării deschise, unde îi așteaptă sarcinile de verbale
a. Activităţi liber lucru. Explicația Creioane
alese
9
DLC+DEC
b. Activitati Copiii așezați în semicerc vor Joc didactic Imagini cu Observarea
pe domenii desfășura jocul didactic:“În lumea Conversația povești sistematică a

S-ar putea să vă placă și