Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic al activității integrate

Instituția: Instituția de Educație Timpurie Îngeraș” s.Mărinești


Educător: Șova Ludmila
Grupa: Mare (5-6 ani)
Tema globală: Eu și lumea înconjurătoare
Tema proiectului: Călătorii prin Țara mea și lumea animalelor
Subtema proiectului: Animale mari și mici
Tema zilei: Păsările domestice
Domeniile de activitate:
 Limbaj și comunicare
 Educația plastică
Unități de competență:
(LC) 2.2. Creare, susținere unui dialog în situații de comunicare cunoscute, folosind
întrebări deschise și răspunsuri.
2.4. Descrierea detaliată, logică, clară, a unor obiecte, imagini, vietăți, personale, după
diferite criterii, aspecte.
2.8. Manifestarea dorinței de a relaționa cu persoanele din mediul apropiat, respectând
normele elementare de etichetă verbală.
(EP) 2.1. Identificare și utilizarea conștientă a ustensililor și a materialelor necesare pentru a
desena, a modela și a crea colaje.
2.4. Utilizarea materialilor din natură și a celor reciclabile la crearea unor colaje și
forme volumetrice.
2.6. Dezvoltarea motricității fine în cadrul activităților de desen, pictură, aplicație,
modelaj.
2.7. Respectarea normelor de igienă personală și de securitate a muncii.
3.1. Aprecierea, prin cuvinte proprii, a operelor de artă, a lucrărilor personale, a
colegilor/colegelor.
Obiectivele operaționale
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
a) Cognitive:
O1 – Să numeasca păsările domestice
O2 – Să descrie o păsăre domestică
b) Socioafective:
O3 – Să participe activ și cu interes la activitate, folosind spiritul creativ.
O4 – Să participe activ și efectiv la gimnastica respiratorie.
c) Psihomotorii:
O5 – Să manipuleze cu ustensilele puse la dispoziție.
Strategii didactice:
 Metode și procedee didactice: Salutul, prezența, Mesajul zilei, explicația, Jocul
didactic: „Care și a cui pui este?”.
 Forme de organizare: Frontală, individuală.
 Materiale didactice: Imaginile păsărilor, Fișe de lucru, pensule, creioane colorate,
clei, mălai.
Bilbliografie:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinîu 2019.
2. Vrânceanu M. Ș.a. 1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate: Ghidul pentru
educatori. Chișinău: Centrul educațional Pro Didactica, 2010.
3. www.didactic.ro
4. www.Google.com
Desfășurarea activității
Strategii didactice
Etape ale Conținutul activității Metode și Mijloaxce Evaluarea
activității procedee de Forme de
didactice învățământ organizare
Evocarea
Sala de grupă se pregătește pentru activitate: scăunele la Organizare
măsuțe, se pregătesc materialele pentru desfășurarea jocurilor
didactice și pentru lucrul în centre.
Salutul de dimineață:
Cu miros de romaniță
Am venit la grădiniță
Ne dăm câte-o îmbrățișare
Bună Dimineața soare!
Azi este o zi, Salut prietenos Observarea
Ah ce minunată Frontal exprimării verbale
Cine va numi
Ce zi e lumea toată.
Azi e joi, azi e joi
Hai să fim cu toți vioi
Uite așa ne îmbrățișăm,
Și ne salutăm.
Bună dimineața
Cum îți merge viața?
Bine, mulțumesc,
Și ție îți doresc la fel, ca să trăiești.

Gimnastica matinală
Copii formează 2 coloane(dacă timpul ne permite de afară)
sau se aranjează la distanța mâinii intinse în sala de grupă, Frontal
făcând exercițiile propuse.
https://www.youtube.com/watch?v=jUNBugrF1iU

Lucrul cu panourile:
Astăzi sunt prezent: Copii îşi marchează prezenţa utilizând Panouri
pozele lor pe panou. Discuții Frontal
Calendarul naturii: Se va duce o discuţie cu copii Fotografii cu
despre:anotimpuri,lunile anului,zilele săptămânii,schimbări in fiecare cpil
natură
Recapitularea zilelor săptămânii și a lunilor anotimpului Toamna

Descoperirea temei. Lucrul asupra mesajului zilnic.

Observarea
Discuții exprimării verbale
Mesajul Frontal

„Dacă vrem să fim voinici


Facem sport încă de mici Tranziție
Tranziție: Alergăm ca iepurașii Frontal
Și zburăm ca fluturașii
La măsuțe ne-așezăm
Și începem să lucrăm”

 Jocul: Cine ghicește mai iute ghicitoarea?


Realizarea Cavaler împintenat,
Sensului Sus, pe gard, stă cocoţat
Şi tot strigă prin vecini
Că e şef peste găini!(cucoşul)

Cin’ se tot plimba prin sat


Cu penajul colorat ?
Este mandru ca sultanul
Si-i de pasari adorat.(Curcanul)
Ghicitori Frontal Captarea atenției
Cine e acea motata
Care umbla prin poiata
Dupa gandaci si furnici -
Si cotcodaceste-ntruna, ghici ? (GAINA)

Ea este cucoana mare


Si merge la scaldatoare,
Pe apa vrea sa ne arate
Ce frumos stie sa innoate.
(RATA, GASCA)
Cât de bine cunosc
 Discuții despre păsările care le au acasă/Ce știu păsările care se află
despre ele? Ce mănâncă? Cum se numește Întrebări Frontal la ei în curte
adăpostul lor?

 Prezentarea succintă a următoarelor păsărilor:

Prezentare Imagini Frontal


Informații

Cu ce se alimentează.
Din ce este compusă familia fiecărei pasăre.
Componența corpului.
Adăpostul.

Lucrul în
centre de Efectuarea fișei
activitate
Responsabilitatea
Ştiinţa : Explicație Individual/ faţă de activitatea
Conversația Grup Creioane, propusă

Fișa de lucru Cocoșului. Decupeaza/aplică / Colorează


Artă : familia cocoșului.
Încercuiețte activitățile care constribuie la dezvoltarea unei
astfel de siluete. Individual/
Demonstrație Grup Foarfecă
Clei/lipici

Aplicație cu malai/clei PVA


Explicație Individual/ Lipici /
Grup Malai
Construr,
Constructor lego

Construiește căsuța (poiata) cocoșului

Tranziția : ”Noi cu toții am lucrat


Și lucrul am terminat
Bucuroșii să ne –nvârtim Dans Frontal Piesa
Pentru că știm să muncim”

Cântecul „Aram zam zam”


Plimbarea Observări asupra natură la sf. De toamnă. Analizarea curții Frontal
I : instituției
Rutină : Prânzul copiilor isteți Frontal
A doua  Deşteptarea
jumate a  Igiena personală Frontal
zilei  Gustarea
 Plimbarea de seară
 Discuţii cu părinţii despre starea de sănătate a copiilor
Plecarea copiilor acasa

S-ar putea să vă placă și